Doba na přečtení článku je 5 minut

Přehled: Jak se mění penzijní spoření v roce 2024?

Rok 2024 přináší do světa penzijního spoření změny, které mají motivovat občany k větší odpovědnosti a aktivitě ve vlastním finančním plánování. Nové podmínky penzijka vstoupí v platnost ve dvou etapách, kdy část je účinná již od 1. 1. 2024, další začnou platit od 1. 7. 2024. Připravili jsme pro vás přehled toho, co se v penzijku již změnilo a co se teprve změní.

Od 1. 1. 2024:

 • Maximální sleva na dani se zvyšuje až na 48 000 Kč. Příjemnou novinkou je možnost snížit si daňový základ až dvojnásobně oproti předchozímu zdaňovacímu období. Jakmile vstoupí v platnost i změny ve státních příspěvcích od 1. 7. 2024, ze zaplacených daní bude možné získat zpět až 7 200 Kč každý rok.
 • Minimální doba spoření se prodlužuje z 5 na 10 let. Nově je potřeba spořit alespoň 120 měsíců, aby mohlo dojít k řádné výplatě naspořených prostředků včetně státních příspěvků. Prodloužená minimální doba spoření platí pouze u nových smluv (sjednaných od 1. 1. 2024). Podmínka dosažení věku minimálně 60 let zůstává zachována.
 • Děti mají na částečný výběr penzijka až 2 roky. Děti, kterým jejich rodiče založí penzijko včas, mají oproti vrstevníkům bez penzijka velkou výhodu. Až 1/3 naspořených peněz na penzijním spoření mohou v 18 letech vybrat a použít je třeba na studium, první bydlení nebo rozjezd vlastního podnikání. Podle nových podmínek budou mít na rozhodování, jak s penězi na penzijku naložit, více času. A to až 24 měsíců od dovršení plnoletosti.
 • Klienti spořící v transformovaném fondu (penzijní připojištění) mohou mít dvě penzijka současně. Po předchozím přerušení původní smlouvy si mohou sjednat a spořit na nové smlouvě doplňkového penzijního spoření.
 • Změna v danění příspěvků zaměstnavatele u nových smluv (s účinností od 1. 1. 2024).  V případě výplaty jednorázového vyrovnání nebude nově docházet ke zdanění příspěvků zaměstnavatele. Při předčasném výběru (odbytné) odvádí daň z příspěvku zaměstnavatele za předchozích 10 let nově klient sám ve svém daňovém přiznání. Příspěvky zaměstnavatele zaplacené před 11 lety a více zdaňuje penzijní společnost.
 • Mění se podmínky výplaty penzijka na konci spoření. Nadále bude možné využít kombinaci výplat na konci spoření. K rozdělení prostředků z penzijka může dojít nově pouze jednou, a to jen na 2 části – částečný jednorázový výběr a pravidelnou penzi. Postupné čerpání části prostředků bez nutnosti ukončit smlouvu již nebude možné. Platí pro všechny žádosti doručené od 1. 1. 2024.
 • Nabídka fondů se rozšíří o alternativní účastnický fond. Jedná se o nový fond, zavedený jako dalších z účastnických fondů v doplňkovém penzijním spoření. Bude mít dynamičtější investiční strategii s volnější volbou investičních nástrojů. Předně se bude jednat o investování do realit, což doposud nebylo možné.

 

Od 1. 7. 2024:

 • Zvýší se maximální státní příspěvek na 340 Kč. Příspěvek od státu bude činit 20 % měsíčního vkladu klienta. Na maximální státní příspěvek 340 Kč tak dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč a více.
 • Nárok na státní příspěvek od 500 Kč měsíčně. Do 30. 6. 2024 stát na penzijko přispěje, pokud si spoříte od 300 Kč měsíčně. Od 1. 7. 2024 bude třeba pro získání nároku na státní příspěvek spořit minimálně 500 Kč měsíčně.
 • Státní příspěvek nebude náležet starobním důchodcům. Našim klientům pobírajícím státní důchod doporučujeme ve spoření pokračovat a získávat tak státní příspěvek po nejdelší možnou dobu. I poté bude výhodné ve spoření pokračovat, protože peníze na penzijku se mohou dále zhodnocovat.

