FAQ: Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácnosti

Vlastnit domov je sen, který má mnoho mileniálů a spousta z nich doufá, že se tento sen v blízké budoucnosti stane skutečností – 52 % mileniálů v České republice by v budoucnu rádo bydlelo ve vlastním domě či bytě. Realita je však taková, že někteří se cítí být zahlceni a zcela nepřipraveni na odpovědnost, která s vlastnictvím nemovitosti souvisí. Nedávný výzkum odhalil, že podcenění skrytých nákladů spojených s nákupem a vlastnictvím nemovitosti, včetně průběžné údržby, je hlavním zdrojem frustrace vlastníků nemovitostí z řad mileniálů. Téměř dvě třetiny (63 %) mileniálů uvádí, že litují nákupu svého současného bydlení, oproti 35 % baby boomerů (ve věku 55 až 73 let) a 50 % generace X (věkové rozpětí 39–54 let).

Naštěstí se s nečekanými náklady v případě, že se něco pokazí – například dojde k požáru či ke vloupání – je možné vypořádat díky pojištění domácnosti. Zvlášť když si uvědomíte, že každý měsíc dojde v České republice k několika tisícům vloupání a celkové škody vloupání do domácností jdou za měsíc do vyšších desítek milionů.

 

Co se týče poškození způsobeného požárem, české statistiky ukazují, že i tehdy, pokud je možné váš domov a majetek zachránit, měsíční škody způsobené požáry v průměru přesahují půl miliardy korun. Proto je uzavření pojistky důležitou součástí ochrany vašeho majetku.

Abyste lépe pochopili, jaké druhy pojištění jsou k dispozici, a mohli jste si tak zvolit plán, který je pro vás vhodný, vybrali jsme některé často kladené otázky, pomocí kterých ukážeme, jak může pojištění vlastníkům nemovitostí přinést klid v duši.

 

Jaký je rozdíl mezi pojištěním vybavení domácnosti a pojištěním nemovitosti?

Zjednodušeně řečeno, na předměty, které lze z vaší nemovitosti vynést ven – například záclony, kuchyňské přístroje, nábytek a technické vybavení – se vztahuje pojištění vybavení domácnosti. Oproti tomu pojištění nemovitosti chrání strukturální prvky vašeho domova – mimo jiné střechu, zdi, okna a pevné příslušenství, jako je například vestavěná kuchyň či zimní zahrada.

V obou případech jde o druh pojištění domácnosti a je možné zakoupit pouze jedno bez druhého – pokud jste například nájemník, a nikoli vlastník, můžete si pořídit pojištění vybavení, které pokryje váš osobní majetek, zatímco vlastník nemovitosti s nejpravděpodobněji bude muset postarat o pojištění nemovitosti jako takové. Pokud jste vlastníkem nemovitosti, oba typy pojištění domácnosti – jak vybavení, tak budovy – vám zajistí ucelenější způsob krytí.

final_6151cfea1ea360005d712b29_999802.gif

Jaké jsou hlavní výhody pojištění nemovitosti?

 Přiměřené měsíční platby pojistného představují relativně nízkou částky, vezmete-li v potaz, že chráníte svůj domov – pravděpodobně jednu z vašich nejvyšších investic – a všechen svůj majetek v případě, že by se něco pokazilo. Nakonec je vždycky lepší platit pravidelně malou částku, než riskovat, že budete náhle muset zaplatit velkou sumu za opravu střechy nebo nahrazovat cenné osobní předměty. Jde na prvním místě o to, aby váš domov a čas, který v něm strávíte, ať již prací či odpočinkem, byl zabezpečený.

final_6151d02487985c00447889c7_824910.gif

 


Kolik pojištění nemovitosti stojí?

Cena pojištění nemovitosti se bude lišit podle toho, jaký druh krytí vyžadujete – například pojistka, která kombinuje pojištění jak budovy, tak majetku, bude mít nejspíš vyšší pravidelné platby než samostatná pojistka pouze budovy či pouze vybavení. Abyste si udělali představu, v České republice se částka za pojištění nemovitosti spolu s pojištěním domácnosti pohybuje v řádech stovek až tisíců korun ročně. Když však pomyslíte na to, na kolik by mohla vyjít nepředvídaná oprava nebo náhrada předmětů, které byly poškozeny či ukradeny, je částka pojištění vybavení domácnosti vzhledem ke klidu na duši, jaký přináší, opravdu nízká.

Pokrývá pojištění domácnosti nenadálé události, jako je protékající střecha nebo porouchaný bojler?

Ano! Někdy se mohou věci pokazit, ovšem díky tomu, že máte pojištění, si můžete objednat profesionální servis a opraváře, a být v bezpečí s vědomím, že vás to nebude stát jmění. Tím pádem i když nejste domácí kutil, můžete využít odbornosti někoho, kdo se v těchto věcech vyzná.

Mám krytí v případě vloupání nebo požáru?

 Ano, a navíc pojištění nemovitosti chrání i vaše okolí v případě vandalismu a některých živelních pohrom, jako jsou povodně a zemětřesení.

Jsem nájemník, nikoli vlastník nemovitosti. Potřebuji i tak pojištění?

Abyste mohli využít výhod pojištění, nepotřebujete vlastnit nemovitost. Zatímco vlastník nemovitosti, kterou obýváte, bude nejpravděpodobněji odpovědný za pojištění budovy – přestože je vždy dobré si to ověřit – vy sami si můžete zajistit, aby vaše osobní věci byly kryté pojištěním domácnosti.

Pokrývá pojištění domácnosti sofistikované přístroje a techniku, jako jsou laptopy, fotoaparáty či chytrá zařízení?

Ano. Pojistka vybavení domácnosti dokáže ochránit celou řadu elektronických přístrojů a přenosného zařízení – od domácího kina včetně nejmodernějších prostorových reproduktorů až po večery strávené zkoušením vašich dovedností dýdžeje.

A co drahé doplňky, jako jsou šperky či kabelky?

I na tyto předměty se vztahuje pojištění vybavení domácnosti. Ve skutečnosti mohou cennosti, které se rozhodnete do pojištění zahrnout, obsahovat i věci, jako jsou umělecká díla, dekorace a sběratelské předměty.

Jak ohodnotím svůj dům a věci, které se v něm nacházejí?

Nejdůležitější ze všeho je zůstat realistický – podcenění vašeho majetku by mohlo znamenat, že vaše krytí nebude odpovídat, kdežto jeho přecenění by naopak mohlo vést k tomu, že budete pravidelně platit více, než je nezbytné. Nejlepší je vytvořit si seznam všeho, co chcete, aby pojistka kryla, a poté odhadnout, kolik by vás stálo nahrazení jednotlivých předmětů novými, podobnými věcmi – a na základě tohoto spočítat celkovou částku pojistky.

final_6151d05f368f58004b1e3985_777003.gif

 

Mám domácího mazlíčka, vztahuje se pojistka i na něj, pokud bude potřebovat veterinární ošetření?

Váš domácí mazlíček je důležitým členem vaší rodiny, a je tak zcela přirozené, že bude o vašeho psího společníka postaráno v případě, že onemocní nebo se stane součástí nehody. Účty za veterinární ošetření mohou být opravdu velmi vysoké, a navíc jsou často nečekané. Těchto starostí se však můžete zbavit díky pojištění domácnosti, které tento typ nákladů pokrývá. Pamatujte, že abyste měli jistotu, že je váš čtyřnohý přítel za všech okolností chráněn, má smysl se informovat, jaké jsou možnosti pojištění domácích zvířat – viz například zde: https://www.generaliceska.cz/pojisteni-mazlicek

Jak uplatním vůči pojišťovně nárok?

Zaprvé, pokud jste se stali obětí vloupání či vandalismu, je důležité, abyste zavolali policii a trestný čin nahlásili. Zadruhé, kontaktujte svou pojišťovnu a sdělte jim, co se přihodilo. Nezáleží na tom, z jakého důvodu chcete vznést nárok na náhradu škody – tedy zda jde o krádež či povodeň – je však zásadní, abyste pořídili fotografie a zdokumentovali škodu, ke které ve vašem domově a na vašem majetku došlo. Pokud jde o vyplnění žádosti o náhradu škody, uveďte co nejvíce relevantních informací a doplňte je o fotodokumentaci spolu s účtenkami (pokud je máte) k předmětům, které škoda postihla. V případě, že účetní doklady nemáte, je možné poskytnou výpis z vašeho účtu či kreditní karty, kde se zobrazují položky, které jste zakoupili.

19.11.2023

Na co si dát pozor při používání adventního věnce?

Každý si kupuje adventní věnec kvůli tomu, aby na něm mohl po čtyři neděle zapalovat svíčky. Jenže věnce jsou zkrátka označené jako dekorační. Jak je něco takového možné? Často bývají vyrobené z velmi hořlavých materiálů, ať už z přírodních či syntetických.

Pokud si koupíte věnec, na němž můžete zapálit svíčky, zkontrolujte následující:

  • Jsou pod svíčkami kovové podstavce?
  • Máte věnec položený na nehořlavé podložce a daleko od hořlavých materiálů?
  • Nehrozí zapálení částí věnce při zkracování zapálených svíček?
  • Svíčky by nikdy neměly hořet bez dozoru.

Jak zabezpečit adventní věnec

Věnce z přírodních materiálů jsou sice krásné, ale mohou být také rizikové, pokud nejsou správně ošetřeny. Umělé věnce mohou být bezpečnější alternativou, pokud jsou vyrobeny z nehořlavých materiálů.

Na trhu jsou k dispozici bezpečnější alternativy k tradičním svíčkám, jako jsou například LED svíčky. Tyto svíčky imitují plamen, ale jsou bezpečné na dotek a eliminují riziko požáru. Pokud dáváte přednost pravým svíčkám, vybírejte ty s kvalitním knotem, který zaručuje stabilní a čisté hoření. Popřípadě takové svíčky, které mají automatický hasicí mechanismus, který svíčku uhasí, jakmile dosáhne určité úrovně.

Adventní věnec by měl být umístěn na stabilní a rovný povrch, aby nedošlo k jeho převrácení. Zvláště pokud máte doma zvědavé děti nebo domácí mazlíčky, je důležité zvolit místo, které je pro ně nedostupné.

Generali Česká pojišťovna

Vyrobte si nehořlavý věnec sami

Pokud si chcete užít vánoční svátky bez stresu, vyberte základní materiál, který je nehořící nebo aspoň špatně hořící. Můžete použít kovový nebo keramický základ, který je odolný vůči teplu. Pokud preferujete přírodní vzhled, vyberte si kameninu nebo speciálně ošetřené dřevo.

Při výběru dekorací se vyhněte snadno hořlavým materiálům jako je suchý mech, papír nebo sušené květiny. Místo toho využijte kameny, skleněné koule, kovové prvky nebo keramické figurky. Pro zelené prvky můžete použít umělé jehličí nebo větvičky z nehořlavých materiálů.

Při sestavování věnce použijte na připevnění drát nebo speciální lepidlo odolné proti teplu.

Nezapomeňte na to, že i když vyrábíte bezpečný adventní věnec, věnujte svoji pozornost i estetice, symetrii a vyváženosti. I taková dekorace může být originální a osobitá, a přitom s malým rizikem.

Aby vás nic nepřekvapilo, pořiďte si pojištění majetku a odpovědnosti v jednom. Protože kromě adventního věnce si budete o Vánocích zdobit byt nebo dům vánočními světýlky. Víte, jak si je správně vybrat? A kde všude je můžete instalovat?

Vyberte kategorii