Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Rukavice na motorku musí být z kvalitního materiálu a dobře sedět na ruce

Rukavice chrání ruce proti zimě či horku, proti dešti, kamínkům i hmyzu. A v neposlední řadě poskytují ochranu při pádu. Při nehodách totiž máme tendenci instinktivně strkat ruce před sebe. Proto je velmi důležité vybrat si takové rukavice na motorku, které vám sednou a budou dostatečně kvalitní.

Rukavice na motorku si můžete pořídit i ve variantě bez prstů. Ta sice vypadá velmi stylově, ale moc vás neochrání a nejspíš vám v nich bude zima. Další možností jsou klasické kožené rukavice k zápěstí. Běžné zimní oblečení však poskytuje ochranu jen velmi omezeně. 

Rukavice na motorku raději s chrániči

Tou nejbezpečnější možností jsou pak kožené rukavice s chrániči na kloubech a sahající přes zápěstí. Moderní brnění pro vaše ruce se vyrábí z mnoha různých materiálů od pěnových výplní až po speciální karbonové protektory.

Nevýhodou takové výbavy na motorku je jejich neprodyšnost. Dražší modely se však vyrábí s perforací a větracími otvory. I takto vyztužené modely jde dnes sehnat v mnoha různých variantách – můžete si tak vybrat přesně takové, které sedí k vašemu dalšímu oblečení na motorku. 


Vyzkoušejte si ovládání řídítek a páček

Dejte si pozor na správnou velikost rukavic na motorku. Měly by vám dobře sednout – a to nejenom při zkoušce v obchodě. Nasaďte si rukavice a vyzkoušejte si ovládání řídítek. Nevadí vám rukavice při mačkání páček? Můžete všechny prsty jednoduše natáhnout? Nesvlékají se vám rukavice při pohybu? Sedí všechny chrániče na svých místech?

Generali Česká pojišťovna

Chrániče rukou na motorku rukavice nenahradí

Dalším prvkem, který zvyšuje komfort jízdy na motorce, jsou chrániče rukou na motorku. Bývají vyrobené z pevného plastu a spolu s chrániči páček na motorku bývají doplněné dalšími bezpečnostními prvky. Při jejich nakupování však myslete na to, že při pádu vás tyto krytky neochrání, a pokud se při nehodě ocitnete mimo stroj, budete nutně potřebovat rukavice. 

Oblečení na motorku je pro každého jezdce důležitá investice. A to platí i pro rukavice a další drobnější kousky, jejichž pořízení není dobré podceňovat. Stejně tak důkladně, jako si vybíráte helmu na motorku, se věnujte při výběru i rukavicím a kvalitním chráničům. 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii