Jak si vylepšit domov pomocí Feng-šuej

Už se vám někdy stalo, že jste vstoupili do místnosti a měli pocit, že to nějak není ono? Možná jste vyladěni na staré čínské učení, které se snaží vnášet pozitivní energii čchi do životního prostoru člověka. Všichni v životě potřebujeme rovnováhu a harmonii, tak proč nezačít tím, že se je pokusíme nastolit ve vlastním domově? Přinášíme tipy, jak si vylepšit bydlení s Feng-šuej bez ohledu na rozpočet. 

Vstupní dveře

Jako vstup pro energii čchi, kolem níž se Feng-šuej točí, mají vaše vstupní dveře představovat bohatství a prosperitu. Vytvořte příjemné uvítání pro čchi (a hosty!) tím, že dveře natřete jasnou slunečnou barvou a z obou stran rozmístíte květináče s rostlinami.

Chodby

Na chodby často zapomínáme, protože se soustředíme na místnosti, které propojují. Tím však můžeme hromadit negativní čchi, ať už tu rychlou (Ša-čchi) nebo stagnující (Si-čchi). Věnujte tomuto zanedbávanému prostoru pozornost a instalujte sem zdroje teplého světla a barevné umělecké předměty. Dbejte však na to, aby obrazy visely různě vysoko – dlouhé tvrdé linie mohou čchi poškodit.

Obývací pokoj

Nepořádek nemá v klidném a uspořádaném světě Feng-šuej místo, takže svůj domov vybavte dobrými úložnými prostory, jako jsou krabice, příborníky a zabudované police, kam budete vše uklízet. K volnému proudění čchi jsou nutné světlo a prostor, takže pokud jich přirozeně nemáte dost, vytvořte alespoň jejich iluzi pomocí lamp a zrcadel. 

Kuchyně

Dbejte na to, abyste v kuchyni měli všech pět přírodních živlů – nejen oheň, vodu a kov (které tam nejspíš už máte), ale také půdu a dřevo. Skvělé je třeba pěstovat na okenním parapetu bylinky, jako je bazalka, petržel nebo rozmarýn. Také si kupte dřevěnou mísu na ovoce. A starejte se o to, aby váš sporák byl vždy čistý a udržovaný, protože ve Feng-šuej je sporák mocným symbolem bohatství.

Ložnice

Ložnice by měla být oázou klidu a pohody, takže ji vymalujte uklidňujícími barvami a udržujte v ní pořádek. Zásadní je umístění postele: ideálně by neměla stát proti dveřím, spíš ji postavte k silné nosné zdi. Kolem postele má být rovnováha a hladké linie. Zvažte investici do dvou kulatých nočních stolků a elektronická zařízení, jako je notebook či televize, z ložnice odneste, aby energie čchi mohla nerušeně plynout. 

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru:

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

 • Požár z adventních věnců, svíček

  • mokrý hadr, ručník
  • peřina

  • hasicí deka

 • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

  • vlhký ručník nebo utěrka

  • poklička, plech

  • hasicí deka

 • Hořící elektronika

  • práškový hasicí přístroj

  • sněhový hasicí přístroj

  • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii