Jak se na Internetu chránit?

Jeden ze zásadních způsobů ochrany jsme už zmiňovali v článku "Existuje v digitálním světě soukromí?". To co na Internet nedáte a co na něm neuděláte vám nemůže ublížit ani vás ohrozit. Je toho ale mnohem více, co můžete (a měli byste) dělat.

Chraňte si mobilní zařízení. Bezpečně uzamčené otiskem prstu, heslem, obličejem, silným PIN kódem. Obsah mějte šifrovaný a naučte se vyhledat ztracený telefon a také ho umět na dálku smazat. Pro velmi konkrétní informace se můžete podívat do Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? a Jak na bezpečně používání iPhone?

Silná unikátní hesla do aplikací, služeb, e-mailu. Ideálně s pomocí aplikací Správce hesel, která vám silná hesla nejen vytvoří, ale pomohou si je "zapamatovat". 

Dvoufaktorové ověření přihlašování všude tam, kde je třeba účty opravdu chránit. Prvním takovým je vždy rozhodně e-mail, pokud vám ho někdo hackne, získá přístup i do všeho dalšího. Samozřejmě sociální sítě, bankovnictví, cloudové služby. Není to složité, stačí mít v telefonu k tomu určenou aplikaci.

Důvěřujte, ale prověřujte. Pozor na přílohy v e-mailu, podivné odkazy v chatovacích aplikacích a na sociálních sítích, neznámé lidi či náhlé podivné věci od někoho, koho máte v přátelích. 

Nakupování je bezpečné, ale snadno můžete naletět na podvodné e-shopy i podvodné prodejce. Nakupujte jen na známých e-shopech, čtěte si recenze, ptejte se dalších lidí na zkušenosti. Podrobněji v Jak bezpečně nakupovat na zahraničních serverech? A na e-shopech vůbec? 

Počítače i mobilní zařízení si chraňte antivirovým a antimalware aplikacemi. Platí to hlavně pro Windows, delší dobu už i pro Mac, méně pro Linux. Na mobilech pro Android, pro Apple prakticky ne. 

Nevěřte všemu, co uvidíte na Internetu či na sociálních sítích. Fake news, dezinformace, manipulace, výmysly. Naučte se informace ověřovat.

Autor: Daniel Dočekal
08.09.2023

Virtuální prohlídka po chytrém domě budoucnosti

Představte si dům, ve kterém je vše propojeno. Lednice si sama doplňuje zásoby, televize vám prozradí, kdo zvoní u dveří a ambientní osvětlení vám pomůže udržet se v bdělém stavu, když se v noci snažíte dohnat termín.

Nenechte se mýlit, nejde o science fiction. Pravdou je, že mnohé z těchto futuristických technologií již existují. Jako chytrý dům se označuje takový dům, jehož technologické vybavení lze ovládat dálkově. Takovýchto chytrých domů bylo dle internetového magazínu analyticsinsights.net do roku 2021 celosvětově postaveno 175 miliónu a dle informací z portálu mordorintelligence.com lze předpokládat růst v tomto segmentu v následujících pěti letech o minimálně 25 %. Chytré domy jsou navíc zajímavým obchodním odvětvím, které do roku 2021 generovalo celosvětově obrat ve výši 190 miliónu dolarů.

Jednou z oblastí na poli technologií pro chytré domy s největším potenciálem, je bezpečnost a identifikace rizik. Integrované domovní zvonky a chytré zámky jsou jen některými z příkladů. Již 72 % uživatelů v této souvislosti uvádí, že díky bezpečnostnímu systému se ve svém domě cítí bezpečněji a ušetří na nákladech na pojištění. Mezi takové technologie patří video zvonky, bezklíčové zámky a další integrované bezpečnostní systémy, jako třeba čidla pohybu a pod.

generali-smart-home-v1 (2).gif

 

VENKU

Jaké chytré technologie pro venkovní užití se chystají do budoucna?

  • Alarm rozpoznávající tváře: alarm je deaktivován identifikací tváře, čímž je zaručena ještě větší bezpečnost. 
  • Technologie detekující možné hrozby: identifikuje hrozbu předem - počínaje nevítanými hosty až třeba po únik vody z pračky.
  • Plně integrované přístroje: využití hlasového ovládání pro všechny bezpečnostní systémy.
  • 360stupňový video monitoring: chrání váš dům ze všech úhlů.

 

KUCHYŇ

Jaké chytré technologie pro vaši kuchyň se chystají do budoucna?

  • Lednice: se skenerem čárových kódů, kamerami a senzory tlaku, díky kterým lze jídlo snadno objednat a doplnit.
  • Zelené myčky na nádobí: využívají odpadní vodu k zalévání květin.
  • Přístroje ovládané gesty: pustíte vodu nebo vypnete troubu, aniž byste se museli něčeho dotknout.
  • Síť propojených přístrojů: jednotlivé přístroje spolu budou komunikovat - např. vám navrhnou co vařit, na základě potravin ve vaší ledničce.
  • Nabíječka na kuchyňské lince: zabudovaná a bezdrátová.

 

 

OBÝVACÍ POKOJ

Jaké chytré technologie do obývacího pokoje lze očekávat v budoucnu?

  • Chytré tapety: pouštějte si filmy a televizi na zdi.
  • Nábytek měnící podobu: umožní vám změnit funkci pokoje během několika málo sekund.
  • Nastavitelné osvětlení: naučí se vaše preference, uzpůsobí se vašim zvykům a denní době.
  • Zábavní systém reagující na vaše emoce: na základě vaší nálady a obvyklého chování u obrazovky vám nabídne vhodný program.
  • Inteligentní detektory kouře: jsou schopny identifikovat celou škálu škodlivých plynů a toxických plynných chemikálií.

 


LOŽNICE

Jaké chytré technologie do ložnice lze očekávat v budoucnu?

  • Chytrá zrcadla: navrhnou, co si vzít na sebe na základě znalosti vašeho šatníku a aktuálního počasí.
  • Chladící polštáře: zabraňují nočnímu pocení, čímž zlepšují kvalitu spánku.
  • Chytré koberce: odhalí vetřelce a upozorní pečující osobu, že došlo k pádu. Vlas koberce pomáhá zmírnit projevy astmatu. 
  • Chytré postele: se zabudovanou obrazovkou, která je napojená na váš chytrý telefon.
  • Chytrá okna: chytrá skla mohou sloužit také jako displej, na povel se zatemní, aby se vám lépe spalo nebo začnou promítat uklidňující scény
 
Vyberte kategorii