Krása přátelská k životnímu prostředí: Udržitelnost v osobní péči

S ohledem na měnící se klimatickou situaci si stále více uvědomujeme důležitost zodpovědného přístupu každého z nás. Téma udržitelnosti se dostává do popředí ve všech oblastech života. Co je dobré pro planetu, je dobré i pro nás. A nejinak je tomu také v péči o pleť. Smutnou pravdou je, že mnohé kosmetické produkty obsahují řadu přísad a obalový materiál, který může být škodlivý nejen pro vás, ale také pro životní prostředí. Připravili jsme pro vás proto několik tipů, jak v péči o pleť zaujmout ekologičtější přístup.

Čím je kosmetika škodlivá?

Kosmetika je často zabalena v nadměrném množství obalů a obsahuje politováníhodný seznam přísad. Dle dat z roku 2018 vyprodukoval kosmetický průmysl neuvěřitelných 120 miliard obalů za rok, přičemž většina z nich byla vyrobena z nerecyklovatelných materiálů, které často končí v moři i jiných vodních cestách, čímž poškozují přírodu kolem nás. 

Výrobky určené pro péči o krásu obsahují zpravidla 15 až 50 přísad, přičemž průměrná žena používá 9 až 15 produktů denně. To znamená, že na svou pokožku nechává každý den působit celkem 515 chemikálií, jejichž zbytky unikají do vodních cest. Voda je sama o sobě v kosmetickém průmyslu nejpoužívanější přísadou, bohužel zásoby pitných vod celosvětově ubývají.

Kterým přísadám se vyhnout?

Některé přísady běžně obsažené v konzumní kosmetice mohou být škodlivé nejen pro vás, ale  i  pro životní prostředí. Mezi takové patří třeba palmový olej a jeho deriváty. Jeho škodlivost spočívá především ve způsobu pěstování palem pro jeho výrobu. Dochází k rozsáhlému odlesňování, které v některých částech světa vedlo doslova k ekologické katastrofě. Palmový olej navíc může způsobit podráždění očí, kůže a plic.

Další ingredience, kterým byste se při výběru kosmetiky měli vyhnout:

  • Parabeny - na etiketě je najdete pod různými jmény, která však obvykle končí slovem „paraben“, jako třeba v názvu isoparaben. Parabeny se obvykle využívají jako konzervanty v čistících a mycích prostředcích, ale také v tělových mlécích. Stopy parabenů byly objeveny v tkáních mořských savců a mluví se o nich v souvislosti s rakovinou prsu
  • Syntetické vůně - jakmile najdete na štítku výrobku slovo „parfum”, je jasné, že se jedná o uměle vytvořenou vůni. Až 95 % chemikálií používaných ve vůních jsou syntetické sloučeniny pocházející z ropy, a mnohé z nich jsou považovány za toxické a karcinogenní. Takovéto vůně obsahují mnohdy až čtyři tisíce různých chemických ingrediencí. Syntetické vůně mohou způsobit podráždění pokožky, ale také respirační obtíže, migrény nebo bolesti hlavy.
  • Oxybenzon, nebo benzofenon-3 je složkou většiny opalovacích krémů. Studie prokázaly, že tyto chemikálie ničí korálové útesy. Rovněž se ukazuje, že přispívají k hormonální nerovnováze v lidském těle.
  • Mikroplasty - v seznamu přísad je najdete zpravidla jako „polyetylen” nebo „polypropylen”. Běžně se používají v peelingu nebo odmašťujících přípravcích. Tyto drobné částečky se dostávají do vodního systému a pronikají do trávicího traktu mořských živočichů. Jejich využití v oplachované kosmetice, jako jsou mýdla, zubní pasty, apod. je zakázáno v zemích EU, USA i Velké Británii, avšak stále je mnoho zemí, kde jejich používání regulováno není, navíc zákaz se nevztahuje na bezoplachovou kosmetiku jako třeba make-up nebo lesk na rty.

Dobré pro planetu, dobré pro vás

Pokuste se změnit i některé běžné návyky. Snažte se recyklovat vše, co je možné. Volte produkty, které mají jednoduché recyklovatelné obaly, případně produkty, které obal nemají.

Zvažte, zda místo odličovacích tampónů na jedno použití nezvolit ekologičtější pratelné tampóny. Běžné menstruační vložky nebo tampony lze nahradit menstruačním kalíškem nebo menstruačními kalhotkami.

Zamyslete se také nad spotřebou vody. Stačí změnit své návyky a můžete ušetřit mnoho litrů ročně. Dávejte přednost sprchování před plnou vanou. Při čištění zubů, mytí vlasů nebo holení se naučte vodu vypínat, aby netekla na prázdno.

Pokud jde o složení ekologické kosmetiky, pak je vhodné hledat loga FairTrade nebo Rainforest Alliance, díky kterým máte jistotu, že přísady byly získány udržitelným způsobem. U výrobků s obsahem palmového oleje hledejte certifikát RSPO, který zaručuje, že použitý palmový olej byl vyprodukován ekologickým způsobem.

Pro zjednodušení můžete využít třeba aplikaci Safely: Kosmetické složení. Po naskenování složení z etikety vás aplikace upozorní na škodlivé přísady.

Inovace v péči o pleť

Sílící poptávka po ekologicky přívětivé kosmetice způsobila doslova boom ve vývoji přírodní kosmetiky. Třeba značka Urtekram využívá jako obalový materiál plasty rostlinného původu. Česká firma CareMedica vyrábí kosmetiku z medicinálních hub, Saloos se soustřeďuje na využití 100% přírodních aromatických olejů.

Nabídka ekologické a udržitelné kosmetiky je široká a ne vždy musí být zátěží pro vaši peněženku. Pro začátek se určitě vyplatí nechat si zaslat vzorky různých značek, abyste mohli zjistit, která vám bude nejlépe vyhovovat. Širokou nabídku najdete třeba na www.econea.cz nebo www.bioo.cz. 

Přechod na ekologičtější způsob života není velká věda. Stačí začít malými krůčky, omezte třeba délku sprchování a vypínejte vodu při čištění zubů. Zvolte přírodní kosmetiku v recyklovatelných obalech. Tyto změny se pro vás brzy stanou rutinou a budete mít chuť dělat víc, protože co je dobré pro planetu, je dobré i pro vás.

 

13.09.2023

Proč je udržitelnost dobrá nejen pro planetu, ale také pro vás

Bezmasé pondělí

Nadměrná konzumace masa zvyšuje riziko vzniku řady onemocnění. Studie provedená Oxfordskou univerzitou poukázala na to, že u lidí, kteří konzumují velký objem červeného masa a masných výrobků, je vyšší výskyt  ischemických srdečních chorob, plicní pneumonie, cukrovky a nádorových onemocnění tlustého střeva. Ani nadměrná konzumace drůbežího masa není pro tělo vhodná. U takových jedinců byl zaznamenán častější výskyt onemocnění žlučníku, zánětu žaludku či dvanáctníku a cukrovky, ale také gastroezofageální refluxní choroby. Častá konzumace masa však není devastující jen pro naše tělo, ale vysoká živočišná produkce je obrovskou zátěží pro životní prostředí a přispívá ke  klimatickému oteplování kvůli vysoké emisi skleníkových plynů, v globálním měřítku se jedná zhruba o pětinu celkové produkce CO2. Oproti tomu strava bohatá na ovoce, zeleninu, ryby a  obiloviny snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky a některých typů rakoviny, navíc přispívá k lepšímu psychickému i fyzickému zdraví. Tak co kdybyste třeba začali bezmasým pondělím a na svůj jídelníček zařadili některé z chutných vegetariánských pokrmů? Můžete využít např. aplikace Jíme zdravě, kde najdete mnoho zajímavých bezmasých receptů.

Vyměňte svou láhev na vodu

Negativní vliv plastů na životní prostředí je dobře znám, ale některé plasty mohou být škodlivé i pro lidské zdraví. Např. plast známý jako BPA, který se běžně používá na výrobu krabiček na potraviny nebo plastových láhví, pravděpodobně způsobuje vyšší krevní tlak a nepříznivě ovlivňuje vývoj mozku a prostaty dětí a novorozenců a má vliv na neplodnost u mužů. Bohužel se ukazuje, že ani BPA-free plasty nejsou dobrým řešením, jelikož obsahují chemikálie, které údajně negativně ovlivňují vývoj mozku. Kromě toho balené nápoje obsahují mnohem více mikroplastů než voda z kohoutku. To už je dost dobrých důvodů proč raději zvolit láhev ze skla či nerezu.

Bezemisní doprava

Doprava má ve světovém měřítku na svědomí téměř jednu třetinu (29%) skleníkových plynů. Studie WHO realizovaná ve vice než 4 300 městech ukázala, že pouze 20 % městské populace žije v oblastech, které splňují podmínky na kvalitu ovzduší. Vzdát se automobilu nebývá vždy snadné a někdy to ani z praktických důvodů není možné. Zkuste však popřemýšlet o možnosti sdílení automobilu. Jízdy autem můžete zaměnit za autobus či vlak, ale můžete využít i kolo nebo jít prostě pěšky, a tak uděláte něco pro planetu i pro své zdraví. 

