14.07.2021

Jak postupovat, pokud chcete nahlásit požár nebo jiné mimořádné události?

Možná jste se stali účastníky nehody či požáru. Nebo jste viděli, co se stalo. Pokuste se na chvíli zkrotit adrenalin a co nejdříve vytočit tísňovou linku. Co by v takovém hovoru mělo vždy zaznít?

V tomto důležitém telefonátu byste měli zmínit především:

  • CO se stalo?

  • KDE se to stalo?

  • KDO volá? Tedy vaše jméno a kontakt.

To je jenom úplný základ. Nezapomeňte také uvést podrobnosti, které by mohly celou situaci zkomplikovat. Například že jsou v hořícím domě propan-butanové lahve. Nebo informace, které hasičům usnadní záchranu osob a majetku. Ujasněte si, kdo v budově nejspíš je. Nebo třeba zda jsou na místě také nějaká zvířata. Hasičům by mohlo pomoct například také to, jakou má kouř barvu nebo na jakém poschodí požár vypukl.

Mluvte s operátorem pomalu, s klidem a tak, aby vám rozuměl. Nezapomeňte však také na to, že krátce po vašem hovoru bude volat znovu pro ověření události, případně pro doptání se na další skutečnosti. A co když v návalu stresu na tyto informace zapomenete? Nemějte strach. Na druhém konci linky sedí vyškolený operátor, který vás navede na vše důležité a poradí vám, jak se zachovat.

Víte, že za neohlášení požáru můžete dostat pokutu? Proto podobné situace nepřehlížejte a neberte je na lehkou váhu. Chraňte se před nepříjemnostmi a pořiďte si dobré pojištění domácnosti.

14.07.2021

Požár od lampičky? Stává se to

  • Přítomnost hořlavých materiálů v blízkosti lampy.

  • Pohyb domácích mazlíčků.

  • Překrytí lampičky látkou.

Lampičky proto mějte v dostatečné vzdálenosti od papírů, knih či polštářů a matrací. Světlo dobře upevněte, aby o něj nešlo jen tak zavadit a aby ho neshodil rozdováděný pes nebo kočka. A při vyprávění strašidelných příběhů si pod peřinu raději vezměte baterku. Myslete vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Zařiďte si pojištění proti požáru a nenechte se dopálit.

Víte, že i notebook může nečekaně vzplanout? Přečtěte si, jak tomu zabránit.

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace