Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Opravdu potřebujete cestovní pojištění?

Dobré jídlo, návštěva dalšího muzea nebo jen suvenýr… Představte si, co by se dalo dělat s penězi, které byste utratili za cestovní pojištění. Konec konců, nejspíš ho stejně nevyužijete, ne? Do jisté míry je to pravda – většina lidí, kteří si sjednají cestovní pojištění, nikdy nenahlásí pojistnou událost. Ale někteří ano. A jiní by to rádi udělali, ale nemůžou. Protože dostat se o dovolené do potíží bez dobrého pojištění může vyústit v pěkně nepříjemnou – a finančně nákladnou – záležitost. Abychom vám to přiblížili, nastíníme si pár svízelných situací, do nichž se dostávají tisíce cestovatelů každý rok. Sami si pak rozhodněte, jestli stojí za to se na cestu pojistit.

 

Zrušený let

Houston v americkém Texasu. Po odletu z londýnského Heathrow jste před pár hodinami přistáli a teď máte delší přestávku na cestě do Ria. Život je krásný.

Ale vtom se nad letištěm rozpoutá silná bouře, která s sebou nese riziko tornád. Lety v příštích několika hodinách jsou zrušeny. A co hůř, protože dopravce nemohl zrušení letů ovlivnit, nemá zákonnou povinnost pomoct vám dostat se do vaší destinace. Nenabídne vám náhradní let ještě další dva dny, nezaplatí vám let s jinými aerolinkami a neuhradí náklady, které vám mezitím vzniknou.

S cestovním pojištěním však máte možnosti, jak se z nepříjemné situace dostat. Poskytovatel vám buď zaplatí letenku na dřívější spoj s jiným dopravcem, nebo pokud jiný let není k dispozici, uhradí náklady za jídlo a ubytování, dokud nebudete moct odcestovat.

Ať tak či tak vám cestovní pojištění velmi ulehčí život. A vzhledem k tomu, že například podle serveru flightaware.com bývají zrušené stovky letů každý den, dobrá pojistka se určitě vyplatí.

Drahé uklouznutí

Jezdit v thajském Phuketu není tak jednoduché jako v Londýně, Paříži nebo New Yorku. V podstatě máte tři možnosti: pronajmout si auto (což je drahé), vozit se tuk-tukem, tou motorizovanou tříkolkou (což je nepraktické), nebo si půjčit moped. A rychle pochopíte, proč si tolik turistů v Thajsku volí tu třetí variantu – moped je levný a zábavný dopravní prostředek.

Takže sáhnete po malé roztomilé Hondě Scoopy a nezapomenete si vybrat vhodnou přilbu. Budete-li opatrní, pravděpodobně se vám nic nestane. Ale pořád je tu riziko. Stačí jeden špatný pohyb, moped vám podklouzne a skončíte na silnici s ošklivými odřeninami, zlomenou nohou nebo ještě horším úrazem. A bez pojištění vás čeká pěkně tučný účet za pobyt v nemocnici – taková zlomená kyčel a letecký transport do nemocnice v Thajsku můžou stát krásných 2,5 milionu korun. To je drahé uklouznutí, nemyslíte?

Dopravní nehody se samozřejmě nestávají jenom v Thajsku – na světě se jich denně přihodí kolem 27 000. A cestovní pojištění vás nechrání jen při nich. Ať se zraníte při pádu ze schodů, nebo musíte do nemocnice s vážnějším onemocněním, správné pojištění je zárukou, že vám nezůstane velký dluh a oči pro pláč.

Neplánované cestování na lehko

Předpokládejme, že jste se vydali na dovolenou do Indie, kde chcete hodně fotit. Kufr s fotoaparáty, objektivy, notebookem a třeba i dronem, chcete-li si užít focení z ptačí perspektivy, může mít hodnotu statisíců.

Počty ztracených zavazadel dlouhodobě klesají, ale ke ztrátám stále dochází. Podle nejnovějších informací aerolinky na celém světě ztratí nebo pošlou jinam 21,6 milionů zavazadel ročně. A přistát na letišti v Dillí a zjistit, že zrovna váš kufr není k nalezení, může být víc než jen patálie. Když se kufr nenajde, dopravce je totiž povinen hradit pouze určitou částku na kilogram hmotnosti zavazadla – do maximální výše zhruba 30 000 korun.

Takže pokud chcete cestovat s drahým vybavením, může se vám vhodné pojištění vyplatit.

Freeride lyžování

Někdy musíte být obzvlášť připraveni.

Vyrážíte do Alp na svou první vůbec lyžařskou dovolenou s pocitem bezpečí, protože jste si sjednali cestovní pojištění, které vás ochrání, kdyby se ukázalo, že vám to na lyžích moc nejde. Bohužel se to opravdu potvrdí a vy skončíte v nemocnici se zlomenou nohou den před odletem domů. Hlavně že vám pojištění kryje náklady na pobyt v nemocnici a pozdější let, viďte?

Neradujte se předčasně. Mnohá běžná cestovní pojištění se nevztahují na rizikové aktivity, jakou jsou třeba extrémní sporty. A zjistit to, až když ležíte v nemocnici, není zrovna ideální.

Proto pokaždé, když někam cestujete, dbejte na to, abyste se pojistili na všechno, co máte v plánu dělat. V některých případech můžete potřebovat speciální připojištění. Za cenu jídla v restauraci a pár minut vašeho času jde o investici, která se opravdu vyplatí.

Užitečné odkazy:

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/ztrata-kufru-na-letisti-co-delat.A180104_114343_kolem-sveta_hig

https://www.finance.cz/524710-cestovni-pojisteni-ceny-osetreni/

https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/pojisteni-dovolena-cesta-adrenalinove-aktivity-finance-ochrana-zdravi.A180627_122835_poj_kho

 

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii