Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Na co si dát pozor při používání kompaktního ohňostroje?

Když se rozsvítí obloha tisíci barevnými světly, zazáří často také oči přihlížejících. Jenomže s ohňostroji není vždycky legrace. Víte, jak se správně vybírá a odpaluje kompaktní ohňostroj?

Silvestrovská pyrotechnika má řadu podob. Jednou z nich je tzv. kompakt neboli kompaktní ohňostroj. Jedná se o krabici, v níž je umístěno více trubic různých efektů, které postupně vystřelují. Jeho obsluha by měla být jednoduchá, nicméně i tady je potřeba dbát nejen na bezpečnostní opatření při samotném odpalování ohňostroje, ale i při jeho vybírání. Na co si dát pozor a jaké zásady dodržovat?

  • Produkt musí mít certifikaci.

  • U produktu musí být český návod k obsluze.

  • Odpalujte z rovného, pevného a nehořlavého místa.

  • Dodržujte dostatečný odstup.

  • Zlikvidujte zbytky dle návodu.

Ještě předtím, než zamíříte pro ohňostroj do některého z prověřených obchodů, položte si několik otázek. Nebude lepší, jednodušší a efektivnější zvolit jinou zábavu? Nebudete se jenom přestřelovat s ostatními sousedy? V takovém případě možná bude lepší použít zajímavá vánoční světýlka. Nebudete plašit nebo rušit zvířata? Opravdu víte, jak ohňostroj odpálit? V případě zábavní pyrotechniky jednoznačně platí pravidlo: dvakrát měř, jednou řež. Mohou to ostatně potvrdit všichni, kteří vinou špatné manipulace přišli o prsty. Pokud se proto rozhodnete pro ohňostroj, myslete především na bezpečnost. A nezapomeňte ani na dobré pojištění proti požáru.

24.09.2024

Co dělat, když dům stojí v záplavovém území

Záplavy mohou způsobit značné škody, a proto je nezbytné, abyste si před koupí nemovitosti ověřili, jestli váš vyhlédnutý dům stojí v rizikové oblasti. Jak zjistit, zda je nemovitost v záplavové zóně? A je možné nemovitost v takové oblasti pojistit?

Záplavové území

Záplavová zóna je území, u kterého je pravděpodobné, že bude ohroženo povodní. V České republice jsou tyto zóny rozděleny do několika kategorií podle stupně rizika, od nízkého po velmi vysoké. Znalost toho, zda se váš dům nachází v záplavové zóně, je důležitá nejen z hlediska pojištění, ale i z pohledu sjednání úvěru nebo budoucí hodnoty nemovitosti.

Zajímejte se o to, jaká byla situace v minulosti přímo v domě nebo okolí. Některé domy v záplavových zónách mají dlouhou historii problémů s vodou, což může být zásadní informací pro vaše rozhodování.

Generali Česká pojišťovna

Kde zjistit informace

Existují různé nástroje, které pomohou zjistit, zda se nemovitost nachází v záplavové zóně. Nejjednodušším způsobem je využít online mapy záplavových zón, které spravuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho webových stránkách můžete zadat konkrétní adresu a získat informaci, zda daný dům leží v záplavové zóně a jaké riziko mu hrozí.

Dalším zdrojem informací je Povodňový plán České republiky od ministerstva životního prostředí. Jejich stránky jsou rozcestníkem pro obecné informace, ale také konkrétní mapy a další užitečné odkazy.

Konkrétní mapu s legendou záplavových území najdete i na webu pojmenovaném přímo Voda anebo také na této podstránce. Navíc se můžete obrátit přímo na obecní úřad nebo stavební úřad, který má přehled o všech záplavových zónách v dané oblasti. Dotazy ohledně záplavových území je možné zasílat na e-mail kanceláří jednotlivých povodí.

 

Záplavové zóny jsou v ČR rozděleny do čtyř kategorií podle míry rizika:

Zóna 1: Minimální riziko záplav. Tyto oblasti jsou nejméně ohrožené a záplavy zde nejsou obvyklé, průměrně jednou za 500 let.

Zóna 2: Nízké riziko záplav. Záplavy zde mohou nastat jednou za 100 let.

Zóna 3: Střední riziko záplav. Záplavy v těchto oblastech hrozí zhruba jednou za 20 let.

Zóna 4: Vysoké riziko záplav. V těchto oblastech mohou být záplavy časté, jednou za méně než 5 let.

Pojištění domu

V záplavových zónách je pojištění majetku často dražší a některé pojišťovny mohou dokonce odmítnout dům pojistit. Ujistěte se tedy, že získáte pojištění, které pokryje případné škody způsobené záplavami.

Generali České ihned při sjednávání pojištění zjistíte, ve které záplavové zóně se vaše nemovitost nachází. Pokud dům stojí v první až třetí zóně, je pojištění sjednatelé. Od toho, jak moc je dům ohrožen záplavou, se odvíjí i cena pojištění. Pokud je dům extrémně ohrožen záplavami, je požadavek na sjednání řešený v Generali České individuálně a vždy je hledáno takové řešení, které bude klientům vyhovat.

Na co ještě nezapomenout

Zeptejte se sousedů, realitního makléře nebo místního úřadu, jak často jsou v dané oblasti záplavy. Zvažte alternativy. Pokud je riziko příliš vysoké, rozmýšlejte nad koupí domu v oblasti s nižším rizikem záplav. Správné informace o záplavových rizicích vám nejen ušetří starosti, ale také vám pomohou lépe ochránit svůj majetek a zajistit si bezpečný domov.

Přečtěte si:

9 rad, jak postupovat při opravě zatopeného domu

5 tipů: Jak jednoduše nahlásit pojistnou událost

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Nebo si poslechněte podcast: „Lidé jsou opatrnější, dřív jsme vyjížděli na Štědrý den ke třem požárům.“

Vyberte kategorii