Nejčastější důvody úniku vody z pračky a jak jim předcházet

Možná se vám to už stalo. Přijdete domů a doma potopa – vytekla vám pračka! Nejenže vás čeká náročný úklid, některé věci jsou poničené, ale možná jste dokonce vytopili sousedy pod vámi. Pokud nemáte pojištění domácnosti, pak se má vaše peněženka na co těšit!  K takové situaci nemusí vůbec dojít, pokud se budete řídit následujícími radami a zabráníte tak nejčastějším poruchám, které vedou k úniku vody z pračky.

Nejčastější důvody úniku vody z pračky

Pračka se stala zcela běžnou a nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jedná o jeden z nejzatěžovanějších domácích spotřebičů. Život bez ní si už takřka nedokážeme představit, bereme ji jako samozřejmost, ovšem péči o ni často zanedbáváme.

Únik vody z pračky patří mezi nejčastější poruchy. Důvodem může být vadné či zpuchřelé těsnění u přívodu vody, hadice může být špatně nasazená, zpuchřelá či prasklá. Druhým nejčastějším důvodem bývá poškozené či zdeformované těsnění dvířek. Třetím nejobvyklejším důvodem úniku vody z pračky může být ucpaný filtr nebo odpadní hadice. Voda může také unikat zásobníkem na prášek a aviváž.

Generali_Washing Machine Leaks_Mini Graphics_09.08.21.jpg

Pokud jste sami neodhalili, odkud voda uniká, rozhodně se nepouštějte do většího rozebírání, obraťte se raději na profesionální servis, abyste nenapáchali více škody než užitku.

Jak předcházet úniku vody z pračky

Jak známo, vždy je lepší investovat čas i peníze do prevence než řešit zbytečné opravy způsobené zanedbáním údržby. Péče o pračku je jednoduchá.

V první řadě čas od času zkontrolujte stav přívodní a odpadní hadice, podívejte se, zda není nikde prasklá či zpuchřelá.

Těsnění pračky je vhodné po každém praní či alespoň jednou týdně vytřít a odstranit tak usazeniny, které mohou znečistit prádlo a mohou vést až k tvorbě plísní. K prodloužení životnosti těsnění dvířek můžete přispět také občasným promazáním glycerolem, který můžete koupit třeba v lékárně. Po ukončení praní dvířka nikdy zavírejte, aby pračka mohla dobře vyschnout. Chráníte tak pračku před tvorbou plísní a nežádoucího zápachu, čímž prodlužujete její životnost.

Ucpání filtru či odpadní hadice můžete předejít tím, že budete kontrolovat obsah kapes, pevnost knoflíků a zipů a po praní textilií po domácích mazlíčcích či koberců, odstraníte z bubnu pračky vlasy i chlupy, které zde ulpěly. Tvrdá voda způsobuje tvorbu usazenin, které časem mohou ztížit či zcela zablokovat průchodnost odpadní hadice. Proto je důležité používat do každého praní speciální prostředky proti tvorbě vodního kamene či krystalickou sodu. Jednou za čtvrt roku je pak vhodné vyčistit filtr pračky. Zde vždy postupujte dle návodu daného výrobce. Nejprve odklopte kryt, lehce odšroubujete filtr a vodu necháte vytéct do připravené nádoby, třeba do plechu na pečení. Až vyteče všechna voda, filtr vytáhněte a následně omyjte pod tekoucí vodou. 

Zásobník na prášek a aviváž je vhodné pravidelně po každém praní důkladně omýt, a tak zabránit tvorbě vodního kamene a jiných usazenin, které znečišťují prádlo a mohou zkomplikovat průtok vody. Navíc bývají tyto sedimenty původcem nepříjemného zápachu.

Usazeniny v pračce se tvoří také v důsledku častého praní při nízkých teplotách, proto je důležité jednou za čas pračku pročistit a vyprat naprázdno alespoň na 60 stupňů, ideálně s použitím speciálních přípravků určených k čištění pračky.

Generali_Washing Machine Leaks_Mini Graphics_09.08.212.jpg

V neposlední řadě dbejte na používání kvalitních pracích prostředků, a to v doporučeném množství. S ohledem na druh textilií může větší množství přípravku způsobovat nadměrně pěnění a může tak docházet k úniku vody s práškem ze zásobníku.

Jakmile začne pračka vydávat nadměrný hluk nebo zapáchá, případně z ní uniká voda, pak je třeba tento problém ihned řešit. Včasná oprava vám může zachránit nejen pračku, ale také peněženku.

 

    Your browser doesn't support HTML5 video tag.

01.12.2022

Vánoce jsou svátky klidu, ale „oheň na střeše“ hrozí dvojnásob

5 kroků, jak zajistit Vánoce bez požáru:

 

1. Myslete na vhodné podložky

Pod každou svíčku, purpuru či františka je nutné dát stabilní podložku z nehořlavého materiálu, která zabrání přímému kontaktu s podkladem. V případě adventních věnců je potřeba obstarat podložky bodcem, aby nehrozilo převrácení svíček.

2. Svíčky umísťujte daleko od hořlavých materiálů

Nikdy nepokládejte svíčky do blízkosti dřeva, záclon, textilií a dalších hořlavých materiálů. Svíčky rozhodně neumisťujte do průvanu.

3. Pozor na děti a zvířata

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, zajistěte, aby na svíčky, prskavky ani františky nikdo z nich nedosáhl.

4. Svíčky a materiál na adventní věnec vybírejte pozorně

Adventní věnec nemá být vyroben z extrémně hořlavých materiálů, jako jsou suché dřevěné větvičky, piliny a podobně. Na věnec neumísťujte dlouhé a úzké svíčky, které hoří rychle, a riziko, že zapálí své okolí, je tedy vyšší.

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

Každá zapálená svíčka, františek či prskavka musí být pod stálým dohledem, aby člověk mohl v případě jakékoli nehody ihned zakročit.

 

Co dělat, když u vás doma začne hořet?

I když se člověk snaží sebevíc, může se stát, že si plamínek svíčky nebo třeba jiskřička prskavky najde cestičku a způsobí požár. Pokud se tak stane, je nutné rychle jednat. Nejjistější je samozřejmě volat hasiče, pokud to však mohutnost požáru ještě dovoluje, můžete se pokusit oheň dostat pod kontrolu i sami.

Rozhodli jste se hasit? Vypsali jsme pro vás vhodné prostředky pro hašení tří nejčastějších typů požárů domácností ve vánočním období:

 • Požár z adventních věnců, svíček

  • mokrý hadr, ručník
  • peřina

  • hasicí deka

 • Požár jedlých tuků vzniklý při vaření

  • vlhký ručník nebo utěrka

  • poklička, plech

  • hasicí deka

 • Hořící elektronika

  • práškový hasicí přístroj

  • sněhový hasicí přístroj

  • hasicí deka

 

Sjednejte si pojištění majetku od Generali Česká pojištovna

Vyberte kategorii