Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Řidičský průkaz na motorku: Kdy můžete řídit skútr a kdy silnou motorku

Systém řidičských oprávnění vypadá na první pohled složitě. 16 skupin, jejich vzájemné kombinování, různý věk pro jejich získání, doplnění průkazu – možností je zkrátka mnoho. Podívejte se proto na stručný přehled toho, co musíte vědět o řidičáku na motorku.

AM: nejen řidičský průkaz na skútr od 15 let

Motorky se rozdělují do 4 skupin. První řidičský průkaz na motorku můžete získat už od 15 let. Do skupiny AM se řadí motocykly, které nepřesahují maximální rychlost 45 km/h nebo mají objem do 50 cm³ či motory do výkonu 4 kW. Jde převážně o mopedy či motorky Babety a čtyřkolky do 350 kg. Řidičský průkaz na skútr patří také do této kategorie. Zahájit výcvik můžete už od 14 let a musíte mít souhlas zákonného zástupce. Naopak automaticky řídit skupinu AM můžete s jakýmkoliv řidičákem s výjimkou skupiny T.

A1: řidičák na motorku od 16 let

O rok později, tedy od 16 let, můžete začít řídit lehké motorky s objemem motoru do 125 cm³ a výkonem do 11 kW. Tyto motorky mohou mít postranní vozík. Řidičák platí i pro čtyřkolky o výkonu motoru do 15 kW, s hmotností v nenaloženém stavu do 400 kg a se zdvihovým objemem motoru do 125 cm³. I v tomto případě potřebujete na přihlášku podpis zákonných zástupců. Pokud už máte řidičák na auto, můžete automaticky řídit motorky do 125 cm³ a výkonem do 11 kW, jestliže má stroj automatickou převodovku.

A2: řidičák na motorku od 18 let

Společně s plnoletostí můžete získat řidičák na motorku s výkonem nejvýše 35 kW. Poměr výkonu a hmotnosti může být maximálně 0,2 kW/kg a motorka nesmí být upravená ze stroje s více než dvojnásobným výkonem. Pokud máte řidičák A2, můžete osedlat také motorky patřící do kategorie A1.

A: silné motorky až s praxí

Jestliže si brousíte zuby na pořádně silný stroj, zákon nakazuje vyčkat. Řidičský průkaz na motorky v kategorii A získáte až ve 24 letech. Výjimka platí pouze, pokud máte řidičák A2 – v tomto případě můžete po 2 letech praxe zažádat o doplnění zkoušky. Řídit můžete všechny motorky včetně těch s postranním vozíkem, tříkolová vozidla s výkonem přes 15 kW a čtyřkolky o výkonu do 15 kW a hmotnosti do 400 kg v nenaloženém stavu. 

Generali Česká pojišťovna

Jak dlouho trvá řidičák na motorku a jaká je cena

Cena řidičáku na motorku se různí podle kategorií průkazu i jednotlivých autoškol. Nejčastěji začíná kolem 10 tisíc korun za skupinu AM, další skupiny jsou o několik tisíc korun dražší. Kurz ale můžete pořídit i za 30 tisíc. Doplnění ze skupiny A2 na skupinu A se pohybuje kolem 5 až 10 tisíc korun. 

Projít kurzem obvykle trvá kolem jednoho měsíce. V autoškole proberete teoretické znalosti od pravidel silničního provozu až po údržbu a s instruktorem naberete praktické zkušenosti. Zkouška se skládá ze tří částí. Jedná se o test z předpisů, jízd v tréninkovém areálu a jízd v běžném městském provozu. 
 

30.09.2024

Auto při záplavách: Kam ho umístit a jak řešit škody

V tomto článku se dozvíte, kam přeparkovat auto, jak postupovat při jeho vysoušení, a také jak efektivně komunikovat s pojišťovnou. Najdete zde praktické rady, které vám pomohou minimalizovat rizika a správně vyřídit pojistnou událost.

Kam dát auto při záplavách?

Když se blíží velká voda a žijete v záplavové oblasti, je klíčové mít předem promyšlený plán, kam vozidlo přeparkovat. Následující tipy vám mohou pomoci:

  • Přeparkování na vyvýšené místo: Nejjednodušší a nejúčinnější metodou, jak chránit auto před vodou, je přeparkovat ho na vyvýšené místo. Pokud máte k dispozici vyšší terén mimo záplavovou oblast, využijte ho. Hlídané parkoviště na kopci je v tomto případě ideální.
  • Podzemní garáže se mohou stát pastí: Nikdy nenechávejte auto v podzemních garážích během záplav. Voda může rychle zatopit celé podzemní parkoviště a poškození vozidla může být devastující.
  • Veřejné parkovací plochy: Ve městech může být obtížné najít bezpečné místo k přeparkování. Sledujte informace od místních úřadů, které často poskytují seznam míst, kam lze během povodní bezpečně parkovat.
  • Zálohové plány: Mějte v záloze více možností, kam auto odvézt. Ideálně včas zajistěte možnost parkování u známých nebo využijte parkoviště mimo rizikovou oblast.

Auto poničila voda

Pokud už bylo vaše auto zaplaveno, je důležité jednat rychle a systematicky. Nesnažte se auto ihned nastartovat. Voda mohla proniknout do motoru, elektroinstalace nebo palivového systému, což by mohlo způsobit další škody. Snažte se co nejdříve získat odbornou pomoc.

Pokud auto není zcela ponořené, otevřete dveře a okna, abyste zajistili lepší cirkulaci vzduchu. Odpojte autobaterii, abyste předešli riziku zkratu a dalších elektrických problémů. Jakmile je to možné, nechte auto odtáhnout na suché a bezpečné místo. Odtahové služby jsou během kalamitních stavů často přetížené, takže je dobré mít kontakt předem. Chybu neuděláte, když se obrátíte na asistenční službu své pojišťovny. Je třeba ale počítat, že kapacity dostupných odtahů budou v danou chvíli velmi vytížené.

Dejte auto do servisu. Bude potřeba, aby ho důkladně zkontroloval mechanik. Zjištění rozsahu škod může zahrnovat kontrolu motoru, elektroinstalace, palivového systému, klimatizace a dalších důležitých součástí.

Generali Česká pojišťovna

Vysoušení zatopeného auta

Když je auto v bezpečí, začněte s vysoušením. Použijte ventilátory, odvlhčovače nebo průmyslové vysoušeče. Důležité je, aby bylo auto co nejdříve suché, protože vlhkost může poškodit elektroniku, čalounění i samotnou karoserii.

Pokud jsou koberce a sedadla promočená, je vhodné je co nejrychleji odstranit a nechat je vyschnout odděleně. Mnoho z těchto materiálů bude třeba vyměnit, zejména pokud auto bylo zaplavené po delší dobu. Nechte také zkontrolovat elektrické systémy a senzory odborníkem. Elektronika je na vodu velmi citlivá a její poškození nemusí být na první pohled viditelné.

Komunikace s pojišťovnou

Jakmile je auto bezpečně odtaženo a začali jste s vysoušením, je čas kontaktovat pojišťovnu. Správná a včasná komunikace může výrazně urychlit proces likvidace škody. Pořiďte fotodokumentaci auta ještě před zahájením jakýchkoli oprav. Čím více záběrů, tím lépe. Z fotografií by mělo být ideálně zřejmé, jak k zatopení vozu došlu a kde se tak stalo. Fotografie zatopeného interiéru, motoru a exteriéru jsou nezbytné pro jednání s pojišťovnou.

Pokud máte uzavřené havarijní pojištění, zkontrolujte, zda vaše pojištění kryje škody způsobené povodněmi či záplavou (vždy jste pojištěni na oboje současně). Pojistné plnění se bude odvíjet od rozsahu škody a vašeho pojistného krytí. Zjistěte také, jaké jsou výluky a limity pojistného plnění. Očekávejte, že pojišťovna si vyžádá odhad nákladů na opravu. Oprava zatopeného auta může být velmi nákladná, zvláště pokud došlo k poškození motoru nebo elektroniky.

 

Jak pojistit auto proti povodním?

Při sjednávání pojištění vozidla je důležité zvážit rizika způsobená živly obecně, zejména pokud žijete v záplavové oblasti. V České republice lze sjednat havarijní pojištění, které kryje škody způsobené přírodními živly, včetně záplav. Ujistěte se, že vaše havarijní pojištění zahrnuje riziko povodní. Některé pojistné produkty mohou mít omezení nebo vyšší spoluúčast pro tento typ škod. Před uzavřením smlouvy si pečlivě prostudujte všechny podmínky. Ne všechny varianty pojištění kryjí povodně nebo záplavy automaticky.

Vyberte kategorii