Jestli ještě cloud nepoužíváte, nejspíš o tom uvažujete. Nebo byste se rádi dozvěděli, o co vlastně jde. A vzhledem k tomu, že v poslední době se dostalo do titulků několik prolomení bezpečnosti cloudu, možná máte pochybnosti, zda je bezpečné ukládání dat do cloudu vůbec možné.
V tomto článku přinášíme všechno, co potřebujete vědět o bezpečnosti a soukromí cloudu – a naše doporučení, zda byste mu měli věřit.
Služba cloudového ukládání dat vám umožní ukládat soubory na server a přistupovat k nim přes internet z jakéhokoli zařízení. Takže i v případě ztráty, ukradení, nebo poškození vašeho zařízení budou vaše data živá a zdravá u poskytovatele cloudových služeb. Tak je to alespoň myšleno.
Stručně řečeno, protože cloud nemají pod kontrolou. Při používání některé z těchto služeb předáváte své soubory firmě, ke které máte důvěru, že se o ně postará. Čas od času se stane, že dojde k prolomení bezpečnosti nějakého cloudu.
Ale samozřejmě ani ostatní metody ukládání souborů nejsou bez rizika. Otázka tedy nezní, zda existuje 100% bezpečné cloudové úložiště, ale zda je cloud větší riziko, než ukládání na váš pevný disk.
Hlavní obavou většiny lidí je hackerský útok. A tato obava není zcela planá. Nejobvyklejším způsobem je hackerský útok na jednotlivce, kdy se útočníci nějak zmocní jeho hesla a použijí ho k přístupu k jeho souborům (možná jste zaslechli, jak se takové neštěstí přihodilo nějaké celebritě). Nicméně hacknutí cloudu samotného je mnohem obtížnější, a tudíž i mnohem vzácnější.
Závažnější obavou může být soukromí při používání cloudu. Přístup k datům tam uloženým si může vyžádat státní správa nebo policie a často je jim vyhověno. Někteří poskytovatelé cloudových služeb využívají data, která drží, při tvorbě svých dalších služeb, jako je indexování a vyhledávání. Sice nejde o bezpečnostní hrozbu, ale pokud si ceníte soukromí, stojí to za úvahu.
Cloudová úložiště jsou sama o sobě velice bezpečná, ale je několik věcí, které pro další zvýšení jejich bezpečnosti udělat můžete:
Celkově je ukládání do cloudu podstatně bezpečnější než ukládání na váš pevný disk. A jestli máte obavy i přesto, je spousta kroků, které můžete podniknout, abyste bezpečnost ukládání do cloudu ještě zvýšili.
Nicméně každá vrstva bezpečnosti navíc vám používání cloudového úložiště zkomplikuje a nasadit všechny z nich je pro většinu lidí nejspíš přehnané. Takže si dobře rozmyslete, jestli zvýšení bezpečnosti na úkor pohodlí skutečně potřebujete.
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?