Superpotraviny, to je slovo, které je dnes mezi příznivci zdravého životního stylu skloňováno velmi často. Co se za ním skrývá a kde můžete tyto potraviny nalézt?
Superpotravina je běžný termín používaný k označení mnoha potravin bohatých na živiny (často jsou zároveň nízkokalorické), které mají prokázaný přínos pro zdraví, od snižování hladiny cholesterolu až po prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Zde je několik jednoduchých způsobů, jak je začlenit do každého pokrmu a vytěžit z jejich vynikajících zdravotních účinků maximum.
Čím začít? Zkuste nastartovat svůj den superpotravinovým smoothie a šálkem zeleného čaje. Mezi mnoho druhů ovoce a zeleniny označovaných jako superpotraviny patří borůvky, brokolice a červená řepa. Jeden šálek brokolice ve skutečnosti obsahuje více než 100 % doporučované denní dávky vitaminu C! Další superpotravinou, tradičně využívanou v čínské medicíně, je zelený čaj, který má přínosů pro zdraví celou řadu. Jeho konzumací si zrychlíte metabolismus a dostanete do těla účinné antioxidanty, které působí jako prevence proti rakovině. Jestliže své tělo potřebujete opravdu nakopnout, vyzkoušejte čaj matcha – ten obsahuje až 137krát více antioxidantů než obyčejný zelený čaj!
Středomořská strava je jednou z nejzdravějších na světě, a tak není divu, že superpotravin v ní najdete spoustu. Dodejte svému obědu, či večeři středomořský šmrnc a dopřejte si každý den tučnou rybu, jako je makrela nebo sardinky, které jsou doslova nacpané vitaminem D a omega-3 mastnými kyselinami. Zkuste do svých pokrmů propašovat i trochu česneku – nejen pro chuť, ale také jako dávku vitaminu C.
Skvělá zpráva pro milovníky čokolády! Superpotraviny zahrnují dokonce i sladkosti, a to díky antioxidačním a povzbuzujícím vlastnostem kakaa. Než se ale začnete cpát čokoládovým dortem, pamatujte, že se to týká jen hořké čokolády! Dopřejte si několik čtverečků po večeři – uspokojíte tak svou chuť na sladké a zároveň uděláte něco pro své zdraví. Kdo říkal, že jíst zdravě je nuda?
Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat.
Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet.
Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli.
Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.
V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.