Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Krása přátelská k životnímu prostředí: Udržitelnost v osobní péči

S ohledem na měnící se klimatickou situaci si stále více uvědomujeme důležitost zodpovědného přístupu každého z nás. Téma udržitelnosti se dostává do popředí ve všech oblastech života. Co je dobré pro planetu, je dobré i pro nás. A nejinak je tomu také v péči o pleť. Smutnou pravdou je, že mnohé kosmetické produkty obsahují řadu přísad a obalový materiál, který může být škodlivý nejen pro vás, ale také pro životní prostředí. Připravili jsme pro vás proto několik tipů, jak v péči o pleť zaujmout ekologičtější přístup.

Čím je kosmetika škodlivá?

Kosmetika je často zabalena v nadměrném množství obalů a obsahuje politováníhodný seznam přísad. Dle dat z roku 2018 vyprodukoval kosmetický průmysl neuvěřitelných 120 miliard obalů za rok, přičemž většina z nich byla vyrobena z nerecyklovatelných materiálů, které často končí v moři i jiných vodních cestách, čímž poškozují přírodu kolem nás. 

Výrobky určené pro péči o krásu obsahují zpravidla 15 až 50 přísad, přičemž průměrná žena používá 9 až 15 produktů denně. To znamená, že na svou pokožku nechává každý den působit celkem 515 chemikálií, jejichž zbytky unikají do vodních cest. Voda je sama o sobě v kosmetickém průmyslu nejpoužívanější přísadou, bohužel zásoby pitných vod celosvětově ubývají.

Kterým přísadám se vyhnout?

Některé přísady běžně obsažené v konzumní kosmetice mohou být škodlivé nejen pro vás, ale  i  pro životní prostředí. Mezi takové patří třeba palmový olej a jeho deriváty. Jeho škodlivost spočívá především ve způsobu pěstování palem pro jeho výrobu. Dochází k rozsáhlému odlesňování, které v některých částech světa vedlo doslova k ekologické katastrofě. Palmový olej navíc může způsobit podráždění očí, kůže a plic.

Další ingredience, kterým byste se při výběru kosmetiky měli vyhnout:

  • Parabeny - na etiketě je najdete pod různými jmény, která však obvykle končí slovem „paraben“, jako třeba v názvu isoparaben. Parabeny se obvykle využívají jako konzervanty v čistících a mycích prostředcích, ale také v tělových mlécích. Stopy parabenů byly objeveny v tkáních mořských savců a mluví se o nich v souvislosti s rakovinou prsu
  • Syntetické vůně - jakmile najdete na štítku výrobku slovo „parfum”, je jasné, že se jedná o uměle vytvořenou vůni. Až 95 % chemikálií používaných ve vůních jsou syntetické sloučeniny pocházející z ropy, a mnohé z nich jsou považovány za toxické a karcinogenní. Takovéto vůně obsahují mnohdy až čtyři tisíce různých chemických ingrediencí. Syntetické vůně mohou způsobit podráždění pokožky, ale také respirační obtíže, migrény nebo bolesti hlavy.
  • Oxybenzon, nebo benzofenon-3 je složkou většiny opalovacích krémů. Studie prokázaly, že tyto chemikálie ničí korálové útesy. Rovněž se ukazuje, že přispívají k hormonální nerovnováze v lidském těle.
  • Mikroplasty - v seznamu přísad je najdete zpravidla jako „polyetylen” nebo „polypropylen”. Běžně se používají v peelingu nebo odmašťujících přípravcích. Tyto drobné částečky se dostávají do vodního systému a pronikají do trávicího traktu mořských živočichů. Jejich využití v oplachované kosmetice, jako jsou mýdla, zubní pasty, apod. je zakázáno v zemích EU, USA i Velké Británii, avšak stále je mnoho zemí, kde jejich používání regulováno není, navíc zákaz se nevztahuje na bezoplachovou kosmetiku jako třeba make-up nebo lesk na rty.

Dobré pro planetu, dobré pro vás

Pokuste se změnit i některé běžné návyky. Snažte se recyklovat vše, co je možné. Volte produkty, které mají jednoduché recyklovatelné obaly, případně produkty, které obal nemají.

Zvažte, zda místo odličovacích tampónů na jedno použití nezvolit ekologičtější pratelné tampóny. Běžné menstruační vložky nebo tampony lze nahradit menstruačním kalíškem nebo menstruačními kalhotkami.

Zamyslete se také nad spotřebou vody. Stačí změnit své návyky a můžete ušetřit mnoho litrů ročně. Dávejte přednost sprchování před plnou vanou. Při čištění zubů, mytí vlasů nebo holení se naučte vodu vypínat, aby netekla na prázdno.

Pokud jde o složení ekologické kosmetiky, pak je vhodné hledat loga FairTrade nebo Rainforest Alliance, díky kterým máte jistotu, že přísady byly získány udržitelným způsobem. U výrobků s obsahem palmového oleje hledejte certifikát RSPO, který zaručuje, že použitý palmový olej byl vyprodukován ekologickým způsobem.

Pro zjednodušení můžete využít třeba aplikaci Safely: Kosmetické složení. Po naskenování složení z etikety vás aplikace upozorní na škodlivé přísady.

Inovace v péči o pleť

Sílící poptávka po ekologicky přívětivé kosmetice způsobila doslova boom ve vývoji přírodní kosmetiky. Třeba značka Urtekram využívá jako obalový materiál plasty rostlinného původu. Česká firma CareMedica vyrábí kosmetiku z medicinálních hub, Saloos se soustřeďuje na využití 100% přírodních aromatických olejů.

Nabídka ekologické a udržitelné kosmetiky je široká a ne vždy musí být zátěží pro vaši peněženku. Pro začátek se určitě vyplatí nechat si zaslat vzorky různých značek, abyste mohli zjistit, která vám bude nejlépe vyhovovat. Širokou nabídku najdete třeba na www.econea.cz nebo www.bioo.cz  

Přechod na ekologičtější způsob života není velká věda. Stačí začít malými krůčky, omezte třeba délku sprchování a vypínejte vodu při čištění zubů. Zvolte přírodní kosmetiku v recyklovatelných obalech. Tyto změny se pro vás brzy stanou rutinou a budete mít chuť dělat víc, protože co je dobré pro planetu, je dobré i pro vás.

 

01.07.2025

Duševní zdraví dětí: 5 věcí, které by měl vědět každý rodič

Duševní zdraví se začíná formovat už v prvních měsících života dítěte. Právě tehdy si vytváří vztah k okolnímu světu, druhým lidem i sobě samotnému. Klíčovou roli přitom hraje stabilní a láskyplné rodinné prostředí. Jak mohou duševní zdraví dítěte podpořit rodiče i blízcí? A jak poznat, když dítě něco trápí?    

Láska, bezpečí a stabilita v rodině jsou základ 

Rodina je první místo, kde se dítě učí důvěře, lásce a tomu, jak funguje svět. Když rodiče dítě přijímají, jsou mu oporou a zvládají řešit stresové situace s klidem a rozvahou, poskytují nejen pocit bezpečí, ale také model chování, který dítě přebírá a uplatňuje ve vztazích s vrstevníky i v dospělosti. 

„Rodiče, kteří reagují na potřeby dítěte s klidem a respektem, dávají dítěti pocit bezpečí a pomáhají mu vytvářet zdravý základ pro vztahy. To má zásadní vliv na to, jak se dítě později orientuje ve světě a jak si poradí s náročnými situacemi,“ říká Jindra Šalátová, výkonná ředitelka SOS dětských vesniček

Generali Česká pojišťovna

Psychická pohoda ovlivňuje celkový vývoj dítěte  

Mnoho dospělých se domnívá, že na děti má významný dopad pouze to, co si vědomě vybavují. Realita je ale jiná. Mozek i tělo si „pamatují“, že dítě prožívalo chronický stres, nejistotu, emoční zanedbávání nebo nějakou jinou traumatickou situaci. Bez včasné pomoci to může vést k trvalým následkům projevujícím se v chování, emocích i zdraví.  

Pokud totiž dítě už v raném věku zažívá psychickou nepohodu, může u něj dojít ke změnám v mozku, konkrétně k narušení vývoje částí mozku zodpovědných za zvládání emocí a stresu. Utrpět tím může také paměť, pozornost a schopnost soustředit se. Výsledkem bývá zhoršená schopnost efektivně se učit a přizpůsobovat se změnám. Duševní nepohoda se navíc často odrazí i na fyzickém zdraví, například oslabenou imunitou. 

