Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Opravdu potřebujete cestovní pojištění?

Dobré jídlo, návštěva dalšího muzea nebo jen suvenýr… Představte si, co by se dalo dělat s penězi, které byste utratili za cestovní pojištění. Konec konců, nejspíš ho stejně nevyužijete, ne? Do jisté míry je to pravda – většina lidí, kteří si sjednají cestovní pojištění, nikdy nenahlásí pojistnou událost. Ale někteří ano. A jiní by to rádi udělali, ale nemůžou. Protože dostat se o dovolené do potíží bez dobrého pojištění může vyústit v pěkně nepříjemnou – a finančně nákladnou – záležitost. Abychom vám to přiblížili, nastíníme si pár svízelných situací, do nichž se dostávají tisíce cestovatelů každý rok. Sami si pak rozhodněte, jestli stojí za to se na cestu pojistit.

 

Zrušený let

Houston v americkém Texasu. Po odletu z londýnského Heathrow jste před pár hodinami přistáli a teď máte delší přestávku na cestě do Ria. Život je krásný.

Ale vtom se nad letištěm rozpoutá silná bouře, která s sebou nese riziko tornád. Lety v příštích několika hodinách jsou zrušeny. A co hůř, protože dopravce nemohl zrušení letů ovlivnit, nemá zákonnou povinnost pomoct vám dostat se do vaší destinace. Nenabídne vám náhradní let ještě další dva dny, nezaplatí vám let s jinými aerolinkami a neuhradí náklady, které vám mezitím vzniknou.

S cestovním pojištěním však máte možnosti, jak se z nepříjemné situace dostat. Poskytovatel vám buď zaplatí letenku na dřívější spoj s jiným dopravcem, nebo pokud jiný let není k dispozici, uhradí náklady za jídlo a ubytování, dokud nebudete moct odcestovat.

Ať tak či tak vám cestovní pojištění velmi ulehčí život. A vzhledem k tomu, že například podle serveru flightaware.com bývají zrušené stovky letů každý den, dobrá pojistka se určitě vyplatí.

Drahé uklouznutí

Jezdit v thajském Phuketu není tak jednoduché jako v Londýně, Paříži nebo New Yorku. V podstatě máte tři možnosti: pronajmout si auto (což je drahé), vozit se tuk-tukem, tou motorizovanou tříkolkou (což je nepraktické), nebo si půjčit moped. A rychle pochopíte, proč si tolik turistů v Thajsku volí tu třetí variantu – moped je levný a zábavný dopravní prostředek.

Takže sáhnete po malé roztomilé Hondě Scoopy a nezapomenete si vybrat vhodnou přilbu. Budete-li opatrní, pravděpodobně se vám nic nestane. Ale pořád je tu riziko. Stačí jeden špatný pohyb, moped vám podklouzne a skončíte na silnici s ošklivými odřeninami, zlomenou nohou nebo ještě horším úrazem. A bez pojištění vás čeká pěkně tučný účet za pobyt v nemocnici – taková zlomená kyčel a letecký transport do nemocnice v Thajsku můžou stát krásných 2,5 milionu korun. To je drahé uklouznutí, nemyslíte?

Dopravní nehody se samozřejmě nestávají jenom v Thajsku – na světě se jich denně přihodí kolem 27 000. A cestovní pojištění vás nechrání jen při nich. Ať se zraníte při pádu ze schodů, nebo musíte do nemocnice s vážnějším onemocněním, správné pojištění je zárukou, že vám nezůstane velký dluh a oči pro pláč.

Neplánované cestování na lehko

Předpokládejme, že jste se vydali na dovolenou do Indie, kde chcete hodně fotit. Kufr s fotoaparáty, objektivy, notebookem a třeba i dronem, chcete-li si užít focení z ptačí perspektivy, může mít hodnotu statisíců.

Počty ztracených zavazadel dlouhodobě klesají, ale ke ztrátám stále dochází. Podle nejnovějších informací aerolinky na celém světě ztratí nebo pošlou jinam 21,6 milionů zavazadel ročně. A přistát na letišti v Dillí a zjistit, že zrovna váš kufr není k nalezení, může být víc než jen patálie. Když se kufr nenajde, dopravce je totiž povinen hradit pouze určitou částku na kilogram hmotnosti zavazadla – do maximální výše zhruba 30 000 korun.

Takže pokud chcete cestovat s drahým vybavením, může se vám vhodné pojištění vyplatit.

Freeride lyžování

Někdy musíte být obzvlášť připraveni.

Vyrážíte do Alp na svou první vůbec lyžařskou dovolenou s pocitem bezpečí, protože jste si sjednali cestovní pojištění, které vás ochrání, kdyby se ukázalo, že vám to na lyžích moc nejde. Bohužel se to opravdu potvrdí a vy skončíte v nemocnici se zlomenou nohou den před odletem domů. Hlavně že vám pojištění kryje náklady na pobyt v nemocnici a pozdější let, viďte?

