Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Jak si vylepšit domov pomocí Feng-šuej

Už se vám někdy stalo, že jste vstoupili do místnosti a měli pocit, že to nějak není ono? Možná jste vyladěni na staré čínské učení, které se snaží vnášet pozitivní energii čchi do životního prostoru člověka. Všichni v životě potřebujeme rovnováhu a harmonii, tak proč nezačít tím, že se je pokusíme nastolit ve vlastním domově? Přinášíme tipy, jak si vylepšit bydlení s Feng-šuej bez ohledu na rozpočet. 

Vstupní dveře

Jako vstup pro energii čchi, kolem níž se Feng-šuej točí, mají vaše vstupní dveře představovat bohatství a prosperitu. Vytvořte příjemné uvítání pro čchi (a hosty!) tím, že dveře natřete jasnou slunečnou barvou a z obou stran rozmístíte květináče s rostlinami.

Chodby

Na chodby často zapomínáme, protože se soustředíme na místnosti, které propojují. Tím však můžeme hromadit negativní čchi, ať už tu rychlou (Ša-čchi) nebo stagnující (Si-čchi). Věnujte tomuto zanedbávanému prostoru pozornost a instalujte sem zdroje teplého světla a barevné umělecké předměty. Dbejte však na to, aby obrazy visely různě vysoko – dlouhé tvrdé linie mohou čchi poškodit.

Obývací pokoj

Nepořádek nemá v klidném a uspořádaném světě Feng-šuej místo, takže svůj domov vybavte dobrými úložnými prostory, jako jsou krabice, příborníky a zabudované police, kam budete vše uklízet. K volnému proudění čchi jsou nutné světlo a prostor, takže pokud jich přirozeně nemáte dost, vytvořte alespoň jejich iluzi pomocí lamp a zrcadel. 

Kuchyně

Dbejte na to, abyste v kuchyni měli všech pět přírodních živlů – nejen oheň, vodu a kov (které tam nejspíš už máte), ale také půdu a dřevo. Skvělé je třeba pěstovat na okenním parapetu bylinky, jako je bazalka, petržel nebo rozmarýn. Také si kupte dřevěnou mísu na ovoce. A starejte se o to, aby váš sporák byl vždy čistý a udržovaný, protože ve Feng-šuej je sporák mocným symbolem bohatství.

Ložnice

Ložnice by měla být oázou klidu a pohody, takže ji vymalujte uklidňujícími barvami a udržujte v ní pořádek. Zásadní je umístění postele: ideálně by neměla stát proti dveřím, spíš ji postavte k silné nosné zdi. Kolem postele má být rovnováha a hladké linie. Zvažte investici do dvou kulatých nočních stolků a elektronická zařízení, jako je notebook či televize, z ložnice odneste, aby energie čchi mohla nerušeně plynout. 

24.09.2024

Co dělat, když dům stojí v záplavovém území

Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?

Záplavové území

Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.

Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.

Generali Česká pojišťovna

Kde zjistit informace

Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.

Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.

Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.

 

Záplavové zóny jsou v ČR rozděleny do čtyř kategorií podle míry rizika:

Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.

Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.

Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.

Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.

Pojištění domu

V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.

Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.

Na co ještě nezapomenout

Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.

Přečtěte si:

9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu

5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“

Vyberte kategorii