Jak poznat, že dítě něco trápí 

Děti nedokážou vždy přesně popsat, co cítí. Jejich psychická nepohoda se proto často projevuje změnou chování. U nejmenších to může být například snížená pohybová aktivita, problémy se spánkem nebo odmítání jídla. Starší děti mohou být agresivní a mít časté záchvaty vzteku, stáhnout se do sebe nebo přestat dělat věci, které je dříve bavily. 

 

S růstem dítěte je důležité pomáhat mu v rozvoji emoční inteligence a učení se, jak s emocemi správně pracovat. 

Signály, které by rodiče neměli přehlížet: 

  • náhlé změny nálad nebo chování, 
  • dlouhodobý smutek a apatie (ztráta zájmu o přátele nebo koníčky, nezájem o interakci s vrstevníky nebo dospělými), 
  • časté záchvaty vzteku a agresivita (intenzivní emoční výbuchy neodpovídající situaci, fyzické nebo verbální útoky vůči ostatním bez zjevného důvodu), 
  • poruchy spánku (nespavost, noční můry, nadměrná ospalost během dne), 
  • výrazná úzkost nebo strach (nadměrný strach z odloučení od rodičů nebo z nových situací), 
  • regresivní chování (např. návrat k dudlíku). 

„Duševní nepohoda se může u dětí projevit nenápadně, například jako ztráta zájmu, podrážděnost nebo stažení do sebe. Čím dříve jsou tyto varovné signály rozpoznány, tím větší je šance na efektivní pomoc. Vždy nemusí signalizovat vážný problém, ale pokud se objevují opakovaně nebo přetrvávají, je lepší situaci konzultovat s odborníkem. Dítěti tak můžeme ušetřit hodně bolesti,“ upozorňuje psychiatr Peter Pöthe. 

Podcast SOS vesničky

Jak podpořit duševní zdraví dítěte 

To nejdůležitější, co může dítě dostat od svého okolí, je stabilní, bezpečné a láskyplné prostředí. Když ví, že má ve svých blízkých oporu, snáz zvládá své emoce, stres i každodenní výzvy. Velkou roli přitom mohou hrát i drobnosti: 

  • Dávejte najevo blízkost a náklonnost. Klidný hlas nebo objetí dítěti pomáhají cítit se v bezpečí. 
  • Naslouchejte bez zlehčování. Dítě potřebuje vědět, že jeho pocity jsou v pořádku. Zkuste mu naslouchat a snažit se nahlédnout na svět jeho očima. 
  • Věnujte dítěti čas a zavádějte společné rituály. Například čtení, zpívání nebo uklidňující chvíle před spaním posilují vztah. 
  • Mluvte o emocích a učte dítě pojmenovat je. Dejte dítěti pozitivní zpětnou vazbu, když vyjádří své pocity a diskutujte společně o pocitech ostatních. 
  • Vnímejte, co dítě prožívá, nikoliv jen, co „dělá“. Za tím, co běžně považujeme za zlobení, často stojí únava, frustrace nebo potřeba pozornosti. 
  • Pokuste se najít způsob, jak si odpočinout od stresu. Dítě se učí rozumět světu a k tomu potřebuje vaši podporu. Stres by neměl vést k tomu, že na dítě budete křičet, budete s ním třást nebo ho uhodíte. 

Nejste na to sami 

Pokud máte pocit, že dítě ve vašem okolí prožívá něco, co by mohlo ohrozit jeho duševní zdraví, nebo jako rodiče sami procházíte náročným obdobím, které může dítě negativně ovlivnit, není ostuda požádat o pomoc. Nejedná se o selhání nebo projev slabosti, ale o krok k tomu, aby bylo lépe

 

Odborníci z SOS dětských vesniček, které v jejich práci cíleně podporuje Generali Česká pojišťovna, pomáhají dětem a jejich rodinám napříč Českem. Můžete se na ně obrátit přes web.  

Přečtěte si

SOS dětské vesničky pomáhají měnit životy dětí k lepšímu

Rané trauma může ovlivnit celý život. Mnozí o něm ale netuší

Proč je potřeba, aby dítě vyrůstalo v láskyplném prostředí

nebo si poslechněte podcast: „Vánoce jsou citově vypjaté období. Problémy eskalují.“

Vyberte kategorii