01.10.2021

Jaká jsou nejčastější rizika na horách

Hory umí zaskočit i zkušené horaly. Jiří Brožek z Horské služby popisuje, s jakými problémy se se svým týmem nejčastěji setkává a jak se komplikacím případně vyhnout.

Horské počasí je opravdu nevyzpytatelné. Modrá obloha se rychle zatáhne a prudký déšť mohou vystřídat neprostupné mlhy či silný vítr. Držte se proto značených cest a počasí nikdy nepodceňujte. V případě problému volejte Horskou službu pomocí aplikace Záchranka, která záchranářům poskytne vaši přesnou lokaci. 
 
Velký pozor si dejte na bouřky, a to zejména na vrcholcích hor, kde je málo stromů. Snažte se bouřku přečkat co nejbezpečněji. Klekněte si s nohama u sebe, případně si sedněte do dřepu. Nesnažte se utíkat a dávat tak příležitost bleskům.

Záchranáři z horské služby často řeší případy vysílení a zabloudění. Pokud se dostanete do podobné situace, nenechte ji zajít do krajnosti a nečekejte, až se setmí. Volejte záchranáře včas. Při telefonování si však dejte pozor, pokud jste v blízkosti hranic.

02.10.2021

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Na slovenských horách, v Maďarsku a v Rakousku dnes můžete využít služby aplikace Záchranka. Ani jazyk pro vás nemusí být překážkou. Po stisknutí tlačítka „nemohu mluvit“ se zobrazí rozcestník s devíti nejčastějšími závažnými zdravotními obtížemi. Z nabídky si vyberete ve svém jazyce a místní záchranných tým dostane informace přeložené. 

V Maďarsku, v Rakousku a na Slovensku funguje též lokátor či sdílení videa. Encyklopedii první pomoci můžete využívat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Najděte si interaktivní návod nebo se podívejte, jak postupovat například v případě zvrtlého kotníku.

Vyberte kategorii