Svět internetu s sebou přináší řadu možností, které jsme ještě před nedávnou dobou neměli. Týká se to i všemožných druhů on-line kalkulaček, jejichž prostřednictvím si dnes na internetu můžete spočítat téměř vše. Od úroků a splátek na trhu nabízených hypoték, parametrů životního pojištění, výše daní a odvodů, přes věk vašeho odchodu do důchodu až po volební preference.
Existuje mnoho druhů podobných kalkulátorů. Jako téměř ve všem je ale dobré si ověřovat, co jsou opravdu objektivní a užitečné nástroje, a co naopak jen marketingový tah, který vás má od začátku dovést k tomu “jedinému správnému“ produktu či firmě.
Na co si tedy dát pozor, když se rozhodujete, že některou z nabízených on-line kalkulaček použijete? Tím nejdůležitějším aspektem je určitě autor kalkulačky.
Pokud se jedná o nástroj, který vyvinula a nabízí ho státní správa, je zřejmé, že jeho metody i výsledky budou objektivní. To se samozřejmě týká například už zmíněného výpočtu věku odchodu do důchodu, orientační výše důchodu (kalkulačky ČSSZ), výše odváděných daní nebo sociálního či zdravotního pojištění. Zde není z principu důvod se obávat, že by snad byla součástí jakákoliv komerční nabídka.
Ve chvíli, kdy si necháváte například spočítat, jaké životní pojištění nebo hypotéční úvěr by pro vás byly nejlepší, je třeba se mít na pozoru. Nezřídka kdy stojí za takovou kalkulačkou konkrétní instituce, která sleduje jediný cíl – ukázat vám, že právě její nabídka je pro vás ta nejlepší.
Existují ale i kalkulátory tohoto typu, které jsou zpracovávány skutečně objektivně a zahrnují maximální možnou tržní nabídku. Místem, které nabízí celou řadu různých druhů on-line kalkulaček, je například tato stránka.
Obecně platí, že tím nejdůležitějším při výběru on-line kalkulačky je používání zdravého “selského“ rozumu. Pokud někdo na první pohled používá tento nástroj k tomu, aby ukázal, že jeho vlastní produkt je lepší než ostatní, nejde většinou o objektivní srovnávání ani výpočty.
A ještě jedna rada, která platí všeobecně. Nikdy se nespoléhejte pouze na on-line kalkulačky! Ano, mohou vás dobře nasměrovat, mohou vám pomoci selektovat ty nejzajímavější nabídky nebo cesty. Nedělejte ale na jejich základě finální závěry. Vždy je lepší ještě zvednout telefon, napsat email nebo se osobně dojít přesvědčit, jak se věci mají. A úplně ideálně se pak ještě poradit s někým, kdo dané problematice rozumí a je nezávislý. Přece jen jde většinou o peníze. Vaše vydělané peníze. A do nich stojí za to investovat nějaký ten čas navíc.
Když jste student, snadno se vám nahromadí dluhy – pokud nemůžete během studia pracovat, půjčky na studium či bydlení se mohou rychle nasčítat. Mnoho studentů, kteří studují v zahraničí nebo na soukromých vysokých školách, končí studium s výrazným dluhem, který musí splatit. Existují ale způsoby, jak si tuto situaci o něco ulehčit. O tom, jak ušetřit při studiu, jsme hovořili s Davidem Hanksem, finančním poradcem společnosti Improb.
Studentům Hanks radí, aby si vždy uvědomili, že pokud si vzali půjčku, neutrácejí vlastní peníze, a tudíž by se neměli zadlužit příliš.
A pokračuje: „Chápu, že když jste poprvé pryč od rodičů a můžete vést neomezený společenský život, zdá se, že nastal ideální čas na utrácení, ale raději se držte na uzdě, abyste toho brzy nemuseli hořce litovat.“
Hanks také doporučuje sledovat své výdaje: „Než si začnete dávat peníze stranou, musíte vědět, kam jdou, když je utrácíte. Nemá smysl budovat úspory, když nemáte spočítané životní výdaje.“
Jakmile víte, kolik a za co utrácíte, je snazší dávat si peníze stranou na spoření.
„Vždycky začněte alespoň s málem, a jak váš plat poroste, můžete své úspory navyšovat,“ radí Hanks. „Zní to jednoduše a ze začátku vám to může připadat nicotné, ale je úžasné, jak rychle se peníze začnou hromadit, když máte dobrý plán, jak své výdaje udržet v rozumných mezích.“
Hanks dodává, že kdo chce začít spořit ještě při studiu, měl by si pokud možno najít práci na částečný úvazek.
Pro účely spoření Hanks doporučuje aplikace jako Monzo, protože jsou „ideální pro mladé lidi, kteří chtějí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“.
„Umožňují vám stanovit si cíle, ukazují, kolik měsíčně utratíte, a hlavně za co,“ dodává.
Další oblíbenou aplikací, kterou Hanks doporučuje, je ChangEd, která sbírá vaše drobné a používá je na splácení půjček.
1. Sestavte si rozpočet: Napište si seznam příjmů a výdajů a naplánujte si utrácení tak, abyste se vešli do rozpočtu.
2. Ušetřete peníze na základních věcech: Snažte se šetřit i na nezbytnostech, jako je jídlo a nájemné.
3. Utrácejte méně za jídlo: Nechoďte jíst do restaurací, ale vařte si doma, kupujte levnější potraviny nebo se si rozdělte služby se spolubydlícími a vařte společně pro všechny.
4. Jezděte veřejnou dopravou: Nekupujte si auto, ale jezděte MHD. Ušetříte za pohonné hmoty, údržbu a servis vozidla i parkovné.
5. Omezte výdaje na zábavu: Nechoďte do drahých podniků, raději vyrazte na výlet do přírody nebo na místní akce.
6. Využívejte studentské slevy: Držitelé karet ISIC mají například nárok na slevy na různé zboží a služby, například na vstupenky, nákup elektroniky nebo potravin.
7. Plaťte včas: Opožděné splátky půjček s sebou často nesou poplatky z prodlení, které vám náklady výrazně zvýší.
8. Sledujte, zač utrácíte: Zapisujte si výdaje, abyste viděli, kam vaše peníze jdou a kde můžete ušetřit.
9. Neberte si půjčky: Je-li to možné, vyhýbejte se půjčkám a utrácejte jen peníze, které máte k dispozici.
10. Pracujte na plný úvazek: Pokud to jde, pracujte na plný úvazek o prázdninách nebo ve volném čase, abyste vydělali peníze, které si uložíte do budoucna.