Článek

Raději odpočinout, než litovat: jak zvládnout dlouhé výpravy bez nehod

Zima je už poměrně nedaleko a mnoho lidí bude uvažovat o výpravě na hory za pořádnou lyžovačkou. Se vzrůstající vzdáleností, kterou musíme urazit, však také roste únava, kterou během těchto výprav při řízení podstupujeme. Většinou je to právě únava řidiče, co může za způsobené dopravní nehody.


Kdy za volant rozhodně nesedat

Indicií, které nám říkají, že „máme dost“, může být celá řada. Většinou je náš postřeh snížený a hůře se soustředíme. Mnohdy také dochází k tomu, že jsou naše reakce zpomaleny. Stačí jediná sekunda a z dovolené se může stát zážitek, na který opravdu nezapomeneme.

Jak se mikrospánku účinně bránit

Právě v těchto případech bychom měli okamžitě sjet z hlavního proudu a na další pokračování se důkladně vyspat – zvláště, pokud naši cestu podnikáme přes noc. Mimo spánek je také doporučeno, aby si řidiči čas od času zastavili, protáhli se nebo si jinak zacvičili. Cvičení a pobyt na vzduchu udělá mnohdy opravdu hodně.

Pokud cestou stavíte na jídlo, nejezte nic těžkého a rozhodně také nezapomínejte na dostatek tekutin. Mnoha řidičům také pomáhá, pokud v rádiu poslouchají něco „živelnějšího“, určitě se tak nedoporučuje monotónní hudba, která na nás má přesně opačný účinek – uspává nás.

Obecně platí, že přestávky by měly následovat co 4,5 hodiny aktivní jízdy. Vytahování se, kdo do cíle dojede dřív, se zde tedy opravdu nedoporučuje, mnoho řidičů se totiž snaží odjet celou trasu na jeden zátah. Mikrospánek přitom bývá příčinou až pětiny dopravních nehod.

Kávu ano, ale omezeně

Lidé se často mylně domnívají, že stačí nějaká povzbuzující látka a ono se to odřídí zcela bez problémů. To však může být pravda a nemusí. Kávu či energetické nápoje bychom měli pít jen v omezené míře – pokud těchto nápojů konzumujeme více, můžou na nás mít opačný účinek, tlumí naše reakce. Mimo to může kofein na různé lidi působit různě, rozhodně se tedy nejedná o univerzálního pomocníka.

Náklad rozhodně nepřevážet vevnitř

Lyže, zavazadla či jiné předměty by pak rozhodně neměly zůstávat v prostorách cestujících, v případě nehody se totiž mohou rychle proměnit v nebezpečné předměty. Vše bychom tak měli ukládat nejlépe do střešního nosiče či kufru automobilu. Za náklad, který není v prostoru auta dostatečně zabezpečen, můžete od policie dokonce dostat i pokutu.

Hlavně s klidem

Aby jízda probíhala v klidu a z dovolené tak mohla být opravdu doba odpočinku, nejezděme na ni unaveni. Raději si vezměme půl dne či den dovolené, v klidu se sbalme a odjíždějme v dobrém rozpoložení. Nervy či špatná nálada nám v ničem nepomůžou, mnohdy naopak ještě více přitíží.

 

Zjistěte více

Podobné zprávy

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace