Článek

Kabely místo špaget: jak mohou kuny znepříjemnit zimní cestování

Léto je pryč a zima nezačíná být jen nám, lidem, ale i okolní zvěři, která před ní hledá ten nejteplejší úkryt. Problém však může nastat v případě, kdy je tímto úkrytem váš automobil.


V automobilu totiž, přesněji pak v prostoru motoru, hledají úkryt především kuny, které zde už nejednomu člověku překousaly kabely motoru, a my se pak můžeme divit, že auto ne a ne nastartovat. Jen v letošním roce jsme přitom evidovali téměř 700 případů tohoto typu „vandalismu“.

Opravy stojí tisíce korun

Kuny jsou nevypočítavá stvoření a rády způsobují problémy zejména v zimních měsících. Cena oprav takto poškozených aut však mnohdy šplhá k tisícům korun a mohou trvat až týden. Průměrná škoda se mnohdy vyšplhá až k částce 6 500 Kč.

Výjimkou není ani to, že byste v prostoru motoru našli kousky pečiva či jiného odpadu – kuny si je zde nosí coby svačinku. Záhadou je však to, proč vlastně dané kabely překousávají. Samotné kabely totiž nepožírají, jen si s nimi „hrají“.

K překousání však nedochází jen u zapalovacích kabelů, stejná patálie se může přihodit i u brzdových hadiček. Pakliže není problém zjištěn ihned, může dojít k vážnému ohrožení na životě.

Problém se netýká jen vesnic

Dávno přestala platit pověra, že si kuny na kabelech pochutnávají jen na vesnicích a v okolí lesů. Tento problém už zavítal i do měst, zvláště pak na velká sídliště. Kuny se přitom můžou „na místo činu“ vracet stále dokola.

Obrana je většinou neefektivní, řešením je pojištění

Existuje mnoho „vychytávek“, díky kterým byste mohli riziko překousání kabelů alespoň trochu snížit, většinou jsou však neúčinné – kuny jsou na ně již zvyklé. Mezi jednu z nich patří například elektrické rušičky, které seženete za ceny okolo 500 Kč a lze je zakoupit v mnoha autoservisech. Zvuk, který rušička vydává, není lidským uchem slyšitelný, kuny jej však už snáší mnohem hůře.

Další radou, ačkoli mnohdy nereálnou, může být také parkování v garáži. Auta, která jsou odstavena venku, jsou totiž snadným terčem. Mnohdy také stačí, když se kolem auta pohybují psi nebo kočky, kuna se pak k autu většinou sama neodváží.

Velmi často také sázíme na různé spreje, které se aplikují do motorové části vozu. Jejich nevýhodou je však zápach, který zanechávají. Toho se jen tak nezbavíte.

Když to všechno shrneme, dojdeme k závěru, že 100% ochrana, bohužel, opravdu neexistuje. Nejsnadnějším řešením tak zůstává možnost dodatečného připojištění, které si mohou klienti sjednat k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění od Generali.

 

 

Zjistěte více

Podobné zprávy

Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace