Přináší cloud bezpečí, nebo riziko?

Jestli ještě cloud nepoužíváte, nejspíš o tom uvažujete. Nebo byste se rádi dozvěděli, o co vlastně jde. A vzhledem k tomu, že v poslední době se dostalo do titulků několik prolomení bezpečnosti cloudu, možná máte pochybnosti, zda je bezpečné ukládání dat do cloudu vůbec možné.

V tomto článku přinášíme všechno, co potřebujete vědět o bezpečnosti a soukromí cloudu – a naše doporučení, zda byste mu měli věřit.

Co je cloud?

Služba cloudového ukládání dat vám umožní ukládat soubory na server a přistupovat k nim přes internet z jakéhokoli zařízení. Takže i v případě ztráty, ukradení, nebo poškození vašeho zařízení budou vaše data živá a zdravá u poskytovatele cloudových služeb. Tak je to alespoň myšleno.

Proč z něj lidé mají obavy?

Stručně řečeno, protože cloud nemají pod kontrolou. Při používání některé z těchto služeb předáváte své soubory firmě, ke které máte důvěru, že se o ně postará. Čas od času se stane, že dojde k prolomení bezpečnosti nějakého cloudu.

Ale samozřejmě ani ostatní metody ukládání souborů nejsou bez rizika. Otázka tedy nezní, zda existuje 100% bezpečné cloudové úložiště, ale zda je cloud větší riziko, než ukládání na váš pevný disk.

Jaká jsou tedy rizika?

Hlavní obavou většiny lidí je hackerský útok. A tato obava není zcela planá. Nejobvyklejším způsobem je hackerský útok na jednotlivce, kdy se útočníci nějak zmocní jeho hesla a použijí ho k přístupu k jeho souborům (možná jste zaslechli, jak se takové neštěstí přihodilo nějaké celebritě). Nicméně hacknutí cloudu samotného je mnohem obtížnější, a tudíž i mnohem vzácnější.

Závažnější obavou může být soukromí při používání cloudu. Přístup k datům tam uloženým si může vyžádat státní správa nebo policie a často je jim vyhověno. Někteří poskytovatelé cloudových služeb využívají data, která drží, při tvorbě svých dalších služeb, jako je indexování a vyhledávání. Sice nejde o bezpečnostní hrozbu, ale pokud si ceníte soukromí, stojí to za úvahu.

Jaké jsou výhody?

  • Datová centra, v nichž běží servery s vašimi soubory, jsou extrémně zabezpečené prostory. Přímý přístup do nich má jen hrstka zaměstnanců a non-stop je hlídá ostraha.
  • Vaše soubory budou silně šifrované, takže pro hackery bude mnohem těžší zaútočit na cloud než na váš pevný disk.
  • Většinou je to levnější než koupit si svá vlastní fyzická zálohovací zařízení.
  • Snadno se používají: zálohování je automatické a soubory jsou vždy na dosah hesla.
  • Své soubory můžete získat i zálohovat kdekoli, kde se připojíte k internetu.

Můžu něco udělat pro zvýšení bezpečnosti svého cloudu?

Cloudová úložiště jsou sama o sobě velice bezpečná, ale je několik věcí, které pro další zvýšení jejich bezpečnosti udělat můžete:

  • Používejte službu, která nabízí dvojúrovňové ověřování, při němž je k ověření vaší identity kromě hesla potřeba ještě nějaká další metoda (například kód z SMS nebo použití konkrétního zařízení).
  • Používejte silné heslo
  • Používejte cloud jen jako zálohu, ne jako jediné úložiště všech svých souborů.
  • Jestli kladete důraz na ochranu soukromí, zálohujte si citlivá data zvlášť na pevný disk, který nebude připojený k vašemu počítači.
  • Používejte službu VPN, která vám umožní šifrovat vaše data při průchodu internetem (zvlášť, když jste na veřejné WiFi).
  • Používejte šifrovací software a citlivým souborům přidejte šifrováním další vrstvu ochrany, než si je do cloudu  zálohujete.

Naše doporučení

Celkově je ukládání do cloudu podstatně bezpečnější než ukládání na váš pevný disk. A jestli máte obavy i přesto, je spousta kroků, které můžete podniknout, abyste bezpečnost ukládání do cloudu ještě zvýšili.

Nicméně každá vrstva bezpečnosti navíc vám používání cloudového úložiště zkomplikuje a nasadit všechny z nich je pro většinu lidí nejspíš přehnané. Takže si dobře rozmyslete, jestli zvýšení bezpečnosti na úkor pohodlí skutečně potřebujete.

 

31.01.2023

7 chytrých zařízení, která vám skutečně pomohou snížit náklady na energie v domácnosti

Hledáte inovativní způsoby, jak snížit náklady na energie v domácnosti? Nejste sami. Více než dvě třetiny lidí z celého světa uvádí, že pociťují dopady vzestupu cen potravin a energií na své nákupní zvyklosti. Po rapidním růstu v druhé polovině roku 2021 dosáhly ceny energií v roce 2022 přibližně trojnásobných hodnot. A pokud jde o spotřebu energie, musíme brát v úvahu i krizi v důsledku změny klimatu – i drobné úspory mohou mít velký přínos pro životní prostředí i pro naši peněženku.

Najít způsoby, jak ušetřit, vyžaduje trochu pátrání, ale nemusíte se tím trápit sami: existuje technologie, která to udělá za vás. Stále širší nabídka technologicky vyspělých produktů od chytrých termostatů až po osvětlení napájené solární energií pomáhá výrazně snižovat účty za energie. V tomto průvodci vám představíme 7 chytrých zařízení, s nimiž můžete významně ušetřit.

Co jsou chytrá domácí zařízení?

Propojené elektronické technologie jsou na celém světě na vzestupu a zařízení pro chytrou domácnost nejsou výjimkou. I v České republice vlastní chytrá zařízení téměř polovina domácností. Tato zařízení nám nejen usnadňují život – hlídají bezpečí našeho domova, zapínají topení na dálku nebo poskytují služby hlasového asistenta, ale také mohou významně snižovat náklady na energie.

Možnosti sahají od dlouhodobých a finančně nákladnějších změn, jako jsou chytrá skla a průtokové ohřívače vody, až k produktům, které vyměníte snadno a levně, např. LED žárovky. I když je trh těchto zařízení široký, vytvořit systém chytré domácnosti nemusí být složité – mnoho výrobků lze ovládat pomocí technologie domácího asistenta (například Google Home nebo Amazon Alexa), zatímco jiné jsou dodávány se snadno použitelnými aplikacemi.

Nejlepší chytrá zařízení pro úsporu energie ve vaší domácnosti

1. Chytrý elektroměr

Chytrý měřič plynu a elektřiny vám pomůže přesně sledovat spotřebu a výdaje za energie. Můžete tak efektivněji plánovat výdaje na domácnost, protože místo odhadů budete mít k dispozici přesné údaje. Navíc snadno vyhodnotíte, kolik energie spotřebováváte – a uvidíte dopad, když provedete tolik potřebné změny, které sníží náklady. Chytré elektroměry se budou v České republice plošně zavádět v průběhu roku 2024 na základě směrnice Evropské unie.

2. Chytrý termostat

Regulace teploty v bytě či domě je jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout vysokým účtům za energii, zejména když se potřeba vytápění nebo chlazení během dne mění. Chytrý termostat se dokáže přizpůsobit zvyklostem vaší domácnosti, v případě potřeby upravit teplotu a pomoci vám cíleně snížit spotřebu energie. Často ho lze ovládat pomocí aplikace v telefonu, takže když nejste doma, můžete všechno vypnout a šetřit energii, a nastavit systém tak, aby se znovu spustil až těsně před vaším návratem. Zařízení v hodnotě nižších tisíců korun tak může ušetřit desetitisíce na účtech za energie.

3. Chytré osvětlení

Nastavením chytrého osvětlení v domácnosti si dokážete přizpůsobit atmosféru podle nálady, ale věděli jste, že je to také snadný způsob, jak ušetřit energii? Stačí např. namontovat energeticky úsporné LED žárovky místo těch běžných, přidat chytré vypínače a zavést plán osvětlení řízeného aplikací. Ceny chytrých žárovek se pohybují v řádech stokorun a startovací balíčky, kde kromě žárovek najdete i propojovací zařízení, pořídíte za několik tisíc.

4. Chytrá okna

Pokud doma uvažujete o investici do nových oken, proč nezkusit instalaci chytrých skel? Chytrá skla mohou měnit svou průhlednost, aby blokovala teplo a světlo, a to buď pomocí spínače, hlasového příkazu, nebo dokonce v závislosti na venkovní teplotě. To může být obzvláště účinné zejména v ložnicích, kde chytrá skla zajistí optimální teplo pro spánek, nebo ve vyhrazeném kancelářském prostoru, pokud pravidelně pracujete z domova. Chytrá okna už samozřejmě představují investici v desítkách až stovkách tisíc na domácnost, ale z dlouhodobého hlediska mohou přinést významné úspory.

5. Chytré zásuvky nebo napájecí lišty

Jednou z nejjednodušších (a cenově nejdostupnějších) forem chytré technologie jsou chytré zásuvky nebo napájecí lišty, které lze zapojit do tradičních zásuvek a přeměnit je na zásuvky, které můžete ovládat pomocí aplikace. Díky tomu je daleko snazší vypnout technologie, jako jsou televizory a stolní počítače, které v důsledku pohotovostního režimu spotřebovávají energii, i když je právě nepoužíváte. Tyto chytré pomocníky pořídíte už za pár stovek korun.

6. Průtokový ohřívač

Ačkoli jsou s nimi spojeny určité počáteční náklady, mohou být průtokové ohřívače vody skvělým řešením pro dlouhodobou úsporu energie – podle jedné studie spotřebují až o 34 % méně energie než standardní zásobníkové ohřívače, pokud spotřebujete méně než 150 litrů vody denně. Vzhledem k tomu, že ohřívají vodu okamžitě, odpadá potřeba zásobníku vody, což z nich činí ideální řešení pro menší domácnosti. Jejich cena začíná zhruba na 3 000 Kč.

7. Solární nabíječky baterií

Pokud jde o snížení nákladů na energii v domácnosti, pomůže každá maličkost – proč se tedy nenaučit používat solární nabíječky a panely namísto tradičních zásuvek? Většina lidí si solárně napájené nabíječky představí jen v souvislosti s kempováním nebo dobrodružstvím v přírodě, ale pokud máte dostatek slunce, není důvod, proč byste je nemohli používat k pravidelnému nabíjení malých zařízení jako jsou telefony, tablety, elektrické zubní kartáčky a bezdrátová sluchátka. Pořídit se dají už od dvou tisíc korun.

Další způsoby, jak snížit fakturu za energie 

Stále hledáte další způsoby, jak ušetřit za energii? Vyzkoušejte tyto rychlé tipy:

  • Při nákupu nových technologických výrobků jako jsou televizory, počítače nebo mikrovlnné trouby, si hlídejte jejich energetickou účinnost, abyste zbytečně neplatili za dražší provoz.
  • Chcete, aby vaše přístroje vydržely déle? Využijte na maximum úsporné režimy zabudované v zařízeních jako jsou telefony nebo notebooky.
  • Chladničky jsou často standardně nastaveny na nejchladnější možnou teplotu, proto si teplotu v chladničce zkontrolujte a případně ji zvyšte o několik stupňů, abyste spotřebu energie snížili.
Vyberte kategorii