4 nejrozšířenější internetové nepravdy

Výrazy dezinformace nebo fake news pronikly do našeho běžného slovníčku. Internet není jen místo plné videí koťátek a hřiště youtuberů. V běžném i ve virtuálním životě nás potkávají věci, před kterými je dobré mít se na pozoru. Víte, co je to hoax? Jak se liší fake news od běžné zprávy, co nahrává konspiračním teoriím a kde končí legrace? Odpovědi najdete ve videu a v článku.

1. Hoaxy: zaručená informace bez zdroje

Rozlišit můžeme čtyři hlavní typy nejrozšířenějších nepravd. V prvé řadě jde o hoaxy, tedy poplašné zprávy. Určitě jste už nějaký hoax zaznamenali. Možná to byla informace o zpoplatnění sociální sítě, na které máte profil, „dobrá rada“, abyste v nouzi zadali PIN do bankomatu obráceně nebo třeba fotka s vlčí smečkou, kterou podle internetových zoologů hlídá alfa samec na posledním místě. Hoaxy se snaží vyvolat emoci. Může jít o strach, vztek nebo třeba solidaritu. Podle čeho hoax poznáte? Často se jedná o přeposlaný email se zaručenou zprávou, kterou se nikde jinde nedočtete. Někdy jde o informaci, která se stala známému známého. Konkrétní zdroj už ale nejde dohledat. Dobré poznávací znamení je i výzva k hromadnému odeslání zprávy dál. Pokud vám do schránky přijde podezřelá zpráva a budete si ji chtít ověřit, můžete využít otevřenou databázi na Hoax.cz.

2. Fake news: hra na seriózní žurnalistiku

Fake news jsou ještě o kousek rafinovanější. Tváří se totiž jako seriózní mediální zpráva. Často vychází na webu, který se zpravodajstvím (alespoň na první pohled) zabývá. Fake news má dokonalé mimikry, takže ji mezi ostatními zprávami rozpoznáte jen při bližším prozkoumání. Stejně jako ostatní sdělení totiž obsahuje titulek, fotku a promyšleně sestavený text. Může se dokonce odkazovat i na existující zdroje. Jenomže jádro fake news je buď překroucené, nebo úplně vymyšlené. Kromě toho jsou fake news většinou vytvořené tak, abychom jim uvěřili a sdíleli je. Na co byste se měli zaměřit, pokud vám zpráva přijde podezřelá:
 

  • Má článek podepsaného a dohledatelného autora? Spousta autorů fake news skrývá svou identitu nebo používá jen smyšlené pseudonymy. Pokud někdo napíše kvalitní a podložený článek, měl by se pod něj být ochotný hrdě podepsat.

  • Nepodstrkuje nám autor ve zprávě svůj názor? Většina fake news je psaná tak, aby svět malovala černobíle a našla jednoznačného viníka za problémy, které bývají často mnohem komplikovanější. Pozor na takové zjednodušené a příliš časté ukazování prstem.

  • Cloumají s vámi po přečtení článku nebo už titulku, emoce? Dobrá novinařina nebývá žádné drama. Z článku byste si měli odnést shrnutí informací, ze kterých si sami uděláte obrázek. Pokud někdo maluje obrázek za vás a snaží se ve vás k někomu vzbudit velmi negativní nebo pozitivní emoci, je čas zpozornět. 

 

Na internetu se můžete setkat také s tzv. deep fake videy. Jde o technologii, která dokáže simulovat tvář, mimiku a řeč jakékoliv známé osoby. V tomto případě se jednalo o zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Současná deep fake videa jde s trochou tréninku odhalit pozorným sledováním. V budoucnu ale taková možnost pravděpodobně zmizí. Zbývá jediné - mít se na pozoru a aktivně ověřovat. 

3. Konspirační teorie: spiklenci tajné pravdy

Další z říše nepravd jsou konspirační teorie. Může jít o zdánlivě docela komické příběhy o iluminátech nebo ploché Zemi, až po životu nebezpečné nesmysly ohrožující zdraví. Konspirační teorie zažívají v době internetové pořádný rozmach. Nahrávají jim v tom diskuzní fóra, kde se lidé vzájemně podporují o svých přesvědčeních. Konspirační teorie mívají dva hlavní rysy, podle kterých jdou obvykle odhalit: vysvětlují složité věci jednoduchým způsobem a upozorňují na všemožná tajná spiknutí. Jako potvrzení překládají „neprůstřelné“ důkazy. Pokud se vás někdo bude pokoušet přesvědčit o tom, že všichni okolo jsou blázni a jen pár vyvolených zná Pravdu s velkým P o tom, jak to ve světě opravdu chodí, tak dejte pozor. S největší pravděpodobností to bude naprostá konina. 

 

Muž, který přišel o život, protože uvěřil konspirační teorii.

I na první pohled úsměvné konspirační teorie mohou být velmi nebezpečné, pokud je člověk vezme opravdu vážně.

4. Satira: pointa v nedohlednu

Za posledním důležitým typem kolujících nepravd obvykle nestojí zlý úmysl. Jde o nepochopenou satiru. Nepochopené nebo z kontextu vytržené vtipy začínají žít vlastním životem a pobuřovat. Jedním z takových výstřelků byla například zpráva o tom, že Evropská unie zakáže písmenko Ř, aby zjednodušila češtinu. 

V internetové džungli je jednoduše potřeba mít se pořád na pozoru. A proto vám v následujících videích a textech popíšeme, jak se tu neztratit a nenechat se chytit do pasti výmyslů. Zjistíte třeba, kdo vytváří fake news, proč se nenechat uvěznit do názorové bubliny nebo jak si ověřit správnost informací.

31.01.2023

7 chytrých zařízení, která vám skutečně pomohou snížit náklady na energie v domácnosti

Hledáte inovativní způsoby, jak snížit náklady na energie v domácnosti? Nejste sami. Více než dvě třetiny lidí z celého světa uvádí, že pociťují dopady vzestupu cen potravin a energií na své nákupní zvyklosti. Po rapidním růstu v druhé polovině roku 2021 dosáhly ceny energií v roce 2022 přibližně trojnásobných hodnot. A pokud jde o spotřebu energie, musíme brát v úvahu i krizi v důsledku změny klimatu – i drobné úspory mohou mít velký přínos pro životní prostředí i pro naši peněženku.

Najít způsoby, jak ušetřit, vyžaduje trochu pátrání, ale nemusíte se tím trápit sami: existuje technologie, která to udělá za vás. Stále širší nabídka technologicky vyspělých produktů od chytrých termostatů až po osvětlení napájené solární energií pomáhá výrazně snižovat účty za energie. V tomto průvodci vám představíme 7 chytrých zařízení, s nimiž můžete významně ušetřit.

Co jsou chytrá domácí zařízení?

Propojené elektronické technologie jsou na celém světě na vzestupu a zařízení pro chytrou domácnost nejsou výjimkou. I v České republice vlastní chytrá zařízení téměř polovina domácností. Tato zařízení nám nejen usnadňují život – hlídají bezpečí našeho domova, zapínají topení na dálku nebo poskytují služby hlasového asistenta, ale také mohou významně snižovat náklady na energie.

Možnosti sahají od dlouhodobých a finančně nákladnějších změn, jako jsou chytrá skla a průtokové ohřívače vody, až k produktům, které vyměníte snadno a levně, např. LED žárovky. I když je trh těchto zařízení široký, vytvořit systém chytré domácnosti nemusí být složité – mnoho výrobků lze ovládat pomocí technologie domácího asistenta (například Google Home nebo Amazon Alexa), zatímco jiné jsou dodávány se snadno použitelnými aplikacemi.

Nejlepší chytrá zařízení pro úsporu energie ve vaší domácnosti

1. Chytrý elektroměr

Chytrý měřič plynu a elektřiny vám pomůže přesně sledovat spotřebu a výdaje za energie. Můžete tak efektivněji plánovat výdaje na domácnost, protože místo odhadů budete mít k dispozici přesné údaje. Navíc snadno vyhodnotíte, kolik energie spotřebováváte – a uvidíte dopad, když provedete tolik potřebné změny, které sníží náklady. Chytré elektroměry se budou v České republice plošně zavádět v průběhu roku 2024 na základě směrnice Evropské unie.

2. Chytrý termostat

Regulace teploty v bytě či domě je jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout vysokým účtům za energii, zejména když se potřeba vytápění nebo chlazení během dne mění. Chytrý termostat se dokáže přizpůsobit zvyklostem vaší domácnosti, v případě potřeby upravit teplotu a pomoci vám cíleně snížit spotřebu energie. Často ho lze ovládat pomocí aplikace v telefonu, takže když nejste doma, můžete všechno vypnout a šetřit energii, a nastavit systém tak, aby se znovu spustil až těsně před vaším návratem. Zařízení v hodnotě nižších tisíců korun tak může ušetřit desetitisíce na účtech za energie.

3. Chytré osvětlení

Nastavením chytrého osvětlení v domácnosti si dokážete přizpůsobit atmosféru podle nálady, ale věděli jste, že je to také snadný způsob, jak ušetřit energii? Stačí např. namontovat energeticky úsporné LED žárovky místo těch běžných, přidat chytré vypínače a zavést plán osvětlení řízeného aplikací. Ceny chytrých žárovek se pohybují v řádech stokorun a startovací balíčky, kde kromě žárovek najdete i propojovací zařízení, pořídíte za několik tisíc.

4. Chytrá okna

Pokud doma uvažujete o investici do nových oken, proč nezkusit instalaci chytrých skel? Chytrá skla mohou měnit svou průhlednost, aby blokovala teplo a světlo, a to buď pomocí spínače, hlasového příkazu, nebo dokonce v závislosti na venkovní teplotě. To může být obzvláště účinné zejména v ložnicích, kde chytrá skla zajistí optimální teplo pro spánek, nebo ve vyhrazeném kancelářském prostoru, pokud pravidelně pracujete z domova. Chytrá okna už samozřejmě představují investici v desítkách až stovkách tisíc na domácnost, ale z dlouhodobého hlediska mohou přinést významné úspory.

5. Chytré zásuvky nebo napájecí lišty

Jednou z nejjednodušších (a cenově nejdostupnějších) forem chytré technologie jsou chytré zásuvky nebo napájecí lišty, které lze zapojit do tradičních zásuvek a přeměnit je na zásuvky, které můžete ovládat pomocí aplikace. Díky tomu je daleko snazší vypnout technologie, jako jsou televizory a stolní počítače, které v důsledku pohotovostního režimu spotřebovávají energii, i když je právě nepoužíváte. Tyto chytré pomocníky pořídíte už za pár stovek korun.

6. Průtokový ohřívač

Ačkoli jsou s nimi spojeny určité počáteční náklady, mohou být průtokové ohřívače vody skvělým řešením pro dlouhodobou úsporu energie – podle jedné studie spotřebují až o 34 % méně energie než standardní zásobníkové ohřívače, pokud spotřebujete méně než 150 litrů vody denně. Vzhledem k tomu, že ohřívají vodu okamžitě, odpadá potřeba zásobníku vody, což z nich činí ideální řešení pro menší domácnosti. Jejich cena začíná zhruba na 3 000 Kč.

7. Solární nabíječky baterií

Pokud jde o snížení nákladů na energii v domácnosti, pomůže každá maličkost – proč se tedy nenaučit používat solární nabíječky a panely namísto tradičních zásuvek? Většina lidí si solárně napájené nabíječky představí jen v souvislosti s kempováním nebo dobrodružstvím v přírodě, ale pokud máte dostatek slunce, není důvod, proč byste je nemohli používat k pravidelnému nabíjení malých zařízení jako jsou telefony, tablety, elektrické zubní kartáčky a bezdrátová sluchátka. Pořídit se dají už od dvou tisíc korun.

Další způsoby, jak snížit fakturu za energie 

Stále hledáte další způsoby, jak ušetřit za energii? Vyzkoušejte tyto rychlé tipy:

  • Při nákupu nových technologických výrobků jako jsou televizory, počítače nebo mikrovlnné trouby, si hlídejte jejich energetickou účinnost, abyste zbytečně neplatili za dražší provoz.
  • Chcete, aby vaše přístroje vydržely déle? Využijte na maximum úsporné režimy zabudované v zařízeních jako jsou telefony nebo notebooky.
  • Chladničky jsou často standardně nastaveny na nejchladnější možnou teplotu, proto si teplotu v chladničce zkontrolujte a případně ji zvyšte o několik stupňů, abyste spotřebu energie snížili.
Vyberte kategorii