Vlastnit domov je sen, který má mnoho mileniálů a spousta z nich doufá, že se tento sen v blízké budoucnosti stane skutečností – 52 % mileniálů v České republice by v budoucnu rádo bydlelo ve vlastním domě či bytě. Realita je však taková, že někteří se cítí být zahlceni a zcela nepřipraveni na odpovědnost, která s vlastnictvím nemovitosti souvisí. Nedávný výzkum odhalil, že podcenění skrytých nákladů spojených s nákupem a vlastnictvím nemovitosti, včetně průběžné údržby, je hlavním zdrojem frustrace vlastníků nemovitostí z řad mileniálů. Téměř dvě třetiny (63 %) mileniálů uvádí, že litují nákupu svého současného bydlení, oproti 35 % baby boomerů (ve věku 55 až 73 let) a 50 % generace X (věkové rozpětí 39–54 let).

Naštěstí se s nečekanými náklady v případě, že se něco pokazí – například dojde k požáru či ke vloupání – je možné vypořádat díky pojištění domácnosti. Zvlášť když si uvědomíte, že každý měsíc dojde v České republice k několika tisícům vloupání a celkové škody vloupání do domácností jdou za měsíc do vyšších desítek milionů.

 

Co se týče poškození způsobeného požárem, české statistiky ukazují, že i tehdy, pokud je možné váš domov a majetek zachránit, měsíční škody způsobené požáry v průměru přesahují půl miliardy korun. Proto je uzavření pojistky důležitou součástí ochrany vašeho majetku.

Abyste lépe pochopili, jaké druhy pojištění jsou k dispozici, a mohli jste si tak zvolit plán, který je pro vás vhodný, vybrali jsme některé často kladené otázky, pomocí kterých ukážeme, jak může pojištění vlastníkům nemovitostí přinést klid v duši.

 

Jaký je rozdíl mezi pojištěním vybavení domácnosti a pojištěním nemovitosti?

Zjednodušeně řečeno, na předměty, které lze z vaší nemovitosti vynést ven – například záclony, kuchyňské přístroje, nábytek a technické vybavení – se vztahuje pojištění vybavení domácnosti. Oproti tomu pojištění nemovitosti chrání strukturální prvky vašeho domova – mimo jiné střechu, zdi, okna a pevné příslušenství, jako je například vestavěná kuchyň či zimní zahrada.

V obou případech jde o druh pojištění domácnosti a je možné zakoupit pouze jedno bez druhého – pokud jste například nájemník, a nikoli vlastník, můžete si pořídit pojištění vybavení, které pokryje váš osobní majetek, zatímco vlastník nemovitosti s nejpravděpodobněji bude muset postarat o pojištění nemovitosti jako takové. Pokud jste vlastníkem nemovitosti, oba typy pojištění domácnosti – jak vybavení, tak budovy – vám zajistí ucelenější způsob krytí.

final_6151cfea1ea360005d712b29_999802.gif

Jaké jsou hlavní výhody pojištění nemovitosti?

 Přiměřené měsíční platby pojistného představují relativně nízkou částky, vezmete-li v potaz, že chráníte svůj domov – pravděpodobně jednu z vašich nejvyšších investic – a všechen svůj majetek v případě, že by se něco pokazilo. Nakonec je vždycky lepší platit pravidelně malou částku, než riskovat, že budete náhle muset zaplatit velkou sumu za opravu střechy nebo nahrazovat cenné osobní předměty. Jde na prvním místě o to, aby váš domov a čas, který v něm strávíte, ať již prací či odpočinkem, byl zabezpečený.

final_6151d02487985c00447889c7_824910.gif

 


Kolik pojištění nemovitosti stojí?

Cena pojištění nemovitosti se bude lišit podle toho, jaký druh krytí vyžadujete – například pojistka, která kombinuje pojištění jak budovy, tak majetku, bude mít nejspíš vyšší pravidelné platby než samostatná pojistka pouze budovy či pouze vybavení. Abyste si udělali představu, v České republice se částka za pojištění nemovitosti spolu s pojištěním domácnosti pohybuje v řádech stovek až tisíců korun ročně. Když však pomyslíte na to, na kolik by mohla vyjít nepředvídaná oprava nebo náhrada předmětů, které byly poškozeny či ukradeny, je částka pojištění vybavení domácnosti vzhledem ke klidu na duši, jaký přináší, opravdu nízká.

Pokrývá pojištění domácnosti nenadálé události, jako je protékající střecha nebo porouchaný bojler?

Ano! Někdy se mohou věci pokazit, ovšem díky tomu, že máte pojištění, si můžete objednat profesionální servis a opraváře, a být v bezpečí s vědomím, že vás to nebude stát jmění. Tím pádem i když nejste domácí kutil, můžete využít odbornosti někoho, kdo se v těchto věcech vyzná.

Mám krytí v případě vloupání nebo požáru?

 Ano, a navíc pojištění nemovitosti chrání i vaše okolí v případě vandalismu a některých živelních pohrom, jako jsou povodně a zemětřesení.

Jsem nájemník, nikoli vlastník nemovitosti. Potřebuji i tak pojištění?

Abyste mohli využít výhod pojištění, nepotřebujete vlastnit nemovitost. Zatímco vlastník nemovitosti, kterou obýváte, bude nejpravděpodobněji odpovědný za pojištění budovy – přestože je vždy dobré si to ověřit – vy sami si můžete zajistit, aby vaše osobní věci byly kryté pojištěním domácnosti.

Pokrývá pojištění domácnosti sofistikované přístroje a techniku, jako jsou laptopy, fotoaparáty či chytrá zařízení?

Ano. Pojistka vybavení domácnosti dokáže ochránit celou řadu elektronických přístrojů a přenosného zařízení – od domácího kina včetně nejmodernějších prostorových reproduktorů až po večery strávené zkoušením vašich dovedností dýdžeje.

A co drahé doplňky, jako jsou šperky či kabelky?

I na tyto předměty se vztahuje pojištění vybavení domácnosti. Ve skutečnosti mohou cennosti, které se rozhodnete do pojištění zahrnout, obsahovat i věci, jako jsou umělecká díla, dekorace a sběratelské předměty.

Jak ohodnotím svůj dům a věci, které se v něm nacházejí?

Nejdůležitější ze všeho je zůstat realistický – podcenění vašeho majetku by mohlo znamenat, že vaše krytí nebude odpovídat, kdežto jeho přecenění by naopak mohlo vést k tomu, že budete pravidelně platit více, než je nezbytné. Nejlepší je vytvořit si seznam všeho, co chcete, aby pojistka kryla, a poté odhadnout, kolik by vás stálo nahrazení jednotlivých předmětů novými, podobnými věcmi – a na základě tohoto spočítat celkovou částku pojistky.

final_6151d05f368f58004b1e3985_777003.gif

 

Mám domácího mazlíčka, vztahuje se pojistka i na něj, pokud bude potřebovat veterinární ošetření?

Váš domácí mazlíček je důležitým členem vaší rodiny, a je tak zcela přirozené, že bude o vašeho psího společníka postaráno v případě, že onemocní nebo se stane součástí nehody. Účty za veterinární ošetření mohou být opravdu velmi vysoké, a navíc jsou často nečekané. Těchto starostí se však můžete zbavit díky pojištění domácnosti, které tento typ nákladů pokrývá. Pamatujte, že abyste měli jistotu, že je váš čtyřnohý přítel za všech okolností chráněn, má smysl se informovat, jaké jsou možnosti pojištění domácích zvířat – viz například zde: https://www.generaliceska.cz/pojisteni-mazlicek

Jak uplatním vůči pojišťovně nárok?

Zaprvé, pokud jste se stali obětí vloupání či vandalismu, je důležité, abyste zavolali policii a trestný čin nahlásili. Zadruhé, kontaktujte svou pojišťovnu a sdělte jim, co se přihodilo. Nezáleží na tom, z jakého důvodu chcete vznést nárok na náhradu škody – tedy zda jde o krádež či povodeň – je však zásadní, abyste pořídili fotografie a zdokumentovali škodu, ke které ve vašem domově a na vašem majetku došlo. Pokud jde o vyplnění žádosti o náhradu škody, uveďte co nejvíce relevantních informací a doplňte je o fotodokumentaci spolu s účtenkami (pokud je máte) k předmětům, které škoda postihla. V případě, že účetní doklady nemáte, je možné poskytnou výpis z vašeho účtu či kreditní karty, kde se zobrazují položky, které jste zakoupili.

07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii