Doba na přečtení článku jsou 4 minuty

Bílý kodex - Dodržování bezpečnosti a respektu na svahu

Co je Bílý kodex?

Bílý kodex lyžaře je soubor pravidel a etických zásad, které určují chování a bezpečnost lyžařů na sjezdovkách. Cílem tohoto kodexu je minimalizovat riziko nehod a zranění a zajistit bezpečné prostředí pro všechny lyžaře na sjezdovkách.

Cílem Bílého kodexu lyžaře je vytvořit bezpečné a zodpovědné prostředí na sjezdovkách, kde lyžaři budou chránit sami sebe a zároveň budou respektovat ostatní účastníky.

Obsahuje několik základních pravidel, která by se měla v lyžařských střediscích dodržovat. Mezi tato pravidla patří dodržování rychlosti, ohleduplnost k ostatním lyžařům a jejich bezpečnosti, povinnost provést kontrolu výstroje před vjezdem na sjezdovku a ujištění se, že dostatečně ovládáte lyžařské dovednosti a schopnosti potřebné pro zvládnutí dané trati.

Zdroje nehod na svahu

K nehodám na svahu může dojít z různých důvodů, často se jedná o kombinaci různých faktorů. Mezi hlavní příčiny patří:

Nedostatečné zkušenosti lyžaře

Někteří lyžaři a snowboardisté mohou být na sjezdovkách nováčky nebo mohou mít s terénem či podmínkami nedostatek zkušeností. To často vede ke ztrátě kontroly nad lyžemi nebo snowboardem. 

Nedodržení bezpečnostních pravidel

Ignorování a nedodržování bezpečnostních pravidel, jako je nepřiměřená rychlost, nepřátelské chování vůči ostatním lyžařům nebo jízda mimo vyznačené trasy, zvyšuje riziko nehody.

Nepozornost

Ztráta pozornosti může způsobit kolizi s ostatními lyžaři na svahu. Častou ztrátu pozornosti na svahu způsobuje telefonování při lyžování, poslech hudby nebo požívání omamných látek, například alkoholu. Tato nepozornost vůči okolí zvyšuje riziko nehody.

Bílý kodex a klíčová bezpečnostní opatření na svahu

Bezpečnost na sjezdovkách je pro každého lyžaře a snowboardistu prioritou. Jaká opatření bychom měli dodržovat a jak se na sjezdovkách chovat, abychom minimalizovali riziko nehody?

Vhodné vybavení

Vhodné vybavení na sjezdovce je základem pro bezpečné a příjemné lyžování. Nezbytná je helma, ochranné pomůcky a správné vrstvy oblečení. Správné vybavení je klíčem k pohodlnému zážitku na svahu a pomáhá minimalizovat riziko zranění a nepříjemných situací.

Pojištění

Při lyžování na sjezdovkách je důležité pojištění zodpovědnosti za škodu, které poskytuje ochranu proti nárokům vyplývajícím z úrazu a škody na zdraví lidí. Toto pojištění poskytuje ochranu v případě, že způsobíte zranění nebo škodu jiným lyžařům nebo osobám na svahu. Poskytuje finanční ochranu a krytí nákladů spojených s nárokem na odškodnění nebo lékařské ošetření v případě nehody a chrání váš majetek. Odpovědné pojištění je důležitou součástí přípravy na lyžařský výlet a pomáhá zajistit ochranu pro vás i ostatní lyžaře na svahu.

Dodržování pokynů na trati

Dodržování pokynů na sjezdovce při lyžování je nezbytné pro bezpečnost a plynulý pohyb na svahu. Tyto pokyny často zahrnují označení obtížnosti tratí, bezpečnostní zóny a také vyznačená místa pro zastavení nebo přecházení. Jejich dodržování minimalizuje riziko nehody a umožňuje plynulý pohyb po svahu.

Lyžařská etiketa

Tato etiketa zahrnuje ohleduplnost k ostatním lyžařům, respektování bezpečnostních značek a pokynů a také pomoc ostatním v případě nehody. Dodržování lyžařské etikety je důležité pro snížení rizika nehod na svahu.

Ohleduplnost vůči ostatním osobám

K ohleduplnosti na svahu patří respektování ostatních, dodržování přiměřeného odstupu a přednost při předjíždění. Všímavost k ostatním vytváří prostředí vzájemného respektu a bezpečnějšího pohybu na svahu.

Řízení rychlosti a režimu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista by měl mít dostatečný přehled. Je důležité, aby lyžař přizpůsobil svou rychlost na svahu s ohledem na okolí, koncentraci lidí, povětrnostní podmínky a terénní podmínky. Nepřeceňujte své schopnosti. Opatrnost souvisí s nastavením optimální rychlosti a způsobu jízdy na svahu.

Volba směru jízdy

Volba směru jízdy na svahu je důležitá pro bezpečnost a plynulý pohyb lyžařů. Při volbě směru jízdy by lyžař neměl ohrožovat lyžaře před sebou a neměl by narušovat plynulý pohyb po svahu. 

Předjíždění

Při předjíždění platí pravidlo dodržovat dostatečný odstup od ostatních lyžařů. Předjíždění by mělo probíhat na okraji trati, kde je dostatek místa.

Zastavení a stání

Lyžař nebo snowboardista by neměl bezdůvodně zastavovat a stát na úzkých nebo nepřehledných úsecích sjezdovky. Pokud lyžař nebo snowboardista upadne, měl by co nejrychleji opustit prostor. Při zastavení z jakéhokoli důvodu je důležité zvolit bezpečné místo mimo hlavní trasu, aby nedošlo k ohrožení ostatních lyžařů.

Podpořme společně kulturu bezpečnosti na sjezdovkách.

Podpora kultury bezpečnosti na sjezdovkách je pro každého zodpovědného lyžaře nebo snowboardistu zásadní. Začíná to respektováním pravidel a péčí o ostatní. Podporovat tuto kulturu znamená chránit sebe i ostatní a vytvářet na svahu přátelské prostředí.



22.04.2024

Alzheimerova nemoc se stává epidemií 21. století

Týden mozku, tak se jmenuje akce, kterou pořádá Akademie věd ČR u příležitosti Dne mozku. Tento festival, který se koná vždy v březnu, se zaměřuje na popularizaci neurovědy. Jedna z prvních letošních přednášek se věnovala také Alzheimerově chorobě. Podle profesora Aleše Stuchlíka, který vede oddělení zaměřené na neurofyziologii paměti, je nemoc v populaci čím dál více rozšířená.

Změny v mozku při stárnutí

Odborné články, jak uvedl ve své přednášce profesor Stuchlík, uvádí, že pokud nás ve stáří nepostihne žádné neurodegenerativní onemocnění, úbytek našich nervových buněk v mozku není tak dramatický. Uvádí se 2–4 %. Pokud však onemocníme, situace se radikálně mění. Nervové buňky ubývají ve větším počtu a podstatně rychleji.

Lidé žijí déle, vědci by jim však měli umět pomoct i s poruchami paměti. „To, že se lidé dožívají vyššího věku, je dobře,“ říká profesor Aleš Benjamín Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd. Zároveň však zdůrazňuje, že věk je nejrizikovějším faktorem vzniku Alzheimerovy choroby.

Se stárnutím populace dochází k alarmujícímu vzestupu případů Alzheimerovy choroby, což z ní činí jednu z hlavních příčin úmrtí v posledních desetiletích. Přeskočila i onemocnění HIV, u té byl zaznamenán pokles jako příčina úmrtí o 65 procent. Zato Alzheimerova choroba vzrostla o 145 procent.

Vliv věku na výskyt Alzheimerovy choroby
*zdroj prof. Aleš Benjamín Stuchlík

 

Příznaky a léčba

Příznaky Alzheimerovy choroby jsou často dost zjevné. V těle se ale tato nemoc začíná projevovat dříve, než si jich stačí nemocní všimnout. „Neprojeví se to na fungování paměti a dalších funkcí pacienta, on má stále dobrou paměť, nezapomíná, ale už se v této fázi něco děje,“ vysvětluje Stuchlík.

Typickými projevy jsou poté porucha paměti nebo rozpoznávání. Struktury mozku, které jsou onemocněním zasaženy lékaři prozkoumat umí. Ale co se v nich přesně odehrává, vědci zatím úplně netuší.

Na léku však usilovně pracují a za poslední desetiletí značně pokročili. „Zdá se, že léku jsme blízko, ale tato naděje je tu už dlouho,” říká Aleš Stuchlík.

Například v roce 2021 vznikl globální výzkumný ústav INDRC se sídlem v Praze, který kombinuje biologické vědy a medicínu s přístupy umělé inteligence ke studiu a léčbě Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních nemocí. Institut je zároveň platforma pro výměnu poznatků a zkušeností pro přední světové odborníky.

Martin Tolar

Prevence proti Alzheimeru je jednoduchá

Zaměstnaná hlava, tělo a dobrý spánek. Tyto tři hlavní body jsou uváděny jako nejlepší prevence.

Je prokázáno, že pravidelný pohyb a okysličování mozku má pozitivní vliv na tvorbu nových nervových buněk. Stuchlík však dodává, že i běžná návštěva kavárny a posilování sociálních vztahů má na naše zdraví větší vliv, než by se mohlo zdát. Samota totiž našemu mozku neprospívá.

Poslední výzkumy naznačují, že mnoho z nás trpí problémy se spánkem. Je důležité si uvědomit, že mozek potřebuje odpočinek pro regeneraci a správné fungování. Bez spánku totiž dlouhodobá paměť nemůže dobře fungovat. „Ve spánku dochází ke konsolidaci, upevňování vzpomínek,“ upřesňuje profesor Stuchlík.

Alzheimerova nemoc se stává v populaci velkým problémem. Akce Týden mozku upozornila na důležitost porozumění této nemoci a nalezení účinné léčby. Prevence je prozatím nejlepším nástrojem ke zpomalení jejího výskytu. Proto ji nepodceňujme. Jsme rádi, že spolu s globálním institutem INDRC může Generali penzijní společnost spolupracovat na šíření osvěty v této problematice.

Generali penzijní společnost

Mohlo by Vás zajímat

Na vývoji léků pro Alzheimerovu chorobu se podílí i Češi
Za 25 let se zdvojnásobí počet Čechů trpících Alzheimerovou nemocí
Martin Tolar: „Alzheimerova nemoc probíhá 20 let před tím, než se objeví příznaky.“
Generali penzijní společnost a vědci z institutu INDRC spojují síly v boji proti Alzheimerově nemoci

Vyberte kategorii