Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak postupovat, pokud chcete nahlásit požár nebo jiné mimořádné události?

Možná jste se stali účastníky nehody či požáru. Nebo jste viděli, co se stalo. Pokuste se na chvíli zkrotit adrenalin a co nejdříve vytočit tísňovou linku. Co by v takovém hovoru mělo vždy zaznít?

V tomto důležitém telefonátu byste měli zmínit především:

  • CO se stalo?

  • KDE se to stalo?

  • KDO volá? Tedy vaše jméno a kontakt.

To je jenom úplný základ. Nezapomeňte také uvést podrobnosti, které by mohly celou situaci zkomplikovat. Například že jsou v hořícím domě propan-butanové lahve. Nebo informace, které hasičům usnadní záchranu osob a majetku. Ujasněte si, kdo v budově nejspíš je. Nebo třeba zda jsou na místě také nějaká zvířata. Hasičům by mohlo pomoct například také to, jakou má kouř barvu nebo na jakém poschodí požár vypukl.

Mluvte s operátorem pomalu, s klidem a tak, aby vám rozuměl. Nezapomeňte však také na to, že krátce po vašem hovoru bude volat znovu pro ověření události, případně pro doptání se na další skutečnosti. A co když v návalu stresu na tyto informace zapomenete? Nemějte strach. Na druhém konci linky sedí vyškolený operátor, který vás navede na vše důležité a poradí vám, jak se zachovat.

Víte, že za neohlášení požáru můžete dostat pokutu? Proto podobné situace nepřehlížejte a neberte je na lehkou váhu. Chraňte se před nepříjemnostmi a pořiďte si dobré pojištění domácnosti.

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii