9 tipů pro začínající řidiče

Těšíte se na svobodu za volantem? Pocitu poté, když složíte závěrečnou zkouškou v autoškole a konečně můžete jezdit sami, se nic nevyrovná. Prvních šest měsíců však může být pro začínající řidiče náročné. Proto se vyplatí dodržovat několik bezpečnostních opatření, díky kterým se vyhnete dopravním přestupkům a nehodám. Tak šťastnou cestu!

1. Myslete na mrtvý úhel

Pokud jste si nevšimli, že se k vám blíží auto, zřejmě za to může mrtvý úhel. Jde o prostor, který nevykrývají vnější ani vnitřní zrcátka. Mrtvý úhel je u každého vozidla jiný. A proto před odbočením, změnou jízdního pruhu nebo rozjížděním vždy zkontrolujte situaci pohledem přes rameno.

2. Do pruhů vjíždějte rozumně

Když se připojujete k pruhu, upravte svou rychlost podle ostatních vozidel. Samozřejmě kromě těch, která překračují povolenou rychlost! Ujistěte se, že jste v jízdním pruhu, v němž se co do rychlosti cítíte bezpečně. Když přejíždíte do jiného jízdního pruhu, nezapomeňte dát znamení o změně směru jízdy.

3. Nastudujte si bezpečnostní požadavky vašeho vozu

Auta starší 4 let doporučujeme alespoň jednou za rok nechat prohlédnout odborníky. Vytvořte si v kalendáři upomínku. A samozřejmě zamiřte do servisu vždy, když se vám něco na vašem vozidle nezdá.

4. Neřiďte pozdě v noci

Nízká viditelnost či únava - existuje mnoho důvodů, proč je jízda v noci nebezpečná. Pokud je to možné, přesunujte se v noci raději jiným způsobem. Nebo přenechte jízdu zkušenějšímu řidiči.

5. Neřiďte s více pasažéry

Svézt kamarády je lákavé. Ale k nehodám často dochází právě tehdy, když máte na zadních sedadlech cestující, kteří vás rozptylují. První měsíce trénujte raději s pasažérem, který vám může předat cenné rady zkušeného šoféra a nebude vás zbytečně rozptylovat jako partička kamarádů. Kamarády posaďte do auta, až když si svými řidičskými schopnostmi budete jistější.

6. Držte se známých tras a kratších cest

Řiďte hlavně v okolí svého domu, vybírejte kratší cesty a nepouštějte se do jízd na velké vzdálenosti. Na trénování jízdních dovedností doporučujeme méně frekventované časy jako například víkendy či svátky.

7. Na telefonu si zapněte tichý režim

Během jízdy vás mohou rušit i hovory přes hlasitý odposlech. A proto telefon raději odložte. Nastavte si na svém smartphonu možnost tichého režimu. Díky tomu se budete moct při jízdě soustředit jenom na provoz. 

8. Nerozptylujte se

Líčení se během čekání na semaforu, kontrolování účesu v zrcadle, ladění rádia, odepisování na zprávy na mobilu... Umět zvládat víc činností najednou vás v jistých situacích může zachránit, při řízení to však rozhodně není dobrý nápad. Dávejte pozor na cestu a nerozptylujte se ničím kolem, ani když právě stojíte v zácpě. Potřebujete mít aktivní všechny smysly - zrak i sluch - takže sluchátka raději nechte doma. Hlasitá hudba, rušivý rozhlasový program nebo podcast mohou zabránit tomu, abyste slyšeli troubení jiného auta, křik chodce či nebo houkačky sanitek či hasičů. První týdny či měsíce po obdržení řidičského průkazu řiďte raději bez rádia a stoprocentně ve střehu.

9. Buďte připravení na všechno

Přestože jsme pro vás připravili různé tipy a rady pro zvýšení bezpečnosti, vždy existuje možnost, že se situace vymkne kontrole. Naštěstí se dnes technologie vyvíjí závratnou rychlostí a dokážou poradit nebo zachraňovat životy i na cestách. I když se budete držet dobře známých tras a budete se vyhýbat jízdě v noci, je užitečné mít u sebe důvěryhodného partnera, který vám může v nouzových situacích pomoci. Je jím například SOS partner od Generali. Ten dokáže přivolat pomoc automaticky sám nebo stisknutím jediného tlačítka. Navíc odměňuje zodpovědné řidiče.

24.05.2023

Nikol Moravcová: Rychlé přesuny a romantika na dvou kolech

Co pro vás znamená, když se posadíte na motorku?

Je to určitý pocit svobody, ale zároveň i velké zodpovědnosti. Kdybych jezdila na pláži s větrem ve vlasech, je to určitě lepší zážitek než kličkovat po Praze v zácpě. Ale cítit ten letní vánek, rozkvetlé stromy a pozorovat kolemjdoucí i jedoucí je takový krásný nepřenosný pocit, který zažijete jen párkrát do roka a rozhodně stojí za to. 

Jste radši na sedadle spolujezdce, nebo řidiče?

Zásadně řidič. Připadám si totiž pak vzadu se svýma 180 centimetry jako vosa na bonbonu (smích). Jako spolujezdec jsem projela celé Bali a kus Thajska a musím říct, že na dlouhé tratě to spolujezdec nemá úplně komfortní. Naposledy jsem jela vzadu s manželem na ostrově Fuerteventura a pocítila jsem nepohodlí nejen fyzicky, ale i v tom, že nemůžu rozhodovat o směru trasy.

A kam se ráda projíždíte? Na zmrzku, na výlet nebo jako alternativu na běžné ježdění?

S dítětem už moc není čas na jakoukoliv romantiku, takže většinou se jedná o rychlé přesuny, schůzky v centru nebo na nějaké zkrášlovací procedury, ale teda zmrzlinu si u toho taky ráda dám.

Říkáte o sobě, že s narozením vaší dcerky se trochu bojíte řídit. Jak se změnilo Vaše nahlížení na bezpečnost nejen za poslední čtyři roky?

Na Vespě jezdím po Praze už více než 10 let a posledních pár let jsem vynechala hlavně z praktického důvodu, protože dítě na motorce úplně není kam dát, že jo. Ale přiznávám, že jsem i více opatrná na sebe. Neměla jsem sice na motorce žádnou vážnější nehodu, ale nemůžu ovlivnit ostatní účastníky provozu, a tak jsem výjezdy na motorce poslední roky trochu minimalizovala. 

Co pro vás znamená pojištění? Je to cesta, jak si užívat a zůstat svá, zatímco jste zároveň zodpovědná?

Když jsem byla mladší, pojištění jsem tolik neřešila. Poté, když jsem spadla na paraglidingu ze srázu a začala se více zajímat o adrenalinové sporty, byla jsem okolím tak trochu donucena řešit i jiné než klasické pojištění. Můj manžel, po pár letech soužití a zkušeností se mnou, udělal raději pojištění na všechno včetně domácnosti. (smích)

Je pro vás nyní důležité mít i havarijní pojištění, a ne jen povinné?

Určitě ano. Pro mě je už i to havarijní vlastně tak trochu povinné. Hodně cestujeme a vždycky si v zahraničí připlatíme plné pojištění, protože nechceme nic riskovat.

S tím se pojí to, jestli radši pro jízdu volíte Vespu než auto jako ekologičtější variantu?

Máme elektrické auto, které nabíjíme z obnovitelných zdrojů, a proto je můj sen do budoucna přejít na ekologičtější verzi i u motorky. Často využívám na krátké přejezdy i sdílené elektro motorky, jen je poslední dobou problém s parkováním. Nedají se bohužel vrátit kdekoliv, zejména v centru Prahy, a tak si občas raději vyjedu na kole, což je vůbec nejlepší možnost a dělám tak něco nejen pro planetu, ale i svoje zdraví. 

Zažila jste někdy nějaké situace s motorkou, na které vzpomínáte, ať už to byly příjemné, nebo nebezpečné chvíle?

Příjemných je naštěstí pořád víc. Hlavně když jsem třeba odvážela svoje mírně ovíněné kamarádky z náplavky. Jednou jsem dokonce musela se zlomeným zápěstím dořídit do nemocnice. Spadla jsem ve Stromovce na longboardu a zhodnotila jako nejrychlejší řešení odvést se sama, ale byla to pravá ruka a tu bolest nahoru po Veletržní ulici cítím v žilách dodnes. 

Když by o vás přátelé vyprávěli nějaké zážitky, na co si vzpomenou ve spojitosti s motorkou? 

Těch bude asi víc. Hlavně mám celoživotní problém dát motorku na stojan, takže jsem častokrát přišla zpátky ke své ležící zvertikalizované Vespě někde na Národní třídě a kolemjdoucí mi museli pomáhat motorku zvednout. Taky jsem častokrát vjela někam, kam jsem neměla. Třeba na koupaliště v Divoké Šárce, kde jsem vyfasovala zcela oprávněně pokutu, ale chybami se člověk učí a možná proto už vyjíždím jen velmi slavnostně a hlavně nepodceňuji outfit. Už žádné rozevláté sukýnky ani děrovaný svetřík, ale koženou bundu, rukavice, pevné boty a vždycky zapnutou helmu. 

 

Po zadání kódu Nikol25 máte do 14. června 2023 25% slevu na sjednání pojištění Vaší motorky - více informací naleznete na Generali Česká v sekci Pojištění motocyklu.

Vyberte kategorii