14.07.2021

Na co si dát pozor při používání kompaktního ohňostroje?

Když se rozsvítí obloha tisíci barevnými světly, zazáří často také oči přihlížejících. Jenomže s ohňostroji není vždycky legrace. Víte, jak se správně vybírá a odpaluje kompaktní ohňostroj?

Silvestrovská pyrotechnika má řadu podob. Jednou z nich je tzv. kompakt neboli kompaktní ohňostroj. Jedná se o krabici, v níž je umístěno více trubic různých efektů, které postupně vystřelují. Jeho obsluha by měla být jednoduchá, nicméně i tady je potřeba dbát nejen na bezpečnostní opatření při samotném odpalování ohňostroje, ale i při jeho vybírání. Na co si dát pozor a jaké zásady dodržovat?

  • Produkt musí mít certifikaci.

  • U produktu musí být český návod k obsluze.

  • Odpalujte z rovného, pevného a nehořlavého místa.

  • Dodržujte dostatečný odstup.

  • Zlikvidujte zbytky dle návodu.

Ještě předtím, než zamíříte pro ohňostroj do některého z prověřených obchodů, položte si několik otázek. Nebude lepší, jednodušší a efektivnější zvolit jinou zábavu? Nebudete se jenom přestřelovat s ostatními sousedy? V takovém případě možná bude lepší použít zajímavá vánoční světýlka. Nebudete plašit nebo rušit zvířata? Opravdu víte, jak ohňostroj odpálit? V případě zábavní pyrotechniky jednoznačně platí pravidlo: dvakrát měř, jednou řež. Mohou to ostatně potvrdit všichni, kteří vinou špatné manipulace přišli o prsty. Pokud se proto rozhodnete pro ohňostroj, myslete především na bezpečnost. A nezapomeňte ani na dobré pojištění proti požáru.

14.07.2021

Požár od lampičky? Stává se to

  • Přítomnost hořlavých materiálů v blízkosti lampy.

  • Pohyb domácích mazlíčků.

  • Překrytí lampičky látkou.

Lampičky proto mějte v dostatečné vzdálenosti od papírů, knih či polštářů a matrací. Světlo dobře upevněte, aby o něj nešlo jen tak zavadit a aby ho neshodil rozdováděný pes nebo kočka. A při vyprávění strašidelných příběhů si pod peřinu raději vezměte baterku. Myslete vždy dopředu, buďte opatrní a nenechávejte ani elektrické lampy zapnuté dlouho bez dozoru. Zařiďte si pojištění proti požáru a nenechte se dopálit.

Víte, že i notebook může nečekaně vzplanout? Přečtěte si, jak tomu zabránit.

Vyberte kategorii
Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace