Doba na přečtení článku je 6 minut

Střety aut se zvěří a nejproblematičtější úseky v ČR. Víte, kde si dát pozor?

Podzim přináší motoristům řadu nástrah. Patří mezi ně kromě počasí zejména přechod na zimní čas a s tím spojené riziko zvýšeného pohybu zvířat u silnic.

Proč je právě podzim ke střetu se zvířaty nejvíce nebezpečný?

Michal Bíl, expert na problematiku srážek se zvěří z Centra dopravního výzkumu, v.v.i. (CDV), to dává za vinu právě změně času: „Odpolední dopravní špička se tak skokově přesouvá do pozdějších hodin, kdy jsou již více aktivní zvířata. Následkem bývá významný nárůst střetů motorových vozidel se zvěří.“

Od letošního dubna do září došlo na českých silnicích podle policejních dat k 5195 srážkám se zvěří. Nehody za sebou zanechaly škody přes 370 milionů korun. Skutečné číslo ale bude vyšší. Policie ČR v řadě krajů nyní změnila metodiku evidence nehod se zvěří kvůli tomu, aby byly zpracovány co nejrychleji a nejefektivněji, a tak se ne všechny střety propíšou do oficiálních statistik.

Střet se zvěří

Výše průměrné škody roste – na vině je inflace i ceny oprav a materiálu

I přes to, že aktuální statistiky ukazují meziroční pokles srážek se zvěří (což, jak jsme již zmínili nemusí odpovídat přesně realitě), částky za škody způsobené zvěří na vozidlech stále rostou. Průměrná škoda po následcích střetů se zvěří neustále narůstá a nyní dosahuje 50 000 Kč. Tyto částky rostou kvůli několika faktorům, mezi které patří například stále poměrně vysoká inflace, ale i ceny materiálů na opravu, náhradních dílů i práce v autoservisech. Většinu škod však motoristé uhradí z havarijního pojištění, popřípadě z připojištění střetu se zvěří.

Nejčastěji sraženým zvířetem je srna

Až z 78 % se na srážkách aut se zvěří za poslední pololetí podílela srnčí zvěř. Menší mírou se pak do statistik promítají také srážky s divokými prasaty (9 %), zajíci (4 %), psy (3 %), daňky (2 %) či jeleny (2 %).

Střet se zvěří

K nejvíce střetům došlo ve Středočeském kraji, následuje Moravskoslezský a Olomoucký

Ve sledovaném období se nejvíce škod odehrálo ve Středočeském kraji, kde jich bylo celkem 1803. V tomto kraji současně najdeme i jeden ze tří nejhorších úseků v Česku pro střet se zvěří, a to úsek silnice č. 608 mezi Zdiby a Prahou-Novými Chabry, kde se na pouhých 99 metrech odehrálo 6 nehod.

Na druhém místě se umístil Moravskoslezský kraj, kde se událo 771 nehod a vůbec nejhorší místo zde najdeme na silnici I/58 mezi Petřvaldem a Starou Vsí nad Ondřejnicí. Pod koly tu ve sledovaném období skončilo 10 zvířat, a to na 218metrové pasáži před začátkem krátkého lesního úseku.

Třetím krajem, kde se odehrálo nejvíce srážek se zvěří je kraj Olomoucký, kde došlo celkem k 707 nehodám se zvěří. Nejkritičtější místo v tomto kraji je zde na 216metrovém úseku na silnici III/150 u obce Želatovice poblíž odbočky na Újezdec. Stalo se zde za sledované období celkem 10 nehod.

Střet se zvěří

Na cestách musí každý řidič myslet nejenom na motorizované účastníky silničního provozu, ale také na obyvatele oblastí, skrze které auta projíždí. V zalesněných oblastech vždy počítejte s možností nečekané situace. Dost možná díky tomu zachráníte srnčí rodinku i vlastní auto. 

Střet se zvěří

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii