Jak se stát zelenějším spotřebitelem

Spotřebitel má obrovskou sílu, kterou si mnohdy ani neuvědomujeme. Každý nákup má totiž své důsledky. Když při nákupu volíte udržitelnější zboží, přispíváte ze své peněženky na zdravé životní prostředí. Abychom vám rozhodování ještě více usnadnili, připravili jsme pro vás několik jednoduchých tipů, které vám pomohou chránit planetu.

Jídlo a pití

Bezmasá pondělí

Maso a mléčné výrobky jsou zodpovědné za produkci 14,5 % světových emisí skleníkových plynů, proto je snížení spotřeby masa tím nejlepším, co můžete pro životní prostředí udělat. Pokud si život bez masa dokážete jen těžko představit, zkuste držet bezmasá pondělí. 

„Přechod k veganství nebo snížení spotřeby masa je zásadní změnou, kterou můžeme udělat a která se výrazně projeví,”  Tim Hunt, Co-Editor Ethical Consumer Magazine

Proteinové alternativy

Omezte spotřebu masa a dejte přednost alternativním bílkovinám a masovým náhražkám. Na trhu se objevuje mnoho inovativních výrobků, které deklarují, že vypadají a chutnají jako maso, ale jsou rostlinného původu. Zkuste ochutnat rostlinné náhražky od výrobců typu Beyond Meat.

Méně obalů a nákupy lokálního zboží

Zaměřte se na nákup lokálních potravin. Nabídka potravin od místních farmářů a malých producentů se neustále zvyšuje a je i velmi dobře dostupná. V tomto směru je užitečný např. projekt Scuk, kde si vyberete z široké nabídky potravin i drogistického zboží a váš nákup vám dopraví na sběrné místo ve vašem sousedství. V současné době vznikají také bezobalové obchody, kde vám zboží odváží do vlastních nádob. Také při nákupu v klasickém supermarketu však máte možnost rozhodnout se pro potraviny, které jsou baleny do menšího množství obalů. Nebo si z restaurace můžete odnést jídlo s sebou ve vlastní krabičce.

Zachraňte jídlo

V České republice vznikla platforma Zachraň jídlo, ve které najdete mnoho užitečných rad, jak neplýtvat jídlem. Do projektu začleňuje také gastropodniky či supermarkety, které nevyužité jídlo předávají potřebným. Užitečná je také aplikace Nesnězeno, díky které máte možnost získat porci jídla za zlomek běžné ceny, protože by jinak skončila v kontejneru.

Pijte pouze certifikované čaje a kávu

Těžko si asi dovedeme představit den bez šálku dobrého čaje nebo kávy. I tady máte možnost volby.  Čtěte etikety a ujistěte se, že plodina byla produkována udržitelným způsobem, případně, že zemědělci, kteří se na její produkci podíleli, dostali za svou práci poctivě zaplaceno. V tomto ohledu jsou zárukou certifikace typu Fairtrade či FairWild.

Spotřebiče a služby

Chtějte zelenou energii

Při výběru tarifu dbejte na to, aby energie, kterou odebíráte, byla z co možná největší části vyrobená z obnovitelných zdrojů, tzn. aby pocházela z produkce solárních či větrných elektráren. Pokud je to možné, nechte si na střechu instalovat solární panely a vyrábějte si zelenou energii sami.

Ohřívejte jen tolik vody, kolik je třeba

Varná konvice je skutečným žroutem energie. Problémem však není vysoký příkon, jak byste možná předpokládali, ale fakt, že máme tendenci ohřívat větší množství vody než potřebujeme. 

Stáhněte klimatizaci

Klimatizační jednotky či ventilátory mají na svědomí asi pětinu celkové spotřeby elektrické energie ve veřejných budovách, a toto množství se do roku 2050 pravděpodobně ztrojnásobí. Proto doporučujeme, abyste volili i jiné způsoby ochlazení vnitřních prostor, jako třeba používání žaluzií či zatahování závěsů během dne.

Doprava

Sdílená jízda

Pokud je to možné, nejezděte v autě sami, svezte členy rodiny nebo kamarády. I o jízdu v taxíku se můžete podělit, např. využijete-li služeb Uber. Pro sdílené jízdy lze využít také chytrých aplikací typu Carpul nebo BlaBlaCar.

Vyměňte auto za kolo nebo choďte pěšky

U kratších vzdáleností zvažte, zda nemůžete jet na kole nebo jít pěšky. Pomůžete tím nejen planetě, ale prospějete také svému zdraví.

Dávejte přednost pozemní dopravě

Je-li to možné, cestujte raději po souši než vzduchem. Jako nejvhodnější alternativou se nabízí železniční doprava, která se na celkové produkci skleníkových plynů podílí pouhými 0,4 %. Vzhledem k tomu, že vlaky budou do budoucna poháněny vodíkovým pohonem, se toto číslo se ještě zmenší.

Když už musíte letět, leťte přímo

Nejvíce emisí v letecké dopravě vzniká při startu a přistávání. Proto dávejte přednost přímým letům.

Móda a zboží

Sledujte energetickou náročnost výrobků

Než se rozhodnete zakoupit nový spotřebič, vždy si zkontrolujte jeho energetickou náročnost. Koupí úspornějšího spotřebiče prospějete nejen své peněžence, ale uděláte i vstřícný krok k ochraně klimatu. O způsobu značení spotřebičů v Evropské unii se dočtete zde.

Dávejte přednost udržitelným materiálům a značkám

Nabídka udržitelné módy se neustále rozšiřuje. Kromě menších výrobců můžete udržitelnou módu najít i na velkých prodejních serverech a můžete si ji snadno nastavit na vyhledávacím filtru. V případě materiálů volte ekologičtější varianty, jako třeba bambus nebo konopí. Trendem jsou v dnešní době i nákupy v second handech, kde se dají objevit super kousky za minimální náklady.

Nakupujte a prodávejte na online tržištích

Nakupujte oblečení z druhé ruky třeba na eBay, Facebook marketplace nebo třeba Vinted. Zároveň zde můžete prodat, co už nenosíte. Nebo si jednoduše vyměňujte oblečení v okruhu svých přátel či rodiny.

„Když snížíte spotřebu masa, omezíte cesty autem, pak dalším pozitivním krokem je snížení vlastní spotřeby, třeba omezení nákupu nového oblečení,” říká Hunt.

Perte prádlo na 30

Vždy, když je to možné, perte prádlo na 30 stupňů Celsia, protože tak můžete snížit energetickou spotřebu vaší pračky až o 57 % na jeden prací cyklus. 

„Pro spotřebitele je důležité, aby vyslali výrobcům i vládám jasnou zprávu, že chtějí zelenější výrobky a udržitelnější život,” říká Hunt. „Vezmeme-li toto v úvahu, musíme dělat víc než jen eticky konzumovat. Podporujeme jednotlivce, aby se zapojili do občanských aktivit a přispěli tak k uskutečnění změny, kterou potřebujeme. Takovou aktivitou může být dopis poslanci i zapojení do aktivistické skupiny.

Autor: Louise Downing
13.09.2023

Proč je udržitelnost dobrá nejen pro planetu, ale také pro vás

Bezmasé pondělí

Nadměrná konzumace masa zvyšuje riziko vzniku řady onemocnění. Studie provedená Oxfordskou univerzitou poukázala na to, že u lidí, kteří konzumují velký objem červeného masa a masných výrobků, je vyšší výskyt  ischemických srdečních chorob, plicní pneumonie, cukrovky a nádorových onemocnění tlustého střeva. Ani nadměrná konzumace drůbežího masa není pro tělo vhodná. U takových jedinců byl zaznamenán častější výskyt onemocnění žlučníku, zánětu žaludku či dvanáctníku a cukrovky, ale také gastroezofageální refluxní choroby. Častá konzumace masa však není devastující jen pro naše tělo, ale vysoká živočišná produkce je obrovskou zátěží pro životní prostředí a přispívá ke  klimatickému oteplování kvůli vysoké emisi skleníkových plynů, v globálním měřítku se jedná zhruba o pětinu celkové produkce CO2. Oproti tomu strava bohatá na ovoce, zeleninu, ryby a  obiloviny snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky a některých typů rakoviny, navíc přispívá k lepšímu psychickému i fyzickému zdraví. Tak co kdybyste třeba začali bezmasým pondělím a na svůj jídelníček zařadili některé z chutných vegetariánských pokrmů? Můžete využít např. aplikace Jíme zdravě, kde najdete mnoho zajímavých bezmasých receptů.

Vyměňte svou láhev na vodu

Negativní vliv plastů na životní prostředí je dobře znám, ale některé plasty mohou být škodlivé i pro lidské zdraví. Např. plast známý jako BPA, který se běžně používá na výrobu krabiček na potraviny nebo plastových láhví, pravděpodobně způsobuje vyšší krevní tlak a nepříznivě ovlivňuje vývoj mozku a prostaty dětí a novorozenců a má vliv na neplodnost u mužů. Bohužel se ukazuje, že ani BPA-free plasty nejsou dobrým řešením, jelikož obsahují chemikálie, které údajně negativně ovlivňují vývoj mozku. Kromě toho balené nápoje obsahují mnohem více mikroplastů než voda z kohoutku. To už je dost dobrých důvodů proč raději zvolit láhev ze skla či nerezu.

Bezemisní doprava

Doprava má ve světovém měřítku na svědomí téměř jednu třetinu (29%) skleníkových plynů. Studie WHO realizovaná ve vice než 4 300 městech ukázala, že pouze 20 % městské populace žije v oblastech, které splňují podmínky na kvalitu ovzduší. Vzdát se automobilu nebývá vždy snadné a někdy to ani z praktických důvodů není možné. Zkuste však popřemýšlet o možnosti sdílení automobilu. Jízdy autem můžete zaměnit za autobus či vlak, ale můžete využít i kolo nebo jít prostě pěšky, a tak uděláte něco pro planetu i pro své zdraví. 

