9 tipů pro začínající řidiče

Těšíte se na svobodu za volantem? Pocitu poté, když složíte závěrečnou zkouškou v autoškole a konečně můžete jezdit sami, se nic nevyrovná. Prvních šest měsíců však může být pro začínající řidiče náročné. Proto se vyplatí dodržovat několik bezpečnostních opatření, díky kterým se vyhnete dopravním přestupkům a nehodám. Tak šťastnou cestu!

1. Myslete na mrtvý úhel

Pokud jste si nevšimli, že se k vám blíží auto, zřejmě za to může mrtvý úhel. Jde o prostor, který nevykrývají vnější ani vnitřní zrcátka. Mrtvý úhel je u každého vozidla jiný. A proto před odbočením, změnou jízdního pruhu nebo rozjížděním vždy zkontrolujte situaci pohledem přes rameno.

2. Do pruhů vjíždějte rozumně

Když se připojujete k pruhu, upravte svou rychlost podle ostatních vozidel. Samozřejmě kromě těch, která překračují povolenou rychlost! Ujistěte se, že jste v jízdním pruhu, v němž se co do rychlosti cítíte bezpečně. Když přejíždíte do jiného jízdního pruhu, nezapomeňte dát znamení o změně směru jízdy.

3. Nastudujte si bezpečnostní požadavky vašeho vozu

Auta starší 4 let doporučujeme alespoň jednou za rok nechat prohlédnout odborníky. Vytvořte si v kalendáři upomínku. A samozřejmě zamiřte do servisu vždy, když se vám něco na vašem vozidle nezdá.

4. Neřiďte pozdě v noci

Nízká viditelnost či únava - existuje mnoho důvodů, proč je jízda v noci nebezpečná. Pokud je to možné, přesunujte se v noci raději jiným způsobem. Nebo přenechte jízdu zkušenějšímu řidiči.

5. Neřiďte s více pasažéry

Svézt kamarády je lákavé. Ale k nehodám často dochází právě tehdy, když máte na zadních sedadlech cestující, kteří vás rozptylují. První měsíce trénujte raději s pasažérem, který vám může předat cenné rady zkušeného šoféra a nebude vás zbytečně rozptylovat jako partička kamarádů. Kamarády posaďte do auta, až když si svými řidičskými schopnostmi budete jistější.

6. Držte se známých tras a kratších cest

Řiďte hlavně v okolí svého domu, vybírejte kratší cesty a nepouštějte se do jízd na velké vzdálenosti. Na trénování jízdních dovedností doporučujeme méně frekventované časy jako například víkendy či svátky.

7. Na telefonu si zapněte tichý režim

Během jízdy vás mohou rušit i hovory přes hlasitý odposlech. A proto telefon raději odložte. Nastavte si na svém smartphonu možnost tichého režimu. Díky tomu se budete moct při jízdě soustředit jenom na provoz. 

8. Nerozptylujte se

Líčení se během čekání na semaforu, kontrolování účesu v zrcadle, ladění rádia, odepisování na zprávy na mobilu... Umět zvládat víc činností najednou vás v jistých situacích může zachránit, při řízení to však rozhodně není dobrý nápad. Dávejte pozor na cestu a nerozptylujte se ničím kolem, ani když právě stojíte v zácpě. Potřebujete mít aktivní všechny smysly - zrak i sluch - takže sluchátka raději nechte doma. Hlasitá hudba, rušivý rozhlasový program nebo podcast mohou zabránit tomu, abyste slyšeli troubení jiného auta, křik chodce či nebo houkačky sanitek či hasičů. První týdny či měsíce po obdržení řidičského průkazu řiďte raději bez rádia a stoprocentně ve střehu.

9. Buďte připravení na všechno

Přestože jsme pro vás připravili různé tipy a rady pro zvýšení bezpečnosti, vždy existuje možnost, že se situace vymkne kontrole. Naštěstí se dnes technologie vyvíjí závratnou rychlostí a dokážou poradit nebo zachraňovat životy i na cestách. I když se budete držet dobře známých tras a budete se vyhýbat jízdě v noci, je užitečné mít u sebe důvěryhodného partnera, který vám může v nouzových situacích pomoci. Je jím například SOS partner od Generali. Ten dokáže přivolat pomoc automaticky sám nebo stisknutím jediného tlačítka. Navíc odměňuje zodpovědné řidiče.

22.11.2022

Jak zůstat v zimě na cestách v bezpečí

Jak vyplývá z dat Policie ČR, riziko nehody při jízdě na zasněžené či namrzlé silnici je 15krát vyšší než v létě. V zimních měsících rovněž dochází k více nehodám s tragickými následky.

Jízda v zimě klade zvýšené nároky nejen na vybavení vozu, ale také na řidičské dovednosti. Na prvním místě musí být bezpečnost, proto není radno přeceňovat své schopnosti a dbát na pravidla bezpečné jízdy. Rovněž důkladná příprava vozu před zimou pomůže ušetřit řadu problémů a přispěje k vyšší bezpečnosti. Dali jsme proto dohromady několik tipů, které vám pomohou zůstat v zimě za volantem v bezpečí, abyste se i vy nestali další smutnou statistikou.

Neriskujte

I když je hezké počasí a silnice je bez problémů sjízdná, jsou úseky, kde se situace může dramaticky změnit. Na mostě a ve stinných místech vás může zaskočit náledí, mezi poli zase navátý sníh.

Jezděte vždy jen tak rychle, jak počasí a sjízdnost silnice dovolují. Mějte na paměti, že brzdná dráha na kluzkém povrchu je výrazně delší, proto dodržujte bezpečnou vzdálenost alespoň 4 sekundy. Při jízdě po zasněžené silnici se držte vyjetých kolejí, jejich přejíždění zvyšuje riziko smyku. Nejezděte ani příliš rychle, ale při jízdě do kopce či v hlubším sněhu ani příliš pomalu. Rovněž se vyvarujte prudkému zrychlování nebo brzdění. Před zatáčkou zpomalte a zařaďte nižší rychlostní stupeň. Při jízdě z kopce na namrzlé vozovce nešlapejte na brzdu, ale brzděte motorem.

Zásadní je plynulost jízdy a klid. Pokud si nejste jisti, jeďte o 10 km/h pomaleji, než byste jeli obvykle. Předjíždějte jen v nutných případech a na dobře přehledných úsecích. Pokud se na vás někdo tlačí, raději zajeďte ke kraji a nechte ho předjet. Vždy vyrážejte na cestu s předstihem, abyste nemuseli chvátat.

Pokud máte možnost, přihlaste se do školy smyku nebo si někde na odlehlém místě vyzkoušejte, jak se vaše auto v takové situaci chová, abyste pak na silnici měli jistotu, že jste takovou situaci schopni zvládnout.

Připravte auto na zimu

Před zimou se vyplatí nechat auto zkontrolovat v servisu. Zde doplní kapaliny, vymění olej, zkontrolují brzdy, ale prověří také stav vaší baterie. Nezbytná je samozřejmě výměna letních pneumatik za zimní s dostatečně hlubokým dezénem (vzorkem). A nezapomeňte dolít nemrznoucí směs do ostřikovačů!

Doporučujeme auto před zimou také důkladně navoskovat, čímž ochráníte lak před negativním působením solí a prodloužíte životnost karoserie. Samozřejmostí je pravidelné mytí. 

Před každou jízdou je třeba auto důkladně očistit od sněhu, a to nejen proto, abyste měli dobrý výhled, ale také proto, aby uvolňující se sníh neohrozil ostatní řidiče. Ujistěte se, že máte dostatek paliva a funkční a dobře nafouknutou rezervu. 

Samozřejmostí by měla být škrabka na led a smetáček na sníh. Vhodné je přibalit také startovací kabely a jedete-li do hor, rovněž sněhové řetězy. Zároveň není od věci sbalit s sebou zimní vybavení pro případ, že byste někde uvízli nebo museli strávit nějaký čas v koloně. Vyplatí se mít kanystr s benzinem nebo naftou, deku, jídlo, pití, ale také sněhovou lopatku, a především plně nabitý telefon, případně záložní powerbanku.

V neposlední řadě zvažte, zda pro svůj vůz nezřídit havarijní pojištění či nerozšířit své povinné ručení o pojištění asistenčních služeb a náhradního vozidla, živelné pojištění či pojištění na střet se zvěří.

Závěrem

Co platí na silnici v létě, platí v zimě dvojnásob. Nepřeceňujte své síly. Jezděte vždy tak, abyste měli auto vždy pod kontrolou a byli schopni v klidu zareagovat. Jezděte plynule, opatrně a s citem. Předvídejte, co se může stát. Ale hlavně neztrácejte hlavu a na nenadálé situace se snažte reagovat s klidem. Zbrklost za volantem se opravdu nevyplácí. Tak šťastnou cestu!

Vyberte kategorii