Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Na co si dát pozor při používání kompaktního ohňostroje?

Když se rozsvítí obloha tisíci barevnými světly, zazáří často také oči přihlížejících. Jenomže s ohňostroji není vždycky legrace. Víte, jak se správně vybírá a odpaluje kompaktní ohňostroj?

Silvestrovská pyrotechnika má řadu podob. Jednou z nich je tzv. kompakt neboli kompaktní ohňostroj. Jedná se o krabici, v níž je umístěno více trubic různých efektů, které postupně vystřelují. Jeho obsluha by měla být jednoduchá, nicméně i tady je potřeba dbát nejen na bezpečnostní opatření při samotném odpalování ohňostroje, ale i při jeho vybírání. Na co si dát pozor a jaké zásady dodržovat?

  • Produkt musí mít certifikaci.

  • U produktu musí být český návod k obsluze.

  • Odpalujte z rovného, pevného a nehořlavého místa.

  • Dodržujte dostatečný odstup.

  • Zlikvidujte zbytky dle návodu.

Ještě předtím, než zamíříte pro ohňostroj do některého z prověřených obchodů, položte si několik otázek. Nebude lepší, jednodušší a efektivnější zvolit jinou zábavu? Nebudete se jenom přestřelovat s ostatními sousedy? V takovém případě možná bude lepší použít zajímavá vánoční světýlka. Nebudete plašit nebo rušit zvířata? Opravdu víte, jak ohňostroj odpálit? V případě zábavní pyrotechniky jednoznačně platí pravidlo: dvakrát měř, jednou řež. Mohou to ostatně potvrdit všichni, kteří vinou špatné manipulace přišli o prsty. Pokud se proto rozhodnete pro ohňostroj, myslete především na bezpečnost. A nezapomeňte ani na dobré pojištění proti požáru.

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii