Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Kontrolky v autě – na co si dát pozor?

Určitě se s nimi už každý řidič setkal – nežádoucí kontrolky, které se rozsvítí na vaší palubní desce. Pokud nepatříte k těm zběhlým, co se týče automobilů, a nevíte, co daná kontrolka znamená, zřejmě vás zavalí stres nebo panika. K tomu, abyste příště nemuseli panikařit, vám přinášíme tento článek, ve kterém se dočtete o nejčastějších kontrolkách, co dělat, pokud se nějaká z nich rozsvítí, jak tomu předcházet a mnoho dalšího.

Nejčastější kontrolky a co znamenají

Několik nejčastějších kontrolek červené barvy

Kontrolka akumulátoru – zde se doporučuje vypnout veškerou elektroniku (rádio, klima...) a jet do nejbližšího servisu.

Indikuje problém s brzdami – pokud nemáte zataženou ruční brzdu, pak tomu věnujte pozornost a nepokračujte v jízdě dál.

Chladicí kapalina má vysokou teplotu – v tomto případě se doporučuje vypnout motor a nechat jej vychladnout. Z určité části může pomoci také zapnout topení na maximum. Problémem může být nízká hladina chladicí kapaliny.

Tlak oleje je nízký – doporučuje se nezatěžovat motor, nejlepší je dojet na neutrálu a zkontrolovat hladinu oleje, pokud je jí málo, tak je třeba olej dolít. Pokud je však hladina v pořádku, v jízdě nepokračujte a nechte auto odvést do servisu.

Kontrolka airbagů – kontrolka indikuje, že airbagy nefungují. Chyba však může být také v elektronice. Nejlepší je dát si to zkontrolovat v servisu.

Kontrolka brzd – napovídá, že je v brzdovém systému málo kapaliny. Okamžitě zastavte a hladinu zkontrolujte. Pokud je jí málo, kapalinu dolijte. Pokud ne, měli byste zavolat servis.

Několik nejčastějších kontrolek oranžové barvy

Signalizuje tlak v pneumatikách – je potřeba dofoukat pneumatiky na předepsaný tlak. Může však také znamenat propíchnutí pneumatiky.

ABS – ABS nefunguje. S autem můžete dále jezdit, brzdí, avšak nefunguje antiblokační systém, proto buďte opatrní při mokré vozovce.

Signalizuje ostřikovače – v tomto případě chybí voda do ostřikovačů a je třeba ji dolít.

Nízká hladina paliva – v tomto případě je třeba natankovat svůj vůz.

Signalizuje prasklou žárovku – měli byste vyměnit některou ze žárovek, protože je kvůli prasknutí nefunkční.

Tloušťka brzdového obložení – v tomto případě se doporučuje co nejdříve navštívit servis a nechat si vyměnit brzdové destičky.

Kontrolka žhavení – měli byste s autem dojet do servisu. Při této kontrolce se auto obvykle přepíná do nouzového systému a výkon auta je výrazně omezen.

Kontrolka řízení motoru – na vině může být více faktorů, nekvalitní palivo nebo chyba motoru. S autem můžete jezdit, avšak pokud po opětovném nastartování kontrolka nezmizí, měli byste navštívit servis.

 

Jaké kontrolky vyžadují okamžitou pozornost

K tomu, abyste věděli, které kontrolky vyžadují vaši pozornost, musíte vědět i to, že se dělí do kategorií na základě barev. Nejčastěji se tedy dělí do tří kategorií, a to na: zelené, oranžové a červené. Co se týká jejich závažnosti, to už napovídají barvy samy o sobě.

Pokud se jedná o kontrolky, které byste měli řešit okamžitě, jsou to kontrolky červené barvy.

Pokud vám na palubovce vyskočí kontrolka v této barvě, zbystřete pozornost. V tomto případě se jedná o něco opravdu vážného, což by při pokračování v jízdě mohlo autu způsobit skutečně vážné problémy. Může jít například o ztrátu tlaku v pneumatice, přehřívání se motoru, nízký tlak motorového oleje apod.

Přestože červené kontrolky udávají závažný problém, je zde i pár výjimek, a to v podobě kontrolky, která upozorňuje na ruční brzdu, nedostatečný odstup od jiného vozidla nebo to, že nemáte zapnutý bezpečnostní pás.

 

Jsou kontrolky standardizované?

Kontrolky v automobilech nejsou zcela standardizované. Samozřejmě existují obecné normy, které se snaží zajistit, aby byly kontrolky v různých vozidlech alespoň podobné, ale mohou existovat rozdíly mezi jednotlivými typy automobilů. Ovšem ty nejzákladnější a nejdůležitější kontrolky jsou si téměř na 100% podobné, takže pokud se naučíte jejich významu, určitě vás při rozsvícení nevystraší. Nejlepší, co můžete udělat, je, že si prostudujete příslušný materiál k vašemu vozidlu, ve kterém naleznete všechny potřebné a podstatné informace o kontrolkách a jejich významu pro váš konkrétní typ automobilu.

Kdy může dojít k odlišnostem výstražných kontrolek mezi automobily?

  • Výrobci a modely – Každý výrobce automobilů si může zvolit vlastní kontrolky a symboly na palubní desce svých vozů. Proto se kontrolky mohou lišit od značky ke značce, a dokonce i od modelu k modelu.

  • Země a předpisy – V různých zemích existují různé předpisy týkající se kontrolek a informačních panelů na palubní desce. To může ovlivnit, jaké symboly se používají a jaké informace se zobrazují. Proto mohou být rozdíly v kontrolkách mezi automobily určenými pro různé trhy.

  • Technologický vývoj – Starší vozidla mohou mít jednodušší kontrolky, zatímco novější modely mohou mít komplexnější displeje a informační systémy. To může způsobit rozdíly mezi staršími a novějšími vozidly stejné značky.

Generali Česká pojišťovna

Co dělat, když se kontrolka rozsvítí

Zelené kontrolky

Pokud se vám v autě rozsvítí zelené kontrolky, těch se určitě bát nemusíte. Zelené kontrolky vás spíše informují o aktuálním stavu vozidla. Jak už například můžete vědět z vaší palubky, zeleně svítí kontrolka, že máte zapnuté světlo nebo například zapnutý tempomat a podobně. Ve zkratce – indikují, že je nějaký konkrétní systém v provozu.

Oranžové kontrolky

Do další kategorie se řadí oranžové kontrolky. Ty si můžete na základě barvy interpretovat jako takový vztyčený prst, že něco není v pořádku a měli byste tomu v nejbližší době věnovat svou pozornost. Zpravidla tak jde o menší závady na autě, které nebrání jízdě. Oranžové kontrolky vás mohou například informovat o nízké hladině chladicí kapaliny, nízké hladině oleje, pohonných hmot, potřebě dolití vody do ostřikovačů, vypálené žárovce a podobně.

Červené kontrolky

Červené kontrolky znamenají skutečně závažný problém s vaším autem, který může při pokračování v jízdě nenávratně poškodit vaše vozidlo. Pokud vám na palubní desce vyskočí červená kontrolka s výjimkou pásů, ruční brzdy nebo nedostatečného odstupu od vozidla, popřípadě s přivřeným okem i nefunkční airbag, okamžitě zastavte svůj vůz. Po zastavení na bezpečném místě vypněte motor, vytáhněte klíčky ze zapalování, zavolejte odborníka, obraťte se na asistenční služby nebo nechce odvést auto do nejbližšího servisu. V tomto případě se může často jednat skutečně o vteřiny.

 

Preventivní údržba a diagnostika

Nikdo by nechtěl, aby mu během jízdy na silnici vyskočily výstražné kontrolky na palubovce auta. Je to nejen nepohodlné, ale také potenciálně nebezpečné. A i když ne vždy se tomu dá vyhnout, jelikož v nových autech je strašně mnoho elektroniky, můžete i vy přispět k tomu, abyste zabránili častým problémům, na které mohou kontrolky poukazovat.

  • Pravidelná údržba – Důležitým krokem k zachování optimálního stavu vašeho vozidla je pravidelná údržba. Sem samozřejmě patří pravidelné servisní prohlídky, výměny oleje, kontrola brzdového systému a jiných komponentů. Ty mohou předcházet problémům, které by mohly způsobit rozsvícení výstražných kontrolek. Pokud se v autech vyznáte i vy, můžete si čas od času provést menší kontrolu základních věcí, zda je vše v pořádku.

  • Monitorování hladin a tlaků – Další věcí, kterou můžete udělat je to, že budete pravidelně kontrolovat hladiny některých kapalin a olejů, například motorového oleje, chladicí kapaliny, paliva, tlaku v pneumatikách a podobně. Tyto kroky mohou pomoci identifikovat potenciální problémy dříve, než se stanou vážnými. Udržujte tyto hodnoty na doporučených úrovních.

  • Sledování teploty motoru – Teplota motoru je kritickým faktorem pro jeho bezproblémový chod. Důležité je abyste čas od času během jízdy na autě sledovali teplotní indikátor na palubní desce a v případě neobvyklé teploty motoru okamžitě zastavili a zkontrolovali příčinu.

  • Správná jízda – Další věc, která vám může pomoci předcházet možným problémům a komplikacím je i správná jízda. Ta může významně přispět k předcházení přehřátí motoru nebo opotřebování brzdového systému. Vyvarujte se přílišnému přetěžování vozidla, agresivnímu brzdění a extrémním podmínkám jízdy.

 

Kontrolky v autě jsou důležitým nástrojem a indikátorem pro udržení bezpečnosti a spolehlivosti vašeho vozidla. To, že budete ignorovat kontrolky, může mít závažné následky pro vaši bezpečnost i váš rozpočet, protože v některých případech může jejich ignorace nenávratně poškodit váš vůz, a jak jistě víte, opravy často nejsou levná záležitost.

Proto věnujte pozornost kontrolkám, naučte se význam těch nejčastějších a reagujte na ně, pokud je to nutné. Nezapomeňte, že preventivní údržba a diagnostika mohou pomoci předcházet problémům a udržet vaše auto v optimálním stavu. Vaše auto a vaše bezpečnost jsou na prvním místě.

 

21.11.2023
3 minuty

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

Na silnicích panuje ve vánočním čase zvýšený provoz, protože lidé dokončují své poslední nákupy dárků, nebo se účastní různých společenských akcí. V tomto období je tak více než kdy jindy důležité být ostražitý a připravený na specifické nebezpečí, které na nás na cestách čeká.

Zde je 5 rizik, na které si musíme při řízení o Vánocích dát pozor:

1. Spěch a jeho důsledky

Vánoční čas je často spojen se spěcháním a stresem. Řidiči tak mohou cítit nutkání zrychlit svou jízdu, aby stihli vše potřebné. Tento shon ale může mít nežádoucí důsledky. Rychlá jízda značně zvyšuje riziko dopravních nehod, protože řidiči mají méně času reagovat na neočekávané situace na silnici. Navíc, spěch vede k nedostatečné koncentraci na samotné řízení. Místo toho, aby řidiči věnovali plnou pozornost na situaci na silnici, často se mohou nevědomky zaměřovat na plány a povinnosti, které je ještě čekají. Toto rozptýlení pozornosti je jedním z hlavních přispěvatelů k dopravním nehodám.

2. Námrazy a brzdná dráha

Zimní období s sebou často přináší nepříznivé počasí včetně námraz a ledovky, které mají významný dopad na podmínky na silnicích. Námrazy, tvořící se hlavně v ranních a večerních hodinách, vytvářejí na vozovce kluzký povrch, který výrazně ovlivňuje brzdnou dráhu vozidel. Dochází totiž k významnému prodlužování brzdné dráhy, což znamená, že vozidlo potřebuje delší vzdálenost k zastavení, než by bylo obvyklé na suchém a dobře udržovaném povrchu.

Brzdná dráha na náledí

3. Tma a chodci

Během zimních měsíců, kdy dny jsou kratší a tma přichází dříve, se zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. A to hlavně v oblastech s hustým provozem. S nástupem tmy se výrazně snižuje viditelnost, což komplikuje rozpoznání chodců, kteří se mohou pohybovat po silnici nebo přecházet na přechodech pro chodce. Toto riziko je ještě zvýšeno v období vánočních svátků, kdy se města stávají rušnějšími díky nákupním špičkám a vánočním trhům. Je proto důležité dodržovat zákon, jehož novela z roku 2016 nařizuje, aby chodci na sobě měli retroreflexivní prvky. Za toto nedodržení hrozí pokuta dva tisíce korun

4. Špatná viditelnost

Dalším rizikem pro řízení v zimním období jsou mlhy, sněhové přeháňky a déšť. Ty totiž významně ovlivňují podmínky na silnicích, hlavně, pokud jde o viditelnost. Způsobují, že okolí se stává nejasným a rozmazaným, což ztěžuje rozpoznávání ostatních vozidel, chodců a dopravních značek. V těchto podmínkách je tak zásadní mít dobře udržovaná a funkční světla a čisté čelní sklo. Správně fungující a nastavená světla zlepšují viditelnost a pomáhají řidičům včas spatřit překážky na silnici. Stejně tak je nezbytné udržovat čelní sklo a ostatní okna vozu čistá a bez námrazy, což zajišťuje maximální možnou viditelnost.

5 rizik, které hrozí řidičům o Vánocích

 5. Alkohol

Vánoční oslavy jsou tradičně spojeny s přátelským setkáváním, které často zahrnuje konzumaci alkoholu. Musíme ale mít na paměti, že alkohol výrazně ovlivňuje schopnosti nutné pro bezpečné řízení auta. Jeho konzumace, i v malém množství, vede ke snížení reakční schopnosti, což znamená, že řidič reaguje pomaleji na nečekané situace na silnici. To je zvlášť kritické v zimních podmínkách, kdy jsou reakční časy klíčové kvůli náledí a proměnlivému počasí.

Bezpečnost na silnicích by měla být vždy na prvním místě, zejména během vánočního období. Pokud si uvědomíme rizika spojená se spěchem, námrazami, špatnou viditelností, tmou a alkoholem můžeme předejít mnoha nebezpečným situacím. Klíčem je zodpovědné chování a ohleduplnost vůči ostatním řidičům i chodcům.

Vyberte kategorii