Rukavice na motorku musí být z kvalitního materiálu a dobře sedět na ruce

Rukavice chrání ruce proti zimě či horku, proti dešti, kamínkům i hmyzu. A v neposlední řadě poskytují ochranu při pádu. Při nehodách totiž máme tendenci instinktivně strkat ruce před sebe. Proto je velmi důležité vybrat si takové rukavice na motorku, které vám sednou a budou dostatečně kvalitní.

Rukavice si můžete pořídit i ve variantě bez prstů. Ta sice vypadá velmi stylově, ale moc vás neochrání a nejspíš vám v nich bude zima. Další možností jsou klasické kožené rukavice k zápěstí. Běžné zimní oblečení však poskytuje ochranu jen velmi omezeně. 

Rukavice na motorku raději s chrániči

Tou nejbezpečnější možností jsou pak kožené rukavice s chrániči na kloubech a sahající přes zápěstí. Moderní brnění pro vaše ruce se vyrábí z mnoha různých materiálů od pěnových výplní až po speciální karbonové protektory.

Nevýhodou takové výbavy na motorku je jejich neprodyšnost. Dražší modely se však vyrábí s perforací a větracími otvory. I takto vyztužené modely jde dnes sehnat v mnoha různých variantách – můžete si tak vybrat přesně takové, které sedí k vašemu dalšímu oblečení na motorku. 


Vyzkoušejte si ovládání řídítek a páček

Dejte si pozor na správnou velikost rukavic na motorku. Měly by vám dobře sednout – a to nejenom při zkoušce v obchodě. Nasaďte si rukavice a vyzkoušejte si ovládání řídítek. Nevadí vám rukavice při mačkání páček? Můžete všechny prsty jednoduše natáhnout? Nesvlékají se vám rukavice při pohybu? Sedí všechny chrániče na svých místech?

Chrániče rukou na motorku rukavice nenahradí

Dalším prvkem, který zvyšuje komfort jízdy na motorce, jsou chrániče rukou na motorku. Bývají vyrobené z pevného plastu a spolu s chrániči páček na motorku bývají doplněné dalšími bezpečnostními prvky. Při jejich nakupování však myslete na to, že při pádu vás tyto krytky neochrání, a pokud se při nehodě ocitnete mimo stroj, budete nutně potřebovat rukavice. 

Oblečení na motorku je pro každého jezdce důležitá investice. A to platí i pro rukavice a další drobnější kousky, jejichž pořízení není dobré podceňovat. Stejně tak důkladně, jako si vybíráte helmu na motorku, se věnujte při výběru i rukavicím a kvalitním chráničům. 

24.05.2023

Nikol Moravcová: Rychlé přesuny a romantika na dvou kolech

Co pro vás znamená, když se posadíte na motorku?

Je to určitý pocit svobody, ale zároveň i velké zodpovědnosti. Kdybych jezdila na pláži s větrem ve vlasech, je to určitě lepší zážitek než kličkovat po Praze v zácpě. Ale cítit ten letní vánek, rozkvetlé stromy a pozorovat kolemjdoucí i jedoucí je takový krásný nepřenosný pocit, který zažijete jen párkrát do roka a rozhodně stojí za to. 

Jste radši na sedadle spolujezdce, nebo řidiče?

Zásadně řidič. Připadám si totiž pak vzadu se svýma 180 centimetry jako vosa na bonbonu (smích). Jako spolujezdec jsem projela celé Bali a kus Thajska a musím říct, že na dlouhé tratě to spolujezdec nemá úplně komfortní. Naposledy jsem jela vzadu s manželem na ostrově Fuerteventura a pocítila jsem nepohodlí nejen fyzicky, ale i v tom, že nemůžu rozhodovat o směru trasy.

A kam se ráda projíždíte? Na zmrzku, na výlet nebo jako alternativu na běžné ježdění?

S dítětem už moc není čas na jakoukoliv romantiku, takže většinou se jedná o rychlé přesuny, schůzky v centru nebo na nějaké zkrášlovací procedury, ale teda zmrzlinu si u toho taky ráda dám.

Říkáte o sobě, že s narozením vaší dcerky se trochu bojíte řídit. Jak se změnilo Vaše nahlížení na bezpečnost nejen za poslední čtyři roky?

Na Vespě jezdím po Praze už více než 10 let a posledních pár let jsem vynechala hlavně z praktického důvodu, protože dítě na motorce úplně není kam dát, že jo. Ale přiznávám, že jsem i více opatrná na sebe. Neměla jsem sice na motorce žádnou vážnější nehodu, ale nemůžu ovlivnit ostatní účastníky provozu, a tak jsem výjezdy na motorce poslední roky trochu minimalizovala. 

Co pro vás znamená pojištění? Je to cesta, jak si užívat a zůstat svá, zatímco jste zároveň zodpovědná?

Když jsem byla mladší, pojištění jsem tolik neřešila. Poté, když jsem spadla na paraglidingu ze srázu a začala se více zajímat o adrenalinové sporty, byla jsem okolím tak trochu donucena řešit i jiné než klasické pojištění. Můj manžel, po pár letech soužití a zkušeností se mnou, udělal raději pojištění na všechno včetně domácnosti. (smích)

Je pro vás nyní důležité mít i havarijní pojištění, a ne jen povinné?

Určitě ano. Pro mě je už i to havarijní vlastně tak trochu povinné. Hodně cestujeme a vždycky si v zahraničí připlatíme plné pojištění, protože nechceme nic riskovat.

S tím se pojí to, jestli radši pro jízdu volíte Vespu než auto jako ekologičtější variantu?

Máme elektrické auto, které nabíjíme z obnovitelných zdrojů, a proto je můj sen do budoucna přejít na ekologičtější verzi i u motorky. Často využívám na krátké přejezdy i sdílené elektro motorky, jen je poslední dobou problém s parkováním. Nedají se bohužel vrátit kdekoliv, zejména v centru Prahy, a tak si občas raději vyjedu na kole, což je vůbec nejlepší možnost a dělám tak něco nejen pro planetu, ale i svoje zdraví. 

Zažila jste někdy nějaké situace s motorkou, na které vzpomínáte, ať už to byly příjemné, nebo nebezpečné chvíle?

Příjemných je naštěstí pořád víc. Hlavně když jsem třeba odvážela svoje mírně ovíněné kamarádky z náplavky. Jednou jsem dokonce musela se zlomeným zápěstím dořídit do nemocnice. Spadla jsem ve Stromovce na longboardu a zhodnotila jako nejrychlejší řešení odvést se sama, ale byla to pravá ruka a tu bolest nahoru po Veletržní ulici cítím v žilách dodnes. 

Když by o vás přátelé vyprávěli nějaké zážitky, na co si vzpomenou ve spojitosti s motorkou? 

Těch bude asi víc. Hlavně mám celoživotní problém dát motorku na stojan, takže jsem častokrát přišla zpátky ke své ležící zvertikalizované Vespě někde na Národní třídě a kolemjdoucí mi museli pomáhat motorku zvednout. Taky jsem častokrát vjela někam, kam jsem neměla. Třeba na koupaliště v Divoké Šárce, kde jsem vyfasovala zcela oprávněně pokutu, ale chybami se člověk učí a možná proto už vyjíždím jen velmi slavnostně a hlavně nepodceňuji outfit. Už žádné rozevláté sukýnky ani děrovaný svetřík, ale koženou bundu, rukavice, pevné boty a vždycky zapnutou helmu. 

 

Po zadání kódu Nikol25 máte do 14. června 2023 25% slevu na sjednání pojištění Vaší motorky - více informací naleznete na Generali Česká v sekci Pojištění motocyklu.

Vyberte kategorii