Jaké jsou současné kybernetické hrozby?

“Kybernetická hrozba” je všechno, co nás ohrožuje na Internetu, sociálních sítích, v mobilních aplikací, v počítačích, telefonech, tabletech nebo v chytré domácnosti. Jsou jich desítky, před řadou z nich nás chrání samotná zařízení či aplikace, ale proti některým se musíme umět chránit sami. Jaké jsou ty nejvíce nebezpečné?

Ohrožení soukromí a ztráta identity je možná jednou z největších hrozeb. Hodně i proto, že informace o nás jsou důležitým faktorem, jak nás proměnit v to, na čem Facebook a tisíce dalších vydělávají peníze. Chránit se proti něčemu takovému je možné, ale musíte dodržovat řadu pravidel. Říkat toho o sobě minimum, vyhnout se osobním informacím i fotografiím či videím. Určit si sami co chcete “předat” dál. 

Ztráta identity je problematičtější, v praxi to nejčastěji znamená krádež účtů - e-mailového, na sociálních sítích, webech, aplikacích. Zloděj se pak za vás může vydávat, může okrást vás nebo vaše přátele, poškodit vaši pověst. 

Velkým nebezpečím zde jsou mobilní telefony či tablety, velmi snadno je ztratíte a mohou být ukradeny. Ten, kdo je získá a dostane se dovnitř, o vás bude vědět vše - kde bydlíte, kudy chodíte, kde pracujete, kdy sportujete a kdo jsou vaši blízcí. Získá okamžitě přístup k e-mailům, pracovním i soukromým, sociálním sítím a možná i k platební kartě, ale určitě může telefon využít pro nákup zboží a služeb. Mobilní zařízení je nutné velmi pečlivě chránit.

Velmi snadné je také naletět podvodníkům a zlodějům. Falešné e-shopy, zboží, co nikdy nedostanete, sňatkoví podvodníci, podvodné faktury, vylákání údajů platebních karet či přístupu do bankovnictví, zázračná zbohatnutí a desítky dalších nebezpečných věcí. Velmi často se zde obětmi stávají starší lidé. Nedostatek zkušeností ale i nepozornost může způsobit velké nepříjemnosti.

Viry, malware (škodlivé viry) či ransomware (viry zablokují počítač či mobil a vyžadují výkupné pro odemčení) jsou nebezpečím i pro firmy. Právě ransomware může znamenat kompletní odstavení všech počítačů ve firmě, a to i na týdny až měsíce. 

Dětem na Internetu hrozí velké nebezpečí v podobě sexuálních predátorů. Pokud jste ještě neviděli film V sítí od Víta Klusáky a Barbory Chalupové, určitě to udělejte. 

Autor: Daniel Dočekal
08.08.2023

Virtuální prohlídka po chytrém domě budoucnosti

Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.

Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.

Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.

generali-smart-home-v1 (2).gif

 

VENKU

Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?

  • Alarm rozpoznávající tváře: alarm je deaktivován identifikací tváře, čímž je zaručena ještě větší bezpečnost. 
  • Technologie detekující možné hrozby: identifikuje hrozbu předem - počínaje nevítanými hosty až třeba po únik vody z pračky.
  • Plně integrované přístroje: využití hlasového ovládání pro všechny bezpečnostní systémy.
  • 360stupňový video monitoring: chrání váš dům ze všech úhlů.

 

KUCHYŇ

Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?

  • Lednice: se skenerem čárových kódů, kamerami a senzory tlaku, díky kterým lze jídlo snadno objednat a doplnit.
  • Zelené myčky na nádobí: využívají odpadní vodu k zalévání květin.
  • Přístroje ovládané gesty: pustíte vodu nebo vypnete troubu, aniž byste se museli něčeho dotknout.
  • Síť propojených přístrojů: jednotlivé přístroje spolu budou komunikovat - např. vám navrhnou co vařit, na základě potravin ve vaší ledničce.
  • Nabíječka na kuchyňské lince: zabudovaná a bezdrátová.

 

 

OBÝVACÍ POKOJ

Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?

  • Chytré tapety: pouštějte si filmy a televizi na zdi.
  • Nábytek měnící podobu: umožní vám změnit funkci pokoje během několika málo sekund.
  • Nastavitelné osvětlení: naučí se vaše preference, uzpůsobí se vašim zvykům a denní době.
  • Zábavní systém reagující na vaše emoce: na základě vaší nálady a obvyklého chování u obrazovky vám nabídne vhodný program.
  • Inteligentní detektory kouře: jsou schopny identifikovat celou škálu škodlivých plynů a toxických plynných chemikálií.

 


LOŽNICE

Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?

  • Chytrá zrcadla: navrhnou, co si vzít na sebe na základě znalosti vašeho šatníku a aktuálního počasí.
  • Chladící polštáře: zabraňují nočnímu pocení, čímž zlepšují kvalitu spánku.
  • Chytré koberce: odhalí vetřelce a upozorní pečující osobu, že došlo k pádu. Vlas koberce pomáhá zmírnit projevy astmatu. 
  • Chytré postele: se zabudovanou obrazovkou, která je napojená na váš chytrý telefon.
  • Chytrá okna: chytrá skla mohou sloužit také jako displej, na povel se zatemní, aby se vám lépe spalo nebo začnou promítat uklidňující scény

 

Vyberte kategorii