Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak připravit auto na pořádnou zimu?

Vy už máte na nohách zimní boty, zateplené ponožky a hřejivé kabáty, nicméně vaše auto stále stojí v garáži a o zimě ještě nemá ani páru. Dnes se zaměříme tedy především na to, jak si svého čtyřkolého mazlíčka připravit tak, aby ho (a ani vás) nic nezaskočilo. Pokud si sami sebou nejste stoprocentně jisti, vyplatí se zvolit návštěvu servisu.

Především by mělo platit, že jízda v zimě by měla být pomalejší a bezpečnější, musíte mít totiž na paměti, že i přes veškeré preventivní kroky to může na vozovce klouzat a máte zde zodpovědnost nejen za sebe, ale i další účastníky provozu. Pokud například jedete do kopce, snažte se do něj jet trochu větší rychlostí, abyste zabránili možnému smyku. Rovněž byste měli zrychlovat rovnoměrně, nikoli agresivně a nárazově.

V zimě se většinou projeví to, v jakém stavu vaše vozidlo je, a jací jste vy jako řidiči. Jste začátečníci a jezdíte spíše pomalu? Nemáte problém. Jste ostřílení jezdci podobní závodníkům Formule 1? Vy byste měli své vášně zřejmě více krotit.

Co zkontrolovat, než vyjedete?

Alfou a omegou by pro vás mělo být především nazutí zimních pneumatik. Vzorek na těchto pneumatikách by měl mít hloubku alespoň 4 mm. Zimní pneumatiky nejsou jen pro parádu, ale skutečně pomáhají tam, kde je to třeba. Poradit si s ledem, sněhem nebo jen sněhovou břečkou je tak pro ně naprostá sranda. Velmi účinným pomocníkem jsou pak i řetězy na pneumatiky, které však musí na vaše pneumatiky pasovat s naprostou přesností.

Co zamrzá v zimě? Rybníky. Co by naopak zamrzat nemělo? Kapaliny, která v autě používáte. Chladicí kapalina by tak měla vydržet minimálně mrazy do -25 stupňů Celsia. Stejně tak byste měli využívat i nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů.

Hodně věcí dnes v autě funguje na elektriku, proto je také vhodné, aby i elektroinstalace byla v naprostém pořádku a vás tak nepotkal jakýkoliv nešvar. Speciální péči byste měli také věnovat akumulátoru – ten by měl být nejen doplněný, ale i nabitý, jinak ráno zkrátka neodjedete. Jak byste pak vašemu šéfovi chtěli toto zdržení vysvětlovat, hm?

Auto je připraveno. Co ale ještě mít s sebou?

Znáte to… Vstanete, jdete ráno do auta a zjistíte, že přes zamrzlé sklo absolutně nic nevidíte. Na takové případy je účinným pomocníkem škrabka. Pokud se chcete sněhu celkem jednoduše a přitom efektivně zbavit, určitě byste neměli postrádat ani lopatku a smetáček na sníh – rukama to asi dělat nechceme. A pokud vám náhodou vlivem extrémního počasí zamrznou zámky, bylo by vhodné použít vhodný rozmrazovač. Ty se dnes dělají v poměrně skladných formách, přítěží vám tedy nebudou.

Auto jste si hezky očistili, dokonce už i vidíte přes sklo a jste tak připraveni jet. Jenže… Auto nechce nastartovat. Většinou za to může vybitá autobaterie. V takovém případě se vám budou bezesporu hodit pomocné startovací kabely. Díky nim by se vám mělo vcelku lehce podařit auto zase oživit.

Zvláště v zimním období pak výrazně doporučujeme používání gumových koberců. Guma se totiž velmi snadno udržuje, a hlavně zabrání tomu, aby se nečistoty z bot vsakovaly do textilu.

Co když se ale přesto něco porouchá?

S auty je to ale někdy jako s elektronikou – můžou přestat fungovat naprosto kdykoliv a nikdo neví proč. V takových případech se může hodit například i tažné lano - jen ještě najít dobráka, který vás v případě nouze odtáhne. Pokud náhodou něco potřebujete provádět venku v okolí auta, měli byste s sebou mít také reflexní vesty, ideálně pro každého pasažéra jednu. Ty byste však měli mít okamžitě po ruce v kabině vozu, nikoliv v kufru auta.

Jak vidíte, jezdit někam v zimě může být v případě nepřipravenosti docela horor. Pokud však dodržíte alespoň tato základní pravidla, pak se z bodu A do bodu B dopravíte naprosto v pořádku, a ještě si možná při jízdě užijete pohled na okolní krajinu. Kdo by taky stál o zbytečné komplikace, no ne?

 

 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii