15.03.2021

Závislost na mobilních a počítačových hrách

Jedna z nejčastějších závislosti je hraní her, ať už počítačových nebo mobilních. Postihuje děti i dospělé a je plíživě vznikající a obtížně se ji zbavuje. Může navíc být i docela drahá.

Počítačové hry se dnes málokdy hrají osamoceně, většina z nich je pro více hráčů. Oblíbené Fortnite je týmovou hrou a stejně tak jako u Minecraft, ji mohou děti hrát s kamarády (nebo také proti kamarádům). V mobilních hrách je zcela běžné, že do hry můžete přitáhnout kamarády a známé, hrát společně či soupeřit a z jejich přítomnosti získávat výhody. 

Dnešní hry jsou navíc běžně placené. Samotnou hru si sice nemusíte koupit, ale ve hře je řada příležitostí, jak utrácet. Za lepší vybavení, rychlejší postup, kosmetické předměty, zbraně, brnění, oblečení, účesy či dokonce emotikony. 

Na hraní her není nic špatného. Podporují kreativitu, týmovou spolupráci a pro děti i dospělé jsou místem seberealizace. Na druhou stranu i hry jsou vytvářeny tak, aby co nejvíce lákaly k návratu, aby hráč hraním strávil co nejvíce času a (pochopitelně) utratil co nejvíce peněz

U herní závislosti je to stejné jako u jiných závislostí. Hlídejte dětem (či sobě) jak hodně hrajete, zda to příliš neovlivňuje povinnosti a jiné záliby a jaké to je, když se s hraním přestane - zda reakce nejsou neadekvátní. 

Nezbývá-li nic jiného, nasaďte zákazy, ale pamatujte, že spolu se zákazem musí přijít i něco co pomůže překonat chybějící aktivitu - jděte ven, na kolo, jeďte někam do přírody, zkuste kino, vymyslete společné aktivity (hry, vaření, film, seriál).

Autor: Daniel Dočekal
15.10.2021

Virtuální zdravotní péče je tady

Telemedicína měla původně umožnit péči o pacienty v odlehlých oblastech – ale díky prudkému rozvoji technologií a pohodlí a praktičnosti virtuální komunikace se její využití rychle stává normou. Ve Francii, Itálii, Španělsku, Německu a Británii loni 15 % lékařů uskutečnilo virtuální schůzky s pacienty. Dalších 41 % se o takovou možnost zajímá. 

Generali_The Rise in Virtual Healthcare_Infographic_CZECH_04.10.21 (1).jpg

 

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace