Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Bílý kodex - Dodržování bezpečnosti a respektu na svahu

Co je Bílý kodex?

Bílý kodex lyžaře je soubor pravidel a etických zásad, které určují chování a bezpečnost lyžařů na sjezdovkách. Cílem tohoto kodexu je minimalizovat riziko nehod a zranění a zajistit bezpečné prostředí pro všechny lyžaře na sjezdovkách.

Cílem Bílého kodexu lyžaře je vytvořit bezpečné a zodpovědné prostředí na sjezdovkách, kde lyžaři budou chránit sami sebe a zároveň budou respektovat ostatní účastníky.

Obsahuje několik základních pravidel, která by se měla v lyžařských střediscích dodržovat. Mezi tato pravidla patří dodržování rychlosti, ohleduplnost k ostatním lyžařům a jejich bezpečnosti, povinnost provést kontrolu výstroje před vjezdem na sjezdovku a ujištění se, že dostatečně ovládáte lyžařské dovednosti a schopnosti potřebné pro zvládnutí dané trati.

Zdroje nehod na svahu

K nehodám na svahu může dojít z různých důvodů, často se jedná o kombinaci různých faktorů. Mezi hlavní příčiny patří:

Nedostatečné zkušenosti lyžaře

Někteří lyžaři a snowboardisté mohou být na sjezdovkách nováčky nebo mohou mít s terénem či podmínkami nedostatek zkušeností. To často vede ke ztrátě kontroly nad lyžemi nebo snowboardem. 

Nedodržení bezpečnostních pravidel

Ignorování a nedodržování bezpečnostních pravidel, jako je nepřiměřená rychlost, nepřátelské chování vůči ostatním lyžařům nebo jízda mimo vyznačené trasy, zvyšuje riziko nehody.

Nepozornost

Ztráta pozornosti může způsobit kolizi s ostatními lyžaři na svahu. Častou ztrátu pozornosti na svahu způsobuje telefonování při lyžování, poslech hudby nebo požívání omamných látek, například alkoholu. Tato nepozornost vůči okolí zvyšuje riziko nehody.

Bílý kodex a klíčová bezpečnostní opatření na svahu

Bezpečnost na sjezdovkách je pro každého lyžaře a snowboardistu prioritou. Jaká opatření bychom měli dodržovat a jak se na sjezdovkách chovat, abychom minimalizovali riziko nehody?

Vhodné vybavení

Vhodné vybavení na sjezdovce je základem pro bezpečné a příjemné lyžování. Nezbytná je helma, ochranné pomůcky a správné vrstvy oblečení. Správné vybavení je klíčem k pohodlnému zážitku na svahu a pomáhá minimalizovat riziko zranění a nepříjemných situací.

Pojištění

Při lyžování na sjezdovkách je důležité pojištění zodpovědnosti za škodu, které poskytuje ochranu proti nárokům vyplývajícím z úrazu a škody na zdraví lidí. Toto pojištění poskytuje ochranu v případě, že způsobíte zranění nebo škodu jiným lyžařům nebo osobám na svahu. Poskytuje finanční ochranu a krytí nákladů spojených s nárokem na odškodnění nebo lékařské ošetření v případě nehody a chrání váš majetek. Odpovědné pojištění je důležitou součástí přípravy na lyžařský výlet a pomáhá zajistit ochranu pro vás i ostatní lyžaře na svahu.

Dodržování pokynů na trati

Dodržování pokynů na sjezdovce při lyžování je nezbytné pro bezpečnost a plynulý pohyb na svahu. Tyto pokyny často zahrnují označení obtížnosti tratí, bezpečnostní zóny a také vyznačená místa pro zastavení nebo přecházení. Jejich dodržování minimalizuje riziko nehody a umožňuje plynulý pohyb po svahu.

Lyžařská etiketa

Tato etiketa zahrnuje ohleduplnost k ostatním lyžařům, respektování bezpečnostních značek a pokynů a také pomoc ostatním v případě nehody. Dodržování lyžařské etikety je důležité pro snížení rizika nehod na svahu.

Ohleduplnost vůči ostatním osobám

K ohleduplnosti na svahu patří respektování ostatních, dodržování přiměřeného odstupu a přednost při předjíždění. Všímavost k ostatním vytváří prostředí vzájemného respektu a bezpečnějšího pohybu na svahu.

Řízení rychlosti a režimu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista by měl mít dostatečný přehled. Je důležité, aby lyžař přizpůsobil svou rychlost na svahu s ohledem na okolí, koncentraci lidí, povětrnostní podmínky a terénní podmínky. Nepřeceňujte své schopnosti. Opatrnost souvisí s nastavením optimální rychlosti a způsobu jízdy na svahu.

Volba směru jízdy

Volba směru jízdy na svahu je důležitá pro bezpečnost a plynulý pohyb lyžařů. Při volbě směru jízdy by lyžař neměl ohrožovat lyžaře před sebou a neměl by narušovat plynulý pohyb po svahu. 

Předjíždění

Při předjíždění platí pravidlo dodržovat dostatečný odstup od ostatních lyžařů. Předjíždění by mělo probíhat na okraji trati, kde je dostatek místa.

