Jestli ještě cloud nepoužíváte, nejspíš o tom uvažujete. Nebo byste se rádi dozvěděli, o co vlastně jde. A vzhledem k tomu, že v poslední době se dostalo do titulků několik prolomení bezpečnosti cloudu, možná máte pochybnosti, zda je bezpečné ukládání dat do cloudu vůbec možné.
V tomto článku přinášíme všechno, co potřebujete vědět o bezpečnosti a soukromí cloudu – a naše doporučení, zda byste mu měli věřit.
Služba cloudového ukládání dat vám umožní ukládat soubory na server a přistupovat k nim přes internet z jakéhokoli zařízení. Takže i v případě ztráty, ukradení, nebo poškození vašeho zařízení budou vaše data živá a zdravá u poskytovatele cloudových služeb. Tak je to alespoň myšleno.
Stručně řečeno, protože cloud nemají pod kontrolou. Při používání některé z těchto služeb předáváte své soubory firmě, ke které máte důvěru, že se o ně postará. Čas od času se stane, že dojde k prolomení bezpečnosti nějakého cloudu.
Ale samozřejmě ani ostatní metody ukládání souborů nejsou bez rizika. Otázka tedy nezní, zda existuje 100% bezpečné cloudové úložiště, ale zda je cloud větší riziko, než ukládání na váš pevný disk.
Hlavní obavou většiny lidí je hackerský útok. A tato obava není zcela planá. Nejobvyklejším způsobem je hackerský útok na jednotlivce, kdy se útočníci nějak zmocní jeho hesla a použijí ho k přístupu k jeho souborům (možná jste zaslechli, jak se takové neštěstí přihodilo nějaké celebritě). Nicméně hacknutí cloudu samotného je mnohem obtížnější, a tudíž i mnohem vzácnější.
Závažnější obavou může být soukromí při používání cloudu. Přístup k datům tam uloženým si může vyžádat státní správa nebo policie a často je jim vyhověno. Někteří poskytovatelé cloudových služeb využívají data, která drží, při tvorbě svých dalších služeb, jako je indexování a vyhledávání. Sice nejde o bezpečnostní hrozbu, ale pokud si ceníte soukromí, stojí to za úvahu.
Cloudová úložiště jsou sama o sobě velice bezpečná, ale je několik věcí, které pro další zvýšení jejich bezpečnosti udělat můžete:
Celkově je ukládání do cloudu podstatně bezpečnější než ukládání na váš pevný disk. A jestli máte obavy i přesto, je spousta kroků, které můžete podniknout, abyste bezpečnost ukládání do cloudu ještě zvýšili.
Nicméně každá vrstva bezpečnosti navíc vám používání cloudového úložiště zkomplikuje a nasadit všechny z nich je pro většinu lidí nejspíš přehnané. Takže si dobře rozmyslete, jestli zvýšení bezpečnosti na úkor pohodlí skutečně potřebujete.
Všichni víme, že bychom si měli udělat čas na vymýšlení bezpečných hesel – ale přestože víme, že to je důležité, máte tendenci odkládat to na později. Patří to, zkrátka, mezi věci jako jít si zaběhat nebo začít zdravě jíst.
Podle jedné studie se na téměř třetinu hesel, které si vytvořili zákazníci jednoho internetového knihkupectví, výzkumníkům podařilo přijít do minuty. Pouze na 0,8 % hesel se jim nepodařilo přijít vůbec, a to byla složitá hesla přes deset znaků dlouhá. Je jasné, že potřebujeme lepší hesla, ale pamatovat si dlouhé řady náhodných znaků není snadné. Je potřeba se vyzbrojit triky!
Prvním trikem je vytvořit si dobře zapamatovatelné heslo, které ale pro všechny ostatní bude vypadat jako náhodný shluk znaků. Nám se líbí následující metoda:
1. Začněte tím, že dáte dohromady větu, která se vám bude dobře pamatovat, o minimálně 10 slovech.
2. Napište si první písmeno každého slova.
3. Některá z písmen nahraďte čísly nebo symboly. Například místo „l“ dejte „1“ nebo „s“ nahraďte znakem „$“.
Takové heslo si samozřejmě zapamatovat nedokážete, ale nezoufejte – dáte ho dohromady pomocí původní věty. Abyste si udělali představu, nakolik je vaše heslo bezpečné, zadejte ho na howsecureismypassword.net.
Jestli máte hesel hodně, budete potřebovat ještě další pomoc. Naštěstí hodně prohlížečů, mimo jiné Safari a Chrome, umí vaše hesla bezpečně uložit spolu s weby, na kterých je používáte. Zadání hesla je pak otázkou jednoho klepnutí. Jestli si potřebujete zapamatovat hesla nejenom k webům, umí něco podobného i aplikace jako 1Password. Mnohé z těchto správců hesel, ať už jsou to aplikace nebo fungují v prohlížeči, vám také dokáží navrhovat nová hesla, i když nepůjdou zapamatovat tak dobře jako ta, která si vymyslíte sami.
Když budete mít všechna hesla uložená v počítači nebo v telefonu, samozřejmě si toto zařízení musíte zabezpečit. To znamená zaprvé zamknout přístroj bezpečným heslem, například heslem sestaveným metodou věty. Pak si pokud možno pro větší bezpečnost a pohodlí nastavte odemykání pomocí otisků prstů nebo rozpoznání obličeje
Jinou možností je udělat, co doporučuje Norský odborník na bezpečnost Per Thorsheim: napište si hesla na papír. Přesně tak. Napsat si na papír složité heslo, zvlášť, když ho někam schováte, je bezpečnější než jednoduchá hesla, která si nikam nenapíšete.
Kéž by podobně jednoduché triky zabraly i na běhání a zdravou stravu.