112 nebo 155? Není to jedno!

Víte, kdy volat na tísňovou linku 155 a kdy na 112? Pokud si člověk není jistý, zavoláním na číslo 112 chybu neudělá. Jedná se totiž o univerzální tísňovou linku, na kterou se dovoláte jak bez kreditu či signálu, tak i ze zahraničí. Operátoři si zde navzájem předají informace a vyšlou potřebnou pomoc.

Jsou ale situace, kdy je výhodnější volat rovnou na linku 155, která se specializuje na zdravotní pomoc. Zde vám totiž operátoři dovedou odborně poradit a vést vás při poskytování první pomoci. Pokud je na místě nehody někdo ve vážném ohrožení zdraví nebo života, je tedy efektivnější volat na linku 155.

Pamatujte tedy:

112

  • Univerzální tísňová linka
  • Při nedostatku kreditu, signálu či při volání ze zahraničí

155

  • Při ohrožení zdraví či života
  • Při potřebě odborné rady po telefonu
21.03.2023

Jak se postarat o staršího příbuzného a nezapomenout přitom na sebe

Vytvořte si plán

Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat. 

Rozdělte si povinnosti

Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet. 

Pružná pracovní doba

Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli. 

Starejte se o sebe

Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.

V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.

Vyberte kategorii