Jak se starat o spotřebiče a co dělat v případě problémů?

Určitě znáte to přísloví „Čistota půl zdraví“. My bychom si ho však ještě dovolili rozšířit na „Čistota půl zdraví, ale i dlouhá životnost“. Tím, že se o své spotřebiče důkladně staráte, docílíte nejen dobrého pocitu z čistoty, ale také vám dané spotřebiče vydrží mnohem déle a budou méně poruchové. Správná funkčnost spotřebiče jde tedy ruku v ruce s péčí o něj.

V dnešním článku se tedy zaměříme především na to, jak o své spotřebiče pečovat, jak by měly probíhat jejich kontroly a co dělat v případě havárií v domácnosti.

1. Myčky nádobí

Předně byste měli myčku nádobí používat jen tak, jak doporučuje sám výrobce. Nesprávným používáním můžete v nejhorším případě docílit toho, že vám později nemusí být ze strany výrobce uznána reklamace.

Velmi často se také doporučuje myčku pustit i naprázdno – pouze pro její důkladné vypláchnutí a zbavení nečistot. Pochopitelně byste měli využívat vhodných čisticích prostředků. Roli zde také hraje to, jaké prostředky používáte.

2. Pračky

Největším postrachem je u těchto spotřebičů především vodní kámen. Tvrdou vodu, která způsobuje vodní kámen, můžete omezit různými typy změkčovačů.

I zde, podobně jako u myčky nádobí, se doporučuje čas od času provést praní naprázdno při teplotě 60 °C a za použití odstraňovačů vodního kamene. Často by se měly vymývat i filtry a dávkovací nádoby.

3. Trouby

Dnešní trouby (ale i pračky a myčky nádobí) jsou už natolik chytré, že mnohdy obsahují samočisticí procesy. Pokud však žádnou takovou zrovna nevlastníte, musíte se spolehnout na starou dobrou ruční práci. Čím dříve se do ní po vaření dáte, tím snadnější bude. Zbytky po vaření totiž mají pochopitelně i negativní vliv na další zpracovávaná jídla.

Je velmi doporučeno připáleniny nejdříve nechat „odmočit“ a teprve potom se jich zbavit. Na nečistoty přitom nejvíce zabírají různé speciální přípravky určené pro trouby, stačit vám však bude i obyčejná voda ve spojení s libovolným mycím prostředkem.

Doporučení

Mimo to, že pravidelným čistěním docílíte lépe fungujících spotřebičů, můžete také ušetřit i několik korun ročně. Důsledná péče se tedy vyplatí ve všech ohledech.

Nevystavujte také své elektrické spotřebiče vodě. Voda je totiž nebezpečná nejen pro spotřebiče samotné, ale i pro vás. Rovněž byste neměli spotřebiče vystavovat ostrému slunečnímu svitu či mrazu.

Elektrospotřebiče by také neměly být zbytečně přetěžovány, může totiž velmi snadno dojít k jejich přehřátí.

 

Kdy je čas na výměnu či kontrolu?

Péče není všechno… Můžete se snažit jak chcete, ale někdy prostě dojde na to, že bude čas na výměnu, případně pak servis. S výměnami bychom neměli příliš dlouho otálet.

Na servis byste se měli obrátit vždy, pokud si chováním daného spotřebiče nejste na 100 % jistí – může se přitom jednat o nestandardní zvuky, nestandardní chování, případně jiná „patálie“. Lidé ze servisu určí závadu zpravidla okamžitě, jedná se tak i o určité odlehčení vašim nervům.

Vybírejte také spotřebiče známých firem, máte u nich totiž vyšší jistotu toho, že k žádné poruše nedojde. Neznámí výrobci nižších cenových kategorií nemusejí být zpravidla ta nejlepší volba.

Co dělat v případě, kdy dojde k vytopení?

Vytopení domu/bytu je určitě nemilá věc, avšak stává se. Díky našim krátkým doporučením byste tak měli docílit toho, že k dané situaci vůbec nedojde nebo alespoň snížíte její následky.

Vytopení většinou lehce zničí malbu, poškodí rozvody či elektrospotřebiče, nebo dokonce i nábytek. Vytopení je pak zejména palčivým problémem u bytových domů, kde svou neopatrností lehce poškodíte i ostatní sousedy.

1. Vše si zdokumentujte

Pokud budete danou situaci řešit s pojišťovnou, je vhodné pořídit co nejvíce kvalitní fotodokumentaci poškozených věcí. Ta může totiž celou situace velmi značně urychlit.

2. Omezte další pokračování katastrofy

Udělejte vše pro to, aby nedošlo k dalšímu šíření nehody. Může jít přitom např. o odčerpání vody, vysoušení, umístění zábran a další pomocné techniky.

3. Kontaktujte pojišťovnu

Pojišťovna by měla o škodě vědět co možná nejdříve. Pro rychlé řešení vyřešení celé situace mějte připraveny tyto podklady:

 • číslo pojistné smlouvy;
 • krátké vysvětlení toho, co se vlastně přihodilo;
 • kdy k situace došlo;
 • jak vážná daná situace je;
 • jak se s vámi může pojišťovna spojit;
 • adresu, na které budete k zastižení v případě, pokud nehodláte zůstat v daném objektu.

 

4. Ukliďte

Uklízejte pouze v případě, kdy se můžete do domu dostat tak, aby přitom žádná voda neunikla ven. Zaměřte se přitom jen na základní úklid a opravy.

Tipy na závěr

 1. Nezapínejte spotřebiče v době, kdy nejste doma.
 2. Před dovolenou uzavřete přívod vody.
 3. Nezapomeňte na vanu při jejím napouštění.
 4. Kontrolujte stav hadic a veškerého potrubí v domě.
01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru:

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

 • Požár z adventních věnců, svíček

  • mokrý hadr, ručník
  • peřina

  • hasicí deka

 • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

  • vlhký ručník nebo utěrka

  • poklička, plech

  • hasicí deka

 • Hořící elektronika

  • práškový hasicí přístroj

  • sněhový hasicí přístroj

  • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii