Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

3 důvody, proč se šíří fake news

Nechat se napálit dezinformacemi je snadné. Nezáleží na tom, kolik nám je let, čím se živíme nebo jaké máme politické názory. Stát se to může úplně každému. Šíření fake news pomáhají myšlenkové mechanismy, které používáme úplně všichni každý den. Jaké to jsou a jak se jim bránit?

1. Kognitivní zkratky

Uvěřit zprávě, která vypadá jako ověřený fakt, bývá někdy až příliš jednoduché. Mohou za to tzv. kognitivní zkratky. Jde o naučené způsoby myšlení. Jednou z těchto zkratek je například konfirmační zkreslení. Pod odborně znějícím názvem se skrývá zkušenost, kterou máme úplně všichni. Ze záplavy informací, které se na nás valí, jednoduše upřednostňujeme ty, které potvrzují náš vlastní názor. Naše mozky tak trochu „v režimu autopilot“ šetří energii, protože vyhodnocovat neustále nové a nové informace je samozřejmě náročné. Podobných zkratek máme v mozku spoustu a tvůrci fake news je umí velmi dobře využít. Jediná obrana před nimi je vědět, jak přesně fungují.

2. Efekt zpětného rázu

Ruku v ruce s konfirmačním zkreslením jde často také kognitivní disonance. Jedná se o psychologický jev, při kterém obhajujeme situaci či podnět, který se nám ve skutečnosti příčí. Například když před ostatními bráníme člověka, který nám ubližuje, nebo zlehčujeme situaci, i když jsou její dopady neoddiskutovatelné. Naše rozhodování ovlivňuje také efekt zpětného rázu. Neboli pokud jsme o něčem opravdu přesvědčení, nepřemluví nás ani ty nejsilnější argumenty. Stane se pravý naopak - svou pravdu nakonec bráníme ještě úporněji. 

Přes část České republiky se v minulých měsících přehnala epidemie kognitivní disonance.

3. Jsme jako vyvolení 

Fake news často lichotí našemu pocitu jistoty a výjimečnosti. Dejme si proto pozor na zprávy, které se snaží odhalit „všemi tajené pravdy, které zná jen hrstka výjimečných“. A taky pozor na příliš jednoduché vysvětlení složitých věcí. Autor, který je hned se vším hotový, si nezaslouží naši pozornost. Šíření fake news pomáhá také starý známý princip, podle kterého se stokrát opakovaná lež stává pravdou. Zvlášť na sociálních sítích není sto sdílení vůbec žádný problém. 

Důvěřuj, ale prověřuj

Jenomže jak na to všechno vyzrát, když otevřeme zprávy? Pokud jsme se nechali napálit, není důvod si to dlouze vyčítat. Vezměme to jako dobrou příležitost si uvědomit, proč se to stalo a jak už příště nenaletět. Zkusme si uvědomit, že i my sami se můžeme ztratit v labyrintu kongnitivních zkratek. Proto je dobré čas od času zpochybňovat i to, s čím sami souhlasíme. Ne nadarmo se říká, důvěřuj, ale prověřuj. Zkusme druhou stranu opravdu pochopit a pak pečlivě zvážit všechny její argumenty. Není to tak pohodlné jako tisíckrát prošlapané myšlenkové cestičky, ale poslouží vám to mnohem víc a nakonec si poděkujeme.

Zjistěte víc o tom, jak se šíří fake news.

12.01.2024
4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii