Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Raději odpočinout, než litovat: jak zvládnout dlouhé výpravy bez nehod

Zima je už poměrně nedaleko a mnoho lidí bude uvažovat o výpravě na hory za pořádnou lyžovačkou. Se vzrůstající vzdáleností, kterou musíme urazit, však také roste únava, kterou během těchto výprav při řízení podstupujeme. Většinou je to právě únava řidiče, co může za způsobené dopravní nehody.

Kdy za volant rozhodně nesedat

Indicií, které nám říkají, že „máme dost“, může být celá řada. Většinou je náš postřeh snížený a hůře se soustředíme. Mnohdy také dochází k tomu, že jsou naše reakce zpomaleny. Stačí jediná sekunda a z dovolené se může stát zážitek, na který opravdu nezapomeneme.

Jak se mikrospánku účinně bránit

Právě v těchto případech bychom měli okamžitě sjet z hlavního proudu a na další pokračování se důkladně vyspat – zvláště, pokud naši cestu podnikáme přes noc. Mimo spánek je také doporučeno, aby si řidiči čas od času zastavili, protáhli se nebo si jinak zacvičili. Cvičení a pobyt na vzduchu udělá mnohdy opravdu hodně.

Pokud cestou stavíte na jídlo, nejezte nic těžkého a rozhodně také nezapomínejte na dostatek tekutin. Mnoha řidičům také pomáhá, pokud v rádiu poslouchají něco „živelnějšího“, určitě se tak nedoporučuje monotónní hudba, která na nás má přesně opačný účinek – uspává nás.

Obecně platí, že přestávky by měly následovat co 4,5 hodiny aktivní jízdy. Vytahování se, kdo do cíle dojede dřív, se zde tedy opravdu nedoporučuje, mnoho řidičů se totiž snaží odjet celou trasu na jeden zátah. Mikrospánek přitom bývá příčinou až pětiny dopravních nehod.

Kávu ano, ale omezeně

Lidé se často mylně domnívají, že stačí nějaká povzbuzující látka a ono se to odřídí zcela bez problémů. To však může být pravda a nemusí. Kávu či energetické nápoje bychom měli pít jen v omezené míře – pokud těchto nápojů konzumujeme více, můžou na nás mít opačný účinek, tlumí naše reakce. Mimo to může kofein na různé lidi působit různě, rozhodně se tedy nejedná o univerzálního pomocníka.

Náklad rozhodně nepřevážet vevnitř

Lyže, zavazadla či jiné předměty by pak rozhodně neměly zůstávat v prostorách cestujících, v případě nehody se totiž mohou rychle proměnit v nebezpečné předměty. Vše bychom tak měli ukládat nejlépe do střešního nosiče či kufru automobilu. Za náklad, který není v prostoru auta dostatečně zabezpečen, můžete od policie dokonce dostat i pokutu.

Hlavně s klidem

Aby jízda probíhala v klidu a z dovolené tak mohla být opravdu doba odpočinku, nejezděme na ni unaveni. Raději si vezměme půl dne či den dovolené, v klidu se sbalme a odjíždějme v dobrém rozpoložení. Nervy či špatná nálada nám v ničem nepomůžou, mnohdy naopak ještě více přitíží.

 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii