10 zvyků, které vás ochrání před viry

Nové respirační viry se objevují pravidelně. Proto bychom měli dodržovat zdravotní opatření a chránit tak sebe i svou rodinu. Díky jednoduchým pravidlům předejdete vlastní nákaze škodlivým virem a snížíte riziko onemocnění u starších osob, dětí a lidí se zdravotními problémy. Nové respirační viry se objevují pravidelně. Proto bychom měli dodržovat zdravotní opatření a chránit tak sebe i svou rodinu. Díky jednoduchým pravidlům předejdete vlastní nákaze škodlivým virem a snížíte riziko onemocnění u starších osob, dětí a lidí se zdravotními problémy.

Těchto 10 zvyků může být základním kamenem péče o vaše zdraví a to nejen v průběhu pandemie.

1. Umývejte si ruce a noste s sebou dezinfekci na ruce

V první řadě si pravidelně umývejte ruce mýdlem a vodou – a dělejte to důkladně. Myjte si hřbety rukou, prostory mezi prsty a pod nehty nejméně 20 sekund a následně si ruce opláchněte v teplé vodě. Umývejte si ruce pokaždé, když přijdete domů, kýchnete nebo zakašlete a dotýkáte se různých předmětů.

Pokud se pohybujete venku, vodu s mýdlem nemusíte mít vždy po ruce. Mějte u sebe malou lahvičku dezinfekce na ruce a pravidelně ji používejte. Prokázalo se, že tyto přípravky účinně zabíjejí mikroby a navíc se lehce skladují.

 

2. Zakrývejte si ústa i nos

Když se vám chce zakašlat nebo kýchnout, nezapomínejte si zakrýt ústa i nos, například předloktím. Pomůžete předcházet šíření mikrobů kapénkovou infekcí.

Jestli na vás něco leze, vyhýbejte se kontaktu s jinými lidmi. Pokud se tomu však nedá zabránit, nasaďte si roušku nebo respirátor, abyste ochránili ostatní. I kdyby to už nebylo povinné z důvodu protipandemických opatření, prokážete tím svému okolí laskavost.

 

3. Snažte se nedotýkat své tváře

Dotýkání se vlastní tváře je jednoduchý způsob přenosu mikrobů z rukou na sliznici. Proto se nedotýkejte hlavně očí, úst a nosu. Pokud musíte, důkladně si předtím umyjte ruce nebo je rovnou dezinfikujte.

 

4. Věnujte zvýšenou pozornost čistotě doma a na pracovišti

Většina z nás nedezinfikuje povrchy (nebo zařízení) dostatečně dobře. Saháme na ně velmi často a mohou být živnou půdou pro mikroorganismy. Používejte dezinfekční sprej a povrchy čistěte pravidelně. Pozornost věnujte i mobilním telefonům, notebookům a dálkovým ovládáním.

 

5. Posilujte svou imunitu

Pokud se virem přece jenom nakazíte, odolný imunitní systém vás dokáže ochránit. Proto posilujte obranyschopnost zdravým jídlem, dostatečnou hydratací organismu, pohybem a vydatným spánkem.

 

6. Cestujte s opatrností

Při cestování prostředky hromadné dopravy se snažte dodržovat dostatečnou vzdálenost od jiných lidí a nedotýkejte se povrchů. Po cestě si vždy umyjte ruce nebo použijte dezinfekci.

Pokud často cestujete do zahraničí, udržujte se v dobré kondici. Své cestovní plány raději odložte, pokud se necítíte fit nebo dokonce nečekaně onemocníte. Neohrozíte tak zdraví své a svých spolucestujících a dalších osob, se kterými na cestách přijdete do kontaktu. Pozorně sledujte situaci ve své cílové lokalitě a při zvýšeném riziku nákazy svou cestu raději odložte.

 

7. Berte ohled na starší lidi

Pandemie koronaviru nám ukázala, jak moc je tato skupina lidí zranitelná. Proto je velmi důležité být maximálně opatrný a vyhýbat se osobnímu kontaktu, když jste nemocní. Na starší populaci však netřeba zapomínat. Je nutné jim ochotně pomáhat a udržovat pravidelný kontakt, ať už osobní nebo telefonický.

 

8. Poraďte se s lékařem

Pokud máte ze svých symptomů obavy, co nejdříve se poraďte se svým lékařem. Jakmile máte projevy nakažlivého onemocnění, zůstaňte raději doma a se svým lékařem se co nejdříve spojte telefonicky. To poslední, co chcete, je nést zodpovědnost za šíření viru na jiné lidi.

 

9. Starejte se o své duševní zdraví

Sociální izolace a strach o sebe i své blízké způsobil nárůst depresí a úzkostlivých stavů. Pandemie koronaviru zvýraznila stresové faktory, se kterými jsme žili dříve a přinesla i nové. Mnozí začali chodit na pravidelné procházky v přírodě a věnují se novým koníčkům, aby si pročistili hlavu. Pro duševní zdraví jsou relax, čas sám na sebe a tvořivé koníčky velmi důležité.

Pokud je toho příliš a vaše problémy vám nadmíru zasahují do života, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Tělesné a duševní zdraví jdou totiž ruku v ruce. Abyste byli fit, je důležité být i v duševní pohodě.

 

10. Buďte ohleduplní

V neposlední řadě, buďte k sobě a ke svému okolí laskaví a ohleduplní. Je na nás všech, abychom zabránili šíření nebezpečného onemocnění. Chovejme se zodpovědně. Stačí řídit se několika jednoduchými pravidly.

 

ZDROJE

https://primar.sme.sk/c/20922434/sest-rad-ktore-vas-mozu-ochranit-pred-chripkou.html

 

25.09.2023

Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí

„Na celém světě je podle odhadu přes 400 milionů potenciálních pacientů s aktivní nemocí v mozku, byť většina ještě nemá klinické příznaky,“ říká český neurolog a vědec Martin Tolar, který založil neziskový globální vědecký institut International Neurodegenerative Disorders Research Center, INDRC, a spolu se svým týmem v americké biotechnologické společnosti Alzheon, Inc. objevil lék na tuto nemoc a stojí před potenciálním průlomem v léčbě.

Každý 26. obyvatel Česka

Alzheimerovou chorobou trpí v České republice přibližně 160 tisíc osob. Odhaduje se však, že pokud přidáme také pacienty, kteří ještě nemají klinické příznaky může jí trpět až 400 tisíc českých občanů, přičemž většina případů zůstává nediagnostikována.

Za posledních pět let se počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou zvýšil o 14 % a předpokládá se, že do roku 2050 se počet nemocných v České republice oproti současnosti zdvojnásobí.

Podle Asociace pro Alzheimerovu chorobu trpí touto nemocí ve Spojených státech 6,5 milionu Američanů. Bez efektivní léčby se očekává, že do roku 2050 se tento počet zvýší na 12,7 milionu.

Bez léku počet stoupne

V celosvětovém měřítku postihuje Alzheimerova choroba nejméně 55 milionů lidí a vědci předpovídají, že tento počet se každých 20 let téměř zdvojnásobí. Odhaduje se, že v roce 2030 bude žít 78 milionů osob s Alzheimerovou chorobou a v roce 2050 by tento počet mohl dosáhnout 139 milionů.

„Protože se lidé dnes dožívají vyššího věku, hovoří se až o epidemii demencí, které z valné většiny způsobuje právě Alzheimerova choroba. Představuje obrovský socioekonomický problém, lidé vyžadují péči, která je pro rodinu nemocného velmi náročná, a navíc zdravotní systém stojí hodně peněz,“ tvrdí Kateřina Sheardová, lékařka z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Společnost Generali penzijní společnost se spojila v roce 2023 s neziskovým globálním institutem INDRC, aby ho podpořila v boji proti Alzheimerově chorobě.

Věk není jenom číslo

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy choroby je věk. Postihuje především osoby starší 65 let a riziko vzniku onemocnění prudce stoupá s postupujícím věkem. Mezi léty 65 až 74 let postihuje Alzheimerova choroba pět procent osob, ve věku 75 až 84 let třináct procent a ve věku nad 85 let nemocí trpí třetina populace. Zhruba každý třetí senior s tímto onemocněním zemře.

Alzheimerova choroba se nevyhýbá ani mladším osobám. Pod 65 let se vyskytuje u pěti až deseti procent případů. Ačkoli studie sledující mladší pacienty s demencí nejsou tak časté, vědci podle asociace pro Alzheimerovu chorobu odhadují, že přibližně 110 z každých 100 tisíc jedinců ve věku 30 až 64 let, konkrétně v přepočtu na USA celkem asi 200 000 Američanů, může trpět demencí s časným nástupem.

Se stárnutím světové populace se demence stává epidemií a Alzheimerova choroba se stává jedním z nej významnějších zdravotních a socioekonomických problémů lidstva. Představuje 60 až 80 procent všech případů demence. Například cévní demence, způsobená sníženým průtokem krve mozkem, představuje pouze 5 až 10 procent případů.


Společnost Generali penzijní společnost se spojila v roce 2023 s neziskovým globálním institutem INDRC, aby ho podpořila v boji proti Alzheimerově chorobě.

Vyberte kategorii