Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Vhodné oblečení na kolo je důležitější, než si myslíte

Podobně jako nevhodně zvolené kolo, i špatný výběr oblečení a doplňků může vaši vyjížďku výrazně znepříjemnit. Volbu a nákup speciálního oděvu bychom proto před jízdou neměli brát na lehkou váhu. Poradíme vám, na co si dát pozor.

Proč je bezpečí na prvním místě?

Na trhu se objevuje široký sortiment cyklistického oblečení a doplňků, při výběru bychom ale měli myslet převážně na to, zda budeme díky vybavení při jízdě chráněni a dobře vidět.

Neměli bychom zapomenout na reflexní prvky a přemýšlet nad tím, jak nás vidí ostatní účastníci silničního provozu. I když se zrovna vydáváme mimo hlavní silnice, neberme výrazné barvy a materiály odrážející světlo na lehkou váhu. Jsou-li součástí našeho cyklistického outfitu, mohou výrazně přispět k naší bezpečnosti a předcházet nečekaným situacím na cestách obzvláště ve večerních a nočních hodinách.

Helmu mají ze zákona povinnost nosit pouze děti do 18 let, rozumný dospělý cyklista by si ji však měl pořídit také. Cyklistická přilba sice nezabrání pádu, ale můžeme díky ní předejít závažným poraněním hlavy. Abychom zvolili správnou velikost, je dobré si při výběru helmu i vyzkoušet. Nastavitelný systém zapínání pak zajistí, že bude na hlavě sedět pevně a pohodlně. Vždy je ale nutné, aby byla helma při jízdě pod krkem zapnutá, jinak by mohla při brzdění sklouznout a nechránit.

Funkce, pohodlí nebo krása?

Výběr sportovního oblečení může být často náročnou disciplínou. Nabídka je široká a výrobci se předhání v tom, který z jejich kousků bude stylovější. To, jak vypadají, by pro nás ale nemělo být tím hlavním. Před nákupem hodnotíme i následující faktory: 

  • Voděodolnost: Voděodolnost oděvu zajišťuje to, že žádná vlhkost z okolí nepronikne k tělu a materiál je tak nepromokavý. Ideální je proto na delší cesty a při nepřízni počasí. S voděodolností nebo větruvzdorností si ale u cyklistického oblečení nevystačíme, je potřeba aby bylo zároveň i prodyšné.

  • Prodyšnost a paropropustnost: Okolní vlhkost není jediná, se kterou se na svých cestách potýkáme. Důležité je odvádět ji také směrem od těla ven. Pokud zvolíme neprodyšné materiály, hrozí přehřátí organismu, zvlhnutí spodního oděvu potem a následné prochladnutí, jakmile s aktivitou přestaneme. Žádoucí proto je, aby se pot odpařoval již v průběhu cyklojízdy, což zajišťuje paropropustnost materiálu. Paropropustnost je označení vlastnosti materiálu převádět výpary do vnějšího prostředí (dýchat) a udává se v g/m2/24 hod, tedy kolik vlhkosti v g propustí 1m2 látky za den. Čím vyšší hodnota je u oděvu uvedena, tím materiál lépe „dýchá". 

  • Reflexní prvky: Z reflexního materiálu se vyrábí buď celé cyklistické dresy a kombinézy, nebo jsou zakomponovány pouze do jejich částí. Narazit můžeme na speciální švy nebo zipy odrážející světlo, ale také na estetické reflexní obrazce. Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv variantu, je rozhodně doporučeno je zakomponovat a zvýšit tak své bezpečí na cestách.

  • Cyklovložka: Jedním z nejdůležitějších aspektů cyklistických kalhot je správný výběr vložky v sedací části. Ta hraje klíčovou roli při zajišťování pohodlí a v prevenci podráždění během dlouhých cest na kole. Aby vás ale mohla správně chránit, je nutné abyste si pod cyklokalhoty nebrali spodní prádlo, které často způsobuje nepříjemné tření. Cyklovložka je vytvořena na přímý kontakt s pokožkou, tření minimalizuje a často má také antibakteriální funkci. Důležitým aspektem je také tloušťka vložky, která ovlivňuje množství síly, jakou budeme muset u jízdy vynaložit. Během šlapání se naše sedací kosti ponoří do sedla na tom nejtvrdším místě, což nám umožňuje dávat do šlapání co nejvíc síly. Čím silnější vložka bude, tím více se nadřeme.

  • Elasticita a obepnutí: Pro silniční cyklistiku je vhodné zvolit elastické a upnuté oblečení, které těsně přiléhá k tělu. Minimalizuje odpor větru, což vám pomůže dosáhnout vyšších rychlostí. Pro horské cyklisty je vhodnější volnější oblečení, které umožňuje větší volnost pohybu při technicky náročných jízdách v terénu.

  • Termo vlastnosti: V závislosti na počasí bychom měli volit délku i materiál oděvů. V nabídce je celá řada zimních a podzimních cyklodresů z funkčních materiálů, bránících úniku tepla. Ty hravě nahradí více vrstev oblečení, které by mohly opět tvořit nežádoucí tření.

  • Těhotenské cyklistické oblečení: Během těhotenství je důležité zajistit si pohodlnou oporu břicha a zad. V současné době již existují speciální typy oblečení s vložkami a elastickými pásky, které zajišťují stabilizaci a zlepšují celkové pohodlí během jízdy.

Co sbalit na cyklodovolenou?

Stále rostoucí síť cyklostezek nabízí trasy pro začátečníky i zdatné cyklisty u nás i v zahraničí. Dovolená na kole nabízí možnost přizpůsobit program a tempo schopnostem zúčastněných a během krátkého času objet větší množství destinací. Při balení na delší cyklocesty bychom určitě neměli spoléhat na předpověď počasí a počítat se všemi variantami. Ideálním doplňkem jsou pak nepromokavé cyklobrašny, které se dají připevnit ke kolu a můžeme si do nich sbalit vše, co bude potřeba. Přibalit bychom určitě měli také sadu cyklonářadí a sadu na lepení, pro případ, že by nás na cestách zastihlo něco nečekaného. Myslet bychom měli nejen na kolo, ale také na sebe. 

Úrazové pojištění

I když se snažíme být opatrní, může dojít k nehodě a úrazové pojištění nám v takovém případě může výrazně usnadnit život. Generali Česká pojišťovna nabízí úrazové pojištění, které pokrývá náklady na lékařskou péči, hospitalizaci, rehabilitaci a mnoho dalších výdajů spojených s léčbou. Investice do úrazového pojištění vám může přinést nejen klid a jistotu, ale také větší svobodu při cestování na kole.

Cestovní pojištění

Ať už naše cesty míří po stopách závodníků Tour de France nebo se vydáváme jen pár kilometrů za hranice, neměli bychom zapomenout na cestovní pojištění. Částky za lékařskou péči se mohou v zahraničí vyšplhat až na několikanásobek poplatků za ošetření u nás. Správně sjednané pojištění na cesty v zahraničí nám proto může v krizových situacích ušetřit spoustu peněz a dodat nám jistotu do pedálů.

 

Věříme, že díky našemu článku ujedete bezpečně mnoho kilometrů. Ať Vám to šlape!


Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Přečtěte si více o cestovním pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Zajímají vás často kladené otázky k cestovnímu pojištění?

Výpočet cestovního pojištění

12.01.2024
Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Chcete být na horách v bezpečí? Vyzkoušejte aplikaci Záchranka!

Aplikace Záchranka slouží k rychlému přivolání pomoci ať už se nacházíte na horách, uprostřed města, nebo třeba doma. Stačí pouze stisknout velké červené tlačítko na hlavní obrazovce. Díky tomu aplikace automaticky předvolí v telefonu linku 155 a na pozadí odešle zdravotnické záchranné službě informace o vaší poloze, signálu, kapacitě baterie a údaje, které jste vyplnili ve svém profilu. V případě, že byste nemohli mluvit, zmáčknete pouze tlačítko „nemohu mluvit“ a na obrazovce vyberete jednu z devíti nejčastějších situací, které dostanete na výběr. MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje dodává: „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem.“

Stisknutí nouzového tlačítka standardně přivolá zdravotnickou záchrannou službu. Pokud se ale nacházíte na horách nebo u vodní plochy, aplikace to sama rozpozná a automaticky kontaktuje navíc ještě i vodní nebo horské záchranáře. Horská služba má v aplikaci dokonce celý svůj modul, který je věnovaný prevenci a bezpečnosti na horách a zároveň v něm najdete tlačítko pro přímé kontaktování horské služby. Toto tlačítko se využívá v případě, že jste v horách v nesnázích, ale ne nutně v ohrožení života.

V aplikaci Záchranka nově najdete i rozšířený modul podrobné lavinové předpovědi pro horské oblasti v Česku, na Slovensku i v Rakousku. Podrobné informace zde najdete zobrazeny pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu přímo od horské služby. V Česku je modul určen především uživatelům, kteří se pohybují v lavinových oblastech (např. skialpinistům), v zahraničí se ale s lavinami můžete setkat i na jinak volně přístupných místech, proto se může hodit i pro širokou veřejnost. Data, která v modulu naleznete, pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam můžete vždy najít další podrobné informace včetně sněhových profilů.

Aplikace Záchranka

Může se ale stát, že se dostanete do situace, kdy i zmáčknutí jediného tlačítka bude pro vaši situaci nadlidským úkolem. Aplikace vám ale kryje záda i v takovém případě, a to díky její elektronické knize túr. Zde je nutná kapka úsilí před vaší cestou, kdy do aplikace zadáte plán vaší cesty včetně přibližného časového harmonogramu. Práce knihy túr nabírá rychlý spád, pokud do určité doby svůj úspěšně dokončený výlet v aplikaci nepotvrdíte. V takovém případě aplikace nejdříve sama kontaktuje vaše blízké a poté i horskou službu.

Nejlepším řešením je ale vždy předvídat možná rizika a podstupovat již preventivně takové kroky, aby k žádným krizovým situacím vůbec nedošlo. Pro takové účely má aplikace Záchranka také vlastní řešení – varovná upozornění a výstrahy na špatné počasí, při požárech, povodních, lavinách či jiných zdraví ohrožujících situacích ve vašem okolí. Žádné číhající nebezpečí by tak pro vás s aplikací nemělo být překvapením. Za pomoci „lokátoru“ můžete také najít nejbližší pohotovost nebo pohotovostní lékárnu. V aplikaci najdete i interaktivní návod, jak na první pomoc nebo rady, jak se zachovat při běžných zraněních.

Aplikaci Záchranka je možné využívat i v zahraničí – konkrétně na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku a využívat ji mohou dokonce i neslyšící.

Aplikace Záchranka vám sice nezměří spálené kalorie ani počet vystoupaných pater, ale za to může vám nebo někomu blízkému zachránit život. K dnešnímu dni je počet uživatelů aplikace 2,4 milionu a každý den se uskuteční z aplikace na 120 volání o pomoc. Více o aplikaci si můžete poslechnout v podcastu Generali České pojišťovny Stačí málo s Filipem Maleňákem, zakladatelem aplikace Záchranka, či na webu zachrankaapp.cz.

Vyberte kategorii