Raději odpočinout, než litovat: jak zvládnout dlouhé výpravy bez nehod

Zima je už poměrně nedaleko a mnoho lidí bude uvažovat o výpravě na hory za pořádnou lyžovačkou. Se vzrůstající vzdáleností, kterou musíme urazit, však také roste únava, kterou během těchto výprav při řízení podstupujeme. Většinou je to právě únava řidiče, co může za způsobené dopravní nehody.

Kdy za volant rozhodně nesedat

Indicií, které nám říkají, že „máme dost“, může být celá řada. Většinou je náš postřeh snížený a hůře se soustředíme. Mnohdy také dochází k tomu, že jsou naše reakce zpomaleny. Stačí jediná sekunda a z dovolené se může stát zážitek, na který opravdu nezapomeneme.

Jak se mikrospánku účinně bránit

Právě v těchto případech bychom měli okamžitě sjet z hlavního proudu a na další pokračování se důkladně vyspat – zvláště, pokud naši cestu podnikáme přes noc. Mimo spánek je také doporučeno, aby si řidiči čas od času zastavili, protáhli se nebo si jinak zacvičili. Cvičení a pobyt na vzduchu udělá mnohdy opravdu hodně.

Pokud cestou stavíte na jídlo, nejezte nic těžkého a rozhodně také nezapomínejte na dostatek tekutin. Mnoha řidičům také pomáhá, pokud v rádiu poslouchají něco „živelnějšího“, určitě se tak nedoporučuje monotónní hudba, která na nás má přesně opačný účinek – uspává nás.

Obecně platí, že přestávky by měly následovat co 4,5 hodiny aktivní jízdy. Vytahování se, kdo do cíle dojede dřív, se zde tedy opravdu nedoporučuje, mnoho řidičů se totiž snaží odjet celou trasu na jeden zátah. Mikrospánek přitom bývá příčinou až pětiny dopravních nehod.

Kávu ano, ale omezeně

Lidé se často mylně domnívají, že stačí nějaká povzbuzující látka a ono se to odřídí zcela bez problémů. To však může být pravda a nemusí. Kávu či energetické nápoje bychom měli pít jen v omezené míře – pokud těchto nápojů konzumujeme více, můžou na nás mít opačný účinek, tlumí naše reakce. Mimo to může kofein na různé lidi působit různě, rozhodně se tedy nejedná o univerzálního pomocníka.

Náklad rozhodně nepřevážet vevnitř

Lyže, zavazadla či jiné předměty by pak rozhodně neměly zůstávat v prostorách cestujících, v případě nehody se totiž mohou rychle proměnit v nebezpečné předměty. Vše bychom tak měli ukládat nejlépe do střešního nosiče či kufru automobilu. Za náklad, který není v prostoru auta dostatečně zabezpečen, můžete od policie dokonce dostat i pokutu.

Hlavně s klidem

Aby jízda probíhala v klidu a z dovolené tak mohla být opravdu doba odpočinku, nejezděme na ni unaveni. Raději si vezměme půl dne či den dovolené, v klidu se sbalme a odjíždějme v dobrém rozpoložení. Nervy či špatná nálada nám v ničem nepomůžou, mnohdy naopak ještě více přitíží.

 

22.11.2022

Jak zůstat v zimě na cestách v bezpečí

Jak vyplývá z dat Policie ČR, riziko nehody při jízdě na zasněžené či namrzlé silnici je 15krát vyšší než v létě. V zimních měsících rovněž dochází k více nehodám s tragickými následky.

Jízda v zimě klade zvýšené nároky nejen na vybavení vozu, ale také na řidičské dovednosti. Na prvním místě musí být bezpečnost, proto není radno přeceňovat své schopnosti a dbát na pravidla bezpečné jízdy. Rovněž důkladná příprava vozu před zimou pomůže ušetřit řadu problémů a přispěje k vyšší bezpečnosti. Dali jsme proto dohromady několik tipů, které vám pomohou zůstat v zimě za volantem v bezpečí, abyste se i vy nestali další smutnou statistikou.

Neriskujte

I když je hezké počasí a silnice je bez problémů sjízdná, jsou úseky, kde se situace může dramaticky změnit. Na mostě a ve stinných místech vás může zaskočit náledí, mezi poli zase navátý sníh.

Jezděte vždy jen tak rychle, jak počasí a sjízdnost silnice dovolují. Mějte na paměti, že brzdná dráha na kluzkém povrchu je výrazně delší, proto dodržujte bezpečnou vzdálenost alespoň 4 sekundy. Při jízdě po zasněžené silnici se držte vyjetých kolejí, jejich přejíždění zvyšuje riziko smyku. Nejezděte ani příliš rychle, ale při jízdě do kopce či v hlubším sněhu ani příliš pomalu. Rovněž se vyvarujte prudkému zrychlování nebo brzdění. Před zatáčkou zpomalte a zařaďte nižší rychlostní stupeň. Při jízdě z kopce na namrzlé vozovce nešlapejte na brzdu, ale brzděte motorem.

Zásadní je plynulost jízdy a klid. Pokud si nejste jisti, jeďte o 10 km/h pomaleji, než byste jeli obvykle. Předjíždějte jen v nutných případech a na dobře přehledných úsecích. Pokud se na vás někdo tlačí, raději zajeďte ke kraji a nechte ho předjet. Vždy vyrážejte na cestu s předstihem, abyste nemuseli chvátat.

Pokud máte možnost, přihlaste se do školy smyku nebo si někde na odlehlém místě vyzkoušejte, jak se vaše auto v takové situaci chová, abyste pak na silnici měli jistotu, že jste takovou situaci schopni zvládnout.

Připravte auto na zimu

Před zimou se vyplatí nechat auto zkontrolovat v servisu. Zde doplní kapaliny, vymění olej, zkontrolují brzdy, ale prověří také stav vaší baterie. Nezbytná je samozřejmě výměna letních pneumatik za zimní s dostatečně hlubokým dezénem (vzorkem). A nezapomeňte dolít nemrznoucí směs do ostřikovačů!

Doporučujeme auto před zimou také důkladně navoskovat, čímž ochráníte lak před negativním působením solí a prodloužíte životnost karoserie. Samozřejmostí je pravidelné mytí. 

Před každou jízdou je třeba auto důkladně očistit od sněhu, a to nejen proto, abyste měli dobrý výhled, ale také proto, aby uvolňující se sníh neohrozil ostatní řidiče. Ujistěte se, že máte dostatek paliva a funkční a dobře nafouknutou rezervu. 

Samozřejmostí by měla být škrabka na led a smetáček na sníh. Vhodné je přibalit také startovací kabely a jedete-li do hor, rovněž sněhové řetězy. Zároveň není od věci sbalit s sebou zimní vybavení pro případ, že byste někde uvízli nebo museli strávit nějaký čas v koloně. Vyplatí se mít kanystr s benzinem nebo naftou, deku, jídlo, pití, ale také sněhovou lopatku, a především plně nabitý telefon, případně záložní powerbanku.

V neposlední řadě zvažte, zda pro svůj vůz nezřídit havarijní pojištění či nerozšířit své povinné ručení o pojištění asistenčních služeb a náhradního vozidla, živelné pojištění či pojištění na střet se zvěří.

Závěrem

Co platí na silnici v létě, platí v zimě dvojnásob. Nepřeceňujte své síly. Jezděte vždy tak, abyste měli auto vždy pod kontrolou a byli schopni v klidu zareagovat. Jezděte plynule, opatrně a s citem. Předvídejte, co se může stát. Ale hlavně neztrácejte hlavu a na nenadálé situace se snažte reagovat s klidem. Zbrklost za volantem se opravdu nevyplácí. Tak šťastnou cestu!

Vyberte kategorii