Udržitelná energie

Zlepšit kvalitu vzduchu ve svém okolí můžete také tím, že se rozhodnete odebírat tzv. zelenou energii. Zelená energie je taková energie, která byla vyrobena čistě z obnovitelných zdrojů. V současné době se vyplatí uvažovat také o instalaci solárního panelu či o instalaci termálního čerpadla. Zvláště  nyní, kdy je situace na trhu s energiemi velmi nejistá, se jedná o velmi rozumnou investici. K její realizaci navíc můžete čerpat dotace https://novazelenausporam.cz.

Udržitelná móda

Textilní průmysl patří mezi zásadní znečišťovatele životního prostředí. Na jedné straně se jedná o využití velkého množství hnojiv potřebných k pěstování bavlny, na straně druhé je to kontaminace vod. I zde můžete najít způsob, jak být vůči planetě šetrnější. Můžete si například místo bavlny vybrat oblečení z bambusu. Bambus se pěstuje bez pesticidů a jeden akr půdy má 10 krát vyšší výnos než akr bavlny. Navíc je měkčí, má antibakteriální a antifungicidní vlastnosti a jen tak se neonosí. Velkým trendem je také tzv. pomalá móda, nebo-li slow fashion, jejímž principem je vnímat nákup oblečení jako dlouhodobější investici. Můžete zavítat do obchodů, kde se na slow fashion zaměřují (např. Nila store či lokální návrháři a menší lokální značky), ale můžete také nad svými investicemi do oblečení začít jen více přemýšlet. Rozhodně to neznamená, že byste nyní měli všechno své oblečení z módních řetězců vyhodit a začít nakupovat pouze to  vyrobené udržitelným způsobem. Nosit dokola to, co již doma máme, ať už jsme ho v minulosti koupili kdekoliv, je také příkladem slow fashion. A pokud vám oblečení, co máte doma již nesedí? Zkuste techniku zvanou upcyklace - zkuste ho přetvořit v jiný kousek a najít mu tak nové využití. Nebojte se ani second-handů. V současné době již nejsou vnímány jako obchody pro sociálně slabé, ale můžete zde najít i velmi pěkné módní kousky.  Zajímavá je také platforma Vinted, která je obchodní sociální sítí umožňující prodej, výměnu, nákup či darování oblečení, módních doplňků i kosmetiky. A až si budete chtít příště něco koupit, můžete se zamyslet nad tzv. Cost Per Wear - neboli kolik vás stálo jedno nošení daného kousku. Pokud jste si například koupili tričko za 200 Kč a vzali si ho za sebe 100krát, CPW se rovná 2 Kč. Pokud jste si však koupili tričko za 200 Kč a vzali si ho na sebe pouze 2krát, pak je CPW rovný 100 Kč, což je výrazně více než v prvním případě. Nad CPW se vyplatí přemýšlet např. při nákupu kvalitnějšího a dražšího kousku. Můžete si samozřejmě koupit tričko za 200 Kč, avšak po 4 nošení se vám může seprat a tričko možná budete muset přeřadit do poličky "na doma". Cost per wear by byl v tomto případě 50 Kč. Pokud se však rozhodnete trochu zainvestovat a zakoupíte podobné tričko, avšak kvalitnější, za 600 Kč, které vám vydrží např. 50 nošení, CPW bude rázem pouze 12 Kč. Kromě toho, že tedy nakoupíte tričko vyrobené udržitelným způsobem, při čemž ušetříte planetu a lidé v celém dodavatelském řetězci budou spravedlivě zaplaceni, ušetříte v konečném případě i vaše vlastní peníze.

Udržitelné nakupování

Určitě chodíte i vy pravidelně do obchodu. V takovém případě si vždy sbalte vlastní nákupní tašku. Ať to je plastová taška z jiného obchodu, kterou umíte používat opakovaně nebo to je síťovaná / textilní taška, znovu použití téže tašky ušetří vám peníze a přírodě zdraví. A to se netýká pouze celého nákupu, ale i například ovoce či zeleniny. Skoro v každém supermarketu již vedle klasických jednorázových sáčků najdeme i ty znovuvyužitelné - anebo jednoduše některé ovoce či zelenina sáček ani nepotřebuje. Ve větších městech navíc často najdeme i bezobalové obchody, kde si do vlastních nádob můžete načepovat mýdlo, prací gel i některé potraviny. 

Může vám připadat, že začít žít podle principů udržitelnosti je velmi náročné, protože je tady toho tolik, co můžete udělat. Ale pro udržitelný rozvoj je důležité začít klidně i po malých krůčcích, jako třeba zařadit jeden bezmasý den týdně. Také některé aplikace vám mohou pomoci vykročit k udržitelnějšímu životu. Podívejte se třeba na aplikaci Foodgroot, díky které můžete zjistit více o původu, složení a dopadu jednotlivých potravin v nabídce našich supermarketů. Nebo třeba aplikace Klima, která vám pomůže sledovat vaši uhlíkovou stopu.

 

 

Vyberte kategorii