Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

3 důvody, proč se šíří fake news

Nechat se napálit dezinformacemi je snadné. Nezáleží na tom, kolik nám je let, čím se živíme nebo jaké máme politické názory. Stát se to může úplně každému. Šíření fake news pomáhají myšlenkové mechanismy, které používáme úplně všichni každý den. Jaké to jsou a jak se jim bránit?

1. Kognitivní zkratky

Uvěřit zprávě, která vypadá jako ověřený fakt, bývá někdy až příliš jednoduché. Mohou za to tzv. kognitivní zkratky. Jde o naučené způsoby myšlení. Jednou z těchto zkratek je například konfirmační zkreslení. Pod odborně znějícím názvem se skrývá zkušenost, kterou máme úplně všichni. Ze záplavy informací, které se na nás valí, jednoduše upřednostňujeme ty, které potvrzují náš vlastní názor. Naše mozky tak trochu „v režimu autopilot“ šetří energii, protože vyhodnocovat neustále nové a nové informace je samozřejmě náročné. Podobných zkratek máme v mozku spoustu a tvůrci fake news je umí velmi dobře využít. Jediná obrana před nimi je vědět, jak přesně fungují.

2. Efekt zpětného rázu

Ruku v ruce s konfirmačním zkreslením jde často také kognitivní disonance. Jedná se o psychologický jev, při kterém obhajujeme situaci či podnět, který se nám ve skutečnosti příčí. Například když před ostatními bráníme člověka, který nám ubližuje, nebo zlehčujeme situaci, i když jsou její dopady neoddiskutovatelné. Naše rozhodování ovlivňuje také efekt zpětného rázu. Neboli pokud jsme o něčem opravdu přesvědčení, nepřemluví nás ani ty nejsilnější argumenty. Stane se pravý naopak - svou pravdu nakonec bráníme ještě úporněji. 

Přes část České republiky se v minulých měsících přehnala epidemie kognitivní disonance.

3. Jsme jako vyvolení 

Fake news často lichotí našemu pocitu jistoty a výjimečnosti. Dejme si proto pozor na zprávy, které se snaží odhalit „všemi tajené pravdy, které zná jen hrstka výjimečných“. A taky pozor na příliš jednoduché vysvětlení složitých věcí. Autor, který je hned se vším hotový, si nezaslouží naši pozornost. Šíření fake news pomáhá také starý známý princip, podle kterého se stokrát opakovaná lež stává pravdou. Zvlášť na sociálních sítích není sto sdílení vůbec žádný problém. 

Důvěřuj, ale prověřuj

Jenomže jak na to všechno vyzrát, když otevřeme zprávy? Pokud jsme se nechali napálit, není důvod si to dlouze vyčítat. Vezměme to jako dobrou příležitost si uvědomit, proč se to stalo a jak už příště nenaletět. Zkusme si uvědomit, že i my sami se můžeme ztratit v labyrintu kongnitivních zkratek. Proto je dobré čas od času zpochybňovat i to, s čím sami souhlasíme. Ne nadarmo se říká, důvěřuj, ale prověřuj. Zkusme druhou stranu opravdu pochopit a pak pečlivě zvážit všechny její argumenty. Není to tak pohodlné jako tisíckrát prošlapané myšlenkové cestičky, ale poslouží vám to mnohem víc a nakonec si poděkujeme.

Zjistěte víc o tom, jak se šíří fake news.

26.03.2024

Esport: Více než jen hraní her?

Není to jen hraní her pro teenagery, ale rychle se rozvíjející oblast zábavního průmyslu, která má před sebou ještě slibnou budoucnost.

Je to spojení technologie, soutěživosti a vášně, které oslovuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste hráčem, fanouškem nebo jen zvědavcem, v tomto článku zjistíte, že esport má rozhodně co nabídnout.

Co je esport

Esport je soutěžní utkání hráčů počítačových her. Soutěže mají jasná pravidla. Účastnit se jich mohou jak nadšení amatéři, tak profesionální hráči. Odehrává se v digitálním prostředí, obvykle pomocí počítačů, herních konzolí, mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Profesionální hráči či týmy se střetávají v různých videoherních žánrech, od strategií a stříleček až po sportovní simulace. Soutěže se konají na různých úrovních, od lokálních turnajů až po mistrovství světa s milionovými dotacemi.

Esportovci jako maratonci

Esport ale není jen pouhé sezení u počítače, doprovázené zběsilým klikáním a hlasitým pokřikováním. Ačkoli se může zdát, že se jedná o nenáročnou formu zábavy, opak je pravdou. Hráči jsou během hry pod značným tlakem. Adrenalin může podle studií vyhnat tepovou frekvenci až na hodnotu 180 tepů za minutu. Podobně jako mají maratónští běžci.

Generali penzijní společnost

Nezdravá zábava nebo cesta k rozvoji?

Hraní her bývá někdy spojováno s negativními dopady na lidské zdraví. Zejména se mluví o tom, že může mít vliv na kvalitu spánku, vést k obezitě a akční hry že podporují v hráčích násilí a agresi. Ze současných poznatků na základě různých studií a výzkumů však nejsou negativní dopady hraní her na zdraví nijak jednoznačné. Vždy totiž záleží na celkovém přístupu k životnímu stylu každého člověka.

Naopak, dnes již celá řada studií prokázala, že hraní počítačových her má mnoho pozitivních vlivů na fungování mozku, zejména pak pracovní paměť. Protože se jedná o poměrně mladý trend, dlouhodobý vliv na lidské zdraví je stále předmětem vědeckého zkoumání. Co ale nyní už víme je, že hráči hraním získávají nejen dovednosti potřebné k vítězství ve virtuálním světě, ale i v běžném životě, které je posouvají kupředu i mimo herní pole. Strategické myšlení, týmová spolupráce, rychlé rozhodování, postřeh, kritické myšlení a stresová odolnost, jsou základem úspěchu nejen v esportu.

Budoucnost tradičního sportu a zábavy se proměňuje

Popularita esportu strmě stoupá a není těžké pochopit proč. Klíčovou roli v tomto vzestupu hraje dostupnost internetu, společně s technologickým pokrokem. Miliony lidí po celém světě se zapojují do sledování turnajů a soutěží, ať už živě na místě, či přes internetové přenosy. Chtějí vidět své oblíbené týmy a hráče, jak se utkají v League of Legends, Counter-Strike, Call of Duty, FIFA, a dalších.  

Nejznámější platformou pro sledování esportu je Twitch.tv. Tato streamovací platforma nabízí živá komentovaná esportová utkání. Často je možné se na živé přenosy dívat také na YouTube. Esportové klání tak může sledovat doslova kdokoli odkudkoli.

Nový olympijský sport?

Mladá generace postupně ztrácí zájem o sledování tradičních olympijských sportů. A protože na druhé straně popularita esportu strmě roste, už nějakou dobu se uvažuje o jeho zařazení do programu olympijských her. V loňském roce spustil Mezinárodní olympijský výbor projekt Olympic Esport Series 2023, který představuje významný krok v podpoře esportu na olympiádě. Do programu zařadil virtuální formu tradičních disciplín, například lukostřelbu, baseball, cyklistiku, ralley, veslování.

To, co začalo jako koníček pro nadšence do her, se proměnilo v celosvětově sledované akce, při kterých si hráči vydělávají jmění a slávu. Napětí a adrenalin, které esportové zápasy přináší, v kombinaci s pocitem sounáležitosti s fanoušky a možností profesní kariéry dělají z esportu jedinečnou formu zábavy dnešní doby. Esport je více než jen hra – tato disciplína mění svět a otevírá dveře do nové dimenze zábavy a sportu. Poskytuje nejen zábavné vzrušující zážitky, ale také motivuje hráče k růstu, sebezdokonalování a dosahování svých cílů v různých oblasti života.

Generali penzijní společnost podporuje esport

Vyberte kategorii