26.05.2022

Jak o sebe pečovat - tipy pro zaneprázdněné rodiče

Rodičovství přináší mnoho radosti a štěstí, ale také spoustu starostí. Příchodem dětí se náš život od základu změní. Romantické představy o tom, jak v klidu vaříte oběd a poklízíte, zatímco miminko spí, se brzy rozplynou. Jste neustále v jednom kole, děláte několik věcí najednou a než se nadějete, je večer. Situace se nemění ani s narozením druhého potomka a nástupem zpátky do práce se roztáčí další kolotoč. Jste vyčerpaní, podráždění. Váš život ubíhá od úkolu k úkolu. Nežijete, jen přežíváte. Co s tím? Jak se vymotat z této spirály? Co udělat, abyste si začali života opět užívat? Zkuste se podívat na několik našich užitečných tipů.

Najděte si čas pro sebe

Dle studie provedené v USA má většina rodičů denně pouze 32 minut pro sebe. Zvláště matky na sebe často zapomínají. To je ovšem zásadní chyba. Věnujete-li totiž čas sami sobě, pěstujete si k sobě zdravý vztah, cítíte se šťastní, jste nabití pozitivní energií a jste celkově více v pohodě. Díky tomu netrpíte úzkostmi a nepodléháte tak snadno stresu. Budete-li mít více času pro sebe, bude to přínosem nejen pro vás, ale i pro vaši rodinu.

V první řadě je třeba si uvědomit, že na to nejste sami. Zvláště maminky mívají pocit, že musí všechno zvládnout samy a ostýchají se požádat o pomoc. Pro začátek si proto udělejte seznam činností, které vám zaberou nejvíce času a zamyslete se nad tím, jestli by některé z povinností nemohl převzít někdo jiný, případně, zda by nešly řešit nějakým časově efektivnějším způsobem. Při rozdělování domácích prací můžete využít rodinných aplikací, jako třeba OurHome nebo Chores & Allowance Bot, které se mohou stát i dobrým motivačním nástrojem při plnění povinností pro vaše děti. Ale stejnou službu může poskytnout i jednoduchá tabulka na ledničce nebo plánovací rodinný kalendář. Starší děti mohou pomáhat s vysáváním nebo praním, menší mohou pomoci třeba s plněním nebo vyklízením myčky. Nákupy plánujte tak, abyste nakupovali jen jednou týdně a je-li to v místě vašeho bydliště možné, řešte většinu z nich online. Pro ještě větší efektivitu je dobré sestavit si jídelníček na celý týden a souběžně tak vytvořit nákupní seznam. I tady je možné využít různých aplikací, jako třeba Chytrý nákupní seznam Listonic nebo Shoppka. Ani vaření vám nemusí zabrat tolik času. Jednou z možností je navařit na několik dní dopředu a mít v mrazáku připravené porce na rozmrazení. Případně můžete volit recepty s rychlou přípravou, inspiraci můžete najít třeba v aplikaci Jíme zdravě. Občasné objednání pizzy či hotovek z nedaleké restaurace vám rodina také jistě nebude mít za zlé.

Trochu času lze ušetřit i tím, že se budete střídat se sousedkou v doprovázení nebo dopravě dětí do školy a do školky. Také pravidelný režim, zvláště u dětí, pomáhá předcházet stresovým situacím a přispívá k hladšímu chodu celé domácnosti. Kousek po kousku takto můžete nastřádat čas pro sebe, aniž byste museli mít výčitky, že rodina přichází zkrátka.

Jak o sebe pečovat

Jakmile se vám podaří ušetřit čas, je důležité, abyste si v rámci svého rozvrhu naplánovali čas, který bude jenom váš. Může se jednat o návštěvu kadeřníka nebo kosmetiky, návštěvu divadla, kina, posezení u kávy nebo dokonce wellness víkend s kamarádkami nebo třeba pravidelné lekce jógy. Své oblíbené aktivity si rozdělte na rychle uskutečnitelné a na ty, které vyžadují delší plánování. Na každý týden si naplánujte alespoň jednu snadno realizovatelnou aktivitu a jednou za měsíc, nejméně však čtyřikrát do roka se odměňte něčím větším. Nastavte si v kalendáři upomínky, abyste věděli, na co se můžete v následujícím týdnu či měsíci těšit a plánovat své povinnosti s ohledem na své plány.  Zde vám může pomoci třeba aplikace Todoist nebo Úkoly Google. Se svým rozvrhem seznamte také ostatní členy rodiny, aby váš vyhrazený čas respektovali.

S ohledem na množství povinností, mívají rodiče problém nepodlehnout stresu a dělá jim potíže jednoduše vypnout. Proto doporučujeme, abyste si každý den ráno a večer vyhradili pět až deset minut na meditaci nebo jiné relaxační techniky, které vám pomohou zklidnit mysl, uvolnit stres, a tak lépe spát a začínat den s pocitem klidu, že máte vše pod kontrolou. Můžete k tomu využít třeba aplikací Headspace nebo Calm

Kromě koníčků a zábavy nesmíte zapomínat ani na pestrou stravu, dostatek pohybu a spánku. Protože, jak známo, ve zdravém těle zdravý duch. Nedávná studie Food for Thought potvrdila, že zdravá a vyvážená strava, jako třeba středomořská kuchyně a vyhýbání se potravinám, které způsobují záněty, působí preventivně proti špatné náladě a depresi, stejně jako pravidelné cvičení. A ačkoliv zvláště matkám na mateřské dovolené připadá spánek jako luxus, jeho nedostatek povede ke zhoršení nálady i fyzické kondice. Jak ukazují studie, ideální doba spánku je 7,5 hodiny. Kvalitu spánku ovlivňuje i řada dalších faktorů, vystavení bílému světlu, pití alkoholu, vysoká teplota v místnosti, suchý vzduch i nepohodlná matrace. Proto choďte spát pravidelně ve stejnou dobu, případně si jděte lehnout dřív a něco si přečtěte. 

Jednoduše si uvědomte, že na všechno nejste sami. Nestyďte se říct si o pomoc, neklaďte na sebe přehnané nároky a hlavně mějte na paměti, že i vy jste důležití. Když se naučíte vyšetřit si čas pro sebe, když se o sebe budete starat, zlepší se život nejen váš, ale celé vaší rodiny. Mějte se rádi, protože za to stojíte.

 

29.06.2022

Dost bylo limonád: Naučte své děti pít vodu

Často se setkáváme s tím, že děti nechtějí pít čistou vodu. Bohužel na vině bývají rodiče. Někteří v rámci pitného režimu nabízejí svým dětem už od batolecího věku slazené nápoje. Čím častěji děti slazené nápoje pijí, tím rychleji si na ně navyknou a začnou vodu odmítat. Pro zdraví a hydrataci je však pití vody zásadní. Slazené nápoje totiž kromě cukru obsahují i další látky, jako barviva a konzervanty, které mohou mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na jejich zdraví. Jako problematická se jeví zvláště modrá a červená barviva, která mohou způsobovat hyperaktivitu nebo i závažnější problémy. Abychom vám pomohli naučit děti vodu opět pít, připravili jsme pro vás pár jednoduchých tipů. Vyzkoušejte je a uvidíte, že vaše děti přijdou vodě brzy na chuť!

 

10 tipů jak naučit děti pít vodu

1. Postavte sklenici vody vedle postele, kde dítě spí. Až budete svou ratolest ráno budit, dejte mu trochu napít. Tím hned po ránu nastartujete jeho zdravý pitný režim.

2. Udělejte z vody atraktivní módní doplněk. Kupte ekologickou, znovu použitelnou láhev, kterou si dítě může ozdobit samolepkami, třpytkami apod., aby se mu líbila. 

3. Udělejte z pití zábavu. Malé děti potěší víčka s různými druhy pítek. Holčičky často rády popíjejí z malých hrníčků a rády si hrají na čajové dýchánky, které se tak mohou stát zábavnou záminkou pro pití vody. Také pro větší děti lze najít zábavnější způsob pití. V současné době můžete vybírat z široké škály znovu použitelných brček z bambusu, slámy či nerezu.

4. Podstatná je také domácí nabídka nápojů. Když má dítě možnost volit mezi sladkou limonádou a čistou vodou, je vysoce pravděpodobné, že sáhne po nezdravé variantě. Proto omezte nákupy perlivých slazených limonád, levných džusů i sirupů.

5. Zapojte děti do samotné přípravy nápoje. Seznamte je s různými bylinkami, ovocem i zeleninou a nechte je vytvářet různé koktejly. 

6. Zakázané nejsou ani bublinky, pokud jde o čistou vodu. Zapomeňte však na zbytečné a neekologické kupování balených vod a raději investujte do výrobníku sody (např. SodaStream), díky kterému si perlivou vodu snadno připraví i starší děti.  

7. Sklenici vody zatraktivní také pár kostek ledu, děti led totiž milují. Údajně si pochvalují zvuk, který při pití dělá. Mějte proto v mrazáku vždy dostatečnou zásobu. Pokud se bojíte, že pak bude voda příliš studená, vodu přihřejte a led ji pak ochladí na vhodnou teplotu.

8. Pitný režim můžete dítěti zpestřit i neslazeným čajem, stoprocentním džusem či mlékem. Nechte však dítě vždy pít jen jednu z variant. Dokud dítě nedopije skleničku, kterou má rozpitou, jiné pití nedostane. 

9. Neutrácejte zbytečně za balené vody v domnění, že dětem dopřáváte něco lepšího. Kvalita pitné vody v České republice patří k nejvyšším v Evropě, takže stačí otočit kohoutkem a tu nejlepší vodu máte kdykoliv po ruce. A ke všemu ještě šetříte přírodu. 

10. Závěrem chceme připomenout, že příklady táhnou. Proto budete-li vodu pít pravidelně sami, dítě vás bude následovat.

 

Vyberte kategorii