Jedna z nejčastějších závislosti je hraní her, ať už počítačových nebo mobilních. Postihuje děti i dospělé a je plíživě vznikající a obtížně se ji zbavuje. Může navíc být i docela drahá.
Počítačové hry se dnes málokdy hrají osamoceně, většina z nich je pro více hráčů. Oblíbené Fortnite je týmovou hrou a stejně tak jako u Minecraft, ji mohou děti hrát s kamarády (nebo také proti kamarádům). V mobilních hrách je zcela běžné, že do hry můžete přitáhnout kamarády a známé, hrát společně či soupeřit a z jejich přítomnosti získávat výhody.
Dnešní hry jsou navíc běžně placené. Samotnou hru si sice nemusíte koupit, ale ve hře je řada příležitostí, jak utrácet. Za lepší vybavení, rychlejší postup, kosmetické předměty, zbraně, brnění, oblečení, účesy či dokonce emotikony.
Na hraní her není nic špatného. Podporují kreativitu, týmovou spolupráci a pro děti i dospělé jsou místem seberealizace. Na druhou stranu i hry jsou vytvářeny tak, aby co nejvíce lákaly k návratu, aby hráč hraním strávil co nejvíce času a (pochopitelně) utratil co nejvíce peněz.
U herní závislosti je to stejné jako u jiných závislostí. Hlídejte dětem (či sobě) jak hodně hrajete, zda to příliš neovlivňuje povinnosti a jiné záliby a jaké to je, když se s hraním přestane - zda reakce nejsou neadekvátní.
Nezbývá-li nic jiného, nasaďte zákazy, ale pamatujte, že spolu se zákazem musí přijít i něco co pomůže překonat chybějící aktivitu - jděte ven, na kolo, jeďte někam do přírody, zkuste kino, vymyslete společné aktivity (hry, vaření, film, seriál).
Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat.
Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet.
Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli.
Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.
V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.