Se závratěmi nebo nevolností bojuje při svých cestách velké množství lidí po celém světě. Může vás zastihnout v jakémkoliv dopravním prostředku, pravidelně i znenadání. Někoho trápí, jen pokud sedí v protisměru jízdy nebo čte text, někomu je špatně už při pohledu na vlak či auto. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů, díky kterým se můžete cítit lépe, ať se vydáte kamkoli.
1. Dívejte se přímo před sebe
Pohled se snažte mít upřený na horizont. Pokud je nevolnost příliš intenzivní, zavřete oči a několik minut pomalu dýchejte.
2. Čerstvý vzduch co nejčastěji
Pokud cestujete autem, zastavte a dejte si krátkou přestávku na vzduchu. V autobuse a ve vlaku si otevřete okno nebo nastavte na klimatizaci intenzivnější proudění vzduchu.
3. Zásobte se zázvorem
Možná vás to překvapí, ale tento přírodní lék dokáže rychle zmírnit nepříjemné pocity nevolnosti. Pokud vás neláká představa kousání tvrdého kořene zázvoru, dobře vám poslouží i tablety či práškový zázvor, který snadno rozpustíte ve vodě. A pokud máte termosku, připravte si čerstvý zázvorový čaj a popíjejte ho kdykoliv během cesty.
4. Doplňujte vodu
Nevolnost při cestování může být způsobená i dehydratací, proto nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin. Nevypijte ale všechno najednou, mohlo by to situaci ještě zhoršit.
5. Rozptylte se
Čtení či sledování videí není zrovna nejlepší nápad, ale povídání se spolucestujícím vám pomůže přijít na jiné myšlenky.
6. Vyzkoušejte aplikaci
Pokud máte telefon se systémem Android, stáhněte si tuto aplikaci, která vám pomůže minimalizovat závratě. Funguje tak, že zobrazuje na telefonu poloprůhledné rozšiřující se tvary, díky kterým nebude sledování obrazovky vyvolávat takové nepříjemné pocity. Majitelé telefonů s iOS zase mohou vyzkoušet tuto aplikaci, která pomáhá překonat nevolnost pomocí zvukových efektů.
7. Změňte nastavení svého telefonu
Na telefonech s iOS můžete změnit ikony na průhledné, aby byly při cestování příjemnější na pohled. V nastavení telefonu si také můžete zapnout funkci snížení intenzity jasných barev, díky čemuž vám bílá barva nebude tak namáhat oči. Vyzkoušejte to!
8. Jezte lehká jídla
Možná se to nezdá, ale cestování s prázdným žaludkem může vaši nevolnost ještě zhoršit. Proto si s sebou na cestu přibalte i nějaké sušenky či ovoce. Nepřežeňte to však a zdaleka se vyhněte velkým porcím a příliš sladkým, pikantním či sytým jídlům.
Vyzkoušejte tyto tipy a nenechte si zkazit své výletní plány. ????
A když budete plánovat nejbližší dobrodružství, nezapomeňte, že Generali Česká pojišťovna se o vás v případě nemoci nebo úrazu na cestách postará.
Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný.
Povolení lékaře a mírné tempo
Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.
Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma
Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství.
Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny
Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.
Tipy a doporučení na závěr:
vždy poslouchejte doporučení lékařů
přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské
upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla
na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"
nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo
vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí
jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga
pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění
Může vás zajímat: