Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak si vylepšit domov pomocí Feng-šuej

Už se vám někdy stalo, že jste vstoupili do místnosti a měli pocit, že to nějak není ono? Možná jste vyladěni na staré čínské učení, které se snaží vnášet pozitivní energii čchi do životního prostoru člověka. Všichni v životě potřebujeme rovnováhu a harmonii, tak proč nezačít tím, že se je pokusíme nastolit ve vlastním domově? Přinášíme tipy, jak si vylepšit bydlení s Feng-šuej bez ohledu na rozpočet. 

Vstupní dveře

Jako vstup pro energii čchi, kolem níž se Feng-šuej točí, mají vaše vstupní dveře představovat bohatství a prosperitu. Vytvořte příjemné uvítání pro čchi (a hosty!) tím, že dveře natřete jasnou slunečnou barvou a z obou stran rozmístíte květináče s rostlinami.

Chodby

Na chodby často zapomínáme, protože se soustředíme na místnosti, které propojují. Tím však můžeme hromadit negativní čchi, ať už tu rychlou (Ša-čchi) nebo stagnující (Si-čchi). Věnujte tomuto zanedbávanému prostoru pozornost a instalujte sem zdroje teplého světla a barevné umělecké předměty. Dbejte však na to, aby obrazy visely různě vysoko – dlouhé tvrdé linie mohou čchi poškodit.

Obývací pokoj

Nepořádek nemá v klidném a uspořádaném světě Feng-šuej místo, takže svůj domov vybavte dobrými úložnými prostory, jako jsou krabice, příborníky a zabudované police, kam budete vše uklízet. K volnému proudění čchi jsou nutné světlo a prostor, takže pokud jich přirozeně nemáte dost, vytvořte alespoň jejich iluzi pomocí lamp a zrcadel. 

Kuchyně

Dbejte na to, abyste v kuchyni měli všech pět přírodních živlů – nejen oheň, vodu a kov (které tam nejspíš už máte), ale také půdu a dřevo. Skvělé je třeba pěstovat na okenním parapetu bylinky, jako je bazalka, petržel nebo rozmarýn. Také si kupte dřevěnou mísu na ovoce. A starejte se o to, aby váš sporák byl vždy čistý a udržovaný, protože ve Feng-šuej je sporák mocným symbolem bohatství.

Ložnice

Ložnice by měla být oázou klidu a pohody, takže ji vymalujte uklidňujícími barvami a udržujte v ní pořádek. Zásadní je umístění postele: ideálně by neměla stát proti dveřím, spíš ji postavte k silné nosné zdi. Kolem postele má být rovnováha a hladké linie. Zvažte investici do dvou kulatých nočních stolků a elektronická zařízení, jako je notebook či televize, z ložnice odneste, aby energie čchi mohla nerušeně plynout. 

12.09.2024
3 minuty

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Pokud se váš domov nachází v rizikové oblasti, vědět, co dělat při povodni, je zásadnější než kdy dřív. Naštěstí existuje celá řada opatření, která můžete učinit předem, aby byl váš domov vodotěsný a snížili jste tak riziko poškození v případě, že by vaše obranné mechanismy selhaly.

Přečtěte si našich devět praktických tipů, jak ochránit domov před povodněmi.

 

1. Rozmístěte pytle s pískem

Je to sice trochu staromódní řešení, ale pytle s pískem stále poskytují flexibilní a snadno použitelnou ochranu. Pokud vašemu domovu hrozí zaplavení, ujistěte se, že máte vždy po ruce dostatečnou zásobu pytlů s pískem, a buďte připraveni je strategicky použít – zejména u dveří – v případě, že ČHMÚ vyadá výstrahu. 

2. Udržujte cennosti, důležité dokumenty a předměty s citovou hodnotou nad hladinou zaplavení

Pokud se váš domov nachází celý v přízemí, skladujte tyto věci pokud možno v patře nebo na horních policích. Ideálně byste veškeré tyto předměty měli mít uskladněné v jedné místnosti, nebo i jediné krabici. Pokud se předpovídají záplavy, můžete je takto rychle sebrat a přepravit je do bezpečí k vašim přátelům či rodině.

3. Přestěhujte všechen nábytek a elektroniku do horního patra

Jestliže to není prakticky proveditelné, pokuste se umístit veškerou elektroniku alespoň 1,5 m nad podlahu a obecně používejte co nejvíce nábytku z voděodolných materiálů. Například místo vestavěných kuchyňských linek z dřevovláknitých desek používejte přemístitelné volně stojící jednotky vyrobené z kovu, plastu či lakovaného dřeva.

4. Vypněte všechny rozvodné sítě

Pokud hrozí povodeň, musejí být pro vaši bezpečnost přívody plynu, vody a elektřiny všechny u hlavního uzávěru vypnuté. Nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat.

5. Nepodstupujte žádná zbytečná rizika

Pojištění může nahradit vaše věci, ale nikoli vás. Jestli žijete v rizikové oblasti a předpověď počasí nevypadá dobře, pokud je to možné, dejte před ochranou svého domova přednost ochraně sebe a své rodiny a oblast opusťte dříve, než se spustí průtrž mračen.

6. Obraťte se na svou pojišťovnu pro radu

A pochopitelně se s dostatečným předstihem ujistěte, že jste pojištěni proti povodním. Kompletní přehled svých pojistných smluv najdete např. v aplikaci Moje Generali, nebo své Klientské zóně. 

7. Mějte po ruce pohotovostní sadu

Pokud se rozhodnete zůstat doma, je tohle naprosto nezbytné. Součástí sady by mělo být vše, co byste mohli během povodně potřebovat, jako je příruční lékárnička, svíčky, baterky, baterie, voděodolné oblečení, pokrývky, (plně nabitý) mobilní telefon, voda a instantní jídlo nepodléhající zkáze.

8. Rozmístěte vodní čerpadla

Pokud se k vám domů dostane voda, budete chtít mít po ruce alespoň jedno vodní čerpadlo. V současnosti existují přístroje, které odčerpají vodu i z hloubky 1 mm a výborně se hodí k odstranění vody ze špatně dostupných míst.

9. Pořiďte fotografie jakéhokoli poškození

Budou se vám hodit, pokud byste potřebovali uplatnit nárok na pojištění. Pro váš záznam je lepší pořídit fotografií co nejvíce. Škodu můžete nahlásit prostřednictvím aplikace Moje Generali, na webové stránce, na nejbližsí pobočce, případně se na nás obrátit na čísle 241 114 114. 

Vyberte kategorii