Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Pořád na telefonu. Jak poznat problém?

Chytré telefony se staly nedílnou součástí našich životů. Někdy do nich pronikají až příliš. Jejich problematické používání není definované jako závislost. Může se ale nepozorovaně překlopit v poruchu chování. Jak poznat problém a jaké jsou varovné signály?

Jaké jsou potenciální příznaky této poruchy chování?
 

  • Vědomé používání v zakázaných kontextech nebo potenciálně nebezpečných situacích (např. psaní SMS během řízení).
  • Nadměrné používání, které způsobuje konflikty s rodinou, před rodinou nebo jinou společností dáváme přednost používání chytrých telefonů.
  • Negativní dopady na školní, rodinné, sociální nebo emocionální fungování.
  • Pokračující nadměrné používání navzdory negativním účinkům.
  • Impulzivní, častá, neustálá kontrola telefonu, i v krátkých dávkách (člověk cítí silnou potřebu kontrolovat každých pár minut).
  • Nespavost nebo poruchy spánku související s častou kontrolou.
  • Nadměrná naléhavost nebo potřeba spojení.
  • Používáme telefon proti smutné náladě nebo k uspokojení. Okamžitá potřeba reagovat na zprávy a upozornění.
  • Zvýšená úzkost a / nebo podrážděnost, pokud telefon není přístupný.
  • Pocity neklidu, když telefon nelze používat.

Možná máte doma dítě, které se trávení času na chytrém telefonu nechce vzdát. Hranice mezi tím, co je ještě v pořádku a co už je varovný signál, nemusí být jasná. Možná vám proto pomůže položit si několik následujících otázek:

  • Je moje dítě vzteklé, podrážděné, úzkostné nebo dokonce násilné, když je mu telefon odebrán nebo ho nemůže použít?
  • Vyhne se společenské události nebo mimoškolní aktivitě kvůli používání telefonu?
  • Je používáním telefonu negativně ovlivněna osobní péče (hygiena), přátelství, rodinné vztahy nebo školní práce dítěte?
  • Narušuje používání telefonu spánkovou rutinu dítěte?
  • Existují nějaké zásadní změny v stravovacích návycích dítěte, které nelze jinak vysvětlit?
  • Existují nějaké zásadní změny nálady, které nelze jinak vysvětlit?

 

 

 

 

 

Autor: Adam Táborský
22.04.2024

Alzheimerova nemoc se stává epidemií 21. století

Týden mozku, tak se jmenuje akce, kterou pořádá Akademie věd ČR u příležitosti Dne mozku. Tento festival, který se koná vždy v březnu, se zaměřuje na popularizaci neurovědy. Jedna z prvních letošních přednášek se věnovala také Alzheimerově chorobě. Podle profesora Aleše Stuchlíka, který vede oddělení zaměřené na neurofyziologii paměti, je nemoc v populaci čím dál více rozšířená.

Změny v mozku při stárnutí

Odborné články, jak uvedl ve své přednášce profesor Stuchlík, uvádí, že pokud nás ve stáří nepostihne žádné neurodegenerativní onemocnění, úbytek našich nervových buněk v mozku není tak dramatický. Uvádí se 2–4 %. Pokud však onemocníme, situace se radikálně mění. Nervové buňky ubývají ve větším počtu a podstatně rychleji.

Lidé žijí déle, vědci by jim však měli umět pomoct i s poruchami paměti. „To, že se lidé dožívají vyššího věku, je dobře,“ říká profesor Aleš Benjamín Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd. Zároveň však zdůrazňuje, že věk je nejrizikovějším faktorem vzniku Alzheimerovy choroby.

Se stárnutím populace dochází k alarmujícímu vzestupu případů Alzheimerovy choroby, což z ní činí jednu z hlavních příčin úmrtí v posledních desetiletích. Přeskočila i onemocnění HIV, u té byl zaznamenán pokles jako příčina úmrtí o 65 procent. Zato Alzheimerova choroba vzrostla o 145 procent.

Vliv věku na výskyt Alzheimerovy choroby
*zdroj prof. Aleš Benjamín Stuchlík

 

Příznaky a léčba

Příznaky Alzheimerovy choroby jsou často dost zjevné. V těle se ale tato nemoc začíná projevovat dříve, než si jich stačí nemocní všimnout. „Neprojeví se to na fungování paměti a dalších funkcí pacienta, on má stále dobrou paměť, nezapomíná, ale už se v této fázi něco děje,“ vysvětluje Stuchlík.

Typickými projevy jsou poté porucha paměti nebo rozpoznávání. Struktury mozku, které jsou onemocněním zasaženy lékaři prozkoumat umí. Ale co se v nich přesně odehrává, vědci zatím úplně netuší.

Na léku však usilovně pracují a za poslední desetiletí značně pokročili. „Zdá se, že léku jsme blízko, ale tato naděje je tu už dlouho,” říká Aleš Stuchlík.

Například v roce 2021 vznikl globální výzkumný ústav INDRC se sídlem v Praze, který kombinuje biologické vědy a medicínu s přístupy umělé inteligence ke studiu a léčbě Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních nemocí. Institut je zároveň platforma pro výměnu poznatků a zkušeností pro přední světové odborníky.

Martin Tolar

Prevence proti Alzheimeru je jednoduchá

Zaměstnaná hlava, tělo a dobrý spánek. Tyto tři hlavní body jsou uváděny jako nejlepší prevence.

Je prokázáno, že pravidelný pohyb a okysličování mozku má pozitivní vliv na tvorbu nových nervových buněk. Stuchlík však dodává, že i běžná návštěva kavárny a posilování sociálních vztahů má na naše zdraví větší vliv, než by se mohlo zdát. Samota totiž našemu mozku neprospívá.

Poslední výzkumy naznačují, že mnoho z nás trpí problémy se spánkem. Je důležité si uvědomit, že mozek potřebuje odpočinek pro regeneraci a správné fungování. Bez spánku totiž dlouhodobá paměť nemůže dobře fungovat. „Ve spánku dochází ke konsolidaci, upevňování vzpomínek,“ upřesňuje profesor Stuchlík.

Alzheimerova nemoc se stává v populaci velkým problémem. Akce Týden mozku upozornila na důležitost porozumění této nemoci a nalezení účinné léčby. Prevence je prozatím nejlepším nástrojem ke zpomalení jejího výskytu. Proto ji nepodceňujme. Jsme rádi, že spolu s globálním institutem INDRC může Generali penzijní společnost spolupracovat na šíření osvěty v této problematice.

Generali penzijní společnost

Mohlo by Vás zajímat

Na vývoji léků pro Alzheimerovu chorobu se podílí i Češi
Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí
Martin Tolar: „Alzheimerova nemoc probíhá 20 let před tím, než se objeví příznaky.“
Generali penzijní společnost a vědci z institutu INDRC spojují síly v boji proti Alzheimerově nemoci

Vyberte kategorii