Jak se starat o spotřebiče a co dělat v případě problémů?

Určitě znáte to přísloví „Čistota půl zdraví“. My bychom si ho však ještě dovolili rozšířit na „Čistota půl zdraví, ale i dlouhá životnost“. Tím, že se o své spotřebiče důkladně staráte, docílíte nejen dobrého pocitu z čistoty, ale také vám dané spotřebiče vydrží mnohem déle a budou méně poruchové. Správná funkčnost spotřebiče jde tedy ruku v ruce s péčí o něj.

V dnešním článku se tedy zaměříme především na to, jak o své spotřebiče pečovat, jak by měly probíhat jejich kontroly a co dělat v případě havárií v domácnosti.

1. Myčky nádobí

Předně byste měli myčku nádobí používat jen tak, jak doporučuje sám výrobce. Nesprávným používáním můžete v nejhorším případě docílit toho, že vám později nemusí být ze strany výrobce uznána reklamace.

Velmi často se také doporučuje myčku pustit i naprázdno – pouze pro její důkladné vypláchnutí a zbavení nečistot. Pochopitelně byste měli využívat vhodných čisticích prostředků. Roli zde také hraje to, jaké prostředky používáte.

2. Pračky

Největším postrachem je u těchto spotřebičů především vodní kámen. Tvrdou vodu, která způsobuje vodní kámen, můžete omezit různými typy změkčovačů.

I zde, podobně jako u myčky nádobí, se doporučuje čas od času provést praní naprázdno při teplotě 60 °C a za použití odstraňovačů vodního kamene. Často by se měly vymývat i filtry a dávkovací nádoby.

3. Trouby

Dnešní trouby (ale i pračky a myčky nádobí) jsou už natolik chytré, že mnohdy obsahují samočisticí procesy. Pokud však žádnou takovou zrovna nevlastníte, musíte se spolehnout na starou dobrou ruční práci. Čím dříve se do ní po vaření dáte, tím snadnější bude. Zbytky po vaření totiž mají pochopitelně i negativní vliv na další zpracovávaná jídla.

Je velmi doporučeno připáleniny nejdříve nechat „odmočit“ a teprve potom se jich zbavit. Na nečistoty přitom nejvíce zabírají různé speciální přípravky určené pro trouby, stačit vám však bude i obyčejná voda ve spojení s libovolným mycím prostředkem.

Doporučení

Mimo to, že pravidelným čistěním docílíte lépe fungujících spotřebičů, můžete také ušetřit i několik korun ročně. Důsledná péče se tedy vyplatí ve všech ohledech.

Nevystavujte také své elektrické spotřebiče vodě. Voda je totiž nebezpečná nejen pro spotřebiče samotné, ale i pro vás. Rovněž byste neměli spotřebiče vystavovat ostrému slunečnímu svitu či mrazu.

Elektrospotřebiče by také neměly být zbytečně přetěžovány, může totiž velmi snadno dojít k jejich přehřátí.

 

Kdy je čas na výměnu či kontrolu?

Péče není všechno… Můžete se snažit jak chcete, ale někdy prostě dojde na to, že bude čas na výměnu, případně pak servis. S výměnami bychom neměli příliš dlouho otálet.

Na servis byste se měli obrátit vždy, pokud si chováním daného spotřebiče nejste na 100 % jistí – může se přitom jednat o nestandardní zvuky, nestandardní chování, případně jiná „patálie“. Lidé ze servisu určí závadu zpravidla okamžitě, jedná se tak i o určité odlehčení vašim nervům.

Vybírejte také spotřebiče známých firem, máte u nich totiž vyšší jistotu toho, že k žádné poruše nedojde. Neznámí výrobci nižších cenových kategorií nemusejí být zpravidla ta nejlepší volba.

Co dělat v případě, kdy dojde k vytopení?

Vytopení domu/bytu je určitě nemilá věc, avšak stává se. Díky našim krátkým doporučením byste tak měli docílit toho, že k dané situaci vůbec nedojde nebo alespoň snížíte její následky.

Vytopení většinou lehce zničí malbu, poškodí rozvody či elektrospotřebiče, nebo dokonce i nábytek. Vytopení je pak zejména palčivým problémem u bytových domů, kde svou neopatrností lehce poškodíte i ostatní sousedy.

1. Vše si zdokumentujte

Pokud budete danou situaci řešit s pojišťovnou, je vhodné pořídit co nejvíce kvalitní fotodokumentaci poškozených věcí. Ta může totiž celou situace velmi značně urychlit.

2. Omezte další pokračování katastrofy

Udělejte vše pro to, aby nedošlo k dalšímu šíření nehody. Může jít přitom např. o odčerpání vody, vysoušení, umístění zábran a další pomocné techniky.

3. Kontaktujte pojišťovnu

Pojišťovna by měla o škodě vědět co možná nejdříve. Pro rychlé řešení vyřešení celé situace mějte připraveny tyto podklady:

 • číslo pojistné smlouvy;
 • krátké vysvětlení toho, co se vlastně přihodilo;
 • kdy k situace došlo;
 • jak vážná daná situace je;
 • jak se s vámi může pojišťovna spojit;
 • adresu, na které budete k zastižení v případě, pokud nehodláte zůstat v daném objektu.

 

4. Ukliďte

Uklízejte pouze v případě, kdy se můžete do domu dostat tak, aby přitom žádná voda neunikla ven. Zaměřte se přitom jen na základní úklid a opravy.

Tipy na závěr

 1. Nezapínejte spotřebiče v době, kdy nejste doma.
 2. Před dovolenou uzavřete přívod vody.
 3. Nezapomeňte na vanu při jejím napouštění.
 4. Kontrolujte stav hadic a veškerého potrubí v domě.
19.11.2023

Na co si dát pozor při používání adventního věnce?

Každý si kupuje adventní věnec kvůli tomu, aby na něm mohl po čtyři neděle zapalovat svíčky. Jenže věnce jsou zkrátka označené jako dekorační. Jak je něco takového možné? Často bývají vyrobené z velmi hořlavých materiálů, ať už z přírodních či syntetických.

Pokud si koupíte věnec, na němž můžete zapálit svíčky, zkontrolujte následující:

 • Jsou pod svíčkami kovové podstavce?
 • Máte věnec položený na nehořlavé podložce a daleko od hořlavých materiálů?
 • Nehrozí zapálení částí věnce při zkracování zapálených svíček?
 • Svíčky by nikdy neměly hořet bez dozoru.

Jak zabezpečit adventní věnec

Věnce z přírodních materiálů jsou sice krásné, ale mohou být také rizikové, pokud nejsou správně ošetřeny. Umělé věnce mohou být bezpečnější alternativou, pokud jsou vyrobeny z nehořlavých materiálů.

Na trhu jsou k dispozici bezpečnější alternativy k tradičním svíčkám, jako jsou například LED svíčky. Tyto svíčky imitují plamen, ale jsou bezpečné na dotek a eliminují riziko požáru. Pokud dáváte přednost pravým svíčkám, vybírejte ty s kvalitním knotem, který zaručuje stabilní a čisté hoření. Popřípadě takové svíčky, které mají automatický hasicí mechanismus, který svíčku uhasí, jakmile dosáhne určité úrovně.

Adventní věnec by měl být umístěn na stabilní a rovný povrch, aby nedošlo k jeho převrácení. Zvláště pokud máte doma zvědavé děti nebo domácí mazlíčky, je důležité zvolit místo, které je pro ně nedostupné.

Generali Česká pojišťovna

Vyrobte si nehořlavý věnec sami

Pokud si chcete užít vánoční svátky bez stresu, vyberte základní materiál, který je nehořící nebo aspoň špatně hořící. Můžete použít kovový nebo keramický základ, který je odolný vůči teplu. Pokud preferujete přírodní vzhled, vyberte si kameninu nebo speciálně ošetřené dřevo.

Při výběru dekorací se vyhněte snadno hořlavým materiálům jako je suchý mech, papír nebo sušené květiny. Místo toho využijte kameny, skleněné koule, kovové prvky nebo keramické figurky. Pro zelené prvky můžete použít umělé jehličí nebo větvičky z nehořlavých materiálů.

Při sestavování věnce použijte na připevnění drát nebo speciální lepidlo odolné proti teplu.

Nezapomeňte na to, že i když vyrábíte bezpečný adventní věnec, věnujte svoji pozornost i estetice, symetrii a vyváženosti. I taková dekorace může být originální a osobitá, a přitom s malým rizikem.

Aby vás nic nepřekvapilo, pořiďte si pojištění majetku a odpovědnosti v jednom. Protože kromě adventního věnce si budete o Vánocích zdobit byt nebo dům vánočními světýlky. Víte, jak si je správně vybrat? A kde všude je můžete instalovat?

Vyberte kategorii