8 tipů, jak na cestách zvítězit nad nevolností

Delší jízda za odpočinkem dokáže pořádně zkazit den - tedy pokud trpíte nevolností při cestování. Žaludek jako na vodě, pocit na zvracení, studený pot, motání hlavy... Nezoufejte, nejste v tom s kinetózou sami.

Se závratěmi nebo nevolností bojuje při svých cestách velké množství lidí po celém světě. Může vás zastihnout v jakémkoliv dopravním prostředku, pravidelně i znenadání. Někoho trápí, jen pokud sedí v protisměru jízdy nebo čte text, někomu je špatně už při pohledu na vlak či auto. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů, díky kterým se můžete cítit lépe, ať se vydáte kamkoli.

1. Dívejte se přímo před sebe

Pohled se snažte mít upřený na horizont. Pokud je nevolnost příliš intenzivní, zavřete oči a několik minut pomalu dýchejte.

2. Čerstvý vzduch co nejčastěji

Pokud cestujete autem, zastavte a dejte si krátkou přestávku na vzduchu. V autobuse a ve vlaku si otevřete okno nebo nastavte na klimatizaci intenzivnější proudění vzduchu.

3. Zásobte se zázvorem

Možná vás to překvapí, ale tento přírodní lék dokáže rychle zmírnit nepříjemné pocity nevolnosti. Pokud vás neláká představa kousání tvrdého kořene zázvoru, dobře vám poslouží i tablety či práškový zázvor, který snadno rozpustíte ve vodě. A pokud máte termosku, připravte si čerstvý zázvorový čaj a popíjejte ho kdykoliv během cesty.

4. Doplňujte vodu
Nevolnost při cestování může být způsobená i dehydratací, proto nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin. Nevypijte ale všechno najednou, mohlo by to situaci ještě zhoršit.

5. Rozptylte se
Čtení či sledování videí není zrovna nejlepší nápad, ale povídání se spolucestujícím vám pomůže přijít na jiné myšlenky.

6. Vyzkoušejte aplikaci

Pokud máte telefon se systémem Android, stáhněte si tuto aplikaci, která vám pomůže minimalizovat závratě. Funguje tak, že zobrazuje na telefonu poloprůhledné rozšiřující se tvary, díky kterým nebude sledování obrazovky vyvolávat takové nepříjemné pocity. Majitelé telefonů s iOS zase mohou vyzkoušet tuto aplikaci, která pomáhá překonat nevolnost pomocí zvukových efektů.

7. Změňte nastavení svého telefonu

Na telefonech s iOS můžete změnit ikony na průhledné, aby byly při cestování příjemnější na pohled. V nastavení telefonu si také můžete zapnout funkci snížení intenzity jasných barev, díky čemuž vám bílá barva nebude tak namáhat oči. Vyzkoušejte to!

8. Jezte lehká jídla

Možná se to nezdá, ale cestování s prázdným žaludkem může vaši nevolnost ještě zhoršit. Proto si s sebou na cestu přibalte i nějaké sušenky či ovoce. Nepřežeňte to však a zdaleka se vyhněte velkým porcím a příliš sladkým, pikantním či sytým jídlům.

Vyzkoušejte tyto tipy a nenechte si zkazit své výletní plány. ????

A když budete plánovat nejbližší dobrodružství, nezapomeňte, že Generali Česká pojišťovna se o vás v případě nemoci nebo úrazu na cestách postará.

11.12.2022

Kam v zimě za teplem a na co si dát pozor

Z evropských destinací, kam Češi v zimě vyráží, vedou Kanárské ostrovy, říká Jan Pavelka, majitel populárního webu na akční letenky - Honzovy letenky. Vybrat si tam mohou mezi Tenerife, tzv. ostrovem věčného jara, sopečnou divočinou ostrova Lanzarote nebo rájem pro windsurfing a kitesurfing ostrova Fuerteventura.

 

Dalšími oblíbenými místy poblíž Evropy jsou Egypt nebo třeba Spojené arabské emiráty. Z exotických dovolenkových destinací je to pak Karibik (zejména Mexiko), Maledivy, Mauricius, Thajsko, Bali, Zanzibar a Vietnam.

 

Jak volit destinaci

 

Hlavním rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, a to jak letenek, tak následných služeb v destinaci,“ říká Pavelka. „Pokud vám nevadí delší lety s nulovým servisem a malým příručním zavazadlem, dá se dostat třeba z Vídně na Maledivy i kolem 5,000 Kč. To jsou nabídky, které byly v minulých letech nemyslitelné.

 

Koronavirus je i nadále faktorem při volbě destinace, ale řeší ho stále méně zemí a tím pádem i méně cestujících. Při výběru cestovatelé upřednostňují destinace, kde je menší pravděpodobnost vstupních nebo i místních restrikcí,“ říká Pavelka. „Třeba i z tohoto důvodu je stále poměrně nízká poptávka po destinacích v USA.

 

Z exotických destinací přijímaly nejméně pravidel proti koronaviru třeba Zanzibar nebo Mexiko. Z evropských byly prakticky neustále povoleny cesty na Kanárské ostrovy.

 

Zimní dovolená za teplem nejen u moře

 

Zimní cesta za teplem ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře. Podle Pavelky jsou stále více poptávané africké destinace, kam lidé jezdí třeba na safari. Populárními se staly také zimní cesty za golfem, jako třeba do španělské Malagy nebo na Kanárské ostrovy. Někoho zase může uchvátit treking na Madeiře nebo koupání v horkých minerálních pramenech jihoitalského ostrova Pantelleria.

 

Podle Pavelky si na teplotní šok spojený s výstupem z letadla v tropické destinaci cestovatel rychle zvykne. „Myslím, že s teplotními rozdíly v odletové a příletové destinaci nebude nějak zásadní problém,“ říká. „Ve srovnání s teplotními šoky, které pravidelně zažíváme v létě v jižních státech při přechodu z/do klimatizovaných autobusů nebo obchodů, je změna teploty, navíc po dlouhém letu, celkem snesitelná.

 

Na co myslet před cestou

 

Na jiná „překvapení“ je ale lepší se připravit, a to ještě před odjezdem.

 

Cestovatel za teplem se například může potkat s celou řadou infekčních chorob. Platné očkování proti břišnímu tyfu a žloutenkám typu A a B je proto doporučovaným základem, zvláště pro tropické destinace nebo země třetího světa.

 

Zaskočit ale může i drahá zdravotní péče na místě. Proto je na místě odpovídající cestovní pojištění, které je doporučováno i pro cesty v rámci Evropské unie, kde technicky platí i české veřejné zdravotní pojištění.

 

Nedoporučujeme se spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. kartička zdravotní pojišťovny), protože v Evropě máte nárok na úhradu pouze takového rozsahu péče, která je v dané zemi zdarma běžná,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí Generali České pojišťovny. „Například v Chorvatsku nebo Řecku se zdravotní systém od toho našeho ve smyslu státem hrazené péče poměrně liší a lidé tam mnohem častěji za běžné úkony platí.

 

Jak na cestovní pojištění

 

Cestovní pojištění by určitě mělo zahrnovat připojištění jakýchkoliv případných rizikových aktivit, za které Generali Česká pojišťovna považuje třeba kitesurfing a kiteboarding, ale také sportovní potápění a vodní motoristické sporty.

 

Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného kaňoning v Mexiku,“ říká Marek. „Pokud sport, který plánujete provozovat, nenaleznete v pojistných podmínkách, vždy kontaktujte pojišťovnu a zjistěte detail po poradě s jejími pracovníky.

 

Důležité může být také pojištění pobytu v nemocnici, veterinární péče - pokud se cestovatel vydal na zimní dovolenou do tepla s domácím mazlíčky, nebo pojištění odpovědnosti – zejména v případě cest s dětmi.

 

Pojištění storna cesty stojí za zvážení zejména u exotických destinací, které bývají finančně náročnější. Například Generali Česká pojišťovna ho nabízí ve variantě, kdy cestovatel dostane zpět 80% nebo 100% zaplacené částky za zájezd, letenku nebo ubytování v hotelu v případě, že cestovatel nebude moci na cestu z objektivních důvodů odjet z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Pozor na výluky z pojištění a jiná rizika

 

Cestovatel by se měl také seznámit s možnými výlukami z cestovního pojištění.Je totiž stejně užitečné vědět, na co se pojištění vztahuje, a na co naopak ne,“ upozorňuje Marek. „Vzhledem k praxi doporučujeme pozornost věnovat otázce vzniku pojistných událostí pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek a také oblasti chronických (či jiných) onemocnění, která před cestou vyžadují lékařskou péči.

 

V cílové destinaci je pak důležité zachovávat obezřetnost, a to nejen kvůli riziku spálení pobledlého českého cestovatele. Nebezpečným se může stát i koupání na vylidněné pláži, která nemusí být mimo sezónu pod dozorem zkušeného plavčíka.  

 

 

Vyberte kategorii