Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Seznam základních věcí, na které byste při balení na dovolenou neměli zapomenout

Ať už se jedná o vaši první dovolenou nebo jste ostřílení dovolenkáři, kontrolní seznam se při balení vždycky hodí. Díky němu budete mít jistotu, že máte vše, co potřebujete a nečekané situace vás nezaskočí. Sestavili jsme pro vás seznam věcí, na které byste při balení rozhodně neměli zapomenout. Zdá se vám to zbytečné? Přečtěte si náš článek a třeba nám později poděkujete.

Cestovní dokumenty, hotovost a kreditní karty

Nejprve si připravte všechny důležité cestovní dokumenty a vložte je do plastového pouzdra, ať je máte na jednom místě. Nezapomeňte následující dokumenty:

  • Pas/cestovní víza
  • Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na dětské pasy
  • Občanský průkaz
  • Řidičský průkaz
  • Kreditní a debetní karty a hotovost
  • Informace týkající se vašeho hotelu či cestovní kanceláře
  • Adresa a kontaktní údaje na místní ambasádu

Příruční zavazadlo

Teď se pojďme zaměřit na příruční zavazadlo. Připravte si všechny své osobní věci. Pokud cestujete letecky, hodí se přibalit také oblečení na jeden či dva dny a základní hygienické potřeby pro případ, že se vám cestou ztratí kufry. Na dovolenou můžete cestovat různými způsoby, proto je vhodné do příručního zavazadla přibalit pár věci, která vám zpříjemní cestu. Sbalte si třeba cestovní polštářek a nějaký šál či šátek, kterým se můžete případně přikrýt, aby vám nebyla zima. Cestu vám jistě ukrátí tablet či čtečka, ale mohou se hodit i karty nebo kapesní hra. 

Lékárnička

Na lékárničku byste nikdy neměli zapomenout. Samozřejmě nejde o to mít s sebou celou lékárnu, ale malá taštička s léky a základním vybavením pro poskytnutí první pomoci při drobných poraněních se jistě hodí. Nikdy nevíte, kdy vás či někoho z vašich blízkých přepadne kinetóza, urputná bolest hlavy, kdy se někomu udělá špatně od žaludku nebo dostane horečku. Velmi důležité jsou také léky na alergie a astma a samozřejmě nezapomeňte na léky, které mají jednotlivý členové rodiny předepsané k pravidelnému užívání. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na ně ani při balení lékárničky. Rozhodně se hodí přibalit teploměr, náplasti, obinadlo a dezinfekci. Užitečná bude i mastička na zklidnění kůže po kousnutí hmyzem a účinný repelent. Při spálení od slunce jistě oceníte, že jste nezapomněli přibalit Panthenol. 

Zřiďte si cestovní pojištění

Cestovní pojištění by mělo být zcela zásadní položkou na vašem kontrolním seznamu. Mnozí lidé považují zřízení cestovního pojištění za zbytečné, domnívají se, že se jedná o plýtvání penězi. Někteří se mylně domnívají, že zdravotní pojištění spojené s jejich platební kartou, poskytuje dostatečné krytí. V životě nás však může potkat cokoliv a na dovolené tomu není jinak. Může se stát, že budete akutně potřebovat k zubaři, při špatném našlápnutí si na procházce zvrtnete kotník, případně některé z vašich ratolestí si nešťastnou náhodou na pláži ošklivě rozřízne nohu. Bez dobře nastaveného cestovního pojištění vás i banální ošetření u lékaře může vyjít opravdu draho. Navíc, až se začnete zajímat o cenu cestovního pojištění, zjistíte, že se rozhodně nejedná o žádné závratné sumy a pár stovek navíc za pocit klidu určitě stojí.

Při zřizování cestovního pojištění je třeba uvést co nejvíce detailů vaší cesty, především v souvislosti s možnými riziky, třeba jestli se chystáte věnovat nějakým adrenalinovým sportům, jestli si plánujete vypůjčit skútr nebo auto apod. Pokud trpíte nějakými chronickými obtížemi, vyplatí se je před stanovením parametrů pojišťovací smlouvy uvést, abyste měli jistotu, že jste i pro tento případ dostatečně kryti.

V případě, že jste se rozhodli si cestovní pojištění zřídit pomocí internetových srovnávačů, rozhodně si pečlivě přečtěte kompletní podmínky pojištění, ať pak nejste nemile překvapeni. 

Dovolená s dětmi

Balení na dovolenou s dětmi bývá dosti stresující a kontrolní seznam vám může ušetřit mnoho starostí. 

Cestujete-li s malými dětmi, pak si rozhodně projděte následující seznam:

  • Plenky
  • Sáčky na použité plenky
  • Krém proti opruzeninám
  • Přebalovací podložka
  • Uměla výživa
  • Sterilizátor
  • Odsávačka mateřského mléka
  • Lahvičky
  • Kartáč na mytí lahviček
  • Pítko
  • Dudlíky
  • Cestovní kočárek
  • Cestovní postýlka
  • Chůvička
  • Dětský příbor

Při balení věcí pro děti obecně, se pak držte následujícího seznamu:

  • Oblečení
  • Hračky
  • Opalovací krém
  • Pokrývka hlavy
  • Brýle proti slunci s UV filtrem
  • Potřebné léky/ kopie receptů
  • Cestovní moskytiéra
  • Kontakt na pediatra
  • Svačinový box

Nyní máte to nejdůležitější. Zbývá už jen sbalit své oblečení, být včas na letišti nebo na nádraží, a vaše zasloužená dovolená může začít. Tak šťastnou cestu! 

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii