Doba na přečtení článku je 5 minut

9 tipů pro začínající řidiče

Těšíte se na svobodu za volantem? Pocitu poté, když složíte závěrečnou zkouškou v autoškole a konečně můžete jezdit sami, se nic nevyrovná. Prvních šest měsíců však může být pro začínající řidiče náročné. Proto se vyplatí dodržovat několik bezpečnostních opatření, díky kterým se vyhnete dopravním přestupkům a nehodám. Tak šťastnou cestu!

1. Myslete na mrtvý úhel

Pokud jste si nevšimli, že se k vám blíží auto, zřejmě za to může mrtvý úhel. Jde o prostor, který nevykrývají vnější ani vnitřní zrcátka. Mrtvý úhel je u každého vozidla jiný. A proto před odbočením, změnou jízdního pruhu nebo rozjížděním vždy zkontrolujte situaci pohledem přes rameno.

2. Do pruhů vjíždějte rozumně

Když se připojujete k pruhu, upravte svou rychlost podle ostatních vozidel. Samozřejmě kromě těch, která překračují povolenou rychlost! Ujistěte se, že jste v jízdním pruhu, v němž se co do rychlosti cítíte bezpečně. Když přejíždíte do jiného jízdního pruhu, nezapomeňte dát znamení o změně směru jízdy.

3. Nastudujte si bezpečnostní požadavky vašeho vozu

Auta starší 4 let doporučujeme alespoň jednou za rok nechat prohlédnout odborníky. Vytvořte si v kalendáři upomínku. A samozřejmě zamiřte do servisu vždy, když se vám něco na vašem vozidle nezdá.

4. Neřiďte pozdě v noci

Nízká viditelnost či únava - existuje mnoho důvodů, proč je jízda v noci nebezpečná. Pokud je to možné, přesunujte se v noci raději jiným způsobem. Nebo přenechte jízdu zkušenějšímu řidiči.

5. Neřiďte s více pasažéry

Svézt kamarády je lákavé. Ale k nehodám často dochází právě tehdy, když máte na zadních sedadlech cestující, kteří vás rozptylují. První měsíce trénujte raději s pasažérem, který vám může předat cenné rady zkušeného šoféra a nebude vás zbytečně rozptylovat jako partička kamarádů. Kamarády posaďte do auta, až když si svými řidičskými schopnostmi budete jistější.

6. Držte se známých tras a kratších cest

Řiďte hlavně v okolí svého domu, vybírejte kratší cesty a nepouštějte se do jízd na velké vzdálenosti. Na trénování jízdních dovedností doporučujeme méně frekventované časy jako například víkendy či svátky.

7. Na telefonu si zapněte tichý režim

Během jízdy vás mohou rušit i hovory přes hlasitý odposlech. A proto telefon raději odložte. Nastavte si na svém smartphonu možnost tichého režimu. Díky tomu se budete moct při jízdě soustředit jenom na provoz. 

8. Nerozptylujte se

Líčení se během čekání na semaforu, kontrolování účesu v zrcadle, ladění rádia, odepisování na zprávy na mobilu... Umět zvládat víc činností najednou vás v jistých situacích může zachránit, při řízení to však rozhodně není dobrý nápad. Dávejte pozor na cestu a nerozptylujte se ničím kolem, ani když právě stojíte v zácpě. Potřebujete mít aktivní všechny smysly - zrak i sluch - takže sluchátka raději nechte doma. Hlasitá hudba, rušivý rozhlasový program nebo podcast mohou zabránit tomu, abyste slyšeli troubení jiného auta, křik chodce či nebo houkačky sanitek či hasičů. První týdny či měsíce po obdržení řidičského průkazu řiďte raději bez rádia a stoprocentně ve střehu.

9. Buďte připravení na všechno

Přestože jsme pro vás připravili různé tipy a rady pro zvýšení bezpečnosti, vždy existuje možnost, že se situace vymkne kontrole. Naštěstí se dnes technologie vyvíjí závratnou rychlostí a dokážou poradit nebo zachraňovat životy i na cestách. I když se budete držet dobře známých tras a budete se vyhýbat jízdě v noci, je užitečné mít u sebe důvěryhodného partnera, který vám může v nouzových situacích pomoci. Je jím například SOS partner od Generali. Ten dokáže přivolat pomoc automaticky sám nebo stisknutím jediného tlačítka. Navíc odměňuje zodpovědné řidiče.

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii