23.06.2021

8 tipů, jak na cestách zvítězit nad nevolností

Delší jízda za odpočinkem dokáže pořádně zkazit den - tedy pokud trpíte nevolností při cestování. Žaludek jako na vodě, pocit na zvracení, studený pot, motání hlavy... Nezoufejte, nejste v tom s kinetózou sami.

Se závratěmi nebo nevolností bojuje při svých cestách velké množství lidí po celém světě. Může vás zastihnout v jakémkoliv dopravním prostředku, pravidelně i znenadání. Někoho trápí, jen pokud sedí v protisměru jízdy nebo čte text, někomu je špatně už při pohledu na vlak či auto. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů, díky kterým se můžete cítit lépe, ať se vydáte kamkoli.

1. Dívejte se přímo před sebe

Pohled se snažte mít upřený na horizont. Pokud je nevolnost příliš intenzivní, zavřete oči a několik minut pomalu dýchejte.

2. Čerstvý vzduch co nejčastěji

Pokud cestujete autem, zastavte a dejte si krátkou přestávku na vzduchu. V autobuse a ve vlaku si otevřete okno nebo nastavte na klimatizaci intenzivnější proudění vzduchu.

3. Zásobte se zázvorem

Možná vás to překvapí, ale tento přírodní lék dokáže rychle zmírnit nepříjemné pocity nevolnosti. Pokud vás neláká představa kousání tvrdého kořene zázvoru, dobře vám poslouží i tablety či práškový zázvor, který snadno rozpustíte ve vodě. A pokud máte termosku, připravte si čerstvý zázvorový čaj a popíjejte ho kdykoliv během cesty.

4. Doplňujte vodu
Nevolnost při cestování může být způsobená i dehydratací, proto nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin. Nevypijte ale všechno najednou, mohlo by to situaci ještě zhoršit.

5. Rozptylte se
Čtení či sledování videí není zrovna nejlepší nápad, ale povídání se spolucestujícím vám pomůže přijít na jiné myšlenky.

6. Vyzkoušejte aplikaci

Pokud máte telefon se systémem Android, stáhněte si tuto aplikaci, která vám pomůže minimalizovat závratě. Funguje tak, že zobrazuje na telefonu poloprůhledné rozšiřující se tvary, díky kterým nebude sledování obrazovky vyvolávat takové nepříjemné pocity. Majitelé telefonů s iOS zase mohou vyzkoušet tuto aplikaci, která pomáhá překonat nevolnost pomocí zvukových efektů.

7. Změňte nastavení svého telefonu

Na telefonech s iOS můžete změnit ikony na průhledné, aby byly při cestování příjemnější na pohled. V nastavení telefonu si také můžete zapnout funkci snížení intenzity jasných barev, díky čemuž vám bílá barva nebude tak namáhat oči. Vyzkoušejte to!

8. Jezte lehká jídla

Možná se to nezdá, ale cestování s prázdným žaludkem může vaši nevolnost ještě zhoršit. Proto si s sebou na cestu přibalte i nějaké sušenky či ovoce. Nepřežeňte to však a zdaleka se vyhněte velkým porcím a příliš sladkým, pikantním či sytým jídlům.

Vyzkoušejte tyto tipy a nenechte si zkazit své výletní plány. ????

A když budete plánovat nejbližší dobrodružství, nezapomeňte, že Generali Česká pojišťovna se o vás v případě nemoci nebo úrazu na cestách postará.

23.08.2021

Jak se letos vypořádat s cestovními omezeními

Po velmi náročném roce, poznamenaném pandemií Covid-19, jsme všichni nedočkavě vyhlíželi letošní léto. Bohužel ani v tomto roce se stále nemůžeme vrátit k bezstarostnému způsobu cestování, který jsme v dobách před pandemií brali za samozřejmost. V důsledku šíření nových mutací se situace v jednotlivých zemích vyvíjí velmi dynamicky, a proto je před odjezdem na zahraniční dovolenou nutné bedlivě sledovat aktuální informace. Cestovatelský semafor se totiž mění z týdne na týden, stejně jako podmínky pro vstup do dané země, případně pro návrat do České republiky. A ten kdo je připraven, nebývá zaskočen!

Ověřte si, co budete pro vstup do zvolené destinace a návrat do ČR potřebovat

Určitě nechcete zažít situaci, že se na odbavovací přepážce na letišti dozvíte, že pro vstup do země, kde chcete strávit svou zaslouženou dovolenou, nemáte potřebné dokumenty. Proto si s dostatečným předstihem zkontrolujte informace uvedené na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, abyste měli jistotu, že máte vše potřebné. 

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu je vhodné si informace si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak), který navíc může požadovat předchozí elektronickou registraci a negativní test na Covid-19. 

Při návratu do ČR mají všichni cestující kromě dětí do 6 let, vyplnit příjezdový formulář. Osoby s ukončeným očkováním, prodělanou nemocí Covid-19 a děti do 6 let, nemusí podstoupit testování ani samoizolaci. Všichni ostatní jsou po návratu do ČR povinni absolvovat test na přítomnost SARS COV-19, případně vstoupit do karantény, s ohledem na aktuální míru rizika stanovenou pro zemi, ze které se dotyčný vrací.

Covid pas

Při cestách v rámci EU situaci výrazně zjednoduší tzv. Covid pas, který začal platit k 1. červenci 2021. Jedná se vlastně o digitální certifikát EU COVID, který je digitálním dokladem o tom, že její držitel:

  • je plně očkován proti nemoci Covid-19,
  • byl negativně testován na Covid-19, anebo
  • nemoc Covid-19 již prodělal

Digitální certifikáty EU COVID budou akceptovány ve všech členských zemích EU. Držitel tohoto certifikátu bude na cestách v zásadě osvobozen od omezení volného pohybu: Členské státy mu nesmějí ukládat další cestovní omezení, pokud nejsou nezbytná a přiměřená pro ochranu veřejného zdraví. 

Zkontrolujte platnost pasu

V rámci Evropské unie jsme si již zvykli cestovat na občanský průkaz, jehož platnost si většina z nás hlídá. Pas nám však často ležel roky v šuplíku, a proto, pokud cestujeme mimo EU, je nanejvýš žádoucí, abychom si platnost pasu včas zkontrolovali. Cestujeme-li s dětmi do 15 let, pak je třeba si uvědomit, že i v rámci EU musí děti cestovat s platným cestovním pasem a fotografie by měla alespoň řádově odpovídat aktuálnímu věku dítěte. Zákonná lhůta pro vystavení pasu činí 30 dní, i když úřady jsou většinou schopny žádost vyřídit za 10-15 dnů. Proto pokud nechcete platit zbytečně vysoké sumy za vyřízení žádosti ve zkrácené lhůtě do 5 dnů, zkontrolujte si platnost pasů alespoň měsíc před odjezdem na dovolenou.

Pojistěte se

Ať už se chystáte na dovolenou kamkoliv, rozhodně si pořiďte dobré cestovní pojištění. V současné době je vhodné se připojistit proti možnému zrušení letu či zájezdu, ale nezapomeňte zahrnout také úhradu léčebných výloh pro případ onemocnění Covid-19. V této nejisté době se přílišná spořivost nemusí vyplatit.

Hygienická opatření

Ani při cestách do zahraničí nezapomínejte na hygienická opatření. Používejte respirátor, dodržujte rozestupy a myjte si ruce. Pro cestu letadlem či jiným hromadným prostředkem stojí za zvážení i další hygienické pomůcky, jako třeba rukavice, ochranný štít a zcela jistě desinfekce rukou.

Tak šťastnou cestu!

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace