Kabely místo špaget: jak mohou kuny znepříjemnit zimní cestování

Léto je pryč a zima nezačíná být jen nám, lidem, ale i okolní zvěři, která před ní hledá ten nejteplejší úkryt. Problém však může nastat v případě, kdy je tímto úkrytem váš automobil.

V automobilu totiž, přesněji pak v prostoru motoru, hledají úkryt především kuny, které zde už nejednomu člověku překousaly kabely motoru, a my se pak můžeme divit, že auto ne a ne nastartovat. Jen v letošním roce jsme přitom evidovali téměř 700 případů tohoto typu „vandalismu“.

Opravy stojí tisíce korun

Kuny jsou nevypočítavá stvoření a rády způsobují problémy zejména v zimních měsících. Cena oprav takto poškozených aut však mnohdy šplhá k tisícům korun a mohou trvat až týden. Průměrná škoda se mnohdy vyšplhá až k částce 6 500 Kč.

Výjimkou není ani to, že byste v prostoru motoru našli kousky pečiva či jiného odpadu – kuny si je zde nosí coby svačinku. Záhadou je však to, proč vlastně dané kabely překousávají. Samotné kabely totiž nepožírají, jen si s nimi „hrají“.

K překousání však nedochází jen u zapalovacích kabelů, stejná patálie se může přihodit i u brzdových hadiček. Pakliže není problém zjištěn ihned, může dojít k vážnému ohrožení na životě.

Problém se netýká jen vesnic

Dávno přestala platit pověra, že si kuny na kabelech pochutnávají jen na vesnicích a v okolí lesů. Tento problém už zavítal i do měst, zvláště pak na velká sídliště. Kuny se přitom můžou „na místo činu“ vracet stále dokola.

Obrana je většinou neefektivní, řešením je pojištění

Existuje mnoho „vychytávek“, díky kterým byste mohli riziko překousání kabelů alespoň trochu snížit, většinou jsou však neúčinné – kuny jsou na ně již zvyklé. Mezi jednu z nich patří například elektrické rušičky, které seženete za ceny okolo 500 Kč a lze je zakoupit v mnoha autoservisech. Zvuk, který rušička vydává, není lidským uchem slyšitelný, kuny jej však už snáší mnohem hůře.

Další radou, ačkoli mnohdy nereálnou, může být také parkování v garáži. Auta, která jsou odstavena venku, jsou totiž snadným terčem. Mnohdy také stačí, když se kolem auta pohybují psi nebo kočky, kuna se pak k autu většinou sama neodváží.

Velmi často také sázíme na různé spreje, které se aplikují do motorové části vozu. Jejich nevýhodou je však zápach, který zanechávají. Toho se jen tak nezbavíte.

Když to všechno shrneme, dojdeme k závěru, že 100% ochrana, bohužel, opravdu neexistuje. Nejsnadnějším řešením tak zůstává možnost dodatečného připojištění, které si mohou klienti sjednat k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění od Generali Česká pojištovna.

 

 

22.11.2022

Jak zůstat v zimě na cestách v bezpečí

Jak vyplývá z dat Policie ČR, riziko nehody při jízdě na zasněžené či namrzlé silnici je 15krát vyšší než v létě. V zimních měsících rovněž dochází k více nehodám s tragickými následky.

Jízda v zimě klade zvýšené nároky nejen na vybavení vozu, ale také na řidičské dovednosti. Na prvním místě musí být bezpečnost, proto není radno přeceňovat své schopnosti a dbát na pravidla bezpečné jízdy. Rovněž důkladná příprava vozu před zimou pomůže ušetřit řadu problémů a přispěje k vyšší bezpečnosti. Dali jsme proto dohromady několik tipů, které vám pomohou zůstat v zimě za volantem v bezpečí, abyste se i vy nestali další smutnou statistikou.

Neriskujte

I když je hezké počasí a silnice je bez problémů sjízdná, jsou úseky, kde se situace může dramaticky změnit. Na mostě a ve stinných místech vás může zaskočit náledí, mezi poli zase navátý sníh.

Jezděte vždy jen tak rychle, jak počasí a sjízdnost silnice dovolují. Mějte na paměti, že brzdná dráha na kluzkém povrchu je výrazně delší, proto dodržujte bezpečnou vzdálenost alespoň 4 sekundy. Při jízdě po zasněžené silnici se držte vyjetých kolejí, jejich přejíždění zvyšuje riziko smyku. Nejezděte ani příliš rychle, ale při jízdě do kopce či v hlubším sněhu ani příliš pomalu. Rovněž se vyvarujte prudkému zrychlování nebo brzdění. Před zatáčkou zpomalte a zařaďte nižší rychlostní stupeň. Při jízdě z kopce na namrzlé vozovce nešlapejte na brzdu, ale brzděte motorem.

Zásadní je plynulost jízdy a klid. Pokud si nejste jisti, jeďte o 10 km/h pomaleji, než byste jeli obvykle. Předjíždějte jen v nutných případech a na dobře přehledných úsecích. Pokud se na vás někdo tlačí, raději zajeďte ke kraji a nechte ho předjet. Vždy vyrážejte na cestu s předstihem, abyste nemuseli chvátat.

Pokud máte možnost, přihlaste se do školy smyku nebo si někde na odlehlém místě vyzkoušejte, jak se vaše auto v takové situaci chová, abyste pak na silnici měli jistotu, že jste takovou situaci schopni zvládnout.

Připravte auto na zimu

Před zimou se vyplatí nechat auto zkontrolovat v servisu. Zde doplní kapaliny, vymění olej, zkontrolují brzdy, ale prověří také stav vaší baterie. Nezbytná je samozřejmě výměna letních pneumatik za zimní s dostatečně hlubokým dezénem (vzorkem). A nezapomeňte dolít nemrznoucí směs do ostřikovačů!

Doporučujeme auto před zimou také důkladně navoskovat, čímž ochráníte lak před negativním působením solí a prodloužíte životnost karoserie. Samozřejmostí je pravidelné mytí. 

Před každou jízdou je třeba auto důkladně očistit od sněhu, a to nejen proto, abyste měli dobrý výhled, ale také proto, aby uvolňující se sníh neohrozil ostatní řidiče. Ujistěte se, že máte dostatek paliva a funkční a dobře nafouknutou rezervu. 

Samozřejmostí by měla být škrabka na led a smetáček na sníh. Vhodné je přibalit také startovací kabely a jedete-li do hor, rovněž sněhové řetězy. Zároveň není od věci sbalit s sebou zimní vybavení pro případ, že byste někde uvízli nebo museli strávit nějaký čas v koloně. Vyplatí se mít kanystr s benzinem nebo naftou, deku, jídlo, pití, ale také sněhovou lopatku, a především plně nabitý telefon, případně záložní powerbanku.

V neposlední řadě zvažte, zda pro svůj vůz nezřídit havarijní pojištění či nerozšířit své povinné ručení o pojištění asistenčních služeb a náhradního vozidla, živelné pojištění či pojištění na střet se zvěří.

Závěrem

Co platí na silnici v létě, platí v zimě dvojnásob. Nepřeceňujte své síly. Jezděte vždy tak, abyste měli auto vždy pod kontrolou a byli schopni v klidu zareagovat. Jezděte plynule, opatrně a s citem. Předvídejte, co se může stát. Ale hlavně neztrácejte hlavu a na nenadálé situace se snažte reagovat s klidem. Zbrklost za volantem se opravdu nevyplácí. Tak šťastnou cestu!

Vyberte kategorii