Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

8 rad k zajištění bezpečí i online

V reálném světě byste nenechali dveře domu dokořán nebo odemčené auto s klíčky v zapalování. V online světě musíte být stejně opatrní, pokud jde o ochranu osobních a finančních informací, abyste mohli pracovat, nakupovat, sledovat obsah a hrát hry bezpečně.

„Kyberkriminalita je nesmírně rozšířená – je to velmi výnosný byznys,“ varuje konzultant pro kybernetickou bezpečnost Christopher Morgan. Nedávná prognóza společnosti Cybersecurity Ventures odhadla, že kyberkriminalita bude do roku 2025 stát své oběti po celém světě ohromujících 10,5 bilionů dolarů ročně, což je obrovský vzestup oproti 3 bilionům dolarů v roce 2015.

Přinášíme vám seznam kroků, které můžete podniknout, abyste se chránili před kyberkriminalitou. 

CHRAŇTE SVÁ DATA A OSOBNÍ ÚDAJE: „Vytvořte si silná hesla, která nejdou uhodnout, a dbejte na to, abyste je nepoužívali na více platformách,“ říká Morgan. „Při tvorbě hesel nepoužívejte své jméno, jména členů rodiny nebo název firmy. Silná hesla tvořte kombinacemi písmen, číslic a zvláštních znaků a ukládejte je pomocí bezplatných stránek pro správu hesel, jako jsou LastPass nebo Myki.“

ZAKRÝVEJTE WEBKAMERU: Hackeři mohou používat malware, kterým se nabourají do vašeho počítače a získají přístup k vaší webové kameře. Mohou tak sledovat každý váš pohyb. Proto neotvírejte podezřelé e-maily a nestahuje soubory od lidí, které neznáte. „Než kliknete na odkaz, ptejte se: ‚Pochází z legitimního zdroje a je očekávaný?‘,“ říká Morgan.

Snadnější způsob, jak zabezpečit webkameru, je technicky naprosto nenáročný. Napodobte ředitele Facebooku Marka Zuckerberga a kameru na telefonu či počítači přelepte páskou – a sundávejte ji, jen když kameru chcete použít. 

POVÍDEJTE SI BEZ OBAV: Hlasem ovládaná zařízení se příjemně používají, ale nesou s sebou bezpečnostní rizika. Jakmile digitálního asistenta aktivujete, zaznamenává a ukládá hlasové příkazy. Je proto dobré změnit oslovení, kterým zařízení „probouzíte“, na slovo, které v běžných konverzacích nepoužíváte, a pravidelně kontrolovat a mazat staré nahrávky v aplikaci propojené se zařízením.

TECHNICKÉ ZABEZPEČENÍ: I když technika má svá bezpečnostní rizika, může vám pomoct ochránit majetek. Bodové kamery aktivované pohybem mohou odradit vetřelce (některé vám odešlou upozornění nebo snímek při každém spuštění). Chytrý domovní zvonek natočí návštěvu, která přichází ke dveřím, a umožní vám otevřít dveře telefonem, pokud nejste doma. Třetí vrstvou ochrany je inteligentní dveřní zámek aktivovaný hlasem nebo zadáním PIN, který se zavře, pokud se někdo snaží dostat dovnitř násilím.

NAKUPUJTE BEZPEČNĚ: Kyberzločinci dovedli rychle využít vzestupu online nakupování v pandemii. Díky svým technickým dovednostem se umí nabourat do webových stránek zpracovávajících platby a kradou údaje o kreditních kartách – této obávané taktice se anglicky říká e-skimming – nebo do webových stránek patřících řádným firmám. Chraňte se proti nim pravidelnou aktualizací svého softwaru a nenakupujte online, když jste připojeni na veřejnou síť Wi-Fi. 

„Uvědomte si, že existují falešné stránky, které z vás budou chtít vyloudit finanční informace,“ říká Morgan. „Ty společnosti existují, ale jejich stránky byly nabourány. Přistupujte na ně z důvěryhodných vyhledávačů nebo zadávejte URL adresy ručně.“

HLEDEJTE ZÁMEČEK: Nakupujte pouze na stránkách s SSL (Secure Sockets Layer) šifrováním – jejich adresy začínají HTTPS (ne pouze HTTP) a v adresovém řádku nebo stavovém řádku dole na stránce se zobrazuje ikona zámečku.

PŘEMÝŠLEJTE, NEŽ KLIKNETE: Spamové filtry by vás měly ochránit před phishingovými e-maily, které kromě jiného tvrdí, že jste vyhráli fantastickou částku nebo že váš bankovní účet byl zmrazen, a vybízejí vás ke sdílení finančních informací. Některé tyto zprávy samozřejmě filtrem propadnou a přistanou vám ve schránce doručené pošty. Dávejte si pozor na e-maily, které údajně pocházejí z vaší banky – zbystřete, pokud obsahují překlepy a gramatické chyby, podezřelé adresy, nebo neobsahují vaše celé jméno. To jsou náznaky, že se jedná o podvodný e-mail.

BUĎTE PŘIPRAVENI: Přečtěte si zásady vaší banky o náhradě škod za online podvody. Pokud banka ztráty z podvodných transakcí nekryje, poohlédněte se po jiné. Důležitým doplňkem bezpečnostních opatření je také vhodné pojištění domácnosti, které vás chrání, když dojde k nejhoršímu.

26.03.2024

Esport: Více než jen hraní her?

Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.

Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.

Co je esport

Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.

Esportovci jako maratonci

Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.

Generali penzijní společnost

Nezdravá zábava nebo cesta k rozvoji?

Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.

Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.

Budoucnost tradičního sportu a zábavy se proměňuje

Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.  

Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.

Nový olympijský sport?

Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.

To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.

Generali penzijní společnost podporuje esport

Vyberte kategorii