Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

S těmito nezbytnostmi budete v autě připraveni na cokoli

Když se vydáte na cesty, vždycky se vyplatí být připraveni na to, co se může stát, ať jde o nepředvídanou nepříjemnost nebo spontánní zastávku. Přinášíme vám přehled věcí, které byste měli v autě vždycky vozit, abyste byli vybaveni na nejhorší a připraveni na to nejlepší.

Doplňujte energii

Nemít při jízdě velký hlad nebo žízeň je nesmírně důležité. Jen tak si za volantem udržíte bdělost a soustředění, zvláště na dlouhých cestách. Vozte v autě několik lahví s vodou a pár kousků potravin, které rychle zasytí, jako jsou energetické tyčinky, směsi oříšků nebo hořká čokoláda. Hodí se mít v přihrádce i balení kapesníků a vlhčených ubrousků na otření rukou a uklizení případného nepořádku.

Pro nepředvídané události

Nikdy nevíte, co se při jízdě může stát, takže buďte připraveni i na nenadálé situace. Mějte po ruce dokumenty k havarijnímu pojištění a povinnému ručení, manuál k vozidlu a lékárničku. Dále byste měli mít v autě sadu startovacích kabelů, rezervní pneumatiku, nepromokavou bundu a holínky, baterku, deku a škrabku na led.

Pro zábavu

Může se stát, že budete chtít někde zastavit a jít na procházku, nebo dostanete chuť udělat si piknik v přírodě či dokonce přespat v autě. Tak ať vám v tom nezabrání prázdný kufr! Připravte se předem a přibalte tašku s toaletními potřebami a náhradním oblečením, deku na piknik a turistické nebo sportovní boty.

Pro děti a zvířátka

Jezdit s dětmi a zvířaty může být náročné, takže si cestu předem naplánujte a vezměte s sebou pár nezbytností. K těm patří občerstvení pro děti a hračky, třeba hry nebo knížky, které je po cestě zabaví, přikrývka, sada náhradního oblečení, sáčky na odpadky a vlhčené ubrousky na ruce. A samozřejmě pamlsky pro domácího mazlíčka.

Nezapomínejte také na to, abyste v přihrádce vždy měli drobné na parkování a nabíječku na telefon, kterou připojíte do zapalovače nebo USB portu. A každé auto by mělo být vybaveno pořádnou mapou pro případ, že technologie selžou!

A co když dojde k poruše nebo nehodě?

Reflexní vesty patří k povinné výbavě auta. Dbejte na to, abyste jich měli dost pro všechny cestující včetně dětí a aby byly v případě potřeby okamžitě dostupné. Vozte je v bočních přihrádkách nebo kapsách na sedadlech, ne v kufru pod rezervou. Při nouzovém zastavení vystupujte z auta už s oblečenou vestou. Zapněte blinkry a před auto v dostatečné vzdálenosti umístěte výstražný trojúhelník. Musíte-li zastavit na dálnici (pokud možno v odstavném pruhu), se všemi členy posádky se co nejrychleji přemístěte za svodidla a přivolejte pomoc.

Aktuální seznam uzavírek, staveb a odpočívek najdete na webu Ředitelství silnic a dálnic ČR.

12.01.2024
Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii