Hory umí zaskočit i zkušené horaly. Jiří Brožek z Horské služby popisuje, s jakými problémy se se svým týmem nejčastěji setkává a jak se komplikacím případně vyhnout.
Horské počasí je opravdu nevyzpytatelné. Modrá obloha se rychle zatáhne a prudký déšť mohou vystřídat neprostupné mlhy či silný vítr. Držte se proto značených cest a počasí nikdy nepodceňujte. V případě problému volejte Horskou službu pomocí aplikace Záchranka, která záchranářům poskytne vaši přesnou lokaci.
Velký pozor si dejte na bouřky, a to zejména na vrcholcích hor, kde je málo stromů. Snažte se bouřku přečkat co nejbezpečněji. Klekněte si s nohama u sebe, případně si sedněte do dřepu. Nesnažte se utíkat a dávat tak příležitost bleskům.
Záchranáři z horské služby často řeší případy vysílení a zabloudění. Pokud se dostanete do podobné situace, nenechte ji zajít do krajnosti a nečekejte, až se setmí. Volejte záchranáře včas. Při telefonování si však dejte pozor, pokud jste v blízkosti hranic.
S přípravami začni včas. Určitě doma projdi těchto pět kroků:
K nejběžnějším zdravotním komplikacím na dovolené patří úrazy, spáleniny a další potíže spojené se sluncem nebo zažívací problémy. Cestovní pojištění myslí na všechny tyhle situace a pokryje ti léky, hospitalizaci i léčebné výlohy. Kromě toho zahrnuje také:
Tip, jak na pojištění ušetřit: u Generali České mají děti do 6 let cestovní pojištění zdarma (storno cesty je potřeba připojistit). To se vám vyplatí, když dítě havaruje na odrážedle nebo sní na dovolené něco špatného.
Při zařizování pojištění se zeptej na kompletní seznam tzv. pojistných rizik, ať víš, na co všechno se pojištění vztahuje. Fajn je taky zjistit, na co naopak pojištění neplatí – ať se případně můžeš na něco připojistit. Počítej s tím, že pro adrenalinové dovolené bude pojištění dražší (i když to s dětmi asi zatím není na pořadu dne).
Přečtěte si
Zabavte děti při dlouhých cestách autem
Díky těmto tipům nemusí být let s malými dětmi noční můrou
Seznam základních věcí, na které byste při balení na dovolenou neměli zapomenout