Doba na přečtení článku je 5 minut

Přehled: Jak se mění penzijní spoření v roce 2024?

Rok 2024 přináší do světa penzijního spoření změny, které mají motivovat občany k větší odpovědnosti a aktivitě ve vlastním finančním plánování. Nové podmínky penzijka vstoupí v platnost ve dvou etapách, kdy část je účinná již od 1. 1. 2024, další začnou platit od 1. 7. 2024. Připravili jsme pro vás přehled toho, co se v penzijku již změnilo a co se teprve změní.

Od 1. 1. 2024:

  • Maximální sleva na dani se zvyšuje až na 48 000 Kč. Příjemnou novinkou je možnost snížit si daňový základ až dvojnásobně oproti předchozímu zdaňovacímu období. Jakmile vstoupí v platnost i změny ve státních příspěvcích od 1. 7. 2024, ze zaplacených daní bude možné získat zpět až 7 200 Kč každý rok.
  • Minimální doba spoření se prodlužuje z 5 na 10 let. Nově je potřeba spořit alespoň 120 měsíců, aby mohlo dojít k řádné výplatě naspořených prostředků včetně státních příspěvků. Prodloužená minimální doba spoření platí pouze u nových smluv (sjednaných od 1. 1. 2024). Podmínka dosažení věku minimálně 60 let zůstává zachována.
  • Děti mají na částečný výběr penzijka až 2 roky. Děti, kterým jejich rodiče založí penzijko včas, mají oproti vrstevníkům bez penzijka velkou výhodu. Až 1/3 naspořených peněz na penzijním spoření mohou v 18 letech vybrat a použít je třeba na studium, první bydlení nebo rozjezd vlastního podnikání. Podle nových podmínek budou mít na rozhodování, jak s penězi na penzijku naložit, více času. A to až 24 měsíců od dovršení plnoletosti.
  • Klienti spořící v transformovaném fondu (penzijní připojištění) mohou mít dvě penzijka současně. Po předchozím přerušení původní smlouvy si mohou sjednat a spořit na nové smlouvě doplňkového penzijního spoření.
  • Změna v danění příspěvků zaměstnavatele u nových smluv (s účinností od 1. 1. 2024).  V případě výplaty jednorázového vyrovnání nebude nově docházet ke zdanění příspěvků zaměstnavatele. Při předčasném výběru (odbytné) odvádí daň z příspěvku zaměstnavatele za předchozích 10 let nově klient sám ve svém daňovém přiznání. Příspěvky zaměstnavatele zaplacené před 11 lety a více zdaňuje penzijní společnost.
  • Mění se podmínky výplaty penzijka na konci spoření. Nadále bude možné využít kombinaci výplat na konci spoření. K rozdělení prostředků z penzijka může dojít nově pouze jednou, a to jen na 2 části – částečný jednorázový výběr a pravidelnou penzi. Postupné čerpání části prostředků bez nutnosti ukončit smlouvu již nebude možné. Platí pro všechny žádosti doručené od 1. 1. 2024.
  • Nabídka fondů se rozšíří o alternativní účastnický fond. Jedná se o nový fond, zavedený jako dalších z účastnických fondů v doplňkovém penzijním spoření. Bude mít dynamičtější investiční strategii s volnější volbou investičních nástrojů. Předně se bude jednat o investování do realit, což doposud nebylo možné.

 

Od 1. 7. 2024:

  • Zvýší se maximální státní příspěvek na 340 Kč. Příspěvek od státu bude činit 20 % měsíčního vkladu klienta. Na maximální státní příspěvek 340 Kč tak dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč a více.
  • Nárok na státní příspěvek od 500 Kč měsíčně. Do 30. 6. 2024 stát na penzijko přispěje, pokud si spoříte od 300 Kč měsíčně. Od 1. 7. 2024 bude třeba pro získání nároku na státní příspěvek spořit minimálně 500 Kč měsíčně.
  • Státní příspěvek nebude náležet starobním důchodcům. Našim klientům pobírajícím státní důchod doporučujeme ve spoření pokračovat a získávat tak státní příspěvek po nejdelší možnou dobu. I poté bude výhodné ve spoření pokračovat, protože peníze na penzijku se mohou dále zhodnocovat.

 

Více se o změnách v penzijním spoření v roce 2024 dočtete zde.

05.06.2024
2 minuty

5 faktů o penzijku, které jste možná nevěděli

Penzijko nejen pro dospělé, ale i děti

Začít spořit na stáří se dá v jakémkoli věku. Avšak ten, kdo se začne zajištovat dříve, získá značný náskok a v cílové rovince bude mít naspořenou pěknou sumu. Proto je penzijní spoření vhodné nejen pro dospělé, ale i děti. Svým ratolestem penzijko jednoduše sjedná jeden z rodičů a posílat na něj peníze může kdokoli z rodiny. Lépe se daří korunkám na penzijním účtu než v kasičce, protože stát k úložkám ještě přihodí nějakou kačku navíc v podobě státní podpory. Stačí si spořit minimálně pětistovku měsíčně a s podporou od státu můžete počítat. Všechny peníze na penzijku se navíc průběžně zhodnocují.

Že se děti k penězům z penzijního spoření dostanou až za dlouho? Přístup k nim budou mít daleko dříve, než byste možná čekali. Až třetinu úspor mohou děti z penzijka vybrat už v 18 letech, pokud jim rodiče spoření založili do osmých narozenin. Použít je pak mohou na studium, cestování nebo třeba první bydlení. Usnadní jim to vstup do dospěláckého života i zajištění se na pozdější časy.

Jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu se státní podporou

Na trhu je jen málo finančních produktů, na které přispívá stát. U penzijka dokonce letos podpora od státu vzroste na historické maximum. Od 1. 7. 2024 je možné získat státní příspěvky ve výši 20 % z vlastní úložky, a to při spoření alespoň 500 Kč měsíčně. Na maximální státní příspěvek 340 Kč měsíčně dosáhnete při spoření částky 1 700 Kč za každý zaplacený měsíc. To znamená až 4 080 Kč ročně navíc k vašim vkladům. Na ty, kteří budou spořit více než 1 700 Kč, čeká ještě další výhoda v podobě úspory na daních. Od daňového základu si letos můžete odečíst až 48 000 Kč. Ze zaplacených daní je tak možné získat zpět až 7 200 Kč ročně. Suma sumárum, od státu můžete získat podporu ve výši až 11 280 Kč ročně.

Ani ne tak spoření, jako investice

Samotný název produktu může být trochu matoucí.  Prakticky totiž funguje penzijní spoření na principu investování. S penzijkem si každý měsíc pravidelně a dlouhodobě odkládáte peníze stranou. Penzijní společnost tyto prostředky vloží podle vámi zvolené strategie spoření do různých finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy. Co to znamená? Vaše peníze mají šanci růst a zhodnocovat se. Penzijní spoření vám tak může přinést vyšší zhodnocení než jen běžné odkládání peněz stranou do prasátka, pod matraci, nebo na běžný či spořicí účet. Penzijko je proto ve skutečnosti kombinace spoření a investování se státní podporou a každý klient se tak stává v podstatě investorem.

Můžete sami ovlivnit, kolik vám penzijko vydělává

S penzijkem si můžete hrát a během jeho životnosti upravovat nastavení svého spoření tak, jak to zrovna vyhovuje vaší finanční a životní situaci. Jste na začátku kariéry a peněz nemáte nazbyt? Odkládejte si klidně menší pravidelné částky. Až se vaše finanční situace zlepší, měsíční vklad si navýšíte dle potřeby. Zadařilo se a přemýšlíte, co udělat s penězi, aby ještě nabobtnaly? Na penzijku mohou pravidelné i jednorázové vklady růst a zhodnocovat se.

Obecné platí, že v mládí můžeme být v investicích odvážnější a s přibývajícím věkem se doporučuje hrát více na jistotu. Pokud vám zbývá do důchodu ještě dost času, můžete si zvolit dynamičtější strategii spoření, díky které máte šanci na větší zhodnocení peněz a zajímavější výnos. Pokud preferujete jistotu, máme pro vás i konzervativnější fondy.

Peníze si můžete vybrat kdykoli, vyplatí se však počkat

Peníze z penzijního spoření můžete vybrat i předčasně. Už po dvou letech spoření je máte k dispozici úplně kdykoli. Tedy klidně i dříve, než se dostanete do penze, a to včetně příspěvků zaměstnavatele a zajímavého zhodnocení. Použít je pak můžete na cokoli.

Abyste nepřišli předčasným výběrem o státní příspěvky a nemuseli vracet úsporu na daních, vyplatí se počkat a spoření vybrat nejdříve v 60 letech při současném splnění podmínky alespoň 60 naspořených měsíců (pro nové smlouvy od roku 2024 je minimální doba spoření 120 měsíců).

Vyberte kategorii