Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

4 nejrozšířenější internetové nepravdy

Výrazy dezinformace nebo fake news pronikly do našeho běžného slovníčku. Internet není jen místo plné videí koťátek a hřiště youtuberů. V běžném i ve virtuálním životě nás potkávají věci, před kterými je dobré mít se na pozoru. Víte, co je to hoax? Jak se liší fake news od běžné zprávy, co nahrává konspiračním teoriím a kde končí legrace? Odpovědi najdete ve videu a v článku.

1. Hoaxy: zaručená informace bez zdroje

Rozlišit můžeme čtyři hlavní typy nejrozšířenějších nepravd. V prvé řadě jde o hoaxy, tedy poplašné zprávy. Určitě jste už nějaký hoax zaznamenali. Možná to byla informace o zpoplatnění sociální sítě, na které máte profil, „dobrá rada“, abyste v nouzi zadali PIN do bankomatu obráceně nebo třeba fotka s vlčí smečkou, kterou podle internetových zoologů hlídá alfa samec na posledním místě. Hoaxy se snaží vyvolat emoci. Může jít o strach, vztek nebo třeba solidaritu. Podle čeho hoax poznáte? Často se jedná o přeposlaný email se zaručenou zprávou, kterou se nikde jinde nedočtete. Někdy jde o informaci, která se stala známému známého. Konkrétní zdroj už ale nejde dohledat. Dobré poznávací znamení je i výzva k hromadnému odeslání zprávy dál. Pokud vám do schránky přijde podezřelá zpráva a budete si ji chtít ověřit, můžete využít otevřenou databázi na Hoax.cz.

2. Fake news: hra na seriózní žurnalistiku

Fake news jsou ještě o kousek rafinovanější. Tváří se totiž jako seriózní mediální zpráva. Často vychází na webu, který se zpravodajstvím (alespoň na první pohled) zabývá. Fake news má dokonalé mimikry, takže ji mezi ostatními zprávami rozpoznáte jen při bližším prozkoumání. Stejně jako ostatní sdělení totiž obsahuje titulek, fotku a promyšleně sestavený text. Může se dokonce odkazovat i na existující zdroje. Jenomže jádro fake news je buď překroucené, nebo úplně vymyšlené. Kromě toho jsou fake news většinou vytvořené tak, abychom jim uvěřili a sdíleli je. Na co byste se měli zaměřit, pokud vám zpráva přijde podezřelá:
 

  • Má článek podepsaného a dohledatelného autora? Spousta autorů fake news skrývá svou identitu nebo používá jen smyšlené pseudonymy. Pokud někdo napíše kvalitní a podložený článek, měl by se pod něj být ochotný hrdě podepsat.

  • Nepodstrkuje nám autor ve zprávě svůj názor? Většina fake news je psaná tak, aby svět malovala černobíle a našla jednoznačného viníka za problémy, které bývají často mnohem komplikovanější. Pozor na takové zjednodušené a příliš časté ukazování prstem.

  • Cloumají s vámi po přečtení článku nebo už titulku, emoce? Dobrá novinařina nebývá žádné drama. Z článku byste si měli odnést shrnutí informací, ze kterých si sami uděláte obrázek. Pokud někdo maluje obrázek za vás a snaží se ve vás k někomu vzbudit velmi negativní nebo pozitivní emoci, je čas zpozornět. 

Na internetu se můžete setkat také s tzv. deep fake videy. Jde o technologii, která dokáže simulovat tvář, mimiku a řeč jakékoliv známé osoby. V tomto případě se jednalo o zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Současná deep fake videa jde s trochou tréninku odhalit pozorným sledováním. V budoucnu ale taková možnost pravděpodobně zmizí. Zbývá jediné - mít se na pozoru a aktivně ověřovat. 

3. Konspirační teorie: spiklenci tajné pravdy

Další z říše nepravd jsou konspirační teorie. Může jít o zdánlivě docela komické příběhy o iluminátech nebo ploché Zemi, až po životu nebezpečné nesmysly ohrožující zdraví. Konspirační teorie zažívají v době internetové pořádný rozmach. Nahrávají jim v tom diskuzní fóra, kde se lidé vzájemně podporují o svých přesvědčeních. Konspirační teorie mívají dva hlavní rysy, podle kterých jdou obvykle odhalit: vysvětlují složité věci jednoduchým způsobem a upozorňují na všemožná tajná spiknutí. Jako potvrzení překládají „neprůstřelné“ důkazy. Pokud se vás někdo bude pokoušet přesvědčit o tom, že všichni okolo jsou blázni a jen pár vyvolených zná Pravdu s velkým P o tom, jak to ve světě opravdu chodí, tak dejte pozor. S největší pravděpodobností to bude naprostá konina. 

I na první pohled úsměvné konspirační teorie mohou být velmi nebezpečné, pokud je člověk vezme opravdu vážně.

4. Satira: pointa v nedohlednu

Za posledním důležitým typem kolujících nepravd obvykle nestojí zlý úmysl. Jde o nepochopenou satiru. Nepochopené nebo z kontextu vytržené vtipy začínají žít vlastním životem a pobuřovat. Jedním z takových výstřelků byla například zpráva o tom, že Evropská unie zakáže písmenko Ř, aby zjednodušila češtinu. 

V internetové džungli je jednoduše potřeba mít se pořád na pozoru. A proto vám v následujících videích a textech popíšeme, jak se tu neztratit a nenechat se chytit do pasti výmyslů. Zjistíte třeba, kdo vytváří fake news, proč se nenechat uvěznit do názorové bubliny nebo jak si ověřit správnost informací.

26.03.2024

Esport: Více než jen hraní her?

Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.

Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.

Co je esport

Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.

Esportovci jako maratonci

Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.

Generali penzijní společnost

Nezdravá zábava nebo cesta k rozvoji?

Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.

Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.

Budoucnost tradičního sportu a zábavy se proměňuje

Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.  

Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.

Nový olympijský sport?

Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.

To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.

Generali penzijní společnost podporuje esport

Vyberte kategorii