Nechat se napálit dezinformacemi je snadné. Nezáleží na tom, kolik nám je let, čím se živíme nebo jaké máme politické názory. Stát se to může úplně každému. Šíření fake news pomáhají myšlenkové mechanismy, které používáme úplně všichni každý den. Jaké to jsou a jak se jim bránit?
Uvěřit zprávě, která vypadá jako ověřený fakt, bývá někdy až příliš jednoduché. Mohou za to tzv. kognitivní zkratky. Jde o naučené způsoby myšlení. Jednou z těchto zkratek je například konfirmační zkreslení. Pod odborně znějícím názvem se skrývá zkušenost, kterou máme úplně všichni. Ze záplavy informací, které se na nás valí, jednoduše upřednostňujeme ty, které potvrzují náš vlastní názor. Naše mozky tak trochu „v režimu autopilot“ šetří energii, protože vyhodnocovat neustále nové a nové informace je samozřejmě náročné. Podobných zkratek máme v mozku spoustu a tvůrci fake news je umí velmi dobře využít. Jediná obrana před nimi je vědět, jak přesně fungují.
Ruku v ruce s konfirmačním zkreslením jde často také kognitivní disonance. Jedná se o psychologický jev, při kterém obhajujeme situaci či podnět, který se nám ve skutečnosti příčí. Například když před ostatními bráníme člověka, který nám ubližuje, nebo zlehčujeme situaci, i když jsou její dopady neoddiskutovatelné. Naše rozhodování ovlivňuje také efekt zpětného rázu. Neboli pokud jsme o něčem opravdu přesvědčení, nepřemluví nás ani ty nejsilnější argumenty. Stane se pravý naopak - svou pravdu nakonec bráníme ještě úporněji.
Přes část České republiky se v minulých měsících přehnala epidemie kognitivní disonance.
Fake news často lichotí našemu pocitu jistoty a výjimečnosti. Dejme si proto pozor na zprávy, které se snaží odhalit „všemi tajené pravdy, které zná jen hrstka výjimečných“. A taky pozor na příliš jednoduché vysvětlení složitých věcí. Autor, který je hned se vším hotový, si nezaslouží naši pozornost. Šíření fake news pomáhá také starý známý princip, podle kterého se stokrát opakovaná lež stává pravdou. Zvlášť na sociálních sítích není sto sdílení vůbec žádný problém.
Důvěřuj, ale prověřuj
Jenomže jak na to všechno vyzrát, když otevřeme zprávy? Pokud jsme se nechali napálit, není důvod si to dlouze vyčítat. Vezměme to jako dobrou příležitost si uvědomit, proč se to stalo a jak už příště nenaletět. Zkusme si uvědomit, že i my sami se můžeme ztratit v labyrintu kongnitivních zkratek. Proto je dobré čas od času zpochybňovat i to, s čím sami souhlasíme. Ne nadarmo se říká, důvěřuj, ale prověřuj. Zkusme druhou stranu opravdu pochopit a pak pečlivě zvážit všechny její argumenty. Není to tak pohodlné jako tisíckrát prošlapané myšlenkové cestičky, ale poslouží vám to mnohem víc a nakonec si poděkujeme.
Zjistěte víc o tom, jak se šíří fake news.
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?