Ať už se jedná o vaši první dovolenou nebo jste ostřílení dovolenkáři, kontrolní seznam se při balení vždycky hodí. Díky němu budete mít jistotu, že máte vše, co potřebujete a nečekané situace vás nezaskočí. Sestavili jsme pro vás seznam věcí, na které byste při balení rozhodně neměli zapomenout. Zdá se vám to zbytečné? Přečtěte si náš článek a třeba nám později poděkujete.

Cestovní dokumenty, hotovost a kreditní karty

Nejprve si připravte všechny důležité cestovní dokumenty a vložte je do plastového pouzdra, ať je máte na jednom místě. Nezapomeňte následující dokumenty:

 • Pas/cestovní víza
 • Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na dětské pasy
 • Občanský průkaz
 • Řidičský průkaz
 • Kreditní a debetní karty a hotovost
 • Informace týkající se vašeho hotelu či cestovní kanceláře
 • Adresa a kontaktní údaje na místní ambasádu

Příruční zavazadlo

Teď se pojďme zaměřit na příruční zavazadlo. Připravte si všechny své osobní věci. Pokud cestujete letecky, hodí se přibalit také oblečení na jeden či dva dny a základní hygienické potřeby pro případ, že se vám cestou ztratí kufry. Na dovolenou můžete cestovat různými způsoby, proto je vhodné do příručního zavazadla přibalit pár věci, která vám zpříjemní cestu. Sbalte si třeba cestovní polštářek a nějaký šál či šátek, kterým se můžete případně přikrýt, aby vám nebyla zima. Cestu vám jistě ukrátí tablet či čtečka, ale mohou se hodit i karty nebo kapesní hra. 

Lékárnička

Na lékárničku byste nikdy neměli zapomenout. Samozřejmě nejde o to mít s sebou celou lékárnu, ale malá taštička s léky a základním vybavením pro poskytnutí první pomoci při drobných poraněních se jistě hodí. Nikdy nevíte, kdy vás či někoho z vašich blízkých přepadne kinetóza, urputná bolest hlavy, kdy se někomu udělá špatně od žaludku nebo dostane horečku. Velmi důležité jsou také léky na alergie a astma a samozřejmě nezapomeňte na léky, které mají jednotlivý členové rodiny předepsané k pravidelnému užívání. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na ně ani při balení lékárničky. Rozhodně se hodí přibalit teploměr, náplasti, obinadlo a dezinfekci. Užitečná bude i mastička na zklidnění kůže po kousnutí hmyzem a účinný repelent. Při spálení od slunce jistě oceníte, že jste nezapomněli přibalit Panthenol. 

Zřiďte si cestovní pojištění

Cestovní pojištění by mělo být zcela zásadní položkou na vašem kontrolním seznamu. Mnozí lidé považují zřízení cestovního pojištění za zbytečné, domnívají se, že se jedná o plýtvání penězi. Někteří se mylně domnívají, že zdravotní pojištění spojené s jejich platební kartou, poskytuje dostatečné krytí. V životě nás však může potkat cokoliv a na dovolené tomu není jinak. Může se stát, že budete akutně potřebovat k zubaři, při špatném našlápnutí si na procházce zvrtnete kotník, případně některé z vašich ratolestí si nešťastnou náhodou na pláži ošklivě rozřízne nohu. Bez dobře nastaveného cestovního pojištění vás i banální ošetření u lékaře může vyjít opravdu draho. Navíc, až se začnete zajímat o cenu cestovního pojištění, zjistíte, že se rozhodně nejedná o žádné závratné sumy a pár stovek navíc za pocit klidu určitě stojí.

Při zřizování cestovního pojištění je třeba uvést co nejvíce detailů vaší cesty, především v souvislosti s možnými riziky, třeba jestli se chystáte věnovat nějakým adrenalinovým sportům, jestli si plánujete vypůjčit skútr nebo auto apod. Pokud trpíte nějakými chronickými obtížemi, vyplatí se je před stanovením parametrů pojišťovací smlouvy uvést, abyste měli jistotu, že jste i pro tento případ dostatečně kryti.

V případě, že jste se rozhodli si cestovní pojištění zřídit pomocí internetových srovnávačů, rozhodně si pečlivě přečtěte kompletní podmínky pojištění, ať pak nejste nemile překvapeni. 

Dovolená s dětmi

Balení na dovolenou s dětmi bývá dosti stresující a kontrolní seznam vám může ušetřit mnoho starostí. 

Cestujete-li s malými dětmi, pak si rozhodně projděte následující seznam:

 • Plenky
 • Sáčky na použité plenky
 • Krém proti opruzeninám
 • Přebalovací podložka
 • Uměla výživa
 • Sterilizátor
 • Odsávačka mateřského mléka
 • Lahvičky
 • Kartáč na mytí lahviček
 • Pítko
 • Dudlíky
 • Cestovní kočárek
 • Cestovní postýlka
 • Chůvička
 • Dětský příbor

Při balení věcí pro děti obecně, se pak držte následujícího seznamu:

 • Oblečení
 • Hračky
 • Opalovací krém
 • Pokrývka hlavy
 • Brýle proti slunci s UV filtrem
 • Potřebné léky/ kopie receptů
 • Cestovní moskytiéra
 • Kontakt na pediatra
 • Svačinový box

Nyní máte to nejdůležitější. Zbývá už jen sbalit své oblečení, být včas na letišti nebo na nádraží, a vaše zasloužená dovolená může začít. Tak šťastnou cestu! 

 

23.08.2021

Jak se letos vypořádat s cestovními omezeními

Po velmi náročném roce, poznamenaném pandemií Covid-19, jsme všichni nedočkavě vyhlíželi letošní léto. Bohužel ani v tomto roce se stále nemůžeme vrátit k bezstarostnému způsobu cestování, který jsme v dobách před pandemií brali za samozřejmost. V důsledku šíření nových mutací se situace v jednotlivých zemích vyvíjí velmi dynamicky, a proto je před odjezdem na zahraniční dovolenou nutné bedlivě sledovat aktuální informace. Cestovatelský semafor se totiž mění z týdne na týden, stejně jako podmínky pro vstup do dané země, případně pro návrat do České republiky. A ten kdo je připraven, nebývá zaskočen!

Ověřte si, co budete pro vstup do zvolené destinace a návrat do ČR potřebovat

Určitě nechcete zažít situaci, že se na odbavovací přepážce na letišti dozvíte, že pro vstup do země, kde chcete strávit svou zaslouženou dovolenou, nemáte potřebné dokumenty. Proto si s dostatečným předstihem zkontrolujte informace uvedené na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, abyste měli jistotu, že máte vše potřebné. 

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu je vhodné si informace si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak), který navíc může požadovat předchozí elektronickou registraci a negativní test na Covid-19. 

Při návratu do ČR mají všichni cestující kromě dětí do 6 let, vyplnit příjezdový formulář. Osoby s ukončeným očkováním, prodělanou nemocí Covid-19 a děti do 6 let, nemusí podstoupit testování ani samoizolaci. Všichni ostatní jsou po návratu do ČR povinni absolvovat test na přítomnost SARS COV-19, případně vstoupit do karantény, s ohledem na aktuální míru rizika stanovenou pro zemi, ze které se dotyčný vrací.

Covid pas

Při cestách v rámci EU situaci výrazně zjednoduší tzv. Covid pas, který začal platit k 1. červenci 2021. Jedná se vlastně o digitální certifikát EU COVID, který je digitálním dokladem o tom, že její držitel:

 • je plně očkován proti nemoci Covid-19,
 • byl negativně testován na Covid-19, anebo
 • nemoc Covid-19 již prodělal

Digitální certifikáty EU COVID budou akceptovány ve všech členských zemích EU. Držitel tohoto certifikátu bude na cestách v zásadě osvobozen od omezení volného pohybu: Členské státy mu nesmějí ukládat další cestovní omezení, pokud nejsou nezbytná a přiměřená pro ochranu veřejného zdraví. 

Zkontrolujte platnost pasu

V rámci Evropské unie jsme si již zvykli cestovat na občanský průkaz, jehož platnost si většina z nás hlídá. Pas nám však často ležel roky v šuplíku, a proto, pokud cestujeme mimo EU, je nanejvýš žádoucí, abychom si platnost pasu včas zkontrolovali. Cestujeme-li s dětmi do 15 let, pak je třeba si uvědomit, že i v rámci EU musí děti cestovat s platným cestovním pasem a fotografie by měla alespoň řádově odpovídat aktuálnímu věku dítěte. Zákonná lhůta pro vystavení pasu činí 30 dní, i když úřady jsou většinou schopny žádost vyřídit za 10-15 dnů. Proto pokud nechcete platit zbytečně vysoké sumy za vyřízení žádosti ve zkrácené lhůtě do 5 dnů, zkontrolujte si platnost pasů alespoň měsíc před odjezdem na dovolenou.

Pojistěte se

Ať už se chystáte na dovolenou kamkoliv, rozhodně si pořiďte dobré cestovní pojištění. V současné době je vhodné se připojistit proti možnému zrušení letu či zájezdu, ale nezapomeňte zahrnout také úhradu léčebných výloh pro případ onemocnění Covid-19. V této nejisté době se přílišná spořivost nemusí vyplatit.

Hygienická opatření

Ani při cestách do zahraničí nezapomínejte na hygienická opatření. Používejte respirátor, dodržujte rozestupy a myjte si ruce. Pro cestu letadlem či jiným hromadným prostředkem stojí za zvážení i další hygienické pomůcky, jako třeba rukavice, ochranný štít a zcela jistě desinfekce rukou.

Tak šťastnou cestu!

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace