Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Dost bylo limonád: Naučte své děti pít vodu

Často se setkáváme s tím, že děti nechtějí pít čistou vodu. Bohužel na vině bývají rodiče. Někteří v rámci pitného režimu nabízejí svým dětem už od batolecího věku slazené nápoje. Čím častěji děti slazené nápoje pijí, tím rychleji si na ně navyknou a začnou vodu odmítat. Pro zdraví a hydrataci je však pití vody zásadní. Slazené nápoje totiž kromě cukru obsahují i další látky, jako barviva a konzervanty, které mohou mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na jejich zdraví. Jako problematická se jeví zvláště modrá a červená barviva, která mohou způsobovat hyperaktivitu nebo i závažnější problémy. Abychom vám pomohli naučit děti vodu opět pít, připravili jsme pro vás pár jednoduchých tipů. Vyzkoušejte je a uvidíte, že vaše děti přijdou vodě brzy na chuť!

 

10 tipů jak naučit děti pít vodu

1. Postavte sklenici vody vedle postele, kde dítě spí. Až budete svou ratolest ráno budit, dejte mu trochu napít. Tím hned po ránu nastartujete jeho zdravý pitný režim.

2. Udělejte z vody atraktivní módní doplněk. Kupte ekologickou, znovu použitelnou láhev, kterou si dítě může ozdobit samolepkami, třpytkami apod., aby se mu líbila. 

3. Udělejte z pití zábavu. Malé děti potěší víčka s různými druhy pítek. Holčičky často rády popíjejí z malých hrníčků a rády si hrají na čajové dýchánky, které se tak mohou stát zábavnou záminkou pro pití vody. Také pro větší děti lze najít zábavnější způsob pití. V současné době můžete vybírat z široké škály znovu použitelných brček z bambusu, slámy či nerezu.

4. Podstatná je také domácí nabídka nápojů. Když má dítě možnost volit mezi sladkou limonádou a čistou vodou, je vysoce pravděpodobné, že sáhne po nezdravé variantě. Proto omezte nákupy perlivých slazených limonád, levných džusů i sirupů.

5. Zapojte děti do samotné přípravy nápoje. Seznamte je s různými bylinkami, ovocem i zeleninou a nechte je vytvářet různé koktejly. 

6. Zakázané nejsou ani bublinky, pokud jde o čistou vodu. Zapomeňte však na zbytečné a neekologické kupování balených vod a raději investujte do výrobníku sody (např. SodaStream), díky kterému si perlivou vodu snadno připraví i starší děti.  

7. Sklenici vody zatraktivní také pár kostek ledu, děti led totiž milují. Údajně si pochvalují zvuk, který při pití dělá. Mějte proto v mrazáku vždy dostatečnou zásobu. Pokud se bojíte, že pak bude voda příliš studená, vodu přihřejte a led ji pak ochladí na vhodnou teplotu.

8. Pitný režim můžete dítěti zpestřit i neslazeným čajem, stoprocentním džusem či mlékem. Nechte však dítě vždy pít jen jednu z variant. Dokud dítě nedopije skleničku, kterou má rozpitou, jiné pití nedostane. 

9. Neutrácejte zbytečně za balené vody v domnění, že dětem dopřáváte něco lepšího. Kvalita pitné vody v České republice patří k nejvyšším v Evropě, takže stačí otočit kohoutkem a tu nejlepší vodu máte kdykoliv po ruce. A ke všemu ještě šetříte přírodu. 

10. Závěrem chceme připomenout, že příklady táhnou. Proto budete-li vodu pít pravidelně sami, dítě vás bude následovat.

 

20.07.2024

5 tipů, co dělat, když se zraníte na dovolené

Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.

Co dělat, když…

1 ...si zlomíte nohu nebo ruku

Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.

Asistenční služba

2 ...dostanete úžeh

Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.

3 ...si pořídíte hlubokou řeznou ránu

Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.

4 ...vás postihne těžká alergická reakce

Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.

5 ...utrpíte úraz hlavy

Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.

 

Akutní zubní ošetření

Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.

Jak se připravit před cestou

Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:

  1. Cestovní pojištění: Mějte sjednané kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá lékařské výlohy, úrazy a repatriaci.
  2. Lékárnička: Mějte u sebe základní lékárničku obsahující obvazy, dezinfekci, léky proti bolesti a antihistaminika.
  3. Informace o místních zdravotnických zařízeních: Předem si zjistěte, kde se nachází nejbližší nemocnice nebo klinika, a mějte po ruce kontakty na místní záchranné služby.
  4. Jazyky: Pokud cestujete do země, kde se nemluví anglicky, naučte se několik základních frází v místním jazyce, které vám mohou pomoci při komunikaci s lékaři.

Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!

 

Přečtěte si

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?

Kam na ferraty v České republice a zahraničí?

Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“

Vyberte kategorii