Technologie chytré domácnosti, které využívají různá zařízení od teploměrů po hlasové asistenty, nám mohou značnou měrou usnadnit a zpříjemnit život. Pomáhají sledovat naši bezpečnost, udržují si přehled o zásobách potravin v lednici a dokonce nás hlasem provedou přípravou jídla podle receptu. Ulehčují nám časově náročné úkoly, abychom se mohli soustředit na důležité věci.
Navzdory mnohým výhodám nás však chytrá domácí zařízení činí zranitelnějšími vůči hackerům. Ukládají mnoho dat a jsou schopná nás sledovat a nahrávat. Nejsou-li dobře zabezpečena, dávají hackerům příležitost dopouštět se trestných činů, jako je krádež identity, krádež majetku či poškození domácnosti. Konec konců, tato domácí zařízení jsou jen tak chytrá, jak chytří jsou jejich uživatelé!
Your browser doesn't support the HTML5 video tag.
Proto je nutné dbát na zabezpečení nejen těchto zařízení, ale i sítě, ke které se připojují. Začněte tedy tím, že zabezpečíte svou Wi-Fi síť – změňte její název a vytvořte k ní silné a jedinečné heslo. Hodí se také zvýšit ochranu zašifrováním Wi-Fi připojení prostřednictvím bezpečnostního protokolu WPA2. Poté změňte názvy a hesla všech zařízení, abyste nepoužívali nastavení od výrobce. Aktualizujte nastavení soukromí na co nejbezpečnější úroveň a zkontrolujte, jestli nejsou k dispozici aktualizace softwaru, které snižují riziko napadení a udrží hackery z dosahu vašeho domova.
A rada na závěr – chytrá zařízení do své domácnosti pečlivě vybírejte. Čtěte recenze a nakupujte jen důvěryhodné technologie od značek s dobrou pověstí. Sledujte v médiích informace o případech úniku dat a skandálech kolem hackingu. A i když svým chytrým zařízením důvěřujete, je dobré pravidelně mazat přepisy záznamů, umí-li vaše zařízení poslouchat, a zakrývat kamery, když je nepoužíváte. I tím zvyšujete svou bezpečnost před útokem digitálních nenechavců.
Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.
Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.
Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.
Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.
Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.
Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.
Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.
Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.
Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.
Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.
To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.