Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Povinná výbava automobilu – vše, co potřebujete vědět, a rozdíly v jednotlivých zemích

Řízení auta není jen o autě a řidičských dovednostech, které jsou zpečetěny řidičským průkazem. Zahrnuje také další náležitosti, které jsou pro každého řidiče povinné. Jednou z nich je i povinná výbava automobilu. Řízení s sebou nese odpovědnost nejen vůči sobě, ale také vůči ostatním účastníkům silničního provozu. V tomto článku se podíváme na základní povinnou výbavu, kterou byste měli mít vždy v autě vždy, ale také na rozdíly mezi letní a zimní povinnou výbavou a na to, jak se liší v různých zemích.

Základní povinná výbava pro automobil

Povinná výbava řidičů je základním pravidlem na většině silnic po celém světě. I když jsou některé věci v povinné výbavě vozu pevně stanoveny, může být součástí povinné výbavy i doporučená výbava, ke které se dostaneme později. 

To, že je tato výbava povinná pro každého řidiče, není jen tak pro legraci. Jde o naši bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu v případě nehody, poruchy nebo havárie, takže v žádném případě nepodceňujte důležitost toho, abyste povinnou výbavu ve svém voze měli. 

Stručný přehled povinné výbavy

 • Lékárnička do auta (autolékárnička) – v případě záchrany života nebo naléhavého ošetření. 

 • Výstražný trojúhelník – pro zabezpečení místa.

 • Reflexní vesta – je určena k ochraně vás i ostatních osob mimo vozidlo.

 • Sada na opravu pneumatik (zvedák, klíč na kola) + náhradní kolo – pro případ, že byste měli defekt, je zde náhradní kolo.

Autolékárnička

Po roce 2018 můžeme jezdit i s lékárničkou, která je po záruce, ale tato lékárnička musí mít neporušený obal nebo v ní nesmí nic chybět. Pokud chcete něco z lékárničky ještě použít, měli byste ji doplnit. Nové autolékárničky již nemají ani datum spotřeby.

Podle vyhlášky musí být v autolékárničce následující základní výbava:

 • Hotový obvaz s polštářkem

 • Hotový obvaz se dvěma polštářky

 • Náplast hladká cívka

 • Obinadlo škrtící pryžové

 • Rukavice pryžové (latexové)

 • Izotermická fólie min 200x140 cm

 • Nůžky

Výstražný trojúhelník

Rozměry výstražného trojúhelníku by měly být přibližně 45 centimetrů. Důležité je umístit jej na pravý okraj vozovky ve vzdálenosti nejméně 50 metrů za vozidlem. Pokud jedete po dálnici, doporučujeme tuto vzdálenost zvýšit až na 100 metrů. 

Reflexní vesta

Reflexní vesta je vyžadovaným vybavením pro vozidla a měla by být v souladu s normou EN 471 nebo EN ISO 20471:2013. Je povinná pro řidiče, avšak každý řidič by měl mít v autě vesty i pro přesný počet spolujezdců, které v autě má. V některých zemích je však mít tolik vest, kolik je v autě lidí povinností. Vestu je třeba mít uloženou na snadno dostupném místě, neboť ji musíte mít na sobě oblečenou již před vystoupením z auta.

Sada na opravu pneumatik (zvedák, klíč na kola) + náhradní kolo

Pokud je vozidlo vybaveno systémem signalizace propíchnutí a nouzovým dojezdem na „dojezdových pneumatikách“, nemusí být rezervní kolo součástí výbavy. Těmto povinnostem se vyhnou i ti, kteří se při výměně nebo opravě poškozené pneumatiky mohou spolehnout na nepřetržitou asistenční službu (služba pro případ defektu na celém území ČR). Pokud však nespadáte ani do jednoho z těchto kritérií, je nezbytné mít s sebou sadu na opravu pneumatik, náhradní pneumatiku a vhodné nářadí na výměnu.

Doporučená výbava do auta

Kromě povinné výbavy, jak jsme již v úvodu zmiňovali, existuje i seznam doporučené výbavy do auta, kterou si můžete do pořídit. Přestože není povinná, není na škodu některé předměty ve svém vozidle mít.

 • Hasicí přístroj

 • Startovací kabely

 • Tažné lano

 • Náhradní žárovky a pojistky

 • Kanystr s rezervním palivem

 • Silnější baterka

 • Smetáček, škrabka

Generali Česká pojišťovna

Rozdíl mezi letní a zimní povinnou výbavou

To, co platí do povinné výbavy každého jednoho auta, jsme již rozebírali v textu výše, jde o lékárničku, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, sadu pro opravu pneumatik a náhradní kolo. Všechny tyto věci jsou povinné bez ohledu na roční období.

Nicméně, zimní povinná výbava se přece jen o něco liší. Do povinné zimní výbavy se od 1. listopadu do 31. března zařazuje i to, že všichni řidiči jsou povinni během tohoto období nasadit na auto zimní pneumatiky v případě, že:

 • se na cestě nachází souvislá vrstva ledu, sněhu nebo námrazy,

 • se předpokládá, že se může vyskytnout sníh, námraza nebo led na vozovce.

Co se týče zimních pneumatik, ty musí být označeny jako M+S a hloubka dezénu by měla být minimálně 4 mm.

Do zimní povinné výbavy patří i to, že v některých úsecích jsou povinné sněhové řetězy.

Jaký je význam kvalitních pneumatik v zimní povinné výbavě?

Zimní pneumatiky jsou důležité nejen pro bezproblémovou jízdu, ale hlavně pro bezpečnost na zasněžených či ledových cestách. Kvalitní zimní pneumatiky poskytují lepší trakci, kratší brzdný rozsah a stabilitu při náročných podmínkách v zimě. Zajišťují, že vozidlo je schopno rychle a spolehlivě reagovat na nečekané situace.

 

Aktualita povinné výbavy

Povinná výbava pro řidiče se může měnit v průběhu času v závislosti na nových předpisech a požadavcích. Proto je důležité být vždy dobře informován o nejnovějších aktualitách týkajících se povinné výbavy ve vašem vozidle. Kde však můžete najít spolehlivé a aktuální informace o tomto tématu?

Pomoci by vám s tím mohly oficiální webové stránky státních orgánů, webové stránky ministerstva dopravy a vnitra, automobilové kluby, fóra nebo i relevantní média.

 

Povinná výbava pro nejnavštěvovanější země

V souvislosti s povinnou výbavou je důležité říci, že to, co platí u nás v Česku, nemusí platit automaticky i v jiných zemích. My jsme si pro vás připravili seznam nejčastěji navštěvovaných zemí autem a seznam věcí, které patří do povinné výbavy aut pro konkrétní zemi.

Rakousko

Reflexní vesta je povinná pro řidiče, avšak pro spolujezdce je pouze jako doporučená. Oblečenou ji musíte mít jen v případě, že vystoupíte z auta. Lékárnička a výstražný trojúhelník patří také k povinné výbavě v Rakousku. Je zakázáno používat palubní kamery. Při vjezdu do některých měst je vyžadována emisní plaketa.

Polsko

V povinné výbavě v Polsku není například autolékárnička povinnou součástí, ale pouze volitelnou. Naopak, povinnými prvky jsou výstražný trojúhelník a pro vozidla registrovaná v Polsku dokonce také hasicí přístroj. 

Německo

Reflexní vesta je v Německu součástí povinné výbavy pouze pro majitele vozidel registrovaných v Německu. Co se týče výstražného trojúhelníku, německá registrační auta jsou povinna jej mít, zatímco u vozidel registrovaných v jiných zemích platí pravidla jejich registrace. Motocyklisté jsou povinni mít výstražný trojúhelník. Lékárnička je povinnou součástí jak pro řidiče aut, tak pro motocyklisty. Na rozdíl od řidičů automobilů musí motocyklisté svítit i během dne.

Chorvatsko

V každém vozidle musí být výstražný trojúhelník (u přívěsného vozíku jsou požadovány dva). V případě závady a následného opuštění vozidla je pro všechny cestující, včetně těch na motocyklech, povinností nosit reflexní vestu. Komerční vozidla by měla mít hasicí přístroj. Mimo motocykly je také vyžadováno vozit lékárničku.

Maďarsko

V Maďarsku je povinné celodenní svícení. V autě musí být tolik vest, kolik je v něm pasažérů a podstatné je to, že se vesty musí nacházet na dosah ruky. Nesmějí být v kufru. Pro všechna dvoustopá vozidla platí povinnost mít výstražný trojúhelník a autolékárničku.

Itálie

V Itálii je povinné denní svícení jen pro mopedy a motocykly, avšak auta musí svítit na dálnicích a tunelech. Co se týče samotné povinné výbavy, v autě musíte mít vesty pro všechny pasažéry a výstražný trojúhelník. Lékárničku mít v autě nemusíte, je to doporučená výbava.

Slovensko

Celodenní svícení je povinné. K povinnému vybavení patří reflexní vesta pro všechny pasažéry, kteří se pohybují mimo vozidlo, lékárnička a výstražný trojúhelník. Hasicí přístroj povinen není, avšak je povinen pro vozidla, která mají nad 3,5 tuny.

 

Důležitost dodržování povinné výbavy

Důležitost dodržování povinné výbavy by neměla být podceňována a brána na lehkou váhu. Pokud je něco uvedeno jako „povinné“ snažte se to zajistit, protože se tak mimo jiné vyhnete také možným pokutám, které vám hrozí. Povinná výbava zvyšuje bezpečnost všech řidičů a ostatních účastníků silničního provozu. Nedodržování těchto předpisů není jen v rozporu se zákonem, ale představuje i vážné riziko pro vás i ostatních. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě a dodržování povinné výbavy je jedním z klíčových kroků k tomu, abychom na cestách byli všichni v bezpečí.

Pokud rádi cestujete autem do okolních států, vždy si před vstupem do konkrétní země zkontrolujte na internetu také předpisy dané i země i zemí, přes které budete projíždět. Předejdete tím možným komplikacím, překvapením i vysokým pokutám, které vám hrozí za nerespektování předpisů.

 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii