Připravit svůj vůz na zimu musí každoročně všichni řidiči. Ale u výměny pneumatik a nákupu správných nemrznoucích kapalin a zimní autokosmetiky změny bohužel nekončí. Důležité je přizpůsobit danému počasí i samotnou jízdu.
Víte, na co je potřeba si v zimě dávat největší pozor? Máme pro vás shrnutí třech nejčastějších problémů, které řidičům způsobují v chladných měsících nepříjemnosti a nehody.
Náledí a namrzlé silnice jsou v zimě velmi častou příčinou dopravních nehod. Námraza se může objevit hodně rychle a řidiče překvapit. Není proto dobré spoléhat na to, že když je ráno 7 stupňů nad nulou, bude tak po celý den. Buďte připraveni přizpůsobit jízdu horšímu terénu okamžitě.
K tomu jsou potřeba samozřejmě především kvalitní zimní pneumatiky. Kromě toho je však výhodou také vozit v autě vhodnou zimní výbavu, jako jsou sněhové řetězy, rozmrazovače skel a zámků, sáček s pískem, škrabka a smeták na okna atd.
I s dokonalou výbavou se však neobejdete bez těch správných řidičských schopností a vlastností, jimiž jsou především dodržování rychlosti i dalších předpisů a opatrnost.
Na zamrzlé vozovce byste také měli myslet na to, že při jízdě do kopce nesmíte ztratit rychlost. Při jízdě z kopce je dobré brzdit motorem. Při předjíždění je bezpečnější pohybovat se mezi vyjetými stopami a do jiného pruhu se přesunovat s vyšlápnutou spojkou.
A co dělat, když vás přeci jen postihne některý z problémů, které řidiče na namrzlých cestách potkávají?
Kromě námrazy je poměrně velkou komplikací i to, že v zimě je většinu času tma či šero. To totiž dělá řadě řidičů problémy. Za tmy a šera dochází k nehodám statisticky poměrově častěji než za světla.
Snížit riziko nehody je možné dodržováním několika pravidel:
Aquaplaning je často zaměňován se smykem, ale není tomu tak. Jedná se totiž o zpravidla rychlou a nečekanou ztrátu přilnavosti pneumatik k vozovce. K tomuto jevu dochází tehdy, když je z povrchu pneumatiky nedostatečně rychle odváděna voda. To se děje často při tání sněhu či ledu a za deště. Proto je nutné vždy projíždět každou vodou velmi opatrně.
Aquaplaningu ale můžete jít naproti i dalšími faktory, které můžete ovlivnit. Těmi jsou:
I když si ale na tyto věci dáte pozor, není vyloučeno, že vás někdy aquaplaning potká. Pokud se tak stane, uberte lehce plyn a sešlápněte spojku, netočte volantem a nebrzděte! Držte kola v přímém směru, aby nedošlo ke smyku.
Podzim je tady a s ním přichází nejen krásné barevné listí, ale také chladnější počasí a blížící se povinnost přezutí letních pneumatik na zimní. Nezapomeňte, že od 1. listopadu platí povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, pokud se na silnicích vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly lepší přilnavost a kontrolu nad vozidlem v chladných podmínkách. Díky speciálnímu složení a hlubšímu dezénu lépe drží na kluzkém povrchu, což zvyšuje vaši bezpečnost na silnici. Při teplotách pod 7 °C už letní pneumatiky ztrácejí svou pružnost a přilnavost, což může výrazně ovlivnit brzdnou dráhu a ovladatelnost vozidla.
Nově od 1. října 2024 také platí potřeba zaplatit povinné ručení ještě před tím, než začne smlouva platit. Pokud nebude zaplaceno včas, může vám pojišťovna odložit začátek pojistného plnění, nebo dokonce i zrušit smlouvu.
Aby vám zimní jízda nepřipravila nemilé překvapení, ujistěte se, že vaše pneumatiky mají dezén hluboký alespoň 4 mm. Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby lépe držely na sněhu a ledu a zajistily, že auto zůstane ovladatelné i ve špatném počasí. Měly by být bez prasklin, viditelného opotřebení nebo jiných poškození, které by mohly zhoršit jejich výkon.
A pokud se chystáte do hor nebo na zasněžené cesty, určitě se vám budou hodit sněhové řetězy – ty se mohou stát vaším zachráncem, když ani nejlepší zimní pneumatika nestačí.
Přezutí pneumatik neodkládejte na poslední chvíli. Raději zajeďte do pneuservisu co nejdříve, aby vám stihli vyměnit pneumatiky včas a vy jste mohli bezpečně jezdit bez starostí.
Řidiči, pozor na rizika, která přináší zimní počasí