Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Auto v létě: jak se z něj může během horkých dní stát časová bomba

Se stoupající teplotou během horkých letních dní vzniká také podstatně více nehod a obtíží, výjimkou nejsou ani auta, ve kterých lidé nechávají zvířata, malé děti apod. Často si potřebují jen rychle odskočit na nákup, něco zařídit a myslí si, že zvíře/dítě tu chvilku zcela jistě vydrží, opak je však pravdou.

Děti a mazlíčci trpí nejvíce

Teplota uvnitř se totiž může bez sebemenšího problému vyšplhat až k 80 stupňům Celsia, pootevření okna většinou nemá žádný „zlepšovací“ účinek. Dítě by tak nemělo zůstat o samotě ani pět minut, především kvůli nevyvinuté schopnosti termoregulace. Tělesná teplota u kojenců totiž stoupá až pětkrát rychleji než v případě dospělých.

Lidé mají, na rozdíl od zvířat, výbornou schopnost potit se, což jim alespoň minimálně pomáhá ve zvládnutí vyšších teplot. Zvířata mohou pouze dýchat v rychlejším a zkráceném intervalu, to je však zbavuje vody v těle a dochází k dehydrataci. Taková zvířata pak jednají dost nemotorně, tím nejhorším případem je však smrt.

Zvířata by však neměla být „v rámci záchrany“ ponořována do ledové vody, to totiž, paradoxně, vyvolává přesně opačný účinek – vnitřní teplota se ještě zvyšuje. A i když si to mnozí lidé ani neuvědomují, tak tím, že necháme zvíře v autě, se vlastně dopouštíme trestného činu týrání.

Nezapomínejte i na další nebezpečné předměty

Mimo děti a zvířata byste však v autě neměli nechávat ani další předměty, které jsou pod tlakem, typicky spreje apod. Tlak se totiž vedrem může zvýšit natolik, až to obal nevydrží a může tak snadno dojít nejen k ublížení na zdraví, ale i k poškození samotného majetku/auta.

První pomoc

V případě, kdy vidíte, že je zřejmě něco v nepořádku, byste měli okamžitě zasáhnout. Děti i zvířata musíme v podobných situacích dostat okamžitě ven a zkontrolovat dýchání, u dětí pak následně zavolat na linku 155 pro poskytnutí další pomoci. Dítě by také mělo být neustále ochlazováno a měly by mu být podávány tekutiny.

Pokud to nejde jinak, musíme pro vytažení dítěte/zvířat z auta použít hrubou sílu a rozbít okýnko. Pokud dítě reaguje, zavolejte policii a vyčkejte jejího příjezdu.

Tragédie v řádu minut

To, jak celá situace nakonec dopadne, je ovlivněno již pouze během několika málo minut, snažte se tak být co nejvíce opatrní a nenechávejte nic náhodě. V těchto případech totiž není nic horšího než špatný úsudek.

 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii