Seznam základních věcí, na které byste při balení na dovolenou neměli zapomenout

Ať už se jedná o vaši první dovolenou nebo jste ostřílení dovolenkáři, kontrolní seznam se při balení vždycky hodí. Díky němu budete mít jistotu, že máte vše, co potřebujete a nečekané situace vás nezaskočí. Sestavili jsme pro vás seznam věcí, na které byste při balení rozhodně neměli zapomenout. Zdá se vám to zbytečné? Přečtěte si náš článek a třeba nám později poděkujete.

Cestovní dokumenty, hotovost a kreditní karty

Nejprve si připravte všechny důležité cestovní dokumenty a vložte je do plastového pouzdra, ať je máte na jednom místě. Nezapomeňte následující dokumenty:

  • Pas/cestovní víza
  • Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na dětské pasy
  • Občanský průkaz
  • Řidičský průkaz
  • Kreditní a debetní karty a hotovost
  • Informace týkající se vašeho hotelu či cestovní kanceláře
  • Adresa a kontaktní údaje na místní ambasádu

Příruční zavazadlo

Teď se pojďme zaměřit na příruční zavazadlo. Připravte si všechny své osobní věci. Pokud cestujete letecky, hodí se přibalit také oblečení na jeden či dva dny a základní hygienické potřeby pro případ, že se vám cestou ztratí kufry. Na dovolenou můžete cestovat různými způsoby, proto je vhodné do příručního zavazadla přibalit pár věci, která vám zpříjemní cestu. Sbalte si třeba cestovní polštářek a nějaký šál či šátek, kterým se můžete případně přikrýt, aby vám nebyla zima. Cestu vám jistě ukrátí tablet či čtečka, ale mohou se hodit i karty nebo kapesní hra. 

Lékárnička

Na lékárničku byste nikdy neměli zapomenout. Samozřejmě nejde o to mít s sebou celou lékárnu, ale malá taštička s léky a základním vybavením pro poskytnutí první pomoci při drobných poraněních se jistě hodí. Nikdy nevíte, kdy vás či někoho z vašich blízkých přepadne kinetóza, urputná bolest hlavy, kdy se někomu udělá špatně od žaludku nebo dostane horečku. Velmi důležité jsou také léky na alergie a astma a samozřejmě nezapomeňte na léky, které mají jednotlivý členové rodiny předepsané k pravidelnému užívání. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na ně ani při balení lékárničky. Rozhodně se hodí přibalit teploměr, náplasti, obinadlo a dezinfekci. Užitečná bude i mastička na zklidnění kůže po kousnutí hmyzem a účinný repelent. Při spálení od slunce jistě oceníte, že jste nezapomněli přibalit Panthenol. 

Zřiďte si cestovní pojištění

Cestovní pojištění by mělo být zcela zásadní položkou na vašem kontrolním seznamu. Mnozí lidé považují zřízení cestovního pojištění za zbytečné, domnívají se, že se jedná o plýtvání penězi. Někteří se mylně domnívají, že zdravotní pojištění spojené s jejich platební kartou, poskytuje dostatečné krytí. V životě nás však může potkat cokoliv a na dovolené tomu není jinak. Může se stát, že budete akutně potřebovat k zubaři, při špatném našlápnutí si na procházce zvrtnete kotník, případně některé z vašich ratolestí si nešťastnou náhodou na pláži ošklivě rozřízne nohu. Bez dobře nastaveného cestovního pojištění vás i banální ošetření u lékaře může vyjít opravdu draho. Navíc, až se začnete zajímat o cenu cestovního pojištění, zjistíte, že se rozhodně nejedná o žádné závratné sumy a pár stovek navíc za pocit klidu určitě stojí.

Při zřizování cestovního pojištění je třeba uvést co nejvíce detailů vaší cesty, především v souvislosti s možnými riziky, třeba jestli se chystáte věnovat nějakým adrenalinovým sportům, jestli si plánujete vypůjčit skútr nebo auto apod. Pokud trpíte nějakými chronickými obtížemi, vyplatí se je před stanovením parametrů pojišťovací smlouvy uvést, abyste měli jistotu, že jste i pro tento případ dostatečně kryti.

V případě, že jste se rozhodli si cestovní pojištění zřídit pomocí internetových srovnávačů, rozhodně si pečlivě přečtěte kompletní podmínky pojištění, ať pak nejste nemile překvapeni. 

Dovolená s dětmi

Balení na dovolenou s dětmi bývá dosti stresující a kontrolní seznam vám může ušetřit mnoho starostí. 

Cestujete-li s malými dětmi, pak si rozhodně projděte následující seznam:

  • Plenky
  • Sáčky na použité plenky
  • Krém proti opruzeninám
  • Přebalovací podložka
  • Uměla výživa
  • Sterilizátor
  • Odsávačka mateřského mléka
  • Lahvičky
  • Kartáč na mytí lahviček
  • Pítko
  • Dudlíky
  • Cestovní kočárek
  • Cestovní postýlka
  • Chůvička
  • Dětský příbor

Při balení věcí pro děti obecně, se pak držte následujícího seznamu:

  • Oblečení
  • Hračky
  • Opalovací krém
  • Pokrývka hlavy
  • Brýle proti slunci s UV filtrem
  • Potřebné léky/ kopie receptů
  • Cestovní moskytiéra
  • Kontakt na pediatra
  • Svačinový box

Nyní máte to nejdůležitější. Zbývá už jen sbalit své oblečení, být včas na letišti nebo na nádraží, a vaše zasloužená dovolená může začít. Tak šťastnou cestu! 

11.12.2022

Kam v zimě za teplem a na co si dát pozor

Z evropských destinací, kam Češi v zimě vyráží, vedou Kanárské ostrovy, říká Jan Pavelka, majitel populárního webu na akční letenky - Honzovy letenky. Vybrat si tam mohou mezi Tenerife, tzv. ostrovem věčného jara, sopečnou divočinou ostrova Lanzarote nebo rájem pro windsurfing a kitesurfing ostrova Fuerteventura.

 

Dalšími oblíbenými místy poblíž Evropy jsou Egypt nebo třeba Spojené arabské emiráty. Z exotických dovolenkových destinací je to pak Karibik (zejména Mexiko), Maledivy, Mauricius, Thajsko, Bali, Zanzibar a Vietnam.

 

Jak volit destinaci

 

Hlavním rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, a to jak letenek, tak následných služeb v destinaci,“ říká Pavelka. „Pokud vám nevadí delší lety s nulovým servisem a malým příručním zavazadlem, dá se dostat třeba z Vídně na Maledivy i kolem 5,000 Kč. To jsou nabídky, které byly v minulých letech nemyslitelné.

 

Koronavirus je i nadále faktorem při volbě destinace, ale řeší ho stále méně zemí a tím pádem i méně cestujících. Při výběru cestovatelé upřednostňují destinace, kde je menší pravděpodobnost vstupních nebo i místních restrikcí,“ říká Pavelka. „Třeba i z tohoto důvodu je stále poměrně nízká poptávka po destinacích v USA.

 

Z exotických destinací přijímaly nejméně pravidel proti koronaviru třeba Zanzibar nebo Mexiko. Z evropských byly prakticky neustále povoleny cesty na Kanárské ostrovy.

 

Zimní dovolená za teplem nejen u moře

 

Zimní cesta za teplem ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře. Podle Pavelky jsou stále více poptávané africké destinace, kam lidé jezdí třeba na safari. Populárními se staly také zimní cesty za golfem, jako třeba do španělské Malagy nebo na Kanárské ostrovy. Někoho zase může uchvátit treking na Madeiře nebo koupání v horkých minerálních pramenech jihoitalského ostrova Pantelleria.

 

Podle Pavelky si na teplotní šok spojený s výstupem z letadla v tropické destinaci cestovatel rychle zvykne. „Myslím, že s teplotními rozdíly v odletové a příletové destinaci nebude nějak zásadní problém,“ říká. „Ve srovnání s teplotními šoky, které pravidelně zažíváme v létě v jižních státech při přechodu z/do klimatizovaných autobusů nebo obchodů, je změna teploty, navíc po dlouhém letu, celkem snesitelná.

 

Na co myslet před cestou

 

Na jiná „překvapení“ je ale lepší se připravit, a to ještě před odjezdem.

 

Cestovatel za teplem se například může potkat s celou řadou infekčních chorob. Platné očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám typu A a B je proto doporučovaným základem, zvláště pro tropické destinace nebo země třetího světa.

 

Zaskočit ale může i drahá zdravotní péče na místě. Proto je na místě odpovídající cestovní pojištění, které je doporučováno i pro cesty v rámci Evropské unie, kde technicky platí i české veřejné zdravotní pojištění.

 

Nedoporučujeme se spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. kartička zdravotní pojišťovny), protože v Evropě máte nárok na úhradu pouze takového rozsahu péče, která je v dané zemi zdarma běžná,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. „Například v Chorvatsku nebo Řecku se zdravotní systém od toho našeho ve smyslu státem hrazené péče poměrně liší a lidé tam mnohem častěji za běžné úkony platí.

 

Jak na cestovní pojištění

 

Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat připojištění jakýchkoliv případných rizikových aktivit, za které Generali Česká pojišťovna považuje třeba kitesurfing a kiteboarding, ale také sportovní potápění a vodní motoristické sporty.

 

Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného kaňoning v Mexiku,“ říká Marek. „Pokud sport, který plánujete provozovat, nenaleznete v pojistných podmínkách, vždy kontaktujte pojišťovnu a zjistěte detail po poradě s jejími pracovníky.

 

Důležité může být také pojištění pobytu v nemocnici, veterinární péče - pokud se cestovatel vydal na zimní dovolenou do tepla s domácím mazlíčky, nebo pojištění odpovědnosti – zejména v případě cest s dětmi.

 

Pojištění storna cesty stojí za zvážení zejména u exotických destinací, které bývají finančně náročnější. Například Generali Česká pojišťovna ho nabízí ve variantě, kdy cestovatel dostane zpět 80% nebo 100% zaplacené částky za zájezd, letenku nebo ubytování v hotelu v případě, že cestovatel nebude moci na cestu z objektivních důvodů odjet z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Pozor na výluky z pojištění a jiná rizika

 

Cestovatel by se měl také seznámit s možnými výlukami z cestovního pojištění.Je totiž stejně užitečné vědět, na co se pojištění vztahuje, a na co naopak ne,“ upozorňuje Marek. „Vzhledem k praxi doporučujeme pozornost věnovat otázce vzniku pojistných událostí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a také oblasti chronických (či jiných) onemocnění, která před cestou vyžadují lékařskou péči.

 

V cílové destinaci je pak důležité zachovávat obezřetnost, a to nejen kvůli riziku spálení pobledlého českého cestovatele. Nebezpečným se může stát i koupání na vylidněné pláži, která nemusí být mimo sezónu pod dozorem zkušeného plavčíka.  

 

 

Vyberte kategorii