Jak díky správnému označení upozornit na nehodu

Správné označení dopravní nehody nepomáhá jen ostatním účastníkům provozu, ale ještě více pojišťuje vaši vlastní bezpečnost. Jaké základní zásady byste tedy neměli opomenout?

Ze všeho nejdříve byste měli využít výstražných světel, zatáhnout ruční brzdu a nasadit si na sebe reflexní vestu. Měli byste být vybaveni výstražným trojúhelníkem, který se umisťuje cca 50 m před místem nehody, u dálnic pak až 100 m před nehodou, všichni by jej měli vidět bez sebemenších potíží.

Celou situaci se snažte vyřešit tak, abyste zbytečně neohrožovali ostatní, zvláště pak za snížené viditelnosti.

 

01.06.2023

Jak bezpečná je vaše přilba na motorku?

I když počet nehod oproti minulým letům lehce klesá a z celkového dopravního výkonu, tedy počtu ujetých kilometrů, představují motocyklisté zhruba jen jeden a půl procenta, jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin na silnicích. A kromě toho neplatí, že vážné následky nehod jsou doménou pouze mladých řidičů. Nejrizikovější skupinou jsou jezdci ve věku 35 až 44 let.

Podle čeho vybírat helmy na motorku 

Ať už jezdíte pravidelně, nebo jen příležitostně, dobře padnoucí a kvalitní přilba na motorku je základem bezpečné jízdy a každoročně zachrání tisíce životů při nehodách motorkářů. Avšak vzhledem k různým typům dostupných motocyklových přileb může být těžké poznat, která je nejlepší. Před nákupem si vždycky ověřte, že motocyklová helma splňuje závazné normy, zejména evropskou homologaci ECE!

Styl

Nejběžnější helmy na motorku jsou buď otevřené – bez hledí a ochrany brady –, nebo uzavřené, které plně chrání bradu a čelist proti pádu.  Jsou k dostání v různých provedeních podle typu motocyklové aktivity.

Full-face helmet picture

Uzavřené, tzv. full-face helmy na motorku lépe chrání před nepřízní počasí a při nehodě, ale některé mohou být těžké.

Half-face helmet picture

Otevřené helmy jsou mnohem lehčí, ale nechrání oči a bradu.

Zkoušení

Změřte si obvod hlavy těsně nad obočím. Různé značky nabízejí různé velikosti a tvar, proto si přilbu před nákupem pořádně vyzkoušejte. Nechte si přilbu na motorku nasazenou několik minut a pohybujte hlavou všemi směry, abyste zjistili, jestli vám dobře sedí.

Ujistěte se, že vás helma nikde netlačí, a naopak že kolem hlavy nejsou volná místa. Bradový pásek by měl být tak těsný, abyste pod něj vložili jen dva prsty. Při zapínání musí přezka slyšitelně zaklapnout.

Jen přilba, která dobře sedí, správně ochrání hlavu při nehodě

Vlastnosti

Ujistěte se, že vnější skořepina je vyrobena ze silného a odolného materiálu. Uvnitř by měla být tlumicí vrstva, která při nehodě utlumí náraz a snižuje velikost přetížení mezi stojícím povrchem a pohybujícím se mozkem jezdce. 

Bradový pásek musí být odolný, ale pohodlný.

Vybírejte přilbu, která má lícní polštářky a pohodlnou a odolnou výstelku.

Zkontrolujte větrání na horní, zadní nebo dolní přední straně. Zabraňuje to zamlžování štítu.

Kdy helmu vyměnit za novou

Výrobci doporučují vyměnit přilbu každých 3–5 let z důvodu degradace materiálů a opotřebení. 

Vždy vyměňte přilbu po nárazu.

Pravidelně kontrolujte, jestli vám přilba nezačíná být volná, nebo jestli uvnitř či navenek nevykazuje známky poškození. Pokud ano, raději ji okamžitě vyměňte.

 

Ujistěte se, že helma splňuje bezpečnostní normy a předpisy požadované v České republice a že je řádně homologována.

Certifikované přilby jsou sice dražší, ale investice do větší bezpečnosti se vám vyplatí.

Myslete i na pojištění motorky nebo skůtru a ušetřete si starosti. 


Přečtěte si také:

Kvalitní vybavení je nejlepším přítelem motorkáře

Rukavice na motorku musí být z kvalitního materiálu a dobře sedět na ruce

Aplikace, které ochrání při cestování

Vyberte kategorii