Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Nejčastější důvody úniku vody z pračky a jak jim předcházet

Možná se vám to už stalo. Přijdete domů a doma potopa – vytekla vám pračka! Nejenže vás čeká náročný úklid, některé věci jsou poničené, ale možná jste dokonce vytopili sousedy pod vámi. Pokud nemáte pojištění domácnosti, pak se má vaše peněženka na co těšit!  K takové situaci nemusí vůbec dojít, pokud se budete řídit následujícími radami a zabráníte tak nejčastějším poruchám, které vedou k úniku vody z pračky.

Nejčastější důvody úniku vody z pračky

Pračka se stala zcela běžnou a nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jedná o jeden z nejzatěžovanějších domácích spotřebičů. Život bez ní si už takřka nedokážeme představit, bereme ji jako samozřejmost, ovšem péči o ni často zanedbáváme.

Únik vody z pračky patří mezi nejčastější poruchy. Důvodem může být vadné či zpuchřelé těsnění u přívodu vody, hadice může být špatně nasazená, zpuchřelá či prasklá. Druhým nejčastějším důvodem bývá poškozené či zdeformované těsnění dvířek. Třetím nejobvyklejším důvodem úniku vody z pračky může být ucpaný filtr nebo odpadní hadice. Voda může také unikat zásobníkem na prášek a aviváž.

Generali_Washing Machine Leaks_Mini Graphics_09.08.21.jpg

Pokud jste sami neodhalili, odkud voda uniká, rozhodně se nepouštějte do většího rozebírání, obraťte se raději na profesionální servis, abyste nenapáchali více škody než užitku.

Jak předcházet úniku vody z pračky

Jak známo, vždy je lepší investovat čas i peníze do prevence než řešit zbytečné opravy způsobené zanedbáním údržby. Péče o pračku je jednoduchá.

V první řadě čas od času zkontrolujte stav přívodní a odpadní hadice, podívejte se, zda není nikde prasklá či zpuchřelá.

Těsnění pračky je vhodné po každém praní či alespoň jednou týdně vytřít a odstranit tak usazeniny, které mohou znečistit prádlo a mohou vést až k tvorbě plísní. K prodloužení životnosti těsnění dvířek můžete přispět také občasným promazáním glycerolem, který můžete koupit třeba v lékárně. Po ukončení praní dvířka nikdy zavírejte, aby pračka mohla dobře vyschnout. Chráníte tak pračku před tvorbou plísní a nežádoucího zápachu, čímž prodlužujete její životnost.

Ucpání filtru či odpadní hadice můžete předejít tím, že budete kontrolovat obsah kapes, pevnost knoflíků a zipů a po praní textilií po domácích mazlíčcích či koberců, odstraníte z bubnu pračky vlasy i chlupy, které zde ulpěly. Tvrdá voda způsobuje tvorbu usazenin, které časem mohou ztížit či zcela zablokovat průchodnost odpadní hadice. Proto je důležité používat do každého praní speciální prostředky proti tvorbě vodního kamene či krystalickou sodu. Jednou za čtvrt roku je pak vhodné vyčistit filtr pračky. Zde vždy postupujte dle návodu daného výrobce. Nejprve odklopte kryt, lehce odšroubujete filtr a vodu necháte vytéct do připravené nádoby, třeba do plechu na pečení. Až vyteče všechna voda, filtr vytáhněte a následně omyjte pod tekoucí vodou. 

Zásobník na prášek a aviváž je vhodné pravidelně po každém praní důkladně omýt, a tak zabránit tvorbě vodního kamene a jiných usazenin, které znečišťují prádlo a mohou zkomplikovat průtok vody. Navíc bývají tyto sedimenty původcem nepříjemného zápachu.

Usazeniny v pračce se tvoří také v důsledku častého praní při nízkých teplotách, proto je důležité jednou za čas pračku pročistit a vyprat naprázdno alespoň na 60 stupňů, ideálně s použitím speciálních přípravků určených k čištění pračky.

Generali_Washing Machine Leaks_Mini Graphics_09.08.212.jpg

V neposlední řadě dbejte na používání kvalitních pracích prostředků, a to v doporučeném množství. S ohledem na druh textilií může větší množství přípravku způsobovat nadměrně pěnění a může tak docházet k úniku vody s práškem ze zásobníku.

Jakmile začne pračka vydávat nadměrný hluk nebo zapáchá, případně z ní uniká voda, pak je třeba tento problém ihned řešit. Včasná oprava vám může zachránit nejen pračku, ale také peněženku.

12.09.2024
3 minuty

9 praktických tipů, co dělat, když přijde povodeň

Pokud se váš domov nachází v rizikové oblasti, vědět, co dělat při povodni, je zásadnější než kdy dřív. Naštěstí existuje celá řada opatření, která můžete učinit předem, aby byl váš domov vodotěsný a snížili jste tak riziko poškození v případě, že by vaše obranné mechanismy selhaly.

Přečtěte si našich devět praktických tipů, jak ochránit domov před povodněmi.

 

1. Rozmístěte pytle s pískem

Je to sice trochu staromódní řešení, ale pytle s pískem stále poskytují flexibilní a snadno použitelnou ochranu. Pokud vašemu domovu hrozí zaplavení, ujistěte se, že máte vždy po ruce dostatečnou zásobu pytlů s pískem, a buďte připraveni je strategicky použít – zejména u dveří – v případě, že ČHMÚ vyadá výstrahu. 

2. Udržujte cennosti, důležité dokumenty a předměty s citovou hodnotou nad hladinou zaplavení

Pokud se váš domov nachází celý v přízemí, skladujte tyto věci pokud možno v patře nebo na horních policích. Ideálně byste veškeré tyto předměty měli mít uskladněné v jedné místnosti, nebo i jediné krabici. Pokud se předpovídají záplavy, můžete je takto rychle sebrat a přepravit je do bezpečí k vašim přátelům či rodině.

3. Přestěhujte všechen nábytek a elektroniku do horního patra

Jestliže to není prakticky proveditelné, pokuste se umístit veškerou elektroniku alespoň 1,5 m nad podlahu a obecně používejte co nejvíce nábytku z voděodolných materiálů. Například místo vestavěných kuchyňských linek z dřevovláknitých desek používejte přemístitelné volně stojící jednotky vyrobené z kovu, plastu či lakovaného dřeva.

4. Vypněte všechny rozvodné sítě

Pokud hrozí povodeň, musejí být pro vaši bezpečnost přívody plynu, vody a elektřiny všechny u hlavního uzávěru vypnuté. Nezapomeňte vše důkladně zkontrolovat.

5. Nepodstupujte žádná zbytečná rizika

Pojištění může nahradit vaše věci, ale nikoli vás. Jestli žijete v rizikové oblasti a předpověď počasí nevypadá dobře, pokud je to možné, dejte před ochranou svého domova přednost ochraně sebe a své rodiny a oblast opusťte dříve, než se spustí průtrž mračen.

6. Obraťte se na svou pojišťovnu pro radu

A pochopitelně se s dostatečným předstihem ujistěte, že jste pojištěni proti povodním. Kompletní přehled svých pojistných smluv najdete např. v aplikaci Moje Generali, nebo své Klientské zóně. 

7. Mějte po ruce pohotovostní sadu

Pokud se rozhodnete zůstat doma, je tohle naprosto nezbytné. Součástí sady by mělo být vše, co byste mohli během povodně potřebovat, jako je příruční lékárnička, svíčky, baterky, baterie, voděodolné oblečení, pokrývky, (plně nabitý) mobilní telefon, voda a instantní jídlo nepodléhající zkáze.

8. Rozmístěte vodní čerpadla

Pokud se k vám domů dostane voda, budete chtít mít po ruce alespoň jedno vodní čerpadlo. V současnosti existují přístroje, které odčerpají vodu i z hloubky 1 mm a výborně se hodí k odstranění vody ze špatně dostupných míst.

9. Pořiďte fotografie jakéhokoli poškození

Budou se vám hodit, pokud byste potřebovali uplatnit nárok na pojištění. Pro váš záznam je lepší pořídit fotografií co nejvíce. Škodu můžete nahlásit prostřednictvím aplikace Moje Generali, na webové stránce, na nejbližsí pobočce, případně se na nás obrátit na čísle 241 114 114. 

Vyberte kategorii