Udržitelná energie

Zlepšit kvalitu vzduchu ve svém okolí můžete také tím, že se rozhodnete odebírat tzv. zelenou energii. Zelená energie je taková energie, která byla vyrobena čistě z obnovitelných zdrojů. V současné době se vyplatí uvažovat také o instalaci solárního panelu či o instalaci termálního čerpadla. Zvláště  nyní, kdy je situace na trhu s energiemi velmi nejistá, se jedná o velmi rozumnou investici. K její realizaci navíc můžete čerpat dotace https://novazelenausporam.cz.

Udržitelná móda

Textilní průmysl patří mezi zásadní znečišťovatele životního prostředí. Na jedné straně se jedná o využití velkého množství hnojiv potřebných k pěstování bavlny, na straně druhé je to kontaminace vod. I zde můžete najít způsob, jak být vůči planetě šetrnější. Můžete si například místo bavlny vybrat oblečení z bambusu. Bambus se pěstuje bez pesticidů a jeden akr půdy má 10 krát vyšší výnos než akr bavlny. Navíc je měkčí, má antibakteriální a antifungicidní vlastnosti a jen tak se neonosí. Velkým trendem je také tzv. pomalá móda, nebo-li slow fashion, jejímž principem je vnímat nákup oblečení jako dlouhodobější investici. Můžete zavítat do obchodů, kde se na slow fashion zaměřují (např. Nila store či lokální návrháři a menší lokální značky), ale můžete také nad svými investicemi do oblečení začít jen více přemýšlet. Rozhodně to neznamená, že byste nyní měli všechno své oblečení z módních řetězců vyhodit a začít nakupovat pouze to  vyrobené udržitelným způsobem. Nosit dokola to, co již doma máme, ať už jsme ho v minulosti koupili kdekoliv, je také příkladem slow fashion. A pokud vám oblečení, co máte doma již nesedí? Zkuste techniku zvanou upcyklace - zkuste ho přetvořit v jiný kousek a najít mu tak nové využití. Nebojte se ani second-handů. V současné době již nejsou vnímány jako obchody pro sociálně slabé, ale můžete zde najít i velmi pěkné módní kousky.  Zajímavá je také platforma Vinted, která je obchodní sociální sítí umožňující prodej, výměnu, nákup či darování oblečení, módních doplňků i kosmetiky. A až si budete chtít příště něco koupit, můžete se zamyslet nad tzv. Cost Per Wear - neboli kolik vás stálo jedno nošení daného kousku. Pokud jste si například koupili tričko za 200 Kč a vzali si ho za sebe 100krát, CPW se rovná 2 Kč. Pokud jste si však koupili tričko za 200 Kč a vzali si ho na sebe pouze 2krát, pak je CPW rovný 100 Kč, což je výrazně více než v prvním případě. Nad CPW se vyplatí přemýšlet např. při nákupu kvalitnějšího a dražšího kousku. Můžete si samozřejmě koupit tričko za 200 Kč, avšak po 4 nošení se vám může seprat a tričko možná budete muset přeřadit do poličky "na doma". Cost per wear by byl v tomto případě 50 Kč. Pokud se však rozhodnete trochu zainvestovat a zakoupíte podobné tričko, avšak kvalitnější, za 600 Kč, které vám vydrží např. 50 nošení, CPW bude rázem pouze 12 Kč. Kromě toho, že tedy nakoupíte tričko vyrobené udržitelným způsobem, při čemž ušetříte planetu a lidé v celém dodavatelském řetězci budou spravedlivě zaplaceni, ušetříte v konečném případě i vaše vlastní peníze.

Udržitelné nakupování

Určitě chodíte i vy pravidelně do obchodu. V takovém případě si vždy sbalte vlastní nákupní tašku. Ať to je plastová taška z jiného obchodu, kterou umíte používat opakovaně nebo to je síťovaná / textilní taška, znovu použití téže tašky ušetří vám peníze a přírodě zdraví. A to se netýká pouze celého nákupu, ale i například ovoce či zeleniny. Skoro v každém supermarketu již vedle klasických jednorázových sáčků najdeme i ty znovuvyužitelné - anebo jednoduše některé ovoce či zelenina sáček ani nepotřebuje. Ve větších městech navíc často najdeme i bezobalové obchody, kde si do vlastních nádob můžete načepovat mýdlo, prací gel i některé potraviny. 

Může vám připadat, že začít žít podle principů udržitelnosti je velmi náročné, protože je tady toho tolik, co můžete udělat. Ale pro udržitelný rozvoj je důležité začít klidně i po malých krůčcích, jako třeba zařadit jeden bezmasý den týdně. Také některé aplikace vám mohou pomoci vykročit k udržitelnějšímu životu. Podívejte se třeba na aplikaci Foodgroot, díky které můžete zjistit více o původu, složení a dopadu jednotlivých potravin v nabídce našich supermarketů. Nebo třeba aplikace Klima, která vám pomůže sledovat vaši uhlíkovou stopu.

 

 

Vyberte kategorii