15.03.2021

Závislost na mobilních a počítačových hrách

Jedna z nejčastějších závislosti je na hraní her, ať už počítačových nebo mobilních. Postihuje děti i dospělé je patřičně plíživě vznikající a obtížně se jí zbavuje. Může navíc být i docela drahá.

Počítačové hry se dnes málokdy hrají osamoceně, většina z nich je pro více hráčů. Oblíbené Fortnite je týmová hra, stejně tak jako Minecraft mohou děti hrát s kamarády (nebo také proti kamarádům. V mobilních hrách je zcela běžné, že do hry můžete přitáhnout kamarády a známé, hrát společně č soupeřit, z jejich přítomnosti získávat výhody. 

Dnešní hry jsou navíc běžně placené. Samotnou hru si sice nemusíte koupit, ale ve hře je řada příležitostí jak utrácet. Za lepší vybavení, rychlejší postup, kosmetické předměty, zbraně, brnění, oblečení, účesy či dokonce emotikony. 

Na hraní her špatné nic není. Podporují kreativitu, týmovou spolupráci, pro děti i dospělé jsou místem seberealizace. Na druhou stranu i hry jsou vytvářeny tak, aby co nejvíce lákaly k návratu, aby hráč hraním strávil co nejvíce času a (pochopitelně) utratil co nejvíce peněz

Stejně jako u jiných závislostí je to i u herních. Hlídejte dětem (či sobě) jak hodně hrajete, zda to příliš neovlivňuje povinnosti a jiné záliby. Jaké to je, když hraní přestane, zda reakce nejsou neadekvatni. 

Nezbyde-li, nasaďte zákazy, ale pamatujte, že spolu se zákazem musí přijít i něco co pomůže překonat chybějící aktivitu - jděte ven, na kolo, jeďte někam do přírody, zkuste kino, vymyslete společné aktivity, hry, vaření, film, seriál.

Autor: Daniel Dočekal
07.04.2021

Co jsou pilíře zdraví

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace