Už se vám někdy stalo, že jste vstoupili do místnosti a měli pocit, že to nějak není ono? Možná jste vyladěni na staré čínské učení, které se snaží vnášet pozitivní energii čchi do životního prostoru člověka. Všichni v životě potřebujeme rovnováhu a harmonii, tak proč nezačít tím, že se je pokusíme nastolit ve vlastním domově? Přinášíme tipy, jak si vylepšit bydlení s Feng-šuej bez ohledu na rozpočet.
Jako vstup pro energii čchi, kolem níž se Feng-šuej točí, mají vaše vstupní dveře představovat bohatství a prosperitu. Vytvořte příjemné uvítání pro čchi (a hosty!) tím, že dveře natřete jasnou slunečnou barvou a z obou stran rozmístíte květináče s rostlinami.
Na chodby často zapomínáme, protože se soustředíme na místnosti, které propojují. Tím však můžeme hromadit negativní čchi, ať už tu rychlou (Ša-čchi) nebo stagnující (Si-čchi). Věnujte tomuto zanedbávanému prostoru pozornost a instalujte sem zdroje teplého světla a barevné umělecké předměty. Dbejte však na to, aby obrazy visely různě vysoko – dlouhé tvrdé linie mohou čchi poškodit.
Nepořádek nemá v klidném a uspořádaném světě Feng-šuej místo, takže svůj domov vybavte dobrými úložnými prostory, jako jsou krabice, příborníky a zabudované police, kam budete vše uklízet. K volnému proudění čchi jsou nutné světlo a prostor, takže pokud jich přirozeně nemáte dost, vytvořte alespoň jejich iluzi pomocí lamp a zrcadel.
Dbejte na to, abyste v kuchyni měli všech pět přírodních živlů – nejen oheň, vodu a kov (které tam nejspíš už máte), ale také půdu a dřevo. Skvělé je třeba pěstovat na okenním parapetu bylinky, jako je bazalka, petržel nebo rozmarýn. Také si kupte dřevěnou mísu na ovoce. A starejte se o to, aby váš sporák byl vždy čistý a udržovaný, protože ve Feng-šuej je sporák mocným symbolem bohatství.
Ložnice by měla být oázou klidu a pohody, takže ji vymalujte uklidňujícími barvami a udržujte v ní pořádek. Zásadní je umístění postele: ideálně by neměla stát proti dveřím, spíš ji postavte k silné nosné zdi. Kolem postele má být rovnováha a hladké linie. Zvažte investici do dvou kulatých nočních stolků a elektronická zařízení, jako je notebook či televize, z ložnice odneste, aby energie čchi mohla nerušeně plynout.
1. Myslete na vhodné podložky
Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.
2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů
Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.
3. Pozor na děti a zvířata
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.
4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně
Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.
5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru
Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.
I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.
Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:
Požár z adventních věnců, svíček
peřina
hasicí deka
Požár jedlých tuků vzniklý při vaření
vlhký ručník nebo utěrka
poklička, plech
hasicí deka
Hořící elektronika
práškový hasicí přístroj
sněhový hasicí přístroj
hasicí deka
Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna.