Určitě znáte to přísloví „Čistota půl zdraví“. My bychom si ho však ještě dovolili rozšířit na „Čistota půl zdraví, ale i dlouhá životnost“. Tím, že se o své spotřebiče důkladně staráte, docílíte nejen dobrého pocitu z čistoty, ale také vám dané spotřebiče vydrží mnohem déle a budou méně poruchové. Správná funkčnost spotřebiče jde tedy ruku v ruce s péčí o něj.
V dnešním článku se tedy zaměříme především na to, jak o své spotřebiče pečovat, jak by měly probíhat jejich kontroly a co dělat v případě havárií v domácnosti.
1. Myčky nádobí
Předně byste měli myčku nádobí používat jen tak, jak doporučuje sám výrobce. Nesprávným používáním můžete v nejhorším případě docílit toho, že vám později nemusí být ze strany výrobce uznána reklamace.
Velmi často se také doporučuje myčku pustit i naprázdno – pouze pro její důkladné vypláchnutí a zbavení nečistot. Pochopitelně byste měli využívat vhodných čisticích prostředků. Roli zde také hraje to, jaké prostředky používáte.
2. Pračky
Největším postrachem je u těchto spotřebičů především vodní kámen. Tvrdou vodu, která způsobuje vodní kámen, můžete omezit různými typy změkčovačů.
I zde, podobně jako u myčky nádobí, se doporučuje čas od času provést praní naprázdno při teplotě 60 °C a za použití odstraňovačů vodního kamene. Často by se měly vymývat i filtry a dávkovací nádoby.
3. Trouby
Dnešní trouby (ale i pračky a myčky nádobí) jsou už natolik chytré, že mnohdy obsahují samočisticí procesy. Pokud však žádnou takovou zrovna nevlastníte, musíte se spolehnout na starou dobrou ruční práci. Čím dříve se do ní po vaření dáte, tím snadnější bude. Zbytky po vaření totiž mají pochopitelně i negativní vliv na další zpracovávaná jídla.
Je velmi doporučeno připáleniny nejdříve nechat „odmočit“ a teprve potom se jich zbavit. Na nečistoty přitom nejvíce zabírají různé speciální přípravky určené pro trouby, stačit vám však bude i obyčejná voda ve spojení s libovolným mycím prostředkem.
Doporučení
Mimo to, že pravidelným čistěním docílíte lépe fungujících spotřebičů, můžete také ušetřit i několik korun ročně. Důsledná péče se tedy vyplatí ve všech ohledech.
Nevystavujte také své elektrické spotřebiče vodě. Voda je totiž nebezpečná nejen pro spotřebiče samotné, ale i pro vás. Rovněž byste neměli spotřebiče vystavovat ostrému slunečnímu svitu či mrazu.
Elektrospotřebiče by také neměly být zbytečně přetěžovány, může totiž velmi snadno dojít k jejich přehřátí.
Kdy je čas na výměnu či kontrolu?
Péče není všechno… Můžete se snažit jak chcete, ale někdy prostě dojde na to, že bude čas na výměnu, případně pak servis. S výměnami bychom neměli příliš dlouho otálet.
Na servis byste se měli obrátit vždy, pokud si chováním daného spotřebiče nejste na 100 % jistí – může se přitom jednat o nestandardní zvuky, nestandardní chování, případně jiná „patálie“. Lidé ze servisu určí závadu zpravidla okamžitě, jedná se tak i o určité odlehčení vašim nervům.
Vybírejte také spotřebiče známých firem, máte u nich totiž vyšší jistotu toho, že k žádné poruše nedojde. Neznámí výrobci nižších cenových kategorií nemusejí být zpravidla ta nejlepší volba.
Co dělat v případě, kdy dojde k vytopení?
Vytopení domu/bytu je určitě nemilá věc, avšak stává se. Díky našim krátkým doporučením byste tak měli docílit toho, že k dané situaci vůbec nedojde nebo alespoň snížíte její následky.
Vytopení většinou lehce zničí malbu, poškodí rozvody či elektrospotřebiče, nebo dokonce i nábytek. Vytopení je pak zejména palčivým problémem u bytových domů, kde svou neopatrností lehce poškodíte i ostatní sousedy.
1. Vše si zdokumentujte
Pokud budete danou situaci řešit s pojišťovnou, je vhodné pořídit co nejvíce kvalitní fotodokumentaci poškozených věcí. Ta může totiž celou situace velmi značně urychlit.
2. Omezte další pokračování katastrofy
Udělejte vše pro to, aby nedošlo k dalšímu šíření nehody. Může jít přitom např. o odčerpání vody, vysoušení, umístění zábran a další pomocné techniky.
3. Kontaktujte pojišťovnu
Pojišťovna by měla o škodě vědět co možná nejdříve. Pro rychlé řešení vyřešení celé situace mějte připraveny tyto podklady:
4. Ukliďte
Uklízejte pouze v případě, kdy se můžete do domu dostat tak, aby přitom žádná voda neunikla ven. Zaměřte se přitom jen na základní úklid a opravy.
Tipy na závěr
Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.
Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.
Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.
Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.
Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.
Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.
To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?
Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!
Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.
Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.
A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.