Doba na přečtení článku je 5 minut

Přehled: Jak se mění penzijní spoření v roce 2024?

Rok 2024 přináší do světa penzijního spoření změny, které mají motivovat občany k větší odpovědnosti a aktivitě ve vlastním finančním plánování. Nové podmínky penzijka vstoupí v platnost ve dvou etapách, kdy část je účinná již od 1. 1. 2024, další začnou platit od 1. 7. 2024. Připravili jsme pro vás přehled toho, co se v penzijku již změnilo a co se teprve změní.

Od 1. 1. 2024:

  • Maximální sleva na dani se zvyšuje až na 48 000 Kč. Příjemnou novinkou je možnost snížit si daňový základ až dvojnásobně oproti předchozímu zdaňovacímu období. Jakmile vstoupí v platnost i změny ve státních příspěvcích od 1. 7. 2024, ze zaplacených daní bude možné získat zpět až 7 200 Kč každý rok.
  • Minimální doba spoření se prodlužuje z 5 na 10 let. Nově je potřeba spořit alespoň 120 měsíců, aby mohlo dojít k řádné výplatě naspořených prostředků včetně státních příspěvků. Prodloužená minimální doba spoření platí pouze u nových smluv (sjednaných od 1. 1. 2024). Podmínka dosažení věku minimálně 60 let zůstává zachována.
  • Děti mají na částečný výběr penzijka až 2 roky. Děti, kterým jejich rodiče založí penzijko včas, mají oproti vrstevníkům bez penzijka velkou výhodu. Až 1/3 naspořených peněz na penzijním spoření mohou v 18 letech vybrat a použít je třeba na studium, první bydlení nebo rozjezd vlastního podnikání. Podle nových podmínek budou mít na rozhodování, jak s penězi na penzijku naložit, více času. A to až 24 měsíců od dovršení plnoletosti.
  • Klienti spořící v transformovaném fondu (penzijní připojištění) mohou mít dvě penzijka současně. Po předchozím přerušení původní smlouvy si mohou sjednat a spořit na nové smlouvě doplňkového penzijního spoření.
  • Změna v danění příspěvků zaměstnavatele u nových smluv (s účinností od 1. 1. 2024).  V případě výplaty jednorázového vyrovnání nebude nově docházet ke zdanění příspěvků zaměstnavatele. Při předčasném výběru (odbytné) odvádí daň z příspěvku zaměstnavatele za předchozích 10 let nově klient sám ve svém daňovém přiznání. Příspěvky zaměstnavatele zaplacené před 11 lety a více zdaňuje penzijní společnost.
  • Mění se podmínky výplaty penzijka na konci spoření. Nadále bude možné využít kombinaci výplat na konci spoření. K rozdělení prostředků z penzijka může dojít nově pouze jednou, a to jen na 2 části – částečný jednorázový výběr a pravidelnou penzi. Postupné čerpání části prostředků bez nutnosti ukončit smlouvu již nebude možné. Platí pro všechny žádosti doručené od 1. 1. 2024.
  • Nabídka fondů se rozšíří o alternativní účastnický fond. Jedná se o nový fond, zavedený jako dalších z účastnických fondů v doplňkovém penzijním spoření. Bude mít dynamičtější investiční strategii s volnější volbou investičních nástrojů. Předně se bude jednat o investování do realit, což doposud nebylo možné.

 

Od 1. 7. 2024:

  • Zvýší se maximální státní příspěvek na 340 Kč. Příspěvek od státu bude činit 20 % měsíčního vkladu klienta. Na maximální státní příspěvek 340 Kč tak dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč a více.
  • Nárok na státní příspěvek od 500 Kč měsíčně. Do 30. 6. 2024 stát na penzijko přispěje, pokud si spoříte od 300 Kč měsíčně. Od 1. 7. 2024 bude třeba pro získání nároku na státní příspěvek spořit minimálně 500 Kč měsíčně.
  • Státní příspěvek nebude náležet starobním důchodcům. Našim klientům pobírajícím státní důchod doporučujeme ve spoření pokračovat a získávat tak státní příspěvek po nejdelší možnou dobu. I poté bude výhodné ve spoření pokračovat, protože peníze na penzijku se mohou dále zhodnocovat.

 

Více se o změnách v penzijním spoření v roce 2024 dočtete zde.

26.03.2024

5 mýtů o důchodech, které vás můžou stát klidné stáří

Přitom se stále zamýšlíme, jak nejlépe naložit s blížící se budoucností. Nejlepším krokem je v sobě hlavně zbořit mýty spojené s důchodem. Pohodlný a bezstarostný důchod není jen sen, ale realita, které je možné dosáhnout. Nečekat na ideální okamžik se rozhodně vyplatí. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o důchodech a uvedeme je na pravou míru.

Mýtus 1: Stát se o mě postará

Státní důchod je v dnešní době považován za jistotu. Počítáme s tím, že až naše pracovní štace skončí, konečně odejdeme do zasloužené penze a budeme si užívat všechno, na co předtím nebyl čas. A budeme v pohodě, protože stát se o nás přeci musí postarat. Postará, ale záleží jak. Spoléhat se pouze na státní důchod je přinejmenším riskantní. Důchody už nikdy nebudou takové jako dnes. Populace stárne a vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji bude v budoucnu více seniorů než pracujících, kteří na jejich důchody vydělávají. Zjednodušeně řečeno, ve státní kase nebude na důchody dost peněz. Hrozí, že státní důchod nahradí jen necelých 30 % našich současných příjmů. A to na zajištění důstojného života ve stáří nemusí stačit. Nezbývá nic jiného než vzít zodpovědnost za svou spokojenou penzi do svých rukou. A to, čím dříve, tím lépe.

Mýtus 2: Důchodu se stejně nedožiju

To je velmi pesimistický výhled. Nikdo nemáme v rukou křišťálovou kouli, ale statistika mluví jasně. Průměrná délka života se neustále prodlužuje a dnes už není výjimkou dožít se 80 let a více. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2023 se dnešní muži dožívají průměrně 76 let a ženy 82 let. V důchodu tak můžeme strávit až třetinu života. Délku dožití ovlivňuje řada faktorů, jako je životní styl, úroveň vzdělání, dostupnost a kvalita zdravotní péče, socioekonomické podmínky a další. Prodlužuje se také doba tzv. „aktivního stáří“. Tedy období, kdy už pobíráte důchod, ale stále aktivně žijete, cestujete, věnujete se koníčkům… a to samozřejmě něco stojí.

Generali penzijní společnost

Mýtus 3: Na spoření na stáří mám ještě čas

Čas je v otázce jakéhokoli spoření klíčový. Díky složenému úročení na penzijku se i menší, a hlavně pravidelné vklady v čase zhodnocují a mohou vám do důchodu přinést značnou finanční rezervu. Penzijko patří mezi nejvýhodnější spoření na trhu. Je to totiž jeden z mála finančních produktů, na které přispívá stát. Státní příspěvky pomohou vašim úsporám na penzijním spoření růst mnohem rychleji. A pokud vám na penzijko přispěje zaměstnavatel, máte nakročeno k opravdu spokojené budoucnosti.

Nečekejte proto na „ideální“ moment, kdy si penzijko založit. Začněte spořit hned a nechte peníze na penzijku pracovat za vás.

Mýtus 4: Stačí spořit, investovat není třeba

Spoření do prasátka vám nic navíc nepřinese. Peníze tam budou jen nečinně ležet až do chvíle, než pokladničku rozbijete. Spořící účty v bankách sice nabízejí za uložení peněz úrok, ale ten v posledních několika letech spolkla vysoká inflace.

Naštěstí je tu penzijní spoření, které v sobě kombinuje spoření a investování se státní podporou. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. A když k tomu přidáte i státní příspěvky a slevu na dani, dostanete ideální produkt k zajištění na časy budoucí.

Mýtus 5: Svěřit své peníze na důchod někomu cizímu je zbytečné riziko

Penzijní spoření je regulováno státem a penzijní společnosti podléhají přísným kontrolám ze strany České národní banky (ČNB). Ta dohlíží na to, aby penzijní společnosti dodržovaly zákon o penzijním spoření. Kontroluje hospodaření společností a dodržování pravidel vyplácení peněz na konci spoření. Majetek klientů penzijních společností je striktně oddělen od majetku společnosti. O své peníze na penzijku se proto bát nemusíte. Jsou v dobrých rukách až do chvíle, než přejdou zpět do těch vašich.

Nyní, když jsme probrali běžné mýty spojené s důchodem a ukázali si, jak se mohou naše představy o něm lišit od reality, je čas jednat. I menší částky ukládané na penzijko dokážou v dlouhodobém horizontu zázraky. Důchod není jen odměnou za pracovní život, ale také novým začátkem nekončících možností a dobrodružství. Společně s Generali penzijní společností můžete dosáhnout spokojeného a naplněného důchodu, který si zasloužíte.

Vyberte kategorii