Zastavení a stání

Lyžař nebo snowboardista by neměl bezdůvodně zastavovat a stát na úzkých nebo nepřehledných úsecích sjezdovky. Pokud lyžař nebo snowboardista upadne, měl by co nejrychleji opustit prostor. Při zastavení z jakéhokoli důvodu je důležité zvolit bezpečné místo mimo hlavní trasu, aby nedošlo k ohrožení ostatních lyžařů.

Podpořme společně kulturu bezpečnosti na sjezdovkách.

Podpora kultury bezpečnosti na sjezdovkách je pro každého zodpovědného lyžaře nebo snowboardistu zásadní. Začíná to respektováním pravidel a péčí o ostatní. Podporovat tuto kulturu znamená chránit sebe i ostatní a vytvářet na svahu přátelské prostředí.


 

20.07.2024

5 tipů, co dělat, když se zraníte na dovolené

Zranění či nemoc na cestách může být stresující a nepříjemné, ale se správnou přípravou a rychlou reakcí můžete situaci zvládnout s minimálním dopadem na vaši dovolenou. Pamatujte, že prevence je klíčová – buďte opatrní, informovaní a připravení na každou situaci.

Co dělat, když…

1 ...si zlomíte nohu nebo ruku

Pokud si zlomíte nohu nebo ruku, je klíčové okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zavolat na asistenční službu. Pokud jste na pláži nebo v horách, zkuste najít někoho, kdo vám pomůže dostat se do bezpečí. Zavolejte místní záchrannou službu nebo se obraťte na recepci vašeho ubytování, kde vám mohou pomoci najít nejbližší nemocnici. Víte, že česká aplikace Záchranka funguje i na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku? Během přepravy se pak snažte zraněnou končetinu co nejvíce znehybnit, aby se zabránilo dalšímu poškození.

Asistenční služba

2 ...dostanete úžeh

Pokud se cítíte slabě, máte bolesti hlavy nebo závratě, okamžitě se přesuňte do stínu nebo klimatizované místnosti. Pijte hodně vody a snažte se ochladit tělo pomocí studených obkladů. Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc. Před cestou si zjistěte, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení a mějte po ruce čísla na záchranné služby. Jednodušší je ovšem mít pojištění u Generali, jehož součástí je i asistenční služba, která tohle vyřeší za vás.

3 ...si pořídíte hlubokou řeznou ránu

Nejprve zkuste zastavit krvácení tlakem na ránu čistým hadříkem nebo obvazem. Pokud je to možné, držte postiženou část těla vyvýšenou. Poté co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, ideálně v nejbližší nemocnici nebo zdravotnickém zařízení. Popřípadě volejte asistenční službu. Generali hradí náklady na lékařské ošetření vzniklé v důsledku úrazu, což zahrnuje i případnou repatriaci pojištěného do ČR, pokud to bude ze zdravotních důvodů nezbytné.

4 ...vás postihne těžká alergická reakce

Pokud začnete pociťovat otoky, vyrážku, dýchací potíže nebo svědění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte epinefrinové pero, použijte ho dle návodu. Pokud cestujete do oblastí, kde může být obtížné získat rychlou lékařskou pomoc, vždy mějte po ruce léky proti alergiím a informujte své spolucestující o svém stavu.

5 ...utrpíte úraz hlavy

Pokud jste se udeřili do hlavy, sledujte příznaky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo zmatenost. Vyhledejte lékařskou pomoc, i když se vám zdá, že je zranění malé. Je lepší být opatrný a nechat se vyšetřit, aby se vyloučily závažnější komplikace, jako je otřes mozku. Pokud si sjednáte pojištění hospitalizace mimo základní balíček, Generali hradí náklady na pobyt v nemocnici, který trvá déle než 48 hodin.

 

Akutní zubní ošetření

Připojištění akutního zubního ošetření je automaticky součástí každého produktu obsahujícího léčebné výlohy včetně repatriace.

Jak se připravit před cestou

Abyste minimalizovali rizika a byli připraveni na případné zranění, je důležité se před cestou dobře připravit:

  1. Cestovní pojištění: Mějte sjednané kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá lékařské výlohy, úrazy a repatriaci.
  2. Lékárnička: Mějte u sebe základní lékárničku obsahující obvazy, dezinfekci, léky proti bolesti a antihistaminika.
  3. Informace o místních zdravotnických zařízeních: Předem si zjistěte, kde se nachází nejbližší nemocnice nebo klinika, a mějte po ruce kontakty na místní záchranné služby.
  4. Jazyky: Pokud cestujete do země, kde se nemluví anglicky, naučte se několik základních frází v místním jazyce, které vám mohou pomoci při komunikaci s lékaři.

Nemoc nebo úraz mohou pořádně zkomplikovat dovolenou. S pojištěním od Generali můžete cestovat s klidem, že budete mít vždy zajištěnou potřebnou péči. Užijte si svou dovolenou a cestujte bezpečně!

 

Přečtěte si

Aplikace Záchranka funguje také za hranicemi. V kterých státech ji můžete použít?

Jak bezpečně a efektivně ošetřit drobné popáleniny?

Kam na ferraty v České republice a zahraničí?

Poslechněte si podcast s Alenou Zárybnickou: „Muž volal partnerce, že nestihne rande, protože je pod lavinou.“

Vyberte kategorii