Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Řidičský průkaz na motorku: Kdy můžete řídit skútr a kdy silnou motorku

Systém řidičských oprávnění vypadá na první pohled složitě. 16 skupin, jejich vzájemné kombinování, různý věk pro jejich získání, doplnění průkazu – možností je zkrátka mnoho. Podívejte se proto na stručný přehled toho, co musíte vědět o řidičáku na motorku.

AM: nejen řidičský průkaz na skútr od 15 let

Motorky se rozdělují do 4 skupin. První řidičský průkaz na motorku můžete získat už od 15 let. Do skupiny AM se řadí motocykly, které nepřesahují maximální rychlost 45 km/h nebo mají objem do 50 cm³ či motory do výkonu 4 kW. Jde převážně o mopedy či motorky Babety a čtyřkolky do 350 kg. Řidičský průkaz na skútr patří také do této kategorie. Zahájit výcvik můžete už od 14 let a musíte mít souhlas zákonného zástupce. Naopak automaticky řídit skupinu AM můžete s jakýmkoliv řidičákem s výjimkou skupiny T.

A1: řidičák na motorku od 16 let

O rok později, tedy od 16 let, můžete začít řídit lehké motorky s objemem motoru do 125 cm³ a výkonem do 11 kW. Tyto motorky mohou mít postranní vozík. Řidičák platí i pro čtyřkolky o výkonu motoru do 15 kW, s hmotností v nenaloženém stavu do 400 kg a se zdvihovým objemem motoru do 125 cm³. I v tomto případě potřebujete na přihlášku podpis zákonných zástupců. Pokud už máte řidičák na auto, můžete automaticky řídit motorky do 125 cm³ a výkonem do 11 kW, jestliže má stroj automatickou převodovku.

A2: řidičák na motorku od 18 let

Společně s plnoletostí můžete získat řidičák na motorku s výkonem nejvýše 35 kW. Poměr výkonu a hmotnosti může být maximálně 0,2 kW/kg a motorka nesmí být upravená ze stroje s více než dvojnásobným výkonem. Pokud máte řidičák A2, můžete osedlat také motorky patřící do kategorie A1.

A: silné motorky až s praxí

Jestliže si brousíte zuby na pořádně silný stroj, zákon nakazuje vyčkat. Řidičský průkaz na motorky v kategorii A získáte až ve 24 letech. Výjimka platí pouze, pokud máte řidičák A2 – v tomto případě můžete po 2 letech praxe zažádat o doplnění zkoušky. Řídit můžete všechny motorky včetně těch s postranním vozíkem, tříkolová vozidla s výkonem přes 15 kW a čtyřkolky o výkonu do 15 kW a hmotnosti do 400 kg v nenaloženém stavu. 

Generali Česká pojišťovna

Jak dlouho trvá řidičák na motorku a jaká je cena

Cena řidičáku na motorku se různí podle kategorií průkazu i jednotlivých autoškol. Nejčastěji začíná kolem 10 tisíc korun za skupinu AM, další skupiny jsou o několik tisíc korun dražší. Kurz ale můžete pořídit i za 30 tisíc. Doplnění ze skupiny A2 na skupinu A se pohybuje kolem 5 až 10 tisíc korun. 

Projít kurzem obvykle trvá kolem jednoho měsíce. V autoškole proberete teoretické znalosti od pravidel silničního provozu až po údržbu a s instruktorem naberete praktické zkušenosti. Zkouška se skládá ze tří částí. Jedná se o test z předpisů, jízd v tréninkovém areálu a jízd v běžném městském provozu. 
 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii