Všichni víme, že bychom si měli udělat čas na vymýšlení bezpečných hesel – ale přestože víme, že to je důležité, máte tendenci odkládat to na později. Patří to, zkrátka, mezi věci jako jít si zaběhat nebo začít zdravě jíst.
Podle jedné studie se na téměř třetinu hesel, které si vytvořili zákazníci jednoho internetového knihkupectví, výzkumníkům podařilo přijít do minuty. Pouze na 0,8 % hesel se jim nepodařilo přijít vůbec, a to byla složitá hesla přes deset znaků dlouhá. Je jasné, že potřebujeme lepší hesla, ale pamatovat si dlouhé řady náhodných znaků není snadné. Je potřeba se vyzbrojit triky!
Prvním trikem je vytvořit si dobře zapamatovatelné heslo, které ale pro všechny ostatní bude vypadat jako náhodný shluk znaků. Nám se líbí následující metoda:
1. Začněte tím, že dáte dohromady větu, která se vám bude dobře pamatovat, o minimálně 10 slovech.
2. Napište si první písmeno každého slova.
3. Některá z písmen nahraďte čísly nebo symboly. Například místo „l“ dejte „1“ nebo „s“ nahraďte znakem „$“.
Takové heslo si samozřejmě zapamatovat nedokážete, ale nezoufejte – dáte ho dohromady pomocí původní věty. Abyste si udělali představu, nakolik je vaše heslo bezpečné, zadejte ho na howsecureismypassword.net.
Jestli máte hesel hodně, budete potřebovat ještě další pomoc. Naštěstí hodně prohlížečů, mimo jiné Safari a Chrome, umí vaše hesla bezpečně uložit spolu s weby, na kterých je používáte. Zadání hesla je pak otázkou jednoho klepnutí. Jestli si potřebujete zapamatovat hesla nejenom k webům, umí něco podobného i aplikace jako 1Password. Mnohé z těchto správců hesel, ať už jsou to aplikace nebo fungují v prohlížeči, vám také dokáží navrhovat nová hesla, i když nepůjdou zapamatovat tak dobře jako ta, která si vymyslíte sami.
Když budete mít všechna hesla uložená v počítači nebo v telefonu, samozřejmě si toto zařízení musíte zabezpečit. To znamená zaprvé zamknout přístroj bezpečným heslem, například heslem sestaveným metodou věty. Pak si pokud možno pro větší bezpečnost a pohodlí nastavte odemykání pomocí otisků prstů nebo rozpoznání obličeje
Jinou možností je udělat, co doporučuje Norský odborník na bezpečnost Per Thorsheim: napište si hesla na papír. Přesně tak. Napsat si na papír složité heslo, zvlášť, když ho někam schováte, je bezpečnější než jednoduchá hesla, která si nikam nenapíšete.
Kéž by podobně jednoduché triky zabraly i na běhání a zdravou stravu.
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?