 

Více se o změnách v penzijním spoření v roce 2024 dočtete zde.

28.02.2024

Příspěvek zaměstnavatele na penzijko

V dnešní době čím dál tím více zaměstnavatelů nabízí svým zaměstnancům ke mzdě či platu ještě něco navíc. Vědí totiž, že to jsou právě benefity, které dokážou významným způsobem ovlivnit spokojenost stávajících zaměstnanců, ale i zahýbat trhem práce. Mohou být dokonce jedním z kritérií pro rozhodování, jestli zůstat ve stávajícím zaměstnání nebo se poohlédnout jinde.

Mezi nejčastější výhody poskytované zaměstnavatelem patří příspěvek na stravování, kulturu, vzdělávání či sportovní aktivity. Stále oblíbenější je však i příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření. Ten se totiž vyplatí oběma stranám.

Pro zaměstnance je příspěvek na penzijko skvělou příležitostí:

 • Zvyšuje úspory na penzijku. Příspěvek zaměstnavatele se zhodnocuje stejně jako vlastní vklady zaměstnance na penzijní spoření. I kdyby si zaměstnanec vkládal na penzijko jen malou částku, s příspěvkem zaměstnavatele může mít našetřeno podstatně více.
 • Je výhodnější než navýšení mzdy. Na rozdíl od mzdy příspěvek zaměstnavatele do výše 50 000 Kč ročně nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění ani dani z příjmů. Příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření je proto pro zaměstnance výhodnější než navýšení mzdy o stejnou částku. Například příspěvek zaměstnavatele na penzijko ve výši 1 000 Kč znamená pro zaměstnance čistý příjem o celých 1 000 Kč vyšší.

Pro zaměstnavatele je příspěvek také výhodný:

 • Příspěvek na penzijko je výhodnější než navýšení mzdy. Příspěvek zaměstnavatele do výše 50 000 Kč ročně nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění ani dani z příjmů. To představuje významnou úsporu mzdových nákladů oproti vyplácení příspěvku do mzdy.
 • Firemní benefit, který zaměstnanci oceňují. Příspěvek na penzijní spoření je považován za příjemný a smysluplný benefit, který může přispět k větší spokojenosti zaměstnanců. Právě celková spokojenost má vliv na fluktuaci pracovníků.

 

Generali penzijní společnost

 

Jak si příspěvek na penzijko od zaměstnavatele zajistit?

Poradíme vám, jak na to:

 1. Informujte se u svého zaměstnavatele, zda přispívá na penzijní spoření. Dobrým pomocníkem při hledání informací může být firemní intranet. Benefity jsou také součástí důležitých dokumentů, jako pracovní smlouvy, kolektivní smlouvy a vnitřní předpisy. Pokud si ani tak nejste jisti, obrátit se můžete na personální oddělení, které bude mít o benefitech pro zaměstnance jistě přehled.
 2. Nárok na příspěvek většinou nevzniká automaticky. Zaměstnanec by měl o příspěvek zaměstnavatele oficiálně požádat. Nejčastěji tyto žádosti o příspěvek na penzijní spoření zpracovává mzdová účtárna.
 3. Dejte nám vědět, že vám zaměstnavatel bude na penzijko přispívat. Příspěvek zaměstnavatele si můžete ve smlouvě aktivovat prostřednictvím Klientského portálu v sekci Změna smlouvy. Nebo nás informujte e-mailem na info@generalipenze.cz.
 4. Následně vám vystavíme Potvrzení ke smlouvě, které obsahuje i platební údaje, které předložíte svému zaměstnavateli.

Pokud váš zaměstnavatel příspěvek na penzijní spoření nabízí, ale své penzijko zatím nemáte, promyslete jeho sjednání co nejdříve, abyste o příspěvky od zaměstnavatele nepřicházeli. Na spoření ke spokojené budoucnosti tak nebudete sami.

 

Více informací o příspěvku zaměstnavatele se dozvíte zde.

Vyberte kategorii