Řádění živlů připomíná: udělejte si čas na úpravu pojistných částek

Bouřky přinášející živly se v Česku objevují stále častěji a s nečekanou intenzitou. Následky pak odhalí jeden velký nešvar – zastaralé pojistné smlouvy, které majitelům zničených domů rozhodně dobře neposlouží. Řešení přitom nabízí nejen pojišťovny, ale do velké míry také záleží na přístupu a rozhodnutí majitele nemovitosti.

Správné pojištění je takové, se kterým se průběžně pracuje. Neznamená to tedy, že sjednáním pojištění majetku (tedy pojištěním stavby a pojištěním domácnosti) vše končí. „Klíčové je nejen správné nastavení krytí rizik, ale také vhodně nastavená pojistná částka. Ta pak zajistí, že v případě totální škody dostane majitel nemovitosti tolik, aby mohl postavit novou,“ vysvětluje Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny. 

Jakkoliv banálně by to mohlo znít, v praxi se ukazuje, že Češi nejen že pojištění nemovitosti zanedbávají, ale smlouvy nechávají ležet léta v šuplíku. Odhaduje se přitom, že na českém trhu není třetina domů vůbec pojištěna. Pokud je o domácnosti, pojištěna není až polovina. 

Co za úkony tedy obnáší správné nastavení pojištění majetku? „Pokud máte smlouvu již sjednanou, měli byste se soustředit na dva důležité momenty, a to pravidelně aktualizovat pojistné částky uvedené ve smlouvě. V druhém případě zvážit u pojištění aktivaci tzv. indexace,“ vysvětluje Jan Marek z Generali České pojišťovny. 

Více než jen indexace
Indexace u pojištění stavby je automatickým mechanismem, který zaručí, že smlouva bude v souladu se současnou ekonomickou situací a tím, jak se bude vyvíjet. Zkrátka že pojistná smlouva odpovídá aktuálním cenám.
„Pojistná částka je pak automaticky upravena s ohledem na vývoj spotřebního koše, inflaci a také se zohledňuje cena práce a stavebního materiálu,“ popisuje mluvčí Generali České pojišťovny. Současně s navýšením pojistných částek na smlouvě dochází také k úpravě pojistného. Snaha o úsporu za pojištění zřejmě stále zůstává důvodem, proč lidé tuto službě spíše nevyužívají.
Podstatné je, že jen samotná indexace problém nevyřeší. U starších smluv – bavíme se mnohdy o smlouvách starších 10, 15 i více let - musí vždy jít ruku v ruce se zásadní změnou pojistných částek.

Aktuální pojistná částka
U pojištění stavby (tedy domu nebo bytu) musí pojistná částka odpovídat reálným nákladům na znovupostavení pojištění stavby od základů. Pojistná smlouva by tedy měla průběžně reagovat minimálně na vývoj inflace. „Zvlášť důležité je to za současných okolností, kdy na trhu prudce roste cena stavebních prací i materiálů. Za posledních 10 let přitom náklady na výstavbu rodinného domu vzrostly o 34 %,“ připomíná realitu Jan Marek. Dům, který měl v roce 2012 hodnotu 3,4 milionu, stojí aktuálně 4,5 milionu. Pokud by došlo ke zničení domu, částka na 9 let staré neaktualizované smlouvě pokryje pouze 76 % procent nákladů na opravu…

Snadná a rychlá změna
Změnit pojistnou částku a aktivovat indexaci na smlouvě přitom nejsou složité kroky – u novějších smluv to jde i na dálku (např. přes klientskou linku, online na webu nebo v klientské zóně), u starších smluv je vhodné se sejít se správcem pojistné smlouvy nebo navštívit pobočku. Bude totiž třeba starší smlouvu zcela přepracovat a uzavřít novou. „Výhodou je, že majitelé nemovitosti získají moderní produkty, které kryjí širší rizika, navíc disponují rozsáhlými asistenčními službami a především pojistné plnění je vždy v nových cenách,“ doporučuje Jan Marek. Pojištění majetku se vyplatí věnovat alespoň minimální pravidelnou pozornost. Vždyť se jedná o naše domovy – místo, jehož pořízení, vybudování i údržba nás stojí obrovské peníze i energii.

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru:

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

  • Požár z adventních věnců, svíček

    • mokrý hadr, ručník
    • peřina

    • hasicí deka

  • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

    • vlhký ručník nebo utěrka

    • poklička, plech

    • hasicí deka

  • Hořící elektronika

    • práškový hasicí přístroj

    • sněhový hasicí přístroj

    • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii