Jedna z nejčastějších závislosti je hraní her, ať už počítačových nebo mobilních. Postihuje děti i dospělé a je plíživě vznikající a obtížně se ji zbavuje. Může navíc být i docela drahá.
Počítačové hry se dnes málokdy hrají osamoceně, většina z nich je pro více hráčů. Oblíbené Fortnite je týmovou hrou a stejně tak jako u Minecraft, ji mohou děti hrát s kamarády (nebo také proti kamarádům). V mobilních hrách je zcela běžné, že do hry můžete přitáhnout kamarády a známé, hrát společně či soupeřit a z jejich přítomnosti získávat výhody.
Dnešní hry jsou navíc běžně placené. Samotnou hru si sice nemusíte koupit, ale ve hře je řada příležitostí, jak utrácet. Za lepší vybavení, rychlejší postup, kosmetické předměty, zbraně, brnění, oblečení, účesy či dokonce emotikony.
Na hraní her není nic špatného. Podporují kreativitu, týmovou spolupráci a pro děti i dospělé jsou místem seberealizace. Na druhou stranu i hry jsou vytvářeny tak, aby co nejvíce lákaly k návratu, aby hráč hraním strávil co nejvíce času a (pochopitelně) utratil co nejvíce peněz.
U herní závislosti je to stejné jako u jiných závislostí. Hlídejte dětem (či sobě) jak hodně hrajete, zda to příliš neovlivňuje povinnosti a jiné záliby a jaké to je, když se s hraním přestane - zda reakce nejsou neadekvátní.
Nezbývá-li nic jiného, nasaďte zákazy, ale pamatujte, že spolu se zákazem musí přijít i něco co pomůže překonat chybějící aktivitu - jděte ven, na kolo, jeďte někam do přírody, zkuste kino, vymyslete společné aktivity (hry, vaření, film, seriál).
Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.
Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.
Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.
Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.
Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.
Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.
Akutní zubní ošetření
Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.
Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:
Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!
Přečtěte si
Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?
Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?
Kam na ferraty v České republice a zahraničí?
Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“