3 kroky k ověření správnosti informací

Rozpoznat pravdivou informaci není vždy jednoduché. Řídit se naštěstí můžete třemi jednoduchými radami, které vymyslel tým projektu Zvol si info: ověřujte, pamatujte, dýchejte.

1. Ověřujte

Podívejte se na text kritickým okem a položte si 4 základní otázky: 

  • Kdo je jeho autor?

  • Kde byl text uveřejněný? 

  • Je informace aktuální, nebo stará?

  • Jaké jsou zdroje? 

Pokud čtete kvalitně zpracovaný text, měli byste umět najít odpověď na všechny čtyři otázky. Autor se za svou práci staví, u zprávy je uvedené datum, dokážete dohledat zdroj informací i původní místo uveřejnění.

Zkopírovaný text, který přišel do emailu nebo messengeru, obvykle tímto způsobem nejde proklepnout. Varovnými signály jsou také texty obsahující vulgarity, svalování viny nebo nálepkování. Fake news provázejí taky skandální informace a nadpisy s vykřičníky, odhalování spiknutí nebo pravdy, „kterou vám nikde jinde neřeknou“. Výzva ve formě „sdílejte to, než to smažou“ patří do stejné kategorie. 

Fake news týkající se chemtrails a pandemie.

Spiknutí odhaleno: fake news se tváří jako vážně míněné zprávy.

2. Pamatujte

Občas se splete každý. Takže pokud jste sdíleli fake news, nevyčítejte si to. Před každým dalším sdílením ale pamatujte, že my lidé se řídíme spíš emocemi než rozumem. A často nás to doběhne, i ve světě médií. Uvědomte si své kognitivní zkratky a názorovou bublinu. Rozbijte ji pohledem z druhé strany. Důvěřuj, ale prověřuj totiž platí i pro naše vlastní názory.

Článek o tom, jak Češi věří fake news.

3. Dýchejte

Tvůrci fake news moc dobře ví, na jaké struny zabrnkat. Umí rozdmýchat emoce a vytěžit z nich naše klikání na sociálních sítích. Útočí totiž na naše emoce. Chtějí vyvolat strach, vztek, znechucení nebo překvapení a solidaritu. A spoléhají na to, že zatímco s námi budou tyto emoce cloumat, polevíme v ostražitosti a budeme sdílet jejich nepravdivý obsah. Proto pomáhá dopřát si po každém článku nebo divokém titulku hluboký nádech a výdech. Před sdílením jakékoliv informace si napočítejte do deseti nebo si připravte kafe. Vzpomeňte si na situaci, kdy jste se dozvěděli šokující zprávu. Většinou ji chceme okamžitě sdílet se světem, často se ale vyplatí počkat, než se první nepřehledné informace vytříbí a opadne prvotní zmatek. Zkrátka nenechte za sebe nechat rozhodovat emoce. A o pár minut později třeba zjistit, že jste veřejně se svým jménem nasdíleli naprostou koninu.

08.09.2023

Virtuální prohlídka po chytrém domě budoucnosti

Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.

Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.

Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.

generali-smart-home-v1 (2).gif

 

VENKU

Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?

  • Alarm rozpoznávající tváře: alarm je deaktivován identifikací tváře, čímž je zaručena ještě větší bezpečnost. 
  • Technologie detekující možné hrozby: identifikuje hrozbu předem - počínaje nevítanými hosty až třeba po únik vody z pračky.
  • Plně integrované přístroje: využití hlasového ovládání pro všechny bezpečnostní systémy.
  • 360stupňový video monitoring: chrání váš dům ze všech úhlů.

 

KUCHYŇ

Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?

  • Lednice: se skenerem čárových kódů, kamerami a senzory tlaku, díky kterým lze jídlo snadno objednat a doplnit.
  • Zelené myčky na nádobí: využívají odpadní vodu k zalévání květin.
  • Přístroje ovládané gesty: pustíte vodu nebo vypnete troubu, aniž byste se museli něčeho dotknout.
  • Síť propojených přístrojů: jednotlivé přístroje spolu budou komunikovat - např. vám navrhnou co vařit, na základě potravin ve vaší ledničce.
  • Nabíječka na kuchyňské lince: zabudovaná a bezdrátová.

 

 

OBÝVACÍ POKOJ

Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?

  • Chytré tapety: pouštějte si filmy a televizi na zdi.
  • Nábytek měnící podobu: umožní vám změnit funkci pokoje během několika málo sekund.
  • Nastavitelné osvětlení: naučí se vaše preference, uzpůsobí se vašim zvykům a denní době.
  • Zábavní systém reagující na vaše emoce: na základě vaší nálady a obvyklého chování u obrazovky vám nabídne vhodný program.
  • Inteligentní detektory kouře: jsou schopny identifikovat celou škálu škodlivých plynů a toxických plynných chemikálií.

 


LOŽNICE

Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?

  • Chytrá zrcadla: navrhnou, co si vzít na sebe na základě znalosti vašeho šatníku a aktuálního počasí.
  • Chladící polštáře: zabraňují nočnímu pocení, čímž zlepšují kvalitu spánku.
  • Chytré koberce: odhalí vetřelce a upozorní pečující osobu, že došlo k pádu. Vlas koberce pomáhá zmírnit projevy astmatu. 
  • Chytré postele: se zabudovanou obrazovkou, která je napojená na váš chytrý telefon.
  • Chytrá okna: chytrá skla mohou sloužit také jako displej, na povel se zatemní, aby se vám lépe spalo nebo začnou promítat uklidňující scény
 
Vyberte kategorii