Vlastnit domov je sen, který má mnoho mileniálů a spousta z nich doufá, že se tento sen v blízké budoucnosti stane skutečností – 52 % mileniálů v České republice by v budoucnu rádo bydlelo ve vlastním domě či bytě. Realita je však taková, že někteří se cítí být zahlceni a zcela nepřipraveni na odpovědnost, která s vlastnictvím nemovitosti souvisí. Nedávný výzkum odhalil, že podcenění skrytých nákladů spojených s nákupem a vlastnictvím nemovitosti, včetně průběžné údržby, je hlavním zdrojem frustrace vlastníků nemovitostí z řad mileniálů. Téměř dvě třetiny (63 %) mileniálů uvádí, že litují nákupu svého současného bydlení, oproti 35 % baby boomerů (ve věku 55 až 73 let) a 50 % generace X (věkové rozpětí 39–54 let).
Naštěstí se s nečekanými náklady v případě, že se něco pokazí – například dojde k požáru či ke vloupání – je možné vypořádat díky pojištění domácnosti. Zvlášť když si uvědomíte, že každý měsíc dojde v České republice k několika tisícům vloupání a celkové škody vloupání do domácností jdou za měsíc do vyšších desítek milionů.
Co se týče poškození způsobeného požárem, české statistiky ukazují, že i tehdy, pokud je možné váš domov a majetek zachránit, měsíční škody způsobené požáry v průměru přesahují půl miliardy korun. Proto je uzavření pojistky důležitou součástí ochrany vašeho majetku.
Abyste lépe pochopili, jaké druhy pojištění jsou k dispozici, a mohli jste si tak zvolit plán, který je pro vás vhodný, vybrali jsme některé často kladené otázky, pomocí kterých ukážeme, jak může pojištění vlastníkům nemovitostí přinést klid v duši.
Zjednodušeně řečeno, na předměty, které lze z vaší nemovitosti vynést ven – například záclony, kuchyňské přístroje, nábytek a technické vybavení – se vztahuje pojištění vybavení domácnosti. Oproti tomu pojištění nemovitosti chrání strukturální prvky vašeho domova – mimo jiné střechu, zdi, okna a pevné příslušenství, jako je například vestavěná kuchyň či zimní zahrada.
V obou případech jde o druh pojištění domácnosti a je možné zakoupit pouze jedno bez druhého – pokud jste například nájemník, a nikoli vlastník, můžete si pořídit pojištění vybavení, které pokryje váš osobní majetek, zatímco vlastník nemovitosti s nejpravděpodobněji bude muset postarat o pojištění nemovitosti jako takové. Pokud jste vlastníkem nemovitosti, oba typy pojištění domácnosti – jak vybavení, tak budovy – vám zajistí ucelenější způsob krytí.
Přiměřené měsíční platby pojistného představují relativně nízkou částky, vezmete-li v potaz, že chráníte svůj domov – pravděpodobně jednu z vašich nejvyšších investic – a všechen svůj majetek v případě, že by se něco pokazilo. Nakonec je vždycky lepší platit pravidelně malou částku, než riskovat, že budete náhle muset zaplatit velkou sumu za opravu střechy nebo nahrazovat cenné osobní předměty. Jde na prvním místě o to, aby váš domov a čas, který v něm strávíte, ať již prací či odpočinkem, byl zabezpečený.
Kolik pojištění nemovitosti stojí?
Cena pojištění nemovitosti se bude lišit podle toho, jaký druh krytí vyžadujete – například pojistka, která kombinuje pojištění jak budovy, tak majetku, bude mít nejspíš vyšší pravidelné platby než samostatná pojistka pouze budovy či pouze vybavení. Abyste si udělali představu, v České republice se částka za pojištění nemovitosti spolu s pojištěním domácnosti pohybuje v řádech stovek až tisíců korun ročně. Když však pomyslíte na to, na kolik by mohla vyjít nepředvídaná oprava nebo náhrada předmětů, které byly poškozeny či ukradeny, je částka pojištění vybavení domácnosti vzhledem ke klidu na duši, jaký přináší, opravdu nízká.
Ano! Někdy se mohou věci pokazit, ovšem díky tomu, že máte pojištění, si můžete objednat profesionální servis a opraváře, a být v bezpečí s vědomím, že vás to nebude stát jmění. Tím pádem i když nejste domácí kutil, můžete využít odbornosti někoho, kdo se v těchto věcech vyzná.
Ano, a navíc pojištění nemovitosti chrání i vaše okolí v případě vandalismu a některých živelních pohrom, jako jsou povodně a zemětřesení.
Abyste mohli využít výhod pojištění, nepotřebujete vlastnit nemovitost. Zatímco vlastník nemovitosti, kterou obýváte, bude nejpravděpodobněji odpovědný za pojištění budovy – přestože je vždy dobré si to ověřit – vy sami si můžete zajistit, aby vaše osobní věci byly kryté pojištěním domácnosti.
Ano. Pojistka vybavení domácnosti dokáže ochránit celou řadu elektronických přístrojů a přenosného zařízení – od domácího kina včetně nejmodernějších prostorových reproduktorů až po večery strávené zkoušením vašich dovedností dýdžeje.
I na tyto předměty se vztahuje pojištění vybavení domácnosti. Ve skutečnosti mohou cennosti, které se rozhodnete do pojištění zahrnout, obsahovat i věci, jako jsou umělecká díla, dekorace a sběratelské předměty.
Nejdůležitější ze všeho je zůstat realistický – podcenění vašeho majetku by mohlo znamenat, že vaše krytí nebude odpovídat, kdežto jeho přecenění by naopak mohlo vést k tomu, že budete pravidelně platit více, než je nezbytné. Nejlepší je vytvořit si seznam všeho, co chcete, aby pojistka kryla, a poté odhadnout, kolik by vás stálo nahrazení jednotlivých předmětů novými, podobnými věcmi – a na základě tohoto spočítat celkovou částku pojistky.
Váš domácí mazlíček je důležitým členem vaší rodiny, a je tak zcela přirozené, že bude o vašeho psího společníka postaráno v případě, že onemocní nebo se stane součástí nehody. Účty za veterinární ošetření mohou být opravdu velmi vysoké, a navíc jsou často nečekané. Těchto starostí se však můžete zbavit díky pojištění domácnosti, které tento typ nákladů pokrývá. Pamatujte, že abyste měli jistotu, že je váš čtyřnohý přítel za všech okolností chráněn, má smysl se informovat, jaké jsou možnosti pojištění domácích zvířat – viz například zde: https://www.generaliceska.cz/pojisteni-mazlicek
Zaprvé, pokud jste se stali obětí vloupání či vandalismu, je důležité, abyste zavolali policii a trestný čin nahlásili. Zadruhé, kontaktujte svou pojišťovnu a sdělte jim, co se přihodilo. Nezáleží na tom, z jakého důvodu chcete vznést nárok na náhradu škody – tedy zda jde o krádež či povodeň – je však zásadní, abyste pořídili fotografie a zdokumentovali škodu, ke které ve vašem domově a na vašem majetku došlo. Pokud jde o vyplnění žádosti o náhradu škody, uveďte co nejvíce relevantních informací a doplňte je o fotodokumentaci spolu s účtenkami (pokud je máte) k předmětům, které škoda postihla. V případě, že účetní doklady nemáte, je možné poskytnou výpis z vašeho účtu či kreditní karty, kde se zobrazují položky, které jste zakoupili.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.