Vhodné oblečení na kolo je důležitější, než si myslíte

Podobně jako nevhodně zvolené kolo, i špatný výběr oblečení a doplňků může vaši vyjížďku výrazně znepříjemnit. Volbu a nákup speciálního oděvu bychom proto před jízdou neměli brát na lehkou váhu. Poradíme vám, na co si dát pozor.

Proč je bezpečí na prvním místě?

Na trhu se objevuje široký sortiment cyklistického oblečení a doplňků, při výběru bychom ale měli myslet převážně na to, zda budeme díky vybavení při jízdě chráněni a dobře vidět.

Neměli bychom zapomenout na reflexní prvky a přemýšlet nad tím, jak nás vidí ostatní účastníci silničního provozu. I když se zrovna vydáváme mimo hlavní silnice, neberme výrazné barvy a materiály odrážející světlo na lehkou váhu. Jsou-li součástí našeho cyklistického outfitu, mohou výrazně přispět k naší bezpečnosti a předcházet nečekaným situacím na cestách obzvláště ve večerních a nočních hodinách.

Helmu mají ze zákona povinnost nosit pouze děti do 18 let, rozumný dospělý cyklista by si ji však měl pořídit také. Cyklistická přilba sice nezabrání pádu, ale můžeme díky ní předejít závažným poraněním hlavy. Abychom zvolili správnou velikost, je dobré si při výběru helmu i vyzkoušet. Nastavitelný systém zapínání pak zajistí, že bude na hlavě sedět pevně a pohodlně. Vždy je ale nutné, aby byla helma při jízdě pod krkem zapnutá, jinak by mohla při brzdění sklouznout a nechránit.

Funkce, pohodlí nebo krása?

Výběr sportovního oblečení může být často náročnou disciplínou. Nabídka je široká a výrobci se předhání v tom, který z jejich kousků bude stylovější. To, jak vypadají, by pro nás ale nemělo být tím hlavním. Před nákupem hodnotíme i následující faktory: 

 • Voděodolnost: Voděodolnost oděvu zajišťuje to, že žádná vlhkost z okolí nepronikne k tělu a materiál je tak nepromokavý. Ideální je proto na delší cesty a při nepřízni počasí. S voděodolností nebo větruvzdorností si ale u cyklistického oblečení nevystačíme, je potřeba aby bylo zároveň i prodyšné.

 • Prodyšnost a paropropustnost: Okolní vlhkost není jediná, se kterou se na svých cestách potýkáme. Důležité je odvádět ji také směrem od těla ven. Pokud zvolíme neprodyšné materiály, hrozí přehřátí organismu, zvlhnutí spodního oděvu potem a následné prochladnutí, jakmile s aktivitou přestaneme. Žádoucí proto je, aby se pot odpařoval již v průběhu cyklojízdy, což zajišťuje paropropustnost materiálu. Paropropustnost je označení vlastnosti materiálu převádět výpary do vnějšího prostředí (dýchat) a udává se v g/m2/24 hod, tedy kolik vlhkosti v g propustí 1m2 látky za den. Čím vyšší hodnota je u oděvu uvedena, tím materiál lépe „dýchá". 

 • Reflexní prvky: Z reflexního materiálu se vyrábí buď celé cyklistické dresy a kombinézy, nebo jsou zakomponovány pouze do jejich částí. Narazit můžeme na speciální švy nebo zipy odrážející světlo, ale také na estetické reflexní obrazce. Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv variantu, je rozhodně doporučeno je zakomponovat a zvýšit tak své bezpečí na cestách.

 • Cyklovložka: Jedním z nejdůležitějších aspektů cyklistických kalhot je správný výběr vložky v sedací části. Ta hraje klíčovou roli při zajišťování pohodlí a v prevenci podráždění během dlouhých cest na kole. Aby vás ale mohla správně chránit, je nutné abyste si pod cyklokalhoty nebrali spodní prádlo, které často způsobuje nepříjemné tření. Cyklovložka je vytvořena na přímý kontakt s pokožkou, tření minimalizuje a často má také antibakteriální funkci. Důležitým aspektem je také tloušťka vložky, která ovlivňuje množství síly, jakou budeme muset u jízdy vynaložit. Během šlapání se naše sedací kosti ponoří do sedla na tom nejtvrdším místě, což nám umožňuje dávat do šlapání co nejvíc síly. Čím silnější vložka bude, tím více se nadřeme.

 • Elasticita a obepnutí: Pro silniční cyklistiku je vhodné zvolit elastické a upnuté oblečení, které těsně přiléhá k tělu. Minimalizuje odpor větru, což vám pomůže dosáhnout vyšších rychlostí. Pro horské cyklisty je vhodnější volnější oblečení, které umožňuje větší volnost pohybu při technicky náročných jízdách v terénu.

 • Termo vlastnosti: V závislosti na počasí bychom měli volit délku i materiál oděvů. V nabídce je celá řada zimních a podzimních cyklodresů z funkčních materiálů, bránících úniku tepla. Ty hravě nahradí více vrstev oblečení, které by mohly opět tvořit nežádoucí tření.

 • Těhotenské cyklistické oblečení: Během těhotenství je důležité zajistit si pohodlnou oporu břicha a zad. V současné době již existují speciální typy oblečení s vložkami a elastickými pásky, které zajišťují stabilizaci a zlepšují celkové pohodlí během jízdy.

Co sbalit na cyklodovolenou?

Stále rostoucí síť cyklostezek nabízí trasy pro začátečníky i zdatné cyklisty u nás i v zahraničí. Dovolená na kole nabízí možnost přizpůsobit program a tempo schopnostem zúčastněných a během krátkého času objet větší množství destinací. Při balení na delší cyklocesty bychom určitě neměli spoléhat na předpověď počasí a počítat se všemi variantami. Ideálním doplňkem jsou pak nepromokavé cyklobrašny, které se dají připevnit ke kolu a můžeme si do nich sbalit vše, co bude potřeba. Přibalit bychom určitě měli také sadu cyklonářadí a sadu na lepení, pro případ, že by nás na cestách zastihlo něco nečekaného. Myslet bychom měli nejen na kolo, ale také na sebe. 

Úrazové pojištění

I když se snažíme být opatrní, může dojít k nehodě a úrazové pojištění nám v takovém případě může výrazně usnadnit život. Generali Česká pojišťovna nabízí úrazové pojištění, které pokrývá náklady na lékařskou péči, hospitalizaci, rehabilitaci a mnoho dalších výdajů spojených s léčbou. Investice do úrazového pojištění vám může přinést nejen klid a jistotu, ale také větší svobodu při cestování na kole.

Cestovní pojištění

Ať už naše cesty míří po stopách závodníků Tour de France nebo se vydáváme jen pár kilometrů za hranice, neměli bychom zapomenout na cestovní pojištění. Částky za lékařskou péči se mohou v zahraničí vyšplhat až na několikanásobek poplatků za ošetření u nás. Správně sjednané pojištění na cesty v zahraničí nám proto může v krizových situacích ušetřit spoustu peněz a dodat nám jistotu do pedálů.

 

Věříme, že díky našemu článku ujedete bezpečně mnoho kilometrů. Ať Vám to šlape!


Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Přečtěte si více o cestovním pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Zajímají vás často kladené otázky k cestovnímu pojištění?

Výpočet cestovního pojištění

18.08.2023

Jízda na kole v těhotenství: Je to bezpečné?

Během těhotenství existuje řada aktivit, které byste neměla nebo dokonce nesmíte dělat. Jedná se převážně o extrémní sporty, míčové hry, jízdu na koni nebo třeba sjezdové lyžování. To jsou aktivity, u kterých hrozí pád a mohly by mít za následek poškození plodu. Běžně mezi ně řadíme i cyklistiku, ale nejde vyloženě o sport v těhotenství zakázaný. 

Povolení lékaře a mírné tempo

Chystáte-li se s bříškem nasednout na kolo, měla byste rozhodně dbát na doporučení svého ošetřujícího lékaře, brát v potaz vlastní fyzickou kondici a naslouchat svému tělu. Pokud vaše těhotenství není rizikové a nebylo vám doporučeno převážně odpočívat, může pro vás být cyklistika naopak velmi prospěšná. Mějte ně paměti, že s těhotenstvím ztrácíte řadu schopností, které jste měla před ním. I když jste byla zdatnou cyklistkou, neměla byste spoléhat na to, že ujedete stejné vzdálenosti a udržíte stejnou rychlost. Důležité je jezdit opatrně a mírným tempem. Doporučeno je jet a dýchat tak, abyste byla schopna vést konverzaci a u jízdy mluvit. Když začnete lapat po dechu, je čas zpomalit.

Kratší úseky na bezpečných cyklostezkách nebo doma

Snažte se vyhýbat náročnému či nebezpečnému terénu a vybírejte krátké trasy, které dobře znáte. Vyhnout byste se měla také mokrým kluzkým povrchům a vyjíždkám v dešti. Doporučeno je vyměnit horské kolo za silniční, protože je na něm menší riziko pádu. Pokud byste se však chtěla těmto rizikům vyhnout úplně, existuje dnes už řada interiérových řešení, jak si zajezdit v pohodlí a bezpečí domova. Rotopedy a cyklotrenažéry jsou navíc často vybaveny měřidly rychlosti a tepové frekvence, což vám pomůže provádět fyzickou aktivitu bezpečně. Ať už doma nebo venku, rozdělte aktivitu na kratší časové úseky a proložte je pauzami. Ideální doba je 20-30 minut aktivního pohybu, ale vše samozřejmě závisí na vaší kondici a stádiu těhotenství. 

Blahodárné účinky a vyplavené endorfiny

Pokud v těhotenství sportujete s mírou a dodržujete všechna doporučení, může vám konkrétně cyklistika pomoci zkrátit dobu porodu a připravit tělo na zvýšenou fyzickou zátěž. Při pravidelném pohybu se vám navíc do těla vyplavují endorfiny, neboli hormony štěstí, které pozitivně ovlivňují náladu a snižují stres, což může mít vliv i na vaše miminko. Sport také zlepšuje délku a kvalitu spánku a může vám pomoci s regulací přírůstku hmotnosti, obzvláště v raných fázích těhotenství. V třetím trimestru už může pohyb komplikovat velikost bříška, bolest zad a problémy s dýcháním, které jsou následkem rostoucí dělohy zasahující do bránice. Mírné a krátké cvičení či vyjížďka však může těmto problémům předcházet a pomoci je minimalizovat.

Tipy a doporučení na závěr:

 • vždy poslouchejte doporučení lékařů

 • přizpůsobte kolo svému stavu a horské kolo vyměňte za městské nebo dámské

 • upravte výšku řídítek tak, abyste se při jízdě nehrbila a používejte měkká široká sedla

 • na vyjížďky jezděte raději s doprovodem a blízko "civilizace"

 • nepřeceňujte své síly a mějte s sebou vždy pití a jídlo

 • vyhýbejte se nerovným povrchům a špatnému počasí 

 • jakmile vám začne být jízda na kole nepříjemná, zkuste hledat méně náročné alternativy pohybu jako je například těhotenská jóga

 • pro všechny případy si sjednejte úrazové pojištění

 

Může vás zajímat:

Přečtěte si více o úrazovém pojištění

Zajímají vás často kladené otázky k úrazovému pojištění?

Vyberte kategorii