Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Kam hlásit sražené zvíře?

Situace, kdy řidič srazí zvíře, může být pro všechny zúčastněné strany traumatizující. V takových okamžicích je klíčové vědět, jak správně jednat a kam incident hlásit. Níže naleznete podrobné pokyny.

Jak postupovat při srážce se zvířetem?

Pokud dojde ke srážce se zvířetem, nejprve myslete na bezpečnost. Zastavte auto mimo jízdní pruh a zapněte výstražná světla. Nezapomeňte na výstražnou vestu. Se zvířetem nikdy nemanipulujte a ani ho neodvážejte, mohli byste být obviněni z činu pytláctví.

Kam hlásit sražené zvíře?

Incident sražení zvířete je třeba ihned nahlásit na policii, a to buď přímo na místě pomocí linky 158, nebo následně na nejbližší policejní stanici. Policie zjístí majitele zvířete, případně zavolá myslivecké sdružení, které zvíře z vozovky odstraní.

Došlo na nejhorší a někdo srazil vašeho mazlíčka 

Jestli bylo do nehody zapojené vaše domácí zvíře, samozřejmě jste v šoku a snažíte se mu pomoci. Přesto je ale ještě před cestou k veterináři užitečné vzít si kontakt na majitele vozidla. Starostí vás může lehce zbavit pojištění domácích mazlíčků, kde za vás uhradíme i náklady náročné operace. Hodit se může i pojištění odpovědnosti

Co když srazím domácího mazlíčka?

Pokud srazíte zvíře, které má majitele, může být situace komplikovanější. Zde přichází na řadu pojištění domácích mazlíčků. Pokud je zvíře pojištěné, náklady na jeho léčbu by měly být pokryty pojištěním. Více informací o tom, jak funguje pojištění mazlíčků a jaké jsou možnosti, naleznete na stránkách často kladených otázek o pojištění mazlíčků.

Jestli je zvíře nepojištěné, čeká vás kolečko prokazování. Jestli bylo zranění zvířete vaše vina, budou po vás pravděpodobně vymáhat veterinární náklady. 

Havarijní pojištění a pojištění motocyklů

Pro řidiče může je užitečné mít havarijní pojištění, které pokryje škody na vozidle v důsledku srážky se zvířetem. Více informací o havarijním pojištění naleznete na webových stránkách Generali České pojišťovny.

Pokud jste motocyklista, srážka se zvířetem může být obzvláště nebezpečná. Pojištění motocyklu s úrazovým pojištěním vám může poskytnout ochranu, kterou potřebujete.

Znáte SRNA Index?

Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu, v. v. i (CDV), pravidelně přináší vydání SRNA indexu, který vždy na podzim a na jaře informuje o výši škod i přehledu nejrizikovějších míst ve vztahu ke střetům vozidel se zvěří v Česku.

Zvěř je nejaktivnější během svítání a soumraku, což jsou časy, kdy vám doporučujeme být co nejopatrnější a dávat pozor na varovné značky o přítomnosti divoké zvěře.

Opravy škod způsobených nehodami se střetem se zvěří se mohou prodražit, a proto je důležité mít adekvátní havarijní pojištění, které tyto náklady pokryje.

 

Bez ohledu na to, zda jste řidič nebo majitel zvířete, je důležité být připraven na nečekané události. Pojištění je cenným nástrojem, který vám pomůže být připraven na jakékoliv náklady, které mohou vzniknout v důsledku nehody. Generali Česká pojišťovna nabízí širokou škálu pojištění, včetně pojištění mazlíčků, havarijního pojištění a pojištění motocyklů, které vám mohou poskytnout klid a jistotu.


Přečtěte si více o pojištění mazlíčků

Zajímají vás často kladené otázky k pojištění mazlíčků?

01.10.2024

Co je třeba vědět o přezutí na zimní pneu

Podzim je tady a s ním přichází nejen krásné barevné listí, ale také chladnější počasí a blížící se povinnost přezutí letních pneumatik na zimní. Nezapomeňte, že od 1. listopadu platí povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, pokud se na silnicích vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.

Proč je důležité přezout na zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby poskytovaly lepší přilnavost a kontrolu nad vozidlem v chladných podmínkách. Díky speciálnímu složení a hlubšímu dezénu lépe drží na kluzkém povrchu, což zvyšuje vaši bezpečnost na silnici. Při teplotách pod 7 °C už letní pneumatiky ztrácejí svou pružnost a přilnavost, což může výrazně ovlivnit brzdnou dráhu a ovladatelnost vozidla.

Generali Česká pojišťovna

Co se může stát, pokud na přezutí zapomenete?

  1. Pokuty a postihy: V případě, že policie zjistí, že jste v povinnostním období nepřezuli na zimní pneumatiky, můžete dostat pokutu ve výši až 2 000 Kč. Pokud policista navíc usoudí, že ohrožujete bezpečnost a plynulost silničního provozu, může vám zakázat pokračovat v jízdě.
  2. Problémy s pojištěním: Pokud dojde k nehodě a vy nebudete mít přezuté zimní pneumatiky, pojišťovna může odmítnout plně uhradit škodu. To může znamenat výrazné finanční ztráty, které si budete muset hradit z vlastní kapsy.
  3. Snížená bezpečnost: Jízda na letních pneumatikách v zimních podmínkách je nebezpečná. Vozidlo má delší brzdnou dráhu, horší ovladatelnost a větší riziko smyku, což může vést k nehodám.
 

Nově od 1. října 2024 také platí potřeba zaplatit povinné ručení ještě před tím, než začne smlouva platit. Pokud nebude zaplaceno včas, může vám pojišťovna odložit začátek pojistného plnění, nebo dokonce i zrušit smlouvu.

Jak by měla vypadat správná pneumatika

Aby vám zimní jízda nepřipravila nemilé překvapení, ujistěte se, že vaše pneumatiky mají dezén hluboký alespoň 4 mm. Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby lépe držely na sněhu a ledu a zajistily, že auto zůstane ovladatelné i ve špatném počasí. Měly by být bez prasklin, viditelného opotřebení nebo jiných poškození, které by mohly zhoršit jejich výkon.

A pokud se chystáte do hor nebo na zasněžené cesty, určitě se vám budou hodit sněhové řetězy – ty se mohou stát vaším zachráncem, když ani nejlepší zimní pneumatika nestačí.

Nečekejte na poslední chvíli

Přezutí pneumatik neodkládejte na poslední chvíli. Raději zajeďte do pneuservisu co nejdříve, aby vám stihli vyměnit pneumatiky včas a vy jste mohli bezpečně jezdit bez starostí.

Přečtěte si

Řidiči, pozor na rizika, která přináší zimní počasí

Škola smyku a další rady pro bezpečnou jízdu v zimě

S těmito nezbytnostmi budete v autě připraveni na cokoli

Vyberte kategorii