Koupání na otevřených vodních plochách již dávno není taková sranda a romantika, jakou vidíme ve starých českých filmech. Proto bychom se v dnešní době měli mít více na pozoru a přemýšlet, zda je daná voda ke koupání vhodná či nikoli. Rizik, které s sebou koupání přináší, totiž není málo.
Mimo úrazy, které se při koupání stávají celkem běžně, jsou tu i další problémy – znečištění. Z úrazů je asi nejčastějším problémem poranění páteře či pořezání se o předměty na dně – kameny apod. Závažnějším rizikem je však znečištění dané vodní plochy, v létě totiž více než kdy jindy narazíme na přítomnost sinic, které mohou způsobit nejen alergickou reakci, ale také otravu. Mimo sinice však není žádnou výjimkou ani znečištění vody odpadky, případně pak jinými viry a bakteriemi, které nás mohou ohrozit na životě.
To, zda je daná voda vhodná ke koupání či nikoli, můžete zjistit na webových stránkách krajské hygienické stanice. Jednoduše se tak utvrdíte v tom, zda je koupání v dané lokalitě vůbec vhodné a zda neexistuje lepší alternativa (vhodnější místo).
Seznamy patří k nejjednodušším nástrojům, které vám pomohou udržet si o všem přehled a maximalizovat efektivitu. Sepište si, co váš příbuzný každý den potřebuje. Rychle tak zjistíte, s čím můžete snadno pomoct a co se dá jednoduše vyřešit. Jestli je pro vás například každodenní vaření složité, navařte několik jídel najednou, rozdělte je na porce a zamrazte. Váš příbuzný si pak snadno ohřeje jídlo kdykoliv bude potřebovat.
Je důležité znát hranice svých možností a nenakládat si na sebe příliš. Zvažte, jestli neobjednat placenou pomoc na domácí práce jako je uklízení, praní a žehlení prádla nebo údržba zahrady. Máte-li poblíž sourozence, jiné členy rodiny nebo přátele, můžete si péči rozdělit tak, že každý z vás bude v jiné dny vykonávat jiné úkoly, například vařit nebo uklízet.
Digitální technologie výrazně usnadňují práci na dálku a s rostoucí poptávkou po flexibilní práci se tomuto trendu začíná přizpůsobovat stále více zaměstnavatelů. Rozhodně stojí za to promluvit si s nadřízeným, jestli si můžete upravit pracovní hodiny nebo dny tak, abyste péči o příbuzného zvládli.
Snažte se počítat s časem pro sebe a zařaďte ho do svého denního rozvrhu. Nastavte si třeba budík o pár minut dříve a čtěte si, běžte na rychlou procházku nebo věnujte deset minut meditaci, která vám zklidní mysl. Výborným pomocníkem v tom budou aplikace jako je například Headspace.
V neposlední řadě je vždy důležité mít před sebou něco, nač se můžete těšit, a proto si jednou za pár týdnů vyhraďte volný víkend a sejděte se s přáteli, vyrazte na výlet nebo na krátkou dovolenou.