Dobré jídlo, návštěva dalšího muzea nebo jen suvenýr… Představte si, co by se dalo dělat s penězi, které byste utratili za cestovní pojištění. Konec konců, nejspíš ho stejně nevyužijete, ne?

Do jisté míry je to pravda – většina lidí, kteří si sjednají cestovní pojištění, nikdy nenahlásí pojistnou událost. Ale někteří ano. A jiní by to rádi udělali, ale nemůžou. Protože dostat se o dovolené do potíží bez dobrého pojištění může vyústit v pěkně nepříjemnou – a finančně nákladnou – záležitost.

Abychom vám to přiblížili, nastíníme si pár svízelných situací, do nichž se dostávají tisíce cestovatelů každý rok. Sami si pak rozhodněte, jestli stojí za to se na cestu pojistit.

Zrušený let

Houston v americkém Texasu. Po odletu z londýnského Heathrow jste před pár hodinami přistáli a teď máte delší přestávku na cestě do Ria. Život je krásný.

Ale vtom se nad letištěm rozpoutá silná bouře, která s sebou nese riziko tornád. Lety v příštích několika hodinách jsou zrušeny. A co hůř, protože dopravce nemohl zrušení letů ovlivnit, nemá zákonnou povinnost pomoct vám dostat se do vaší destinace. Nenabídne vám náhradní let ještě další dva dny, nezaplatí vám let s jinými aerolinkami a neuhradí náklady, které vám mezitím vzniknou.

S cestovním pojištěním však máte možnosti, jak se z nepříjemné situace dostat. Poskytovatel vám buď zaplatí letenku na dřívější spoj s jiným dopravcem, nebo pokud jiný let není k dispozici, uhradí náklady za jídlo a ubytování, dokud nebudete moct odcestovat.

Ať tak či tak vám cestovní pojištění velmi ulehčí život. A vzhledem k tomu, že například podle serveru flightaware.com bývají zrušené stovky letů každý den, dobrá pojistka se určitě vyplatí.

Drahé uklouznutí

Jezdit v thajském Phuketu není tak jednoduché jako v Londýně, Paříži nebo New Yorku. V podstatě máte tři možnosti: pronajmout si auto (což je drahé), vozit se tuk-tukem, tou motorizovanou tříkolkou (což je nepraktické), nebo si půjčit moped. A rychle pochopíte, proč si tolik turistů v Thajsku volí tu třetí variantu – moped je levný a zábavný dopravní prostředek.

Takže sáhnete po malé roztomilé Hondě Scoopy a nezapomenete si vybrat vhodnou přilbu. Budete-li opatrní, pravděpodobně se vám nic nestane. Ale pořád je tu riziko. Stačí jeden špatný pohyb, moped vám podklouzne a skončíte na silnici s ošklivými odřeninami, zlomenou nohou nebo ještě horším úrazem. A bez pojištění vás čeká pěkně tučný účet za pobyt v nemocnici – taková zlomená kyčel a letecký transport do nemocnice v Thajsku můžou stát krásných 2,5 milionu korun. To je drahé uklouznutí, nemyslíte?

Dopravní nehody se samozřejmě nestávají jenom v Thajsku – na světě se jich denně přihodí kolem 27 000. A cestovní pojištění vás nechrání jen při nich. Ať se zraníte při pádu ze schodů, nebo musíte do nemocnice s vážnějším onemocněním, správné pojištění je zárukou, že vám nezůstane velký dluh a oči pro pláč.

Neplánované cestování na lehko

Předpokládejme, že jste se vydali na dovolenou do Indie, kde chcete hodně fotit. Kufr s fotoaparáty, objektivy, notebookem a třeba i dronem, chcete-li si užít focení z ptačí perspektivy, může mít hodnotu statisíců.

Počty ztracených zavazadel dlouhodobě klesají, ale ke ztrátám stále dochází. Podle nejnovějších informací aerolinky na celém světě ztratí nebo pošlou jinam 21,6 milionů zavazadel ročně. A přistát na letišti v Dillí a zjistit, že zrovna váš kufr není k nalezení, může být víc než jen patálie. Když se kufr nenajde, dopravce je totiž povinen hradit pouze určitou částku na kilogram hmotnosti zavazadla – do maximální výše zhruba 30 000 korun.

Takže pokud chcete cestovat s drahým vybavením, může se vám vhodné pojištění vyplatit.

Freeride lyžování

Někdy musíte být obzvlášť připraveni.

Vyrážíte do Alp na svou první vůbec lyžařskou dovolenou s pocitem bezpečí, protože jste si sjednali cestovní pojištění, které vás ochrání, kdyby se ukázalo, že vám to na lyžích moc nejde. Bohužel se to opravdu potvrdí a vy skončíte v nemocnici se zlomenou nohou den před odletem domů. Hlavně že vám pojištění kryje náklady na pobyt v nemocnici a pozdější let, viďte?

Neradujte se předčasně. Mnohá běžná cestovní pojištění se nevztahují na rizikové aktivity, jakou jsou třeba extrémní sporty. A zjistit to, až když ležíte v nemocnici, není zrovna ideální.

Proto pokaždé, když někam cestujete, dbejte na to, abyste se pojistili na všechno, co máte v plánu dělat. V některých případech můžete potřebovat speciální připojištění. Za cenu jídla v restauraci a pár minut vašeho času jde o investici, která se opravdu vyplatí.

Užitečné odkazy:

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/ztrata-kufru-na-letisti-co-delat.A180104_114343_kolem-sveta_hig

https://www.finance.cz/524710-cestovni-pojisteni-ceny-osetreni/

https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/pojisteni-dovolena-cesta-adrenalinove-aktivity-finance-ochrana-zdravi.A180627_122835_poj_kho

 

23.08.2021

Jak se letos vypořádat s cestovními omezeními

Po velmi náročném roce, poznamenaném pandemií Covid-19, jsme všichni nedočkavě vyhlíželi letošní léto. Bohužel ani v tomto roce se stále nemůžeme vrátit k bezstarostnému způsobu cestování, který jsme v dobách před pandemií brali za samozřejmost. V důsledku šíření nových mutací se situace v jednotlivých zemích vyvíjí velmi dynamicky, a proto je před odjezdem na zahraniční dovolenou nutné bedlivě sledovat aktuální informace. Cestovatelský semafor se totiž mění z týdne na týden, stejně jako podmínky pro vstup do dané země, případně pro návrat do České republiky. A ten kdo je připraven, nebývá zaskočen!

Ověřte si, co budete pro vstup do zvolené destinace a návrat do ČR potřebovat

Určitě nechcete zažít situaci, že se na odbavovací přepážce na letišti dozvíte, že pro vstup do země, kde chcete strávit svou zaslouženou dovolenou, nemáte potřebné dokumenty. Proto si s dostatečným předstihem zkontrolujte informace uvedené na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, abyste měli jistotu, že máte vše potřebné. 

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu je vhodné si informace si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak), který navíc může požadovat předchozí elektronickou registraci a negativní test na Covid-19. 

Při návratu do ČR mají všichni cestující kromě dětí do 6 let, vyplnit příjezdový formulář. Osoby s ukončeným očkováním, prodělanou nemocí Covid-19 a děti do 6 let, nemusí podstoupit testování ani samoizolaci. Všichni ostatní jsou po návratu do ČR povinni absolvovat test na přítomnost SARS COV-19, případně vstoupit do karantény, s ohledem na aktuální míru rizika stanovenou pro zemi, ze které se dotyčný vrací.

Covid pas

Při cestách v rámci EU situaci výrazně zjednoduší tzv. Covid pas, který začal platit k 1. červenci 2021. Jedná se vlastně o digitální certifikát EU COVID, který je digitálním dokladem o tom, že její držitel:

  • je plně očkován proti nemoci Covid-19,
  • byl negativně testován na Covid-19, anebo
  • nemoc Covid-19 již prodělal

Digitální certifikáty EU COVID budou akceptovány ve všech členských zemích EU. Držitel tohoto certifikátu bude na cestách v zásadě osvobozen od omezení volného pohybu: Členské státy mu nesmějí ukládat další cestovní omezení, pokud nejsou nezbytná a přiměřená pro ochranu veřejného zdraví. 

Zkontrolujte platnost pasu

V rámci Evropské unie jsme si již zvykli cestovat na občanský průkaz, jehož platnost si většina z nás hlídá. Pas nám však často ležel roky v šuplíku, a proto, pokud cestujeme mimo EU, je nanejvýš žádoucí, abychom si platnost pasu včas zkontrolovali. Cestujeme-li s dětmi do 15 let, pak je třeba si uvědomit, že i v rámci EU musí děti cestovat s platným cestovním pasem a fotografie by měla alespoň řádově odpovídat aktuálnímu věku dítěte. Zákonná lhůta pro vystavení pasu činí 30 dní, i když úřady jsou většinou schopny žádost vyřídit za 10-15 dnů. Proto pokud nechcete platit zbytečně vysoké sumy za vyřízení žádosti ve zkrácené lhůtě do 5 dnů, zkontrolujte si platnost pasů alespoň měsíc před odjezdem na dovolenou.

Pojistěte se

Ať už se chystáte na dovolenou kamkoliv, rozhodně si pořiďte dobré cestovní pojištění. V současné době je vhodné se připojistit proti možnému zrušení letu či zájezdu, ale nezapomeňte zahrnout také úhradu léčebných výloh pro případ onemocnění Covid-19. V této nejisté době se přílišná spořivost nemusí vyplatit.

Hygienická opatření

Ani při cestách do zahraničí nezapomínejte na hygienická opatření. Používejte respirátor, dodržujte rozestupy a myjte si ruce. Pro cestu letadlem či jiným hromadným prostředkem stojí za zvážení i další hygienické pomůcky, jako třeba rukavice, ochranný štít a zcela jistě desinfekce rukou.

Tak šťastnou cestu!

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace