Nové respirační viry se objevují pravidelně. Proto bychom měli dodržovat zdravotní opatření a chránit tak sebe i svou rodinu. Díky jednoduchým pravidlům předejdete vlastní nákaze škodlivým virem a snížíte riziko onemocnění u starších osob, dětí a lidí se zdravotními problémy. Nové respirační viry se objevují pravidelně. Proto bychom měli dodržovat zdravotní opatření a chránit tak sebe i svou rodinu. Díky jednoduchým pravidlům předejdete vlastní nákaze škodlivým virem a snížíte riziko onemocnění u starších osob, dětí a lidí se zdravotními problémy.
Těchto 10 zvyků může být základním kamenem péče o vaše zdraví a to nejen v průběhu pandemie.
1. Umývejte si ruce a noste s sebou dezinfekci na ruce
V první řadě si pravidelně umývejte ruce mýdlem a vodou – a dělejte to důkladně. Myjte si hřbety rukou, prostory mezi prsty a pod nehty nejméně 20 sekund a následně si ruce opláchněte v teplé vodě. Umývejte si ruce pokaždé, když přijdete domů, kýchnete nebo zakašlete a dotýkáte se různých předmětů.
Pokud se pohybujete venku, vodu s mýdlem nemusíte mít vždy po ruce. Mějte u sebe malou lahvičku dezinfekce na ruce a pravidelně ji používejte. Prokázalo se, že tyto přípravky účinně zabíjejí mikroby a navíc se lehce skladují.
2. Zakrývejte si ústa i nos
Když se vám chce zakašlat nebo kýchnout, nezapomínejte si zakrýt ústa i nos, například předloktím. Pomůžete předcházet šíření mikrobů kapénkovou infekcí.
Jestli na vás něco leze, vyhýbejte se kontaktu s jinými lidmi. Pokud se tomu však nedá zabránit, nasaďte si roušku nebo respirátor, abyste ochránili ostatní. I kdyby to už nebylo povinné z důvodu protipandemických opatření, prokážete tím svému okolí laskavost.
3. Snažte se nedotýkat své tváře
Dotýkání se vlastní tváře je jednoduchý způsob přenosu mikrobů z rukou na sliznici. Proto se nedotýkejte hlavně očí, úst a nosu. Pokud musíte, důkladně si předtím umyjte ruce nebo je rovnou dezinfikujte.
4. Věnujte zvýšenou pozornost čistotě doma a na pracovišti
Většina z nás nedezinfikuje povrchy (nebo zařízení) dostatečně dobře. Saháme na ně velmi často a mohou být živnou půdou pro mikroorganismy. Používejte dezinfekční sprej a povrchy čistěte pravidelně. Pozornost věnujte i mobilním telefonům, notebookům a dálkovým ovládáním.
5. Posilujte svou imunitu
Pokud se virem přece jenom nakazíte, odolný imunitní systém vás dokáže ochránit. Proto posilujte obranyschopnost zdravým jídlem, dostatečnou hydratací organismu, pohybem a vydatným spánkem.
6. Cestujte s opatrností
Při cestování prostředky hromadné dopravy se snažte dodržovat dostatečnou vzdálenost od jiných lidí a nedotýkejte se povrchů. Po cestě si vždy umyjte ruce nebo použijte dezinfekci.
Pokud často cestujete do zahraničí, udržujte se v dobré kondici. Své cestovní plány raději odložte, pokud se necítíte fit nebo dokonce nečekaně onemocníte. Neohrozíte tak zdraví své a svých spolucestujících a dalších osob, se kterými na cestách přijdete do kontaktu. Pozorně sledujte situaci ve své cílové lokalitě a při zvýšeném riziku nákazy svou cestu raději odložte.
7. Berte ohled na starší lidi
Pandemie koronaviru nám ukázala, jak moc je tato skupina lidí zranitelná. Proto je velmi důležité být maximálně opatrný a vyhýbat se osobnímu kontaktu, když jste nemocní. Na starší populaci však netřeba zapomínat. Je nutné jim ochotně pomáhat a udržovat pravidelný kontakt, ať už osobní nebo telefonický.
8. Poraďte se s lékařem
Pokud máte ze svých symptomů obavy, co nejdříve se poraďte se svým lékařem. Jakmile máte projevy nakažlivého onemocnění, zůstaňte raději doma a se svým lékařem se co nejdříve spojte telefonicky. To poslední, co chcete, je nést zodpovědnost za šíření viru na jiné lidi.
9. Starejte se o své duševní zdraví
Sociální izolace a strach o sebe i své blízké způsobil nárůst depresí a úzkostlivých stavů. Pandemie koronaviru zvýraznila stresové faktory, se kterými jsme žili dříve a přinesla i nové. Mnozí začali chodit na pravidelné procházky v přírodě a věnují se novým koníčkům, aby si pročistili hlavu. Pro duševní zdraví jsou relax, čas sám na sebe a tvořivé koníčky velmi důležité.
Pokud je toho příliš a vaše problémy vám nadmíru zasahují do života, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Tělesné a duševní zdraví jdou totiž ruku v ruce. Abyste byli fit, je důležité být i v duševní pohodě.
10. Buďte ohleduplní
V neposlední řadě, buďte k sobě a ke svému okolí laskaví a ohleduplní. Je na nás všech, abychom zabránili šíření nebezpečného onemocnění. Chovejme se zodpovědně. Stačí řídit se několika jednoduchými pravidly.
ZDROJE
https://primar.sme.sk/c/20922434/sest-rad-ktore-vas-mozu-ochranit-pred-chripkou.html
Může se stát, že když se rozhodnete vrátit k běhání po delší pauze, máte pocit, že už to není to, co bývalo. Možná jste dřív běhali dlouhé trasy, ale teď se všechno zdá těžší. A to je normální! Není třeba se okamžitě vrátit k původnímu tempu, ale spíše najít si nový způsob, jak se k běhu vrátit.
Začněte klidně s krátkými úseky běhu, které budete střídat s chůzí. Je důležité naslouchat svému tělu a být trpěliví. Nejdůležitější je si uvědomit, že návrat k běhu je individuální cesta a není potřeba srovnávat se s minulými výkony.
Nemusíte běhat každý den. Na začátek úplně stačí dvakrát nebo třikrát týdně. Hlavní není počet kilometrů ani tempo, ale to, že si z běhání uděláte zvyk. Zapište si ho klidně do diáře nebo do mobilu. Když s tím budete počítat předem, je mnohem větší šance, že opravdu vyběhnete.
Možná jste dřív zvládali běhat rychleji, dál nebo klidně několikrát týdně bez větší námahy. A teď vás trochu láká porovnávat se s tím, jak jste na tom byli před pauzou. Je úplně normální, že na začátku nebudete běhat tak jako vaše staré já. Neřešte, jak to šlo kdysi, ani co dělají ostatní. Důležité je jen to, jak se při běhu cítíte právě teď.
Místo sledování času nebo kilometrů zkuste takzvané „konverzační tempo“. Představte si, že běžíte s kamarádem. Pokud při tom zvládnete mluvit bez toho, aniž byste lapali po dechu, běžíte ideálním tempem. Tělo pracuje, ale zbytečně se nepřetěžuje.
Staré běžecké boty už možná nejsou tím, co vaše nohy potřebují. Můžou mít prošlapanou podrážku a nepadnou už tak, jak by měly. Kvalitní obuv by měla být nejen pohodlná, ale také poskytovat stabilitu, aby chránila vaše nohy při každém kroku. Pokud si nejste jistí, jaké boty vybrat, nebojte se zajít do běžecké speciálky, kde vám rádi pomohou najít ideální pár přímo pro vás.
Proč vlastně běháte? Možná chcete zlepšit svoji kondici, pročistit hlavu, nebo se cítit lépe. Ať už máte jakýkoliv důvod, hlavní je, že běhání vás musí bavit.
Motivace může přijít i z různých drobností, které vás nakopnou. Ať už je to playlist s oblíbenými písničkami, běžecká aplikace, nový sportovní outfit nebo kamarád, který vás při běhu podpoří. Cokoliv, co vám přidá energii a zlepší pocit z pohybu, se hodí.
Zkuste si stanovit jednoduché výzvy, které vás povzbudí, a ne přehnané cíle, které by vás odradily. Třeba „vyběhnu alespoň jednou týdně“, „získám nový odznak v aplikaci“, „zvládnu běžet 10 minut v kuse bez zastavení“. Cíle nemusí být velké, ale hlavně vám musí dávát smysl.
Existuje mnoho způsobů, jak se po běhu zregenerovat. Zkuste si dopřát masáže nebo pěnové válce, které pomohou uvolnit napětí ve svalech. Aktivní regenerace, jako je klidná procházka nebo jemný strečink, zlepší prokrvení a podpoří zotavení. Důležitá je také vyvážená strava a dodržování pitného režimu.
Pamatujte, že odpočinek je stejně důležitý jako samotný trénink. Když si dopřejete dostatek spánku a času na zotavení, načerpáte novou energii a budete mít větší motivaci vyběhnout znovu.
Návrat k běhání může vypadat jako velká výzva, ale s každým během jste zase o něco silnější. Buďte trpěliví, naslouchejte svému tělu a mějte radost z každého kilometru!
Přečtěte si:
15 tipů pro zachování motivace po běžeckém závodě
Co jíst před běháním, během něj a po něm