Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Bílý kodex - Dodržování bezpečnosti a respektu na svahu

Co je Bílý kodex?

Bílý kodex lyžaře je soubor pravidel a etických zásad, které určují chování a bezpečnost lyžařů na sjezdovkách. Cílem tohoto kodexu je minimalizovat riziko nehod a zranění a zajistit bezpečné prostředí pro všechny lyžaře na sjezdovkách.

Cílem Bílého kodexu lyžaře je vytvořit bezpečné a zodpovědné prostředí na sjezdovkách, kde lyžaři budou chránit sami sebe a zároveň budou respektovat ostatní účastníky.

Obsahuje několik základních pravidel, která by se měla v lyžařských střediscích dodržovat. Mezi tato pravidla patří dodržování rychlosti, ohleduplnost k ostatním lyžařům a jejich bezpečnosti, povinnost provést kontrolu výstroje před vjezdem na sjezdovku a ujištění se, že dostatečně ovládáte lyžařské dovednosti a schopnosti potřebné pro zvládnutí dané trati.

Zdroje nehod na svahu

K nehodám na svahu může dojít z různých důvodů, často se jedná o kombinaci různých faktorů. Mezi hlavní příčiny patří:

Nedostatečné zkušenosti lyžaře

Někteří lyžaři a snowboardisté mohou být na sjezdovkách nováčky nebo mohou mít s terénem či podmínkami nedostatek zkušeností. To často vede ke ztrátě kontroly nad lyžemi nebo snowboardem. 

Nedodržení bezpečnostních pravidel

Ignorování a nedodržování bezpečnostních pravidel, jako je nepřiměřená rychlost, nepřátelské chování vůči ostatním lyžařům nebo jízda mimo vyznačené trasy, zvyšuje riziko nehody.

Nepozornost

Ztráta pozornosti může způsobit kolizi s ostatními lyžaři na svahu. Častou ztrátu pozornosti na svahu způsobuje telefonování při lyžování, poslech hudby nebo požívání omamných látek, například alkoholu. Tato nepozornost vůči okolí zvyšuje riziko nehody.

Bílý kodex a klíčová bezpečnostní opatření na svahu

Bezpečnost na sjezdovkách je pro každého lyžaře a snowboardistu prioritou. Jaká opatření bychom měli dodržovat a jak se na sjezdovkách chovat, abychom minimalizovali riziko nehody?

Vhodné vybavení

Vhodné vybavení na sjezdovce je základem pro bezpečné a příjemné lyžování. Nezbytná je helma, ochranné pomůcky a správné vrstvy oblečení. Správné vybavení je klíčem k pohodlnému zážitku na svahu a pomáhá minimalizovat riziko zranění a nepříjemných situací.

Pojištění

Při lyžování na sjezdovkách je důležité pojištění zodpovědnosti za škodu, které poskytuje ochranu proti nárokům vyplývajícím z úrazu a škody na zdraví lidí. Toto pojištění poskytuje ochranu v případě, že způsobíte zranění nebo škodu jiným lyžařům nebo osobám na svahu. Poskytuje finanční ochranu a krytí nákladů spojených s nárokem na odškodnění nebo lékařské ošetření v případě nehody a chrání váš majetek. Odpovědné pojištění je důležitou součástí přípravy na lyžařský výlet a pomáhá zajistit ochranu pro vás i ostatní lyžaře na svahu.

Dodržování pokynů na trati

Dodržování pokynů na sjezdovce při lyžování je nezbytné pro bezpečnost a plynulý pohyb na svahu. Tyto pokyny často zahrnují označení obtížnosti tratí, bezpečnostní zóny a také vyznačená místa pro zastavení nebo přecházení. Jejich dodržování minimalizuje riziko nehody a umožňuje plynulý pohyb po svahu.

Lyžařská etiketa

Tato etiketa zahrnuje ohleduplnost k ostatním lyžařům, respektování bezpečnostních značek a pokynů a také pomoc ostatním v případě nehody. Dodržování lyžařské etikety je důležité pro snížení rizika nehod na svahu.

Ohleduplnost vůči ostatním osobám

K ohleduplnosti na svahu patří respektování ostatních, dodržování přiměřeného odstupu a přednost při předjíždění. Všímavost k ostatním vytváří prostředí vzájemného respektu a bezpečnějšího pohybu na svahu.

Řízení rychlosti a režimu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista by měl mít dostatečný přehled. Je důležité, aby lyžař přizpůsobil svou rychlost na svahu s ohledem na okolí, koncentraci lidí, povětrnostní podmínky a terénní podmínky. Nepřeceňujte své schopnosti. Opatrnost souvisí s nastavením optimální rychlosti a způsobu jízdy na svahu.

Volba směru jízdy

Volba směru jízdy na svahu je důležitá pro bezpečnost a plynulý pohyb lyžařů. Při volbě směru jízdy by lyžař neměl ohrožovat lyžaře před sebou a neměl by narušovat plynulý pohyb po svahu. 

Předjíždění

Při předjíždění platí pravidlo dodržovat dostatečný odstup od ostatních lyžařů. Předjíždění by mělo probíhat na okraji trati, kde je dostatek místa.

Zastavení a stání

Lyžař nebo snowboardista by neměl bezdůvodně zastavovat a stát na úzkých nebo nepřehledných úsecích sjezdovky. Pokud lyžař nebo snowboardista upadne, měl by co nejrychleji opustit prostor. Při zastavení z jakéhokoli důvodu je důležité zvolit bezpečné místo mimo hlavní trasu, aby nedošlo k ohrožení ostatních lyžařů.

Podpořme společně kulturu bezpečnosti na sjezdovkách.

Podpora kultury bezpečnosti na sjezdovkách je pro každého zodpovědného lyžaře nebo snowboardistu zásadní. Začíná to respektováním pravidel a péčí o ostatní. Podporovat tuto kulturu znamená chránit sebe i ostatní a vytvářet na svahu přátelské prostředí.20.03.2024
5 minut

Výběr správného turistického vybavení do chladného počasí

Základ oblečení pro turistiku v chladném počasí: VRSTVENÍ

Správná technika vrstvení je zásadní pro pohodlný přechod mezi různými teplotními podmínkami. Existují tři základní vrstvy, které slouží k udržení teploty při objevování přírody v chladném počasí. Pojďme se společně podívat na to, jak vrstvit oblečení, aby nám při turistice nebyla zima.

První vrstva: funkční tričko nebo termoprádlo. První vrstva by měla být elastická, rychleschnoucí a příjemná na dotek. Ideální je funkční tričko nebo termoprádlo. Tato vrstva je navržena tak, aby odváděla pot od těla, udržovala teplo a minimalizovala vlhkost.

Druhá vrstva: druhá vrstva je hřejivá a izolační. Pro tuto vrstvu jsou vhodné materiály, jako jsou fleecové mikiny nebo izolační bundy, které zachycují teplo a jsou lehké na nošení.

Třetí vrstva: vnější plášť, který je nepromokavý a prodyšný. Klíčové je vybrat správnou bundu, která chrání před větrem a srážkami.

Jaké materiály jsou vhodné pro turistiku v chladném počasí? 

Při výběru materiálů se dává přednost těm, které zachycují teplo a jsou lehké na nošení. Umělá vlákna jako je polyester, jsou skvělou volbou, protože udržují teplo i za mokra. Dalším vhodným materiálem je fleece nebo mikrofleece, který výborně izoluje a chrání před větrem a vlhkostí.

Výběr bundy

Bunda je základem pro turistiku v chladném počasí. Jak si z tolika možností vybrat tu správnou bundu, která nás ochrání před větrem a srážkami? 

První vlastností, kterou by měla bunda vhodná do chladného počasí mít, je termoregulace. Termoregulační bunda dokáže dýchat, odvádět přebytečné teplo a vlhkost. Taková bunda nevytváří takzvaný "igelitový efekt", ale přirozeně zadržuje teplo. Další vlastností je nepromokavost. V případě chladného počasí je v přírodě přirozená vlhkost, při turistice se také může vyskytnout lehký déšť. Je proto důležité, aby bunda byla nepromokavá. Měla by být také větruvzdorná. Tuto funkci plní bundy vyrobené z materiálů, jako jsou pevně tkané materiály, softshelly a membrány.

Kalhoty na turistiku v chladném počasí

Jaký spodní díl zvolit pro turistiku v zimním období? Existuje mnoho možností. Jednou z nich je kombinace lehkých legín s nepromokavými kalhotami. Dále to mohou být lyžařské kalhoty, které jsou speciálně zateplené a také nepromokavé. V sušším období v chladnějších měsících postačí zateplené legíny s návleky. Důležitá je však vždy nepromokavost.

Turistická obuv

Obuv je úplným základem při turistice. Při designu je třeba dbát především na funkčnost. Jaké jsou vhodné turistické boty a co by měly obsahovat? Turistické boty by měly být nepromokavé s dobrou přilnavostí a tepelnou izolací. Materiál by měl být přizpůsoben pro pohodlný pohyb v chladném terénu. Nezbytným prvkem je kvalitní a pevná podrážka, nejlépe z materiálu Vibram Titus. Tento materiál zvládne i náročné túry v horském terénu. Zbytek boty by měl být vyroben z nepromokavého materiálu. Ideální je kůže v kombinaci se semišem s membránou Gore-Tex. Tento materiál je odolný a poskytuje ochranu před přírodními živly. 

Ponožky na turistiku

Jak zajistit, aby se nám nohy nepotily, aby mohly dýchat a zároveň zůstaly v teple? 

Pro turistiku v zimě nejsou vhodné bavlněné ponožky. Naopak ideální jsou merino ponožky, které udržují teplo a odvádějí vlhkost. Vhodné jsou také termoponožky, které jsou speciálně navrženy tak, aby odváděly pot od nohy.

Turistické rukavice

Výběr správných rukavic je také důležitý. Měly by být odolné vůči vlhkosti a zároveň chránit před chladem. 

Při nákupu vybavení je klíčová kvalita. Investice do vyšší kvality znamená větší odolnost vůči nepříznivým podmínkám, a zároveň zpravidla takové oblečení déle vydrží. Funkčnost výstroje, jako je prodyšnost a schopnost odvádět vlhkost, by měla být také nejvyšší prioritou.

Čepice

Hodně tepla nám uniká i hlavou. Abychom si toto teplo udrželi a nebyla nám zima, musíme při túrách v chladném počasí nosit čepici nebo jinou ochranu hlavy. Vhodné jsou také čelenky, nebo šátky z lehkého materiálu, který neškrábe a zakrývá uši.

 

Tipy na doplňkové vybavení

Aneb, co nesmíte zapomenout na túry v chladném počasí?

Turistické sluneční brýle

Turistické brýle jsou důležitou součástí turistické výbavy z několika důvodů:

  1. Ochrana před slunečním zářením: Počas turistiky, obvykle v horských oblastech, bývá sluneční záření intenzivnější. To je způsobeno odrazem slunečních paprsků (nejčastěji od sněhu). Je důležité nosit turistické brýle s UV ochranou. Ty chrání vaše oči před škodlivými slunečními paprsky a zabraňují tak možnému poškození zraku.
  2. Ochrana proti větru: Turistické brýle chrání oči před větrem, prachem a nečistotami, které se vyskytují v horském prostředí.
  3. Lepší vidění: speciálně navržené turistické brýle zlepšují vidění v různých světelných podmínkách, což může být užitečné v různých terénech a za různých povětrnostních podmínek. Jedná se zejména o nadstavbový polarizační filtr.

Viditelnost, kterou poskytují turistické brýle, a jejich schopnost chránit oči před škodlivými vlivy prostředí, z nich činí důležitou součást vybavení pro bezpečnou a příjemnou turistiku v chladném počasí.

Čelovka

Všichni dobře víme, že v zimných měsících se stmívá o několik hodin dříve než v létě. Proto je čelovka nedílnou součástí turistického vybavení. Poskytuje praktické osvětlení při horských výstupech nebo v omezených světelných podmínkách. Čelovka umožňuje turistům bezpečnější a pohodlnější pohyb na stezkách, v lesích nebo v jeskyních. Je nepostradatelná při aktivitách v noci nebo za zhoršených světelných podmínek v horách v zimě. Zajišťuje dostatečnou viditelnost, která je zásadní nejen pro orientaci, ale i pro bezpečnost.

Jednou z dalších výhod čelovky je její všestrannost. Lze ji použít nejen k osvětlení cesty, ale i k dalším praktickým účelům, například k opravě vybavení. Její praktická hodnota a schopnost přispívat k bezpečnosti a pohodlí činí z čelovky nezbytný doplněk turistické výbavy.

Co dalšího nezapomenout?

  • Náhradní oblečení

  • Nápoje (teplý čaj, kakao)

  • Jídlo (svačina, snack nebo čokoláda) 

  • Lékárnička

  • Zapalovač, zápalky

Posilte své zdraví turistikou v chladném počasí a vydejte se za poznáním do přírody. Turistika v Česku navíc nabízí širokou škálu krásných a rozmanitých lokalit, kde můžete objevovat krásnou přírodu a zažít skutečné dobrodružství.Vyberte kategorii