Neradujte se předčasně. Mnohá běžná cestovní pojištění se nevztahují na rizikové aktivity, jakou jsou třeba extrémní sporty. A zjistit to, až když ležíte v nemocnici, není zrovna ideální.

Proto pokaždé, když někam cestujete, dbejte na to, abyste se pojistili na všechno, co máte v plánu dělat. V některých případech můžete potřebovat speciální připojištění. Za cenu jídla v restauraci a pár minut vašeho času jde o investici, která se opravdu vyplatí.

Užitečné odkazy:

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/ztrata-kufru-na-letisti-co-delat.A180104_114343_kolem-sveta_hig

https://www.finance.cz/524710-cestovni-pojisteni-ceny-osetreni/

https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/pojisteni-dovolena-cesta-adrenalinove-aktivity-finance-ochrana-zdravi.A180627_122835_poj_kho

 

24.07.2024

Když počasí nepřeje cestování: Jak zůstat v klidu a užít si dovolenou

Plán B je základ

Při plánování dovolené je vždy dobré mít v záloze plán B. Navštivte místní muzea, galerie nebo historické památky. V přímořských destinacích bývají často zajímavá akvária nebo zábavní parky pod střechou. Když počasí nepřeje koupání, je ideální příležitost objevovat místní kulturu a zážitky.

Wellness a relaxace

Pokud vaše ubytování disponuje wellness centrem, je to skvělá příležitost k relaxaci. Masáže, sauny, bazény a vířivky vám pomohou zapomenout na venkovní nepohodu. Některé hotely nabízejí i organizované cvičení, jako je jóga nebo pilates, které mohou být příjemným zpestřením vašeho programu. A jestliže nebydlíte ve větším komplexu, podívejte se do chytré mapy, určitě najdete podobná zařízení v okolí.

Gastronomické zážitky

Špatné počasí může být skvělou příležitostí k objevování místní kuchyně. Zajděte do restaurace a ochutnejte speciality, které byste za slunečného počasí možná přehlédli. Navštivte místní trhy a nakupte suroviny pro vlastní kulinářské pokusy. Degustace vín nebo místních likérů také stojí za to vyzkoušet.

Vzhůru na nákupy

Využijte čas na prohlídku místních obchodů a tržišť. Můžete najít unikátní suvenýry a dárky, které vám připomenou vaši cestu. Pokud cestujete s rodinou, můžete využít zábavní centra, kina nebo jumping parky, které jsou skvělou zábavou pro děti i dospělé.

 

Nevydařené počasí

Trakaře mohou padat i na dovolené. Nově je pojištění nevydařeného počasí k balíčkům Standard a Exclusive v ceně cestovka.

Pojištění nevydařeného počasí

Pro ty, kteří nechtějí riskovat, je tu jedno praktické řešení: Cestovní pojištění nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny. Toto pojištění je součástí balíčků Standard a Exclusive.

Pojištění se vztahuje na dva nebo více za sebou následujících deštivých dnů, během kterých byl meteorologicky naměřený objem srážek vyšší než 15 mm/m². Pojistné plnění činí 500 Kč za každý deštivý den, maximálně však do limitu pojistného plnění 3 000 Kč. To platí pro pojistné smlouvy s datem sjednání a zároveň pojistnou dobou v termínu 15. 6. – 31. 8. 2024.

A kde všude pojištění platí? V přímořských destinacích na pobřeží Středozemního moře a také v následujících zemích: Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Francie, Gibraltar, Řecko, Chorvatsko, Malta, Maroko, Monako, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů, Itálie, Tunisko, Turecko.

Generali Česká pojišťovna

Úsměvem proti trudomyslnosti

Ne vždy se dá počasí ovlivnit, ale je možné se na něj připravit. S pojištěním nevydařeného počasí od Generali České pojišťovny budete mít jistotu, že vám nepřízeň počasí nezničí dlouho plánovanou dovolenou. Navíc budete mít dostatek peněz na to, abyste si mohli volno užít jiným způsobem.

Přečtěte si

Jak na pojištění storna zájezdu? Váš kompletní průvodce

7 kroků – co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Skvělé dovolenkové tipy pro aktivní seniory

10 bezpečnostních tipů na dovolenou bez stresu, když cestujete sami

 

Poslechněte si podcast Stačí málo:

Lucie Kutrová: „Přestala jsem žít povrchně a nikdy jsem nebyla šťastnější.“

Maxim Habanec: „Kdo se chce uživit sportem, by měl být influencer.“

Kamila Paličková: „Lepší než jet po 150. do stejného hotelu, je odjet do africké rezervace a pomáhat s ochranou zvířat."

Lékařka asistenční služby: „Pacient musí vědět, co se bude dít, pak bude klidný a informovaný.“

Vyberte kategorii