Víte, na co je potřeba si v zimě dávat největší pozor? Máme pro vás shrnutí třech nejčastějších problémů, které řidičům způsobují v chladných měsících nepříjemnosti a nehody.
Náledí a namrzlé silnice jsou v zimě velmi častou příčinou dopravních nehod. Námraza se může objevit hodně rychle a řidiče překvapit. Není proto dobré spoléhat na to, že když je ráno 7 stupňů nad nulou, bude tak po celý den. Buďte připraveni přizpůsobit jízdu horšímu terénu okamžitě.
K tomu jsou potřeba samozřejmě především kvalitní zimní pneumatiky. Kromě toho je však výhodou také vozit v autě vhodnou zimní výbavu, jako jsou sněhové řetězy, rozmrazovače skel a zámků, sáček s pískem, škrabka a smeták na okna atd.
I s dokonalou výbavou se však neobejdete bez těch správných řidičských schopností a vlastností, jimiž jsou především dodržování rychlosti i dalších předpisů a opatrnost.
Na zamrzlé vozovce byste také měli myslet na to, že při jízdě do kopce nesmíte ztratit rychlost. Při jízdě z kopce je dobré brzdit motorem. Při předjíždění je bezpečnější pohybovat se mezi vyjetými stopami a do jiného pruhu se přesunovat s vyšlápnutou spojkou.
A co dělat, když vás přeci jen postihne některý z problémů, které řidiče na namrzlých cestách potkávají?
Kromě námrazy je poměrně velkou komplikací i to, že v zimě je většinu času tma či šero. To totiž dělá řadě řidičů problémy. Za tmy a šera dochází k nehodám statisticky poměrově častěji než za světla.
Snížit riziko nehody je možné dodržováním několika pravidel:
Aquaplaning je často zaměňován se smykem, ale není tomu tak. Jedná se totiž o zpravidla rychlou a nečekanou ztrátu přilnavosti pneumatik k vozovce. K tomuto jevu dochází tehdy, když je z povrchu pneumatiky nedostatečně rychle odváděna voda. To se děje často při tání sněhu či ledu a za deště. Proto je nutné vždy projíždět každou vodou velmi opatrně.
Aquaplaningu ale můžete jít naproti i dalšími faktory, které můžete ovlivnit. Těmi jsou:
I když si ale na tyto věci dáte pozor, není vyloučeno, že vás někdy aquaplaning potká. Pokud se tak stane, uberte lehce plyn a sešlápněte spojku, netočte volantem a nebrzděte! Držte kola v přímém směru, aby nedošlo ke smyku.
Lidé jsou nejproduktivnější, když přesně vědí, co je cílem jejich práce. Absence jasného cíle vede zaměstnance k úzkosti a nejistotě ohledně vlastní pozice a úkolů, což v důsledku vyvolá stres.
Je velmi důležité dbát na to, aby zaměstnanci nebyli zavaleni úkoly, které jsou nad jejich síly. Proto je povzbuzujte, aby se za vámi nebáli přijít, když toho mají moc, a naslouchejte jejich starostem a obavám.
Mnozí z nás si myslí, že pracovat do úmoru zvyšuje produktivitu, ale se stoupající únavou výkonnost prudce klesá.
Multitasking je další mýtus o produktivitě, který může člověka pořádně stresovat. Snaha dělat několik věcí najednou vede k roztříštěnosti myšlenek a neschopnosti pořádně se soustředit na jeden úkol. K velkým pokušitelům patří třeba poštovní servery, takže doporučte zaměstnancům, aby e-mailovou schránku kontrolovali jen párkrát denně. Do e-mailového podpisu si mohou přidat informaci, že v opravdu naléhavých případech jsou k zastižení na telefonu.
Nemůžete si pořádně odpočinout, když vám půlka mozku stále jede v pracovním režimu. Zajistěte, aby veškerá komunikace ve firmě probíhala jen v pracovní době.
Nejen že tím usnadníte zaměstnancům život, budou-li potřebovat odejít z práce o chvilku dříve nebo naopak přijít o něco později. Když jim projevíte důvěru, že své úkoly zvládnou splnit včas a dobře, budou pracovat s větším zápalem a bez stresu.
K lepšímu pocitu zaměstnanců přispívá vědomí, že jejich práce má smysl – nejen po stránce efektivity a výnosnosti pro firmu, ale například i z hlediska ochrany přírody a životního prostředí obecně. Pokud jste to ještě neudělali, vytvořte na pracovišti podmínky k třídění odpadu – v dnešní době už by to měla být samozřejmost. Stále oblíbenější jsou i iniciativy na aktivní pomoc přírodě, např. víkendové firemní akce spojené s vysazováním stromů.
Vybledlé stěny a ostré světlo zářivek přispívají ke zvýšenému napětí a pocitu diskomfortu při práci. Udělejte z pracoviště místo, kam je radost chodit. Vhodně zvolené barvy, ergonomický nábytek a měkké osvětlení jsou základ. Pusťte dovnitř přírodu a rozmístěte v kancelářích živé rostliny. Je příjemné a osvěžující koukat do zeleně, rostliny navíc zvlhčují suchý vzduch a upravují klima v místnosti. Současným trendem jsou také zelené střechy – osazují se trávou a vhodnými rostlinami; vznikají tak místa, kde se zaměstnanci mohou nadýchat čerstvého vzduchu a osvěžit se. Zelené střechy navíc pěkně vypadají a pomáhají optimalizovat teplotu v budově během letních měsíců. Někde na nich zaměstnanci dokonce zakládají včelí úly.
Za pěkného počasí můžete uspořádat pracovní piknik nebo zasedání v parku. Je úžasné, co dokáže čerstvý vzduch, změna prostředí a možnost protáhnout se na sluníčku.
Budete-li využívání aplikace podporovat pravidelně, vaši zaměstnanci brzy pocítí dlouhodobý přínos meditace a začlení ji do svého každodenního programu.
Nebudete-li sami praktikovat, co kážete, vaši zaměstnanci chování nejspíš nezmění. Jděte jim proto příkladem. Sami se tak lépe ubráníte stresu, a to je rozhodně plus!