Dobré jídlo, návštěva dalšího muzea nebo jen suvenýr… Představte si, co by se dalo dělat s penězi, které byste utratili za cestovní pojištění. Konec konců, nejspíš ho stejně nevyužijete, ne?

Do jisté míry je to pravda – většina lidí, kteří si sjednají cestovní pojištění, nikdy nenahlásí pojistnou událost. Ale někteří ano. A jiní by to rádi udělali, ale nemůžou. Protože dostat se o dovolené do potíží bez dobrého pojištění může vyústit v pěkně nepříjemnou – a finančně nákladnou – záležitost.

Abychom vám to přiblížili, nastíníme si pár svízelných situací, do nichž se dostávají tisíce cestovatelů každý rok. Sami si pak rozhodněte, jestli stojí za to se na cestu pojistit.

Zrušený let

Houston v americkém Texasu. Po odletu z londýnského Heathrow jste před pár hodinami přistáli a teď máte delší přestávku na cestě do Ria. Život je krásný.

Ale vtom se nad letištěm rozpoutá silná bouře, která s sebou nese riziko tornád. Lety v příštích několika hodinách jsou zrušeny. A co hůř, protože dopravce nemohl zrušení letů ovlivnit, nemá zákonnou povinnost pomoct vám dostat se do vaší destinace. Nenabídne vám náhradní let ještě další dva dny, nezaplatí vám let s jinými aerolinkami a neuhradí náklady, které vám mezitím vzniknou.

S cestovním pojištěním však máte možnosti, jak se z nepříjemné situace dostat. Poskytovatel vám buď zaplatí letenku na dřívější spoj s jiným dopravcem, nebo pokud jiný let není k dispozici, uhradí náklady za jídlo a ubytování, dokud nebudete moct odcestovat.

Ať tak či tak vám cestovní pojištění velmi ulehčí život. A vzhledem k tomu, že například podle serveru flightaware.com bývají zrušené stovky letů každý den, dobrá pojistka se určitě vyplatí.

Drahé uklouznutí

Jezdit v thajském Phuketu není tak jednoduché jako v Londýně, Paříži nebo New Yorku. V podstatě máte tři možnosti: pronajmout si auto (což je drahé), vozit se tuk-tukem, tou motorizovanou tříkolkou (což je nepraktické), nebo si půjčit moped. A rychle pochopíte, proč si tolik turistů v Thajsku volí tu třetí variantu – moped je levný a zábavný dopravní prostředek.

Takže sáhnete po malé roztomilé Hondě Scoopy a nezapomenete si vybrat vhodnou přilbu. Budete-li opatrní, pravděpodobně se vám nic nestane. Ale pořád je tu riziko. Stačí jeden špatný pohyb, moped vám podklouzne a skončíte na silnici s ošklivými odřeninami, zlomenou nohou nebo ještě horším úrazem. A bez pojištění vás čeká pěkně tučný účet za pobyt v nemocnici – taková zlomená kyčel a letecký transport do nemocnice v Thajsku můžou stát krásných 2,5 milionu korun. To je drahé uklouznutí, nemyslíte?

Dopravní nehody se samozřejmě nestávají jenom v Thajsku – na světě se jich denně přihodí kolem 27 000. A cestovní pojištění vás nechrání jen při nich. Ať se zraníte při pádu ze schodů, nebo musíte do nemocnice s vážnějším onemocněním, správné pojištění je zárukou, že vám nezůstane velký dluh a oči pro pláč.

Neplánované cestování na lehko

Předpokládejme, že jste se vydali na dovolenou do Indie, kde chcete hodně fotit. Kufr s fotoaparáty, objektivy, notebookem a třeba i dronem, chcete-li si užít focení z ptačí perspektivy, může mít hodnotu statisíců.

Počty ztracených zavazadel dlouhodobě klesají, ale ke ztrátám stále dochází. Podle nejnovějších informací aerolinky na celém světě ztratí nebo pošlou jinam 21,6 milionů zavazadel ročně. A přistát na letišti v Dillí a zjistit, že zrovna váš kufr není k nalezení, může být víc než jen patálie. Když se kufr nenajde, dopravce je totiž povinen hradit pouze určitou částku na kilogram hmotnosti zavazadla – do maximální výše zhruba 30 000 korun.

Takže pokud chcete cestovat s drahým vybavením, může se vám vhodné pojištění vyplatit.

Freeride lyžování

Někdy musíte být obzvlášť připraveni.

Vyrážíte do Alp na svou první vůbec lyžařskou dovolenou s pocitem bezpečí, protože jste si sjednali cestovní pojištění, které vás ochrání, kdyby se ukázalo, že vám to na lyžích moc nejde. Bohužel se to opravdu potvrdí a vy skončíte v nemocnici se zlomenou nohou den před odletem domů. Hlavně že vám pojištění kryje náklady na pobyt v nemocnici a pozdější let, viďte?

Neradujte se předčasně. Mnohá běžná cestovní pojištění se nevztahují na rizikové aktivity, jakou jsou třeba extrémní sporty. A zjistit to, až když ležíte v nemocnici, není zrovna ideální.

Proto pokaždé, když někam cestujete, dbejte na to, abyste se pojistili na všechno, co máte v plánu dělat. V některých případech můžete potřebovat speciální připojištění. Za cenu jídla v restauraci a pár minut vašeho času jde o investici, která se opravdu vyplatí.

Užitečné odkazy:

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/ztrata-kufru-na-letisti-co-delat.A180104_114343_kolem-sveta_hig

https://www.finance.cz/524710-cestovni-pojisteni-ceny-osetreni/

https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/pojisteni-dovolena-cesta-adrenalinove-aktivity-finance-ochrana-zdravi.A180627_122835_poj_kho

 

02.10.2021

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku dnes můžete využít služby aplikace Záchranka. Ani jazyk pro vás nemusí být překážkou. Po stisknutí tlačítka „nemohu mluvit“ se zobrazí rozcestník s devíti nejčastějšími závažnými zdravotními obtížemi. Z nabídky si vyberete ve svém jazyce a místní záchranných tým dostane informace přeložené. 

V Maďarsku, v Rakousku a na Slovensku funguje též lokátor či sdílení videa. Encyklopedii první pomoci můžete využívat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Najděte si interaktivní návod nebo se podívejte, jak postupovat například v případě zvrtlého kotníku.

Vyberte kategorii