Možná se vám to už stalo. Přijdete domů a doma potopa – vytekla vám pračka! Nejenže vás čeká náročný úklid, některé věci jsou poničené, ale možná jste dokonce vytopili sousedy pod vámi. Pokud nemáte pojištění domácnosti, pak se má vaše peněženka na co těšit!  K takové situaci nemusí vůbec dojít, pokud se budete řídit následujícími radami a zabráníte tak nejčastějším poruchám, které vedou k úniku vody z pračky.

Nejčastější důvody úniku vody z pračky

Pračka se stala zcela běžnou a nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jedná o jeden z nejzatěžovanějších domácích spotřebičů. Život bez ní si už takřka nedokážeme představit, bereme ji jako samozřejmost, ovšem péči o ni často zanedbáváme.

Únik vody z pračky patří mezi nejčastější poruchy. Důvodem může být vadné či zpuchřelé těsnění u přívodu vody, hadice může být špatně nasazená, zpuchřelá či prasklá. Druhým nejčastějším důvodem bývá poškozené či zdeformované těsnění dvířek. Třetím nejobvyklejším důvodem úniku vody z pračky může být ucpaný filtr nebo odpadní hadice. Voda může také unikat zásobníkem na prášek a aviváž.

Generali_Washing Machine Leaks_Mini Graphics_09.08.21.jpg

Pokud jste sami neodhalili, odkud voda uniká, rozhodně se nepouštějte do většího rozebírání, obraťte se raději na profesionální servis, abyste nenapáchali více škody než užitku.

Jak předcházet úniku vody z pračky

Jak známo, vždy je lepší investovat čas i peníze do prevence než řešit zbytečné opravy způsobené zanedbáním údržby. Péče o pračku je jednoduchá.

V první řadě čas od času zkontrolujte stav přívodní a odpadní hadice, podívejte se, zda není nikde prasklá či zpuchřelá.

Těsnění pračky je vhodné po každém praní či alespoň jednou týdně vytřít a odstranit tak usazeniny, které mohou znečistit prádlo a mohou vést až k tvorbě plísní. K prodloužení životnosti těsnění dvířek můžete přispět také občasným promazáním glycerolem, který můžete koupit třeba v lékárně. Po ukončení praní dvířka nikdy zavírejte, aby pračka mohla dobře vyschnout. Chráníte tak pračku před tvorbou plísní a nežádoucího zápachu, čímž prodlužujete její životnost.

Ucpání filtru či odpadní hadice můžete předejít tím, že budete kontrolovat obsah kapes, pevnost knoflíků a zipů a po praní textilií po domácích mazlíčcích či koberců, odstraníte z bubnu pračky vlasy i chlupy, které zde ulpěly. Tvrdá voda způsobuje tvorbu usazenin, které časem mohou ztížit či zcela zablokovat průchodnost odpadní hadice. Proto je důležité používat do každého praní speciální prostředky proti tvorbě vodního kamene či krystalickou sodu. Jednou za čtvrt roku je pak vhodné vyčistit filtr pračky. Zde vždy postupujte dle návodu daného výrobce. Nejprve odklopte kryt, lehce odšroubujete filtr a vodu necháte vytéct do připravené nádoby, třeba do plechu na pečení. Až vyteče všechna voda, filtr vytáhněte a následně omyjte pod tekoucí vodou. 

Zásobník na prášek a aviváž je vhodné pravidelně po každém praní důkladně omýt, a tak zabránit tvorbě vodního kamene a jiných usazenin, které znečišťují prádlo a mohou zkomplikovat průtok vody. Navíc bývají tyto sedimenty původcem nepříjemného zápachu.

Usazeniny v pračce se tvoří také v důsledku častého praní při nízkých teplotách, proto je důležité jednou za čas pračku pročistit a vyprat naprázdno alespoň na 60 stupňů, ideálně s použitím speciálních přípravků určených k čištění pračky.

Generali_Washing Machine Leaks_Mini Graphics_09.08.212.jpg

V neposlední řadě dbejte na používání kvalitních pracích prostředků, a to v doporučeném množství. S ohledem na druh textilií může větší množství přípravku způsobovat nadměrně pěnění a může tak docházet k úniku vody s práškem ze zásobníku.

Jakmile začne pračka vydávat nadměrný hluk nebo zapáchá, případně z ní uniká voda, pak je třeba tento problém ihned řešit. Včasná oprava vám může zachránit nejen pračku, ale také peněženku.

 

07.10.2021

Chystáte svatbu nebo se s partnerem stěhujete do společného bydlení? Tento snadný průvodce finančním řízením vám s tím pomůže

Svatba, nebo i pouhé přípravy na sestěhování se s partnerem nepředstavují jen emočně náročný krok. Zároveň děláte i obrovský a děsivý skok do světa společných financí. Což ale nemusí být vůbec špatné, dokud se budete držet zásady dvou O: otevřenosti a organizace.

Táhněte za jeden provaz

Pokud už víte, že budete žít spolu, jedna z prvních věcí, kterou potřebujete udělat, je sednout si a promluvit si o finanční situaci každého z vás a o tom, jak mohou vaše finance fungovat společně. Jestliže chystáte svatbu, související výdaje vám poskytují skvělou příležitost, jak si správu společných financí vyzkoušet! V každém případě otevřenost v tomto případě znamená sdělit druhému všechny informace o výši vašeho příjmu, výdajích a dluzích.

Dohodněte se na rozpočtu

Následná organizace pak začíná sestavováním rozpočtu. Budete mít oddělené rozpočty, a k tomu navíc jeden společný? K čemu budete používat společné účty a k čemu oddělené účty každého z vás? Některé páry mají rády všechno společné, zatímco jiné dávají přednost odděleným rozpočtům a účtům na osobní výdaje a úspory.

Neexistuje jediné správné řešení, avšak ujistěte se, že jste si o tom promluvili a rozhodli společně a buďte připraveni váš systém průběžně upravovat.

Šetřete na společnou věc

Významnou součástí jakéhokoli společného rozpočtu jsou společné cíle, co se týče šetření. A to znamená být otevření ohledně toho, co chcete do budoucna – jestli chcete dělat rekonstrukci, koupit si auto nebo společně cestovat. U všech těchto výdajů si budete muset ujasnit, jak velkou částkou každý z vás přispěje, a tu následně zapracovat do vašeho společného rozpočtu.

Zároveň je důležité být otevření a organizovaní i ohledně toho, jak a kdy oba ze společných financí utrácíte. Jestliže budete oba provádět nákupy, zejména ty velké, na kterých jste se nedohodli a druhému o nich neřekli, nebude to nikdy fungovat. Proto se dohodněte na určitých základních pravidlech, abyste vždycky táhli za jeden provaz a mohli tak mít jistotu, že je ve vašem společném rozpočtu všechno zaznamenáno.

Snižte vaši útratu

To nejlepší na společných financích jsou společné výdaje – můžete tak podstatně ušetřit! Abyste však z této výhody vytěžili maximum, musíte proaktivně hledat lepší řešení. Skutečně potřebujete dva oddělené účty na Netflixu? A nešlo by si pořídit společné členství do posilovny? Jak budete společně nakupovat potraviny?

Stejně tak budete mít spoustu věcí jako třeba nábytek, u kterého budete mít po sestěhování některé kusy dvakrát. Z jejich prodeje online můžete získat pěkné částky. Zvláštní pozornost věnujte nákladným položkám – zjištění, že nepotřebujete vlastnit dvě auta je skvělý způsob, jak začít spořit na váš příští velký nákup!

Chraňte společně svou budoucnost

Další oblast, na kterou se zaměřit, je pojištění. Mnoho druhů je možné mít společně, proto se ujistěte, že si necháte revidovat všechny své pojistky, abyste zjistit, které z nich lze sloučit. To mimo jiné znamená, že váš status novomanželů či spolubydlících si může vyžádat některé nové pojistky, jako je zdravotní či životní pojištění nebo pojištění nemovitosti. Rozhodně si tak promluvte o tom, jaký druh pojištění by se vám mohl hodit a ujistěte se, že jste připraveni na všechny možnosti a chráněni před všemi možnými událostmi.

Pak jsou zde vaše poslední vůle. Jestliže jeden či nebo druhý z vás závěť dosud nemá, je potřeba ji sepsat. Pokud ji už máte, nejspíš ji budete muset aktualizovat v závislosti na změně okolností.

A konečně si dávejte pozor na plíživé náklady na životní styl. S rostoucím disponibilním příjmem se z luxusních předmětů stávají nezbytnosti, což se poté, co pár propojí své finance, děje poměrně rychle. Na tom utrácet své těžce vydřené peníze samozřejmě není nic špatného, ovšem přílišné hýčkání sebe sama může skoncovat s úsporami, které jste si díky společnému rozpočtu vytvořili. V důsledku toho můžete mít problém dosáhnout svých cílů v oblasti spoření, a váš rozpočet tak zbytečně napínat. Všímejte si tak všeho, co si oba vnášíte do života, a ptejte se sami sebe, jestli vám to přináší skutečnou hodnotu – a pokud ano, zda ta hodnota za tu cenu opravdu stojí.

Vyberte kategorii