Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Kam hlásit sražené zvíře?

Situace, kdy řidič srazí zvíře, může být pro všechny zúčastněné strany traumatizující. V takových okamžicích je klíčové vědět, jak správně jednat a kam incident hlásit. Níže naleznete podrobné pokyny.

Jak postupovat při srážce se zvířetem?

Pokud dojde ke srážce se zvířetem, nejprve myslete na bezpečnost. Zastavte auto mimo jízdní pruh a zapněte výstražná světla. Nezapomeňte na výstražnou vestu. Se zvířetem nikdy nemanipulujte a ani ho neodvážejte, mohli byste být obviněni z činu pytláctví.

Kam hlásit sražené zvíře?

Incident sražení zvířete je třeba ihned nahlásit na policii, a to buď přímo na místě pomocí linky 158, nebo následně na nejbližší policejní stanici. Policie zjístí majitele zvířete, případně zavolá myslivecké sdružení, které zvíře z vozovky odstraní.

Došlo na nejhorší a někdo srazil vašeho mazlíčka 

Jestli bylo do nehody zapojené vaše domácí zvíře, samozřejmě jste v šoku a snažíte se mu pomoci. Přesto je ale ještě před cestou k veterináři užitečné vzít si kontakt na majitele vozidla. Starostí vás může lehce zbavit pojištění domácích mazlíčků, kde za vás uhradíme i náklady náročné operace. Hodit se může i pojištění odpovědnosti

Co když srazím domácího mazlíčka?

Pokud srazíte zvíře, které má majitele, může být situace komplikovanější. Zde přichází na řadu pojištění domácích mazlíčků. Pokud je zvíře pojištěné, náklady na jeho léčbu by měly být pokryty pojištěním. Více informací o tom, jak funguje pojištění mazlíčků a jaké jsou možnosti, naleznete na stránkách často kladených otázek o pojištění mazlíčků.

Jestli je zvíře nepojištěné, čeká vás kolečko prokazování. Jestli bylo zranění zvířete vaše vina, budou po vás pravděpodobně vymáhat veterinární náklady

Havarijní pojištění a pojištění motocyklů

Pro řidiče může být užitečné mít havarijní pojištění, které pokryje škody na vozidle v důsledku srážky se zvířetem. Více informací o havarijním pojištění naleznete na webových stránkách Generali České.

 

Pokud jste motocyklista, srážka se zvířetem může být obzvláště nebezpečná. Pojištění motocyklu s úrazovým pojištěním vám může poskytnout ochranu, kterou potřebujete.

Znáte SRNA Index?

Generali Česká spolu s Centrem dopravního výzkumu, v. v. i (CDV), pravidelně přináší vydání SRNA indexu, který vždy na podzim a na jaře informuje o výši škod i přehledu nejrizikovějších míst ve vztahu ke střetům vozidel se zvěří v Česku.

 

Zvěř je nejaktivnější během svítání a soumraku, což jsou časy, kdy vám doporučujeme být co nejopatrnější a dávat pozor na varovné značky o přítomnosti divoké zvěře. Opravy škod způsobených nehodami se střetem se zvěří se mohou prodražit, a proto je důležité mít adekvátní havarijní pojištění, které tyto náklady pokryje.

Bez ohledu na to, zda jste řidič nebo majitel zvířete, je důležité být připraven na nečekané události. Pojištění je cenným nástrojem, který vám pomůže být připraven na jakékoliv náklady, které mohou vzniknout v důsledku nehody. Generali Česká nabízí širokou škálu pojištění, včetně pojištění mazlíčků, havarijního pojištění a pojištění motocyklů, které vám mohou poskytnout klid a jistotu.

Přečtěte si:

7 tipů pro pojištění zvířat

Síla sociálních sítí: Ztraceného mazlíčka hledají detektivové

Se psem na veterinu: Jak se připravit na nejčastější úrazy s pojištěním psů

Nebo si poslechněte podcast: Klára Nevečeřalová: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“

22.04.2025

Jak chránit kočku před klíšťaty?

Kdy nastává sezóna klíšťat a kde se schovávají?

Vzhledem k mírnějším zimám se sezóna klíšťat prodlužuje. Jakmile teploty vystoupají nad 5°C, země je suchá a po ledu a sněhu ani památky, začnou se klíšťata probouzet a vyhlížejí svého hostitele. Klíšťatům totiž svědčí teplé a vlhké počasí. Nejvyšší aktivity dosahují v období od jara až do podzimu. To však neznamená, že v zimě klíšťata mizí. Při nízkých teplotách klíšťata hybernují a jsou schopna několik měsíců čekat bez potravy na svého hostitele.

Klíšťata se vyskytují na nejrůznějších místech. Skrývají se ve vysoké trávě, křoví a lesním podrostu, ale také na nízkých větvích stromů nebo třeba v živých plotech. Ačkoliv měří jen několik málo milimetrů, tento parazit je schopen vyšplhat do výšky 15 cm až 1 m. Proto může vaše kočka chytit klíště i při exkurzi po vaší zahradě, na poli i v lese nebo v parku.

4jsUQUX9BL-2578030_GeneraliCzechiaMiniGraphics_01_040725.jpg

 

Jaká rizika hrozí kočkám při kousnutí klíštětem?

Vzhledem k tomu, že klíšťata přenášejí řadu závažných onemocnění, představují nebezpečí pro člověka i zvířata. Při přisátí klíštěte hrozí vaší kočce následující rizika:

1. přenos těchto 5 onemocnění:

  • Lymská borelióza;
  • klíšťová encefalitida;
  • infekční anémie koček;
  • ehrlichióza (nebo-li anaplasmóza);
  • kočičí babesiosa.

2. alergická reakce: u vaší kočky může přisáté klíště způsobit alergickou reakci způsobenou slinami parazita, která následně vede ke kožním problémům jako kopřivka, dermatitida či otok. Ve vážných případech může u kočky vyvolat anafylaktický šok, tj. vážnou alergickou reakci, která může ohrozit život vašeho mazlíčka;

3. anémie: pokud se na vaši kočku přisálo najednou větší množství klíšťat, pak v případě, že je včas neodstraníte, hrozí zvířeti větší ztráta krve, která může vést až k anémii.

 

K přenosu onemocnění může dojít už po 2 hodinách od přisátí klíštěte. Po uplynutí 24 hodin se však riziko přenosu výrazně zvyšuje. Proto je důležité kočku co nejčastěji kontrolovat a přisátá klíšťata ihned odstraňovat.

Jaké symptomy se po přisátí klíštěte mohou u kočky objevit?

Pokud i přes pravidelné kontroly nějaké klíště uteče vaší pozornosti, je třeba sledovat, zda se u kočky neobjeví některý z následujících symptomů.

  • velká únava,
  • ztráta chuti,
  • bledé sliznice,
  • horečka,
  • zvracení,
  • bolesti kloubů (jejichž přítomnost může kočka dávat najevo agresivním chováním),
  • selhání ledvin,
  • srdeční selhání,
  • zduřelé lymfatické uzliny.

Jakmile se u vaší kočky objeví některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte veterináře.

I pro takové případy je vhodné zvážit pojištění domácích mazlíčků od Generali Česká. Toto pojištění pokryje náklady také na veterinární úkony (léčbu, vyšetření, konzultace, apod.) související s komplikacemi v důsledku infekcí způsobených kousnutí klíštěte nebo blechy.

Může klíště samo odpadnout?

Klíště zůstane na kočce přisáté zpravidla několik dní až několik týdnů a živí se její krví. Délka přisátí záleží převážně na druhu klíštěte, vývojové fázi, ale také na tom, kolik času potřebuje, aby se do sytosti nakrmilo. Jakmile bude klíště napité, samo odpadne. Čím dříve však klíště vyjmete, tím snižujete riziko přenosu některé z infekčních chorob.

Jak odstranit kočce klíšťata?

Pro odstranění klíšťat postupujte podle tohoto jednoduchého návodu.

  1. Rozhrňte srst kolem klíštěte.
  2. K vyjmutí použijte speciální pinzetu nebo kleštičky na odstraňování klíšťat. Pokud je nemáte, použijte klasickou pinzetu s jemnou špičkou.
  3. Uchopte klíště za hlavičkou co nejblíž kůži.
  4. Jemně točte pinzetou, dokud se hlavička neuvolní.
  5. Klíště utopte v trošce alkoholu.
  6. Místo přisátí pečlivě umyjte mýdlem a vodou a následně vydesinfikujte.
  7. Ránu pár dní pečlivě sledujte a pozorujte, zda se neobjeví známky infekce nebo podráždění kůže. Zároveň sledujte celkový zdravotní stav vaší kočky. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, kontaktujte svého veterináře.

Čeho se vyvarovat:

  • Neodstraňujte klíšťata holýma rukama.
  • Tělo klíště nikdy nemačkejte, jelikož tak můžete u parazita vyvolat zvracení. Zvratky parazita jsou vysoce infekční a při kontaktu s nimi se můžete nakazit i vy sami.
  • Nikdy se nesnažte vytáhnout klíště silou, protože můžete utrhnout hlavičku, která pak zůstane kočce pod kůží.
  • Nesnažte se klíště udusit pomocí alkoholu nebo masti, ani se ho nesnažte upálit. V obou případech totiž vyvoláte u klíštěte zvracení a zvýšíte tak riziko přenosu infekce.

Máte obavy, že to nezvládnete? Pokud ano, obraťte se s pomocí na veterináře.

Co dělat, když se klíštěti při odstraňování utrhne hlavička a zůstane pod kůží?

Někdy se stane, že se klíště přetrhne a hlavička zůstane pod kůží. Nesnažte se ji z kůže odstranit. Jedná se vlastně jen o kusadla klíštěte, která nejsou zdrojem infekce, takže není třeba panikařit. Kusadla drží pevně v kůži a pokud byste se je snažili za každou cenu odstranit, mohli byste do rány zanést sekundární infekci. Ve většině případů si tělo kočky s kusadly poradí a přirozeně je vytlačí jako cizí předmět. Občas se však může stát, že oblast kolem rány oteče, vytvoří se malá cysta a místo se zanítí. V takovém případě se obraťte na svého veterináře. 

Jak kočky před klíšťaty chránit? 

Na trhu je řada přípravků, které mohou vaši kočku před klíšťaty ochránit.

4jsUQUWtGJ-2578030_GeneraliCzechiaMiniGraphics_02_040725.jpg

  • Antiparazitní pipety: Jedná se o roztok, který se pomocí pipety nanáší na kůži kočky, specificky v oblasti kohoutku, mezi lopatky. Tyto přípravky jsou účinné nejen proti klíšťatům, ale také proti blechám nebo všenkám, a působí několik týdnů. Poté je třeba aplikaci opakovat.
  • Repelentní obojky proti klíšťatům: Tyto obojky postupně uvolňují aktivní látky, které odpuzují klíšťata i blechy a chrání vaši kočku po několik měsíců.
  • Repelentní pudry: Pudry se nanášejí do kočičí srsti. Při aplikaci je nutné vyhnout se oblasti očí a čumáku. Pudr je třeba důkladně vetřít proti srsti a zbytky vyčesat. Aplikaci je třeba opakovat jednou až dvakrát týdně.
  • Repelentní spreje: Spreje proti klíšťatům se používají k preventivním i léčebným účelům. Nanášejí se na srst zvířat a chrání kočku před parazity po dobu přibližně 30 dnů.
  • Tablety: Po požití tablety se do krevního oběhu kočky uvolní repelentní látky, které klíště zabijí, jakmile se napije. Některé tablety s okamžitou účinností jsou schopny ochránit vaši kočku už 2 hodiny po podání. Jiné jsou účinné proti parazitům po dobu jednoho až tří měsíců. Tyto přípravky nejsou volně prodejné a lze je zakoupit pouze u veterináře.
 

Než se rozhodnete pro koupi volně prodejného antiparazitika, doporučujeme, abyste se poradili se svým veterinářem. Případně ho můžete požádat o pomoc s aplikací.

Jak zbavíte kotě klíšťat? 

Klíšťata u koťat odstraníte stejným způsobem jako u dospělých koček. Použijte speciální pinzetu nebo kleštičky a klíště vytočte. Postupujte opatrně, aby nedošlo k jeho přetržení. Místo po kousnutí pečlivě omyjte a vydezinfikujte a následně sledujte ránu a celkový zdravotní stav koťátka po několik dalších dnů.

Pokud zjistíte, že se u vaší kočky po kousnutí klíštětem objeví zdravotní obtíže, obraťte se neprodleně na svého veterináře. Většinu onemocnění, která klíšťata přenášejí, lze léčit antibiotiky, je však nutné léčbu nasadit co nejdříve, aby se zabránilo trvalým následkům.

Přečtěte si:

Jak správně pečovat o kočičí srst

Je lepší mít kočku v bytě, nebo venku?

Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácích mazlíčků

Podcast Stačí málo: „Když vám kočka přinese myš ještě s hlavou, zbožňuje vás.“

Vyberte kategorii