Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Boty na motorku musí umět nohu ochránit při pádu

Výbava motorkáře není kompletní bez dobrých bot. Zapomeňte na své oblíbené tenisky. Boty na motorku musí splnit hned několik bezpečnostních pravidel, aby vás dobře ochránily v jakékoliv situaci.

Výběr oblečení na motorku si dobře promyslete

První a základní pravidlo je pořídit si pevné boty nad kotníky. Řadě motorkářů se nechce rovnou investovat do speciálních motorkářských bot. Na kratší a pomalejší projížďky si často vystačí s kvalitními koženými kanadami, které ochrání klouby a při případném škrtnutí o asfalt zamezí odření kůže. 

Velmi častým zraněním při pádu z motorky je pohmoždění pokrouceného kotníku. Pevně sešněrované vysoké kožené boty na motorku dokážou do určité míry zamezit nepřirozenému ohnutí nohy. Kromě toho méně kloužou a chrání před nepříznivým počasím. 

Generali Česká pojišťovna

Speciální boty na motorku mají dodatečná vyztužení

Pokud chcete své nohy maximálně ochránit, investujte do speciálních motorkářských bot. Jsou vyšší, dají se zapínat přes lýtka a mají speciální vyztužení v oblasti řadicí páky a kotníku. Díky tomu bude jízda na motorce ještě pohodlnější. 

Při zkoušení v obchodě nezapomeňte přijít nejen v ponožkách, v kterých budete jezdit, ale také v kalhotech na motorku. Vyzkoušejte si, zda jdou nohavice zastrčit do zvolených bot nebo jestli jdou kalhoty přetáhnout přes boty. Ve vybraných botách si sedněte na motorku a přemýšlejte, jak pohodlná je tato obuv při jiném sklonu. Boty na stupačkách tlačí ve špičce? Vyměňte je za jiný model. 

Také v případě výběru bot na motorku platí pravidlo důkladného porovnávání. Nebojte se dorazit do prodejny v takovém oblečení na motorku, v jakém jezdíte. A pokud si nevyberete, dál se informujte a vyzkoušejte si boty jinde. 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii