Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

8 tipů, jak na cestách zvítězit nad nevolností

Delší jízda za odpočinkem dokáže pořádně zkazit den - tedy pokud trpíte nevolností při cestování. Žaludek jako na vodě, pocit na zvracení, studený pot, motání hlavy... Nezoufejte, nejste v tom s kinetózou sami.

Se závratěmi nebo nevolností bojuje při svých cestách velké množství lidí po celém světě. Může vás zastihnout v jakémkoliv dopravním prostředku, pravidelně i znenadání. Někoho trápí, jen pokud sedí v protisměru jízdy nebo čte text, někomu je špatně už při pohledu na vlak či auto. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů, díky kterým se můžete cítit lépe, ať se vydáte kamkoli.

1. Dívejte se přímo před sebe

Pohled se snažte mít upřený na horizont. Pokud je nevolnost příliš intenzivní, zavřete oči a několik minut pomalu dýchejte.

2. Čerstvý vzduch co nejčastěji

Pokud cestujete autem, zastavte a dejte si krátkou přestávku na vzduchu. V autobuse a ve vlaku si otevřete okno nebo nastavte na klimatizaci intenzivnější proudění vzduchu.

3. Zásobte se zázvorem

Možná vás to překvapí, ale tento přírodní lék dokáže rychle zmírnit nepříjemné pocity nevolnosti. Pokud vás neláká představa kousání tvrdého kořene zázvoru, dobře vám poslouží i tablety či práškový zázvor, který snadno rozpustíte ve vodě. A pokud máte termosku, připravte si čerstvý zázvorový čaj a popíjejte ho kdykoliv během cesty.

4. Doplňujte vodu
Nevolnost při cestování může být způsobená i dehydratací, proto nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin. Nevypijte ale všechno najednou, mohlo by to situaci ještě zhoršit.

5. Rozptylte se
Čtení či sledování videí není zrovna nejlepší nápad, ale povídání se spolucestujícím vám pomůže přijít na jiné myšlenky.

6. Vyzkoušejte aplikaci

Pokud máte telefon se systémem Android, stáhněte si tuto aplikaci, která vám pomůže minimalizovat závratě. Funguje tak, že zobrazuje na telefonu poloprůhledné rozšiřující se tvary, díky kterým nebude sledování obrazovky vyvolávat takové nepříjemné pocity. Majitelé telefonů s iOS zase mohou vyzkoušet tuto aplikaci, která pomáhá překonat nevolnost pomocí zvukových efektů.

7. Změňte nastavení svého telefonu

Na telefonech s iOS můžete změnit ikony na průhledné, aby byly při cestování příjemnější na pohled. V nastavení telefonu si také můžete zapnout funkci snížení intenzity jasných barev, díky čemuž vám bílá barva nebude tak namáhat oči. Vyzkoušejte to!

8. Jezte lehká jídla

Možná se to nezdá, ale cestování s prázdným žaludkem může vaši nevolnost ještě zhoršit. Proto si s sebou na cestu přibalte i nějaké sušenky či ovoce. Nepřežeňte to však a zdaleka se vyhněte velkým porcím a příliš sladkým, pikantním či sytým jídlům.

Vyzkoušejte tyto tipy a nenechte si zkazit své výletní plány. ????

A když budete plánovat nejbližší dobrodružství, nezapomeňte, že Generali Česká pojišťovna se o vás v případě nemoci nebo úrazu na cestách postará.

24.07.2024

Když počasí nepřeje cestování: Jak zůstat v klidu a užít si dovolenou

Plán B je základ

Při plánování dovolené je vždy dobré mít v záloze plán B. Navštivte místní muzea, galerie nebo historické památky. V přímořských destinacích bývají často zajímavá akvária nebo zábavní parky pod střechou. Když počasí nepřeje koupání, je ideální příležitost objevovat místní kulturu a zážitky.

Wellness a relaxace

Pokud vaše ubytování disponuje wellness centrem, je to skvělá příležitost k relaxaci. Masáže, sauny, bazény a vířivky vám pomohou zapomenout na venkovní nepohodu. Některé hotely nabízejí i organizované cvičení, jako je jóga nebo pilates, které mohou být příjemným zpestřením vašeho programu. A jestliže nebydlíte ve větším komplexu, podívejte se do chytré mapy, určitě najdete podobná zařízení v okolí.

Gastronomické zážitky

Špatné počasí může být skvělou příležitostí k objevování místní kuchyně. Zajděte do restaurace a ochutnejte speciality, které byste za slunečného počasí možná přehlédli. Navštivte místní trhy a nakupte suroviny pro vlastní kulinářské pokusy. Degustace vín nebo místních likérů také stojí za to vyzkoušet.

Vzhůru na nákupy

Využijte čas na prohlídku místních obchodů a tržišť. Můžete najít unikátní suvenýry a dárky, které vám připomenou vaši cestu. Pokud cestujete s rodinou, můžete využít zábavní centra, kina nebo jumping parky, které jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé.

 

Nevydařené počasí

Trakaře mohou padat i na dovolené. Nově je pojištění nevydařeného počasí k balíčkům Standard a Exclusive v ceně cestovka.

Pojištění nevydařeného počasí

Pro ty, kteří nechtějí riskovat, je tu jedno praktické řešení: Cestovní pojištění nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny. Toto pojištění je součástí balíčků Standard a Exclusive.

Pojištění se vztahuje na dva nebo více za sebou následujících deštivých dnů, během kterých byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m². Pojistné plnění činí 500 Kč za každý deštivý den, maximálně však do limitu pojistného plnění 3 000 Kč. To platí pro pojistné smlouvy s datem sjednání a zároveň pojistnou dobou v termínu 15. 6. – 31. 8. 2024.

A kde všude pojištění platí? V přímořských destinacích na pobřeží Středozemního moře a také v následujících zemích: Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Francie, Gibraltar, Řecko, Chorvatsko, Malta, Maroko, Monako, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů, Itálie, Tunisko, Turecko.

Generali Česká pojišťovna

Úsměvem proti trudomyslnosti

Ne vždy se dá počasí ovlivnit, ale je možné se na něj připravit. S pojištěním nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny budete mít jistotu, že vám nepřízeň počasí nezničí dlouho plánovanou dovolenou. Navíc budete mít dostatek peněz na to, abyste si mohli volno užít jiným způsobem.

Přečtěte si

Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce

7 kroků – co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Skvělé dovolenkové tipy pro aktivní seniory

10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami

 

Poslechněte si podcast Stačí málo:

Lucie Kutrová: „Přestala jsem žít povrchně a nikdy jsem nebyla šťastnější.“

Maxim Habanec: „Kdo se chce uživit sportem, by měl být influencer.“

Kamila Paličková: „Lepší než jet po 150. do stejného hotelu, je odjet do africké rezervace a pomáhat s ochranou zvířat."

Lékařka asistenční služby: „Pacient musí vědět, co se bude dít, pak bude klidný a informovaný.“

Vyberte kategorii