Chytré mobilní telefony jsou fantastickou pomocí, pokud potřebujete kamkoliv vyrazit. Jedno zda do okolí svého bydliště nebo snad na druhý konec světa. Pomoci vám v tom mohou některé užitečné aplikace.
Mapy od Google, Apple či Seznamu se hodí pro zkoumání kam pojedete, plánování cesty i navigaci, pokud jedete autem či na kole. Cyklistické mapy se budou hodit zejména v tom druhém případě. Pro vyhnutí se zácpám je k nezaplacení Waze. Nezapomeňte si před odjezdem stáhnout mapy pro offline použití, ať nečerpáte zbytečně roaming. Zajímavé offline mapy jsou například Maps.me.
Mapy zastanou i roli turistického průvodce, ale nic vám nebrání si nějaké konkrétnější opatřit v App Store či Google Play.
Při cestování do cizokrajných destinací se mohou hodit i aplikace s konkrétnimi informacemi o tamních zvycích i omezeních. Dobře poslouží i TripAdvisor.
V Česku je velmi praktické mít v telefonu aplikaci Záchranka. V zahraničí existuje podobná - Emergency App od Červeného kříže.
Na cestách se bezpečně připojíte ideálně pomocí VPN, virtuálních privátních sítí.
Velmi se mohou hodit jazykové/překládací aplikace. Můžete si vystačit s Google Translate, ale užitečná varianta je například TripLingo.
Zásadní budou chatovací aplikace, na jakých vás mohou kontaktovat příbuzný či přátele - WhatsApp, Signal, Messenger, Telegram.
Velmi se hodí i sdílení polohy s přáteli či rodinou. Umí to Android (přes Mapy Google) i iPhone (přes aplikaci Najít).
České Ministerstvo zahraničí má jednu dost podstatnou aplikaci - DROZD. Tu si zcela určitě pořiďte a naučte se ji používat, než vyrazíte.
Do telefonu je dobré si i uložit pas, kartičky pojištění a další potřebné doklady, včetně například letenek a jízdenek. Stačí je vyfotit a uložit.
Selže-li ubytování, tak může hodně pomoci Airbnb či Booking.com. Samozřejmě, až pominou omezení daná koronavirem.
S přípravami začni včas. Určitě doma projdi těchto pět kroků:
K nejběžnějším zdravotním komplikacím na dovolené patří úrazy, spáleniny a další potíže spojené se sluncem nebo zažívací problémy. Cestovní pojištění myslí na všechny tyhle situace a pokryje ti léky, hospitalizaci i léčebné výlohy. Kromě toho zahrnuje také:
Tip, jak na pojištění ušetřit: u Generali České mají děti do 6 let cestovní pojištění zdarma (storno cesty je potřeba připojistit). To se vám vyplatí, když dítě havaruje na odrážedle nebo sní na dovolené něco špatného.
Při zařizování pojištění se zeptej na kompletní seznam tzv. pojistných rizik, ať víš, na co všechno se pojištění vztahuje. Fajn je taky zjistit, na co naopak pojištění neplatí – ať se případně můžeš na něco připojistit. Počítej s tím, že pro adrenalinové dovolené bude pojištění dražší (i když to s dětmi asi zatím není na pořadu dne).
Přečtěte si
Zabavte děti při dlouhých cestách autem
Díky těmto tipům nemusí být let s malými dětmi noční můrou
Seznam základních věcí, na které byste při balení na dovolenou neměli zapomenout