Jak si vylepšit domov pomocí Feng-šuej

Už se vám někdy stalo, že jste vstoupili do místnosti a měli pocit, že to nějak není ono? Možná jste vyladěni na staré čínské učení, které se snaží vnášet pozitivní energii čchi do životního prostoru člověka. Všichni v životě potřebujeme rovnováhu a harmonii, tak proč nezačít tím, že se je pokusíme nastolit ve vlastním domově? Přinášíme tipy, jak si vylepšit bydlení s Feng-šuej bez ohledu na rozpočet. 

Vstupní dveře

Jako vstup pro energii čchi, kolem níž se Feng-šuej točí, mají vaše vstupní dveře představovat bohatství a prosperitu. Vytvořte příjemné uvítání pro čchi (a hosty!) tím, že dveře natřete jasnou slunečnou barvou a z obou stran rozmístíte květináče s rostlinami.

Chodby

Na chodby často zapomínáme, protože se soustředíme na místnosti, které propojují. Tím však můžeme hromadit negativní čchi, ať už tu rychlou (Ša-čchi) nebo stagnující (Si-čchi). Věnujte tomuto zanedbávanému prostoru pozornost a instalujte sem zdroje teplého světla a barevné umělecké předměty. Dbejte však na to, aby obrazy visely různě vysoko – dlouhé tvrdé linie mohou čchi poškodit.

Obývací pokoj

Nepořádek nemá v klidném a uspořádaném světě Feng-šuej místo, takže svůj domov vybavte dobrými úložnými prostory, jako jsou krabice, příborníky a zabudované police, kam budete vše uklízet. K volnému proudění čchi jsou nutné světlo a prostor, takže pokud jich přirozeně nemáte dost, vytvořte alespoň jejich iluzi pomocí lamp a zrcadel. 

Kuchyně

Dbejte na to, abyste v kuchyni měli všech pět přírodních živlů – nejen oheň, vodu a kov (které tam nejspíš už máte), ale také půdu a dřevo. Skvělé je třeba pěstovat na okenním parapetu bylinky, jako je bazalka, petržel nebo rozmarýn. Také si kupte dřevěnou mísu na ovoce. A starejte se o to, aby váš sporák byl vždy čistý a udržovaný, protože ve Feng-šuej je sporák mocným symbolem bohatství.

Ložnice

Ložnice by měla být oázou klidu a pohody, takže ji vymalujte uklidňujícími barvami a udržujte v ní pořádek. Zásadní je umístění postele: ideálně by neměla stát proti dveřím, spíš ji postavte k silné nosné zdi. Kolem postele má být rovnováha a hladké linie. Zvažte investici do dvou kulatých nočních stolků a elektronická zařízení, jako je notebook či televize, z ložnice odneste, aby energie čchi mohla nerušeně plynout. 

19.11.2023

Na co si dát pozor při používání adventního věnce?

Každý si kupuje adventní věnec kvůli tomu, aby na něm mohl po čtyři neděle zapalovat svíčky. Jenže věnce jsou zkrátka označené jako dekorační. Jak je něco takového možné? Často bývají vyrobené z velmi hořlavých materiálů, ať už z přírodních či syntetických.

Pokud si koupíte věnec, na němž můžete zapálit svíčky, zkontrolujte následující:

  • Jsou pod svíčkami kovové podstavce?
  • Máte věnec položený na nehořlavé podložce a daleko od hořlavých materiálů?
  • Nehrozí zapálení částí věnce při zkracování zapálených svíček?
  • Svíčky by nikdy neměly hořet bez dozoru.

Jak zabezpečit adventní věnec

Věnce z přírodních materiálů jsou sice krásné, ale mohou být také rizikové, pokud nejsou správně ošetřeny. Umělé věnce mohou být bezpečnější alternativou, pokud jsou vyrobeny z nehořlavých materiálů.

Na trhu jsou k dispozici bezpečnější alternativy k tradičním svíčkám, jako jsou například LED svíčky. Tyto svíčky imitují plamen, ale jsou bezpečné na dotek a eliminují riziko požáru. Pokud dáváte přednost pravým svíčkám, vybírejte ty s kvalitním knotem, který zaručuje stabilní a čisté hoření. Popřípadě takové svíčky, které mají automatický hasicí mechanismus, který svíčku uhasí, jakmile dosáhne určité úrovně.

Adventní věnec by měl být umístěn na stabilní a rovný povrch, aby nedošlo k jeho převrácení. Zvláště pokud máte doma zvědavé děti nebo domácí mazlíčky, je důležité zvolit místo, které je pro ně nedostupné.

Generali Česká pojišťovna

Vyrobte si nehořlavý věnec sami

Pokud si chcete užít vánoční svátky bez stresu, vyberte základní materiál, který je nehořící nebo aspoň špatně hořící. Můžete použít kovový nebo keramický základ, který je odolný vůči teplu. Pokud preferujete přírodní vzhled, vyberte si kameninu nebo speciálně ošetřené dřevo.

Při výběru dekorací se vyhněte snadno hořlavým materiálům jako je suchý mech, papír nebo sušené květiny. Místo toho využijte kameny, skleněné koule, kovové prvky nebo keramické figurky. Pro zelené prvky můžete použít umělé jehličí nebo větvičky z nehořlavých materiálů.

Při sestavování věnce použijte na připevnění drát nebo speciální lepidlo odolné proti teplu.

Nezapomeňte na to, že i když vyrábíte bezpečný adventní věnec, věnujte svoji pozornost i estetice, symetrii a vyváženosti. I taková dekorace může být originální a osobitá, a přitom s malým rizikem.

Aby vás nic nepřekvapilo, pořiďte si pojištění majetku a odpovědnosti v jednom. Protože kromě adventního věnce si budete o Vánocích zdobit byt nebo dům vánočními světýlky. Víte, jak si je správně vybrat? A kde všude je můžete instalovat?

Vyberte kategorii