08.10.2019

Jak připravit auto na pořádnou zimu?

Vy už máte na nohách zimní boty, zateplené ponožky a hřejivé kabáty, nicméně vaše auto stále stojí v garáži a o zimě ještě nemá ani páru. Dnes se zaměříme tedy především na to, jak si svého čtyřkolého mazlíčka připravit tak, aby ho (a ani vás) nic nezaskočilo. Pokud si sami sebou nejste stoprocentně jisti, vyplatí se zvolit návštěvu servisu.

Především by mělo platit, že jízda v zimě by měla být pomalejší a bezpečnější, musíte mít totiž na paměti, že i přes veškeré preventivní kroky to může na vozovce klouzat a máte zde zodpovědnost nejen za sebe, ale i další účastníky provozu. Pokud například jedete do kopce, snažte se do něj jet trochu větší rychlostí, abyste zabránili možnému smyku. Rovněž byste měli zrychlovat rovnoměrně, nikoli agresivně a nárazově.

V zimě se většinou projeví to, v jakém stavu vaše vozidlo je, a jací jste vy jako řidiči. Jste začátečníci a jezdíte spíše pomalu? Nemáte problém. Jste ostřílení jezdci podobní závodníkům Formule 1? Vy byste měli své vášně zřejmě více krotit.

Co zkontrolovat, než vyjedete?

Alfou a omegou by pro vás mělo být především nazutí zimních pneumatik. Vzorek na těchto pneumatikách by měl mít hloubku alespoň 4 mm. Zimní pneumatiky nejsou jen pro parádu, ale skutečně pomáhají tam, kde je to třeba. Poradit si s ledem, sněhem nebo jen sněhovou břečkou je tak pro ně naprostá sranda. Velmi účinným pomocníkem jsou pak i řetězy na pneumatiky, které však musí na vaše pneumatiky pasovat s naprostou přesností.

Co zamrzá v zimě? Rybníky. Co by naopak zamrzat nemělo? Kapaliny, která v autě používáte. Chladicí kapalina by tak měla vydržet minimálně mrazy do -25 stupňů Celsia. Stejně tak byste měli využívat i nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů.

Hodně věcí dnes v autě funguje na elektriku, proto je také vhodné, aby i elektroinstalace byla v naprostém pořádku a vás tak nepotkal jakýkoliv nešvar. Speciální péči byste měli také věnovat akumulátoru – ten by měl být nejen doplněný, ale i nabitý, jinak ráno zkrátka neodjedete. Jak byste pak vašemu šéfovi chtěli toto zdržení vysvětlovat, hm?

Auto je připraveno. Co ale ještě mít s sebou?

Znáte to… Vstanete, jdete ráno do auta a zjistíte, že přes zamrzlé sklo absolutně nic nevidíte. Na takové případy je účinným pomocníkem škrabka. Pokud se chcete sněhu celkem jednoduše a přitom efektivně zbavit, určitě byste neměli postrádat ani lopatku a smetáček na sníh – rukama to asi dělat nechceme. A pokud vám náhodou vlivem extrémního počasí zamrznou zámky, bylo by vhodné použít vhodný rozmrazovač. Ty se dnes dělají v poměrně skladných formách, přítěží vám tedy nebudou.

Auto jste si hezky očistili, dokonce už i vidíte přes sklo a jste tak připraveni jet. Jenže… Auto nechce nastartovat. Většinou za to může vybitá autobaterie. V takovém případě se vám budou bezesporu hodit pomocné startovací kabely. Díky nim by se vám mělo vcelku lehce podařit auto zase oživit.

Zvláště v zimním období pak výrazně doporučujeme používání gumových koberců. Guma se totiž velmi snadno udržuje, a hlavně zabrání tomu, aby se nečistoty z bot vsakovaly do textilu.

Co když se ale přesto něco porouchá?

S auty je to ale někdy jako s elektronikou – můžou přestat fungovat naprosto kdykoliv a nikdo neví proč. V takových případech se může hodit například i tažné lano - jen ještě najít dobráka, který vás v případě nouze odtáhne. Pokud náhodou něco potřebujete provádět venku v okolí auta, měli byste s sebou mít také reflexní vesty, ideálně pro každého pasažéra jednu. Ty byste však měli mít okamžitě po ruce v kabině vozu, nikoliv v kufru auta.

Jak vidíte, jezdit někam v zimě může být v případě nepřipravenosti docela horor. Pokud však dodržíte alespoň tato základní pravidla, pak se z bodu A do bodu B dopravíte naprosto v pořádku, a ještě si možná při jízdě užijete pohled na okolní krajinu. Kdo by taky stál o zbytečné komplikace, no ne?

 

 

05.05.2021

Jak postupovat, když si chce vaše auto „jezdit samo“?

Právě v těchto případech je potřeba, abyste při řízení a manipulaci s autem zachovali maximální klid, následující sekundy totiž významně ovlivňují nejen množství způsobených škod na majetku, ale i vašem zdraví a zdraví všech účastníků provozu.

Myslete na dané zásady, díky nim totiž většinu nepříznivých projevů značně minimalizujete!

 

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace