Přináší cloud bezpečí, nebo riziko?

Jestli ještě cloud nepoužíváte, nejspíš o tom uvažujete. Nebo byste se rádi dozvěděli, o co vlastně jde. A vzhledem k tomu, že v poslední době se dostalo do titulků několik prolomení bezpečnosti cloudu, možná máte pochybnosti, zda je bezpečné ukládání dat do cloudu vůbec možné.

V tomto článku přinášíme všechno, co potřebujete vědět o bezpečnosti a soukromí cloudu – a naše doporučení, zda byste mu měli věřit.

Co je cloud?

Služba cloudového ukládání dat vám umožní ukládat soubory na server a přistupovat k nim přes internet z jakéhokoli zařízení. Takže i v případě ztráty, ukradení, nebo poškození vašeho zařízení budou vaše data živá a zdravá u poskytovatele cloudových služeb. Tak je to alespoň myšleno.

Proč z něj lidé mají obavy?

Stručně řečeno, protože cloud nemají pod kontrolou. Při používání některé z těchto služeb předáváte své soubory firmě, ke které máte důvěru, že se o ně postará. Čas od času se stane, že dojde k prolomení bezpečnosti nějakého cloudu.

Ale samozřejmě ani ostatní metody ukládání souborů nejsou bez rizika. Otázka tedy nezní, zda existuje 100% bezpečné cloudové úložiště, ale zda je cloud větší riziko, než ukládání na váš pevný disk.

Jaká jsou tedy rizika?

Hlavní obavou většiny lidí je hackerský útok. A tato obava není zcela planá. Nejobvyklejším způsobem je hackerský útok na jednotlivce, kdy se útočníci nějak zmocní jeho hesla a použijí ho k přístupu k jeho souborům (možná jste zaslechli, jak se takové neštěstí přihodilo nějaké celebritě). Nicméně hacknutí cloudu samotného je mnohem obtížnější, a tudíž i mnohem vzácnější.

Závažnější obavou může být soukromí při používání cloudu. Přístup k datům tam uloženým si může vyžádat státní správa nebo policie a často je jim vyhověno. Někteří poskytovatelé cloudových služeb využívají data, která drží, při tvorbě svých dalších služeb, jako je indexování a vyhledávání. Sice nejde o bezpečnostní hrozbu, ale pokud si ceníte soukromí, stojí to za úvahu.

Jaké jsou výhody?

  • Datová centra, v nichž běží servery s vašimi soubory, jsou extrémně zabezpečené prostory. Přímý přístup do nich má jen hrstka zaměstnanců a non-stop je hlídá ostraha.
  • Vaše soubory budou silně šifrované, takže pro hackery bude mnohem těžší zaútočit na cloud než na váš pevný disk.
  • Většinou je to levnější než koupit si svá vlastní fyzická zálohovací zařízení.
  • Snadno se používají: zálohování je automatické a soubory jsou vždy na dosah hesla.
  • Své soubory můžete získat i zálohovat kdekoli, kde se připojíte k internetu.

Můžu něco udělat pro zvýšení bezpečnosti svého cloudu?

Cloudová úložiště jsou sama o sobě velice bezpečná, ale je několik věcí, které pro další zvýšení jejich bezpečnosti udělat můžete:

  • Používejte službu, která nabízí dvojúrovňové ověřování, při němž je k ověření vaší identity kromě hesla potřeba ještě nějaká další metoda (například kód z SMS nebo použití konkrétního zařízení).
  • Používejte silné heslo
  • Používejte cloud jen jako zálohu, ne jako jediné úložiště všech svých souborů.
  • Jestli kladete důraz na ochranu soukromí, zálohujte si citlivá data zvlášť na pevný disk, který nebude připojený k vašemu počítači.
  • Používejte službu VPN, která vám umožní šifrovat vaše data při průchodu internetem (zvlášť, když jste na veřejné WiFi).
  • Používejte šifrovací software a citlivým souborům přidejte šifrováním další vrstvu ochrany, než si je do cloudu  zálohujete.

Naše doporučení

Celkově je ukládání do cloudu podstatně bezpečnější než ukládání na váš pevný disk. A jestli máte obavy i přesto, je spousta kroků, které můžete podniknout, abyste bezpečnost ukládání do cloudu ještě zvýšili.

Nicméně každá vrstva bezpečnosti navíc vám používání cloudového úložiště zkomplikuje a nasadit všechny z nich je pro většinu lidí nejspíš přehnané. Takže si dobře rozmyslete, jestli zvýšení bezpečnosti na úkor pohodlí skutečně potřebujete.

 

08.08.2023

Virtuální prohlídka po chytrém domě budoucnosti

Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.

Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.

Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.

generali-smart-home-v1 (2).gif

 

VENKU

Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?

  • Alarm rozpoznávající tváře: alarm je deaktivován identifikací tváře, čímž je zaručena ještě větší bezpečnost. 
  • Technologie detekující možné hrozby: identifikuje hrozbu předem - počínaje nevítanými hosty až třeba po únik vody z pračky.
  • Plně integrované přístroje: využití hlasového ovládání pro všechny bezpečnostní systémy.
  • 360stupňový video monitoring: chrání váš dům ze všech úhlů.

 

KUCHYŇ

Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?

  • Lednice: se skenerem čárových kódů, kamerami a senzory tlaku, díky kterým lze jídlo snadno objednat a doplnit.
  • Zelené myčky na nádobí: využívají odpadní vodu k zalévání květin.
  • Přístroje ovládané gesty: pustíte vodu nebo vypnete troubu, aniž byste se museli něčeho dotknout.
  • Síť propojených přístrojů: jednotlivé přístroje spolu budou komunikovat - např. vám navrhnou co vařit, na základě potravin ve vaší ledničce.
  • Nabíječka na kuchyňské lince: zabudovaná a bezdrátová.

 

 

OBÝVACÍ POKOJ

Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?

  • Chytré tapety: pouštějte si filmy a televizi na zdi.
  • Nábytek měnící podobu: umožní vám změnit funkci pokoje během několika málo sekund.
  • Nastavitelné osvětlení: naučí se vaše preference, uzpůsobí se vašim zvykům a denní době.
  • Zábavní systém reagující na vaše emoce: na základě vaší nálady a obvyklého chování u obrazovky vám nabídne vhodný program.
  • Inteligentní detektory kouře: jsou schopny identifikovat celou škálu škodlivých plynů a toxických plynných chemikálií.

 


LOŽNICE

Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?

  • Chytrá zrcadla: navrhnou, co si vzít na sebe na základě znalosti vašeho šatníku a aktuálního počasí.
  • Chladící polštáře: zabraňují nočnímu pocení, čímž zlepšují kvalitu spánku.
  • Chytré koberce: odhalí vetřelce a upozorní pečující osobu, že došlo k pádu. Vlas koberce pomáhá zmírnit projevy astmatu. 
  • Chytré postele: se zabudovanou obrazovkou, která je napojená na váš chytrý telefon.
  • Chytrá okna: chytrá skla mohou sloužit také jako displej, na povel se zatemní, aby se vám lépe spalo nebo začnou promítat uklidňující scény

 

Vyberte kategorii