Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

On-line kalkulačky: Mohou pomoci, ale nerozhodujte se jen podle nich

Svět internetu s sebou přináší řadu možností, které jsme ještě před nedávnou dobou neměli. Týká se to i všemožných druhů on-line kalkulaček, jejichž prostřednictvím si dnes na internetu můžete spočítat téměř vše. Od úroků a splátek na trhu nabízených hypoték, parametrů životního pojištění, výše daní a odvodů, přes věk vašeho odchodu do důchodu až po volební preference.

Existuje mnoho druhů podobných kalkulátorů. Jako téměř ve všem je ale dobré si ověřovat, co jsou opravdu objektivní a užitečné nástroje, a co naopak jen marketingový tah, který vás má od začátku dovést k tomu “jedinému správnému“ produktu či firmě.

Na co si tedy dát pozor, když se rozhodujete, že některou z nabízených on-line kalkulaček použijete? Tím nejdůležitějším aspektem je určitě autor kalkulačky.

Pokud se jedná o nástroj, který vyvinula a nabízí ho státní správa, je zřejmé, že jeho metody i výsledky budou objektivní. To se samozřejmě týká například už zmíněného výpočtu věku odchodu do důchodu, orientační výše důchodu (kalkulačky ČSSZ), výše odváděných daní nebo sociálního či zdravotního pojištění. Zde není z principu důvod se obávat, že by snad byla součástí jakákoliv komerční nabídka.

Ve chvíli, kdy si necháváte například spočítat, jaké životní pojištění nebo hypotéční úvěr by pro vás byly nejlepší, je třeba se mít na pozoru. Nezřídka kdy stojí za takovou kalkulačkou konkrétní instituce, která sleduje jediný cíl – ukázat vám, že právě její nabídka je pro vás ta nejlepší.

Existují ale i kalkulátory tohoto typu, které jsou zpracovávány skutečně objektivně a zahrnují maximální možnou tržní nabídku. Místem, které nabízí celou řadu různých druhů on-line kalkulaček, je například tato stránka.

Obecně platí, že tím nejdůležitějším při výběru on-line kalkulačky je používání zdravého “selského“ rozumu. Pokud někdo na první pohled používá tento nástroj k tomu, aby ukázal, že jeho vlastní produkt je lepší než ostatní, nejde většinou o objektivní srovnávání ani výpočty.

A ještě jedna rada, která platí všeobecně. Nikdy se nespoléhejte pouze na on-line kalkulačky! Ano, mohou vás dobře nasměrovat, mohou vám pomoci selektovat ty nejzajímavější nabídky nebo cesty. Nedělejte ale na jejich základě finální závěry. Vždy je lepší ještě zvednout telefon, napsat email nebo se osobně dojít přesvědčit, jak se věci mají. A úplně ideálně se pak ještě poradit s někým, kdo dané problematice rozumí a je nezávislý. Přece jen jde většinou o peníze. Vaše vydělané peníze. A do nich stojí za to investovat nějaký ten čas navíc.

 

05.06.2024
2 minuty

5 faktů o penzijku, které jste možná nevěděli

Penzijko nejen pro dospělé, ale i děti

Začít spořit na stáří se dá v jakémkoli věku. Avšak ten, kdo se začne zajištovat dříve, získá značný náskok a v cílové rovince bude mít naspořenou pěknou sumu. Proto je penzijní spoření vhodné nejen pro dospělé, ale i děti. Svým ratolestem penzijko jednoduše sjedná jeden z rodičů a posílat na něj peníze může kdokoli z rodiny. Lépe se daří korunkám na penzijním účtu než v kasičce, protože stát k úložkám ještě přihodí nějakou kačku navíc v podobě státní podpory. Stačí si spořit minimálně pětistovku měsíčně a s podporou od státu můžete počítat. Všechny peníze na penzijku se navíc průběžně zhodnocují.

Že se děti k penězům z penzijního spoření dostanou až za dlouho? Přístup k nim budou mít daleko dříve, než byste možná čekali. Až třetinu úspor mohou děti z penzijka vybrat už v 18 letech, pokud jim rodiče spoření založili do osmých narozenin. Použít je pak mohou na studium, cestování nebo třeba první bydlení. Usnadní jim to vstup do dospěláckého života i zajištění se na pozdější časy.

Jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu se státní podporou

Na trhu je jen málo finančních produktů, na které přispívá stát. U penzijka dokonce letos podpora od státu vzroste na historické maximum. Od 1. 7. 2024 je možné získat státní příspěvky ve výši 20 % z vlastní úložky, a to při spoření alespoň 500 Kč měsíčně. Na maximální státní příspěvek 340 Kč měsíčně dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč za každý zaplacený měsíc. To znamená až 4 080 Kč ročně navíc k vašim vkladům. Na ty, kteří budou spořit více než 1 700 Kč, čeká ještě další výhoda v podobě úspory na daních. Od daňového základu si letos můžete odečíst až 48 000 Kč. Ze zaplacených daní je tak možné získat zpět až 7 200 Kč ročně. Suma sumárum, od státu můžete získat podporu ve výši až 11 280 Kč ročně.

Ani ne tak spoření, jako investice

Samotný název produktu může být trochu matoucí.  Prakticky totiž funguje penzijní spoření na principu investování. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. Penzijní spoření vám tak může přinést vyšší zhodnocení než jen běžné odkládání peněz stranou do prasátka, pod matraci, nebo na běžný či spořicí účet. Penzijko je proto ve skutečnosti kombinace spoření a investování se státní podporou a každý klient se tak stává v podstatě investorem.

Můžete sami ovlivnit, kolik vám penzijko vydělává

S penzijkem si můžete hrát a během jeho životnosti upravovat nastavení svého spoření tak, jak to zrovna vyhovuje vaší finanční a životní situaci. Jste na začátku kariéry a peněz nemáte nazbyt? Odkládejte si klidně menší pravidelné částky. Až se vaše finanční situace zlepší, měsíční vklad si navýšíte dle potřeby. Zadařilo se a přemýšlíte, co udělat s penězi, aby ještě nabobtnaly? Na penzijku mohou pravidelné i jednorázové vklady růst a zhodnocovat se.

Obecné platí, že v mládí můžeme být v investicích odvážnější a s přibývajícím věkem se doporučuje hrát více na jistotu. Pokud vám zbývá do důchodu ještě dost času, můžete si zvolit dynamičtější strategii spoření, díky které máte šanci na větší zhodnocení peněz a zajímavější výnos. Pokud preferujete jistotu, máme pro vás i konzervativnější fondy.

Peníze si můžete vybrat kdykoli, vyplatí se však počkat

Peníze z penzijního spoření můžete vybrat i předčasně. Už po dvou letech spoření je máte k dispozici úplně kdykoli. Tedy klidně i dříve, než se dostanete do penze, a to včetně příspěvků zaměstnavatele a zajímavého zhodnocení. Použít je pak můžete na cokoli.

Abyste nepřišli předčasným výběrem o státní příspěvky a nemuseli vracet úsporu na daních, vyplatí se počkat a spoření vybrat nejdříve v 60 letech při současném splnění podmínky alespoň 60 naspořených měsíců (pro nové smlouvy od roku 2024 je minimální doba spoření 120 měsíců).

Vyberte kategorii