Jeden ze zásadních způsobů ochrany jsme už zmiňovali v článku "Existuje v digitálním světě soukromí?". To co na Internet nedáte a co na něm neuděláte vám nemůže ublížit ani vás ohrozit. Je toho ale mnohem více, co můžete (a měli byste) dělat.
Chraňte si mobilní zařízení. Bezpečně uzamčené otiskem prstu, heslem, obličejem, silným PIN kódem. Obsah mějte šifrovaný a naučte se vyhledat ztracený telefon a také ho umět na dálku smazat. Pro velmi konkrétní informace se můžete podívat do Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? a Jak na bezpečně používání iPhone?
Silná unikátní hesla do aplikací, služeb, e-mailu. Ideálně s pomocí aplikací Správce hesel, která vám silná hesla nejen vytvoří, ale pomohou si je "zapamatovat".
Dvoufaktorové ověření přihlašování všude tam, kde je třeba účty opravdu chránit. Prvním takovým je vždy rozhodně e-mail, pokud vám ho někdo hackne, získá přístup i do všeho dalšího. Samozřejmě sociální sítě, bankovnictví, cloudové služby. Není to složité, stačí mít v telefonu k tomu určenou aplikaci.
Důvěřujte, ale prověřujte. Pozor na přílohy v e-mailu, podivné odkazy v chatovacích aplikacích a na sociálních sítích, neznámé lidi či náhlé podivné věci od někoho, koho máte v přátelích.
Nakupování je bezpečné, ale snadno můžete naletět na podvodné e-shopy i podvodné prodejce. Nakupujte jen na známých e-shopech, čtěte si recenze, ptejte se dalších lidí na zkušenosti. Podrobněji v Jak bezpečně nakupovat na zahraničních serverech? A na e-shopech vůbec?
Počítače i mobilní zařízení si chraňte antivirovým a antimalware aplikacemi. Platí to hlavně pro Windows, delší dobu už i pro Mac, méně pro Linux. Na mobilech pro Android, pro Apple prakticky ne.
Nevěřte všemu, co uvidíte na Internetu či na sociálních sítích. Fake news, dezinformace, manipulace, výmysly. Naučte se informace ověřovat.
Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.
Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.
Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.
Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?
Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?
Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?