Léto je pryč a zima nezačíná být jen nám, lidem, ale i okolní zvěři, která před ní hledá ten nejteplejší úkryt. Problém však může nastat v případě, kdy je tímto úkrytem váš automobil.
V automobilu totiž, přesněji pak v prostoru motoru, hledají úkryt především kuny, které zde už nejednomu člověku překousaly kabely motoru, a my se pak můžeme divit, že auto ne a ne nastartovat. Jen v letošním roce jsme přitom evidovali téměř 700 případů tohoto typu „vandalismu“.
Opravy stojí tisíce korun
Kuny jsou nevypočítavá stvoření a rády způsobují problémy zejména v zimních měsících. Cena oprav takto poškozených aut však mnohdy šplhá k tisícům korun a mohou trvat až týden. Průměrná škoda se mnohdy vyšplhá až k částce 6 500 Kč.
Výjimkou není ani to, že byste v prostoru motoru našli kousky pečiva či jiného odpadu – kuny si je zde nosí coby svačinku. Záhadou je však to, proč vlastně dané kabely překousávají. Samotné kabely totiž nepožírají, jen si s nimi „hrají“.
K překousání však nedochází jen u zapalovacích kabelů, stejná patálie se může přihodit i u brzdových hadiček. Pakliže není problém zjištěn ihned, může dojít k vážnému ohrožení na životě.
Problém se netýká jen vesnic
Dávno přestala platit pověra, že si kuny na kabelech pochutnávají jen na vesnicích a v okolí lesů. Tento problém už zavítal i do měst, zvláště pak na velká sídliště. Kuny se přitom můžou „na místo činu“ vracet stále dokola.
Obrana je většinou neefektivní, řešením je pojištění
Existuje mnoho „vychytávek“, díky kterým byste mohli riziko překousání kabelů alespoň trochu snížit, většinou jsou však neúčinné – kuny jsou na ně již zvyklé. Mezi jednu z nich patří například elektrické rušičky, které seženete za ceny okolo 500 Kč a lze je zakoupit v mnoha autoservisech. Zvuk, který rušička vydává, není lidským uchem slyšitelný, kuny jej však už snáší mnohem hůře.
Další radou, ačkoli mnohdy nereálnou, může být také parkování v garáži. Auta, která jsou odstavena venku, jsou totiž snadným terčem. Mnohdy také stačí, když se kolem auta pohybují psi nebo kočky, kuna se pak k autu většinou sama neodváží.
Velmi často také sázíme na různé spreje, které se aplikují do motorové části vozu. Jejich nevýhodou je však zápach, který zanechávají. Toho se jen tak nezbavíte.
Když to všechno shrneme, dojdeme k závěru, že 100% ochrana, bohužel, opravdu neexistuje. Nejsnadnějším řešením tak zůstává možnost dodatečného připojištění, které si mohou klienti sjednat k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění od Generali Česká pojištovna.
Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.
Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:
Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.
Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.
Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun.
Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.
Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.
Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.