Doba na přečtení článku jsou 2 minuty

Nejčastější důvody úniku vody z pračky a jak jim předcházet

Možná se vám to už stalo. Přijdete domů a doma potopa – vytekla vám pračka! Nejenže vás čeká náročný úklid, některé věci jsou poničené, ale možná jste dokonce vytopili sousedy pod vámi. Pokud nemáte pojištění domácnosti, pak se má vaše peněženka na co těšit!  K takové situaci nemusí vůbec dojít, pokud se budete řídit následujícími radami a zabráníte tak nejčastějším poruchám, které vedou k úniku vody z pračky.

Nejčastější důvody úniku vody z pračky

Pračka se stala zcela běžnou a nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jedná o jeden z nejzatěžovanějších domácích spotřebičů. Život bez ní si už takřka nedokážeme představit, bereme ji jako samozřejmost, ovšem péči o ni často zanedbáváme.

Únik vody z pračky patří mezi nejčastější poruchy. Důvodem může být vadné či zpuchřelé těsnění u přívodu vody, hadice může být špatně nasazená, zpuchřelá či prasklá. Druhým nejčastějším důvodem bývá poškozené či zdeformované těsnění dvířek. Třetím nejobvyklejším důvodem úniku vody z pračky může být ucpaný filtr nebo odpadní hadice. Voda může také unikat zásobníkem na prášek a aviváž.

Generali_Washing Machine Leaks_Mini Graphics_09.08.21.jpg

Pokud jste sami neodhalili, odkud voda uniká, rozhodně se nepouštějte do většího rozebírání, obraťte se raději na profesionální servis, abyste nenapáchali více škody než užitku.

Jak předcházet úniku vody z pračky

Jak známo, vždy je lepší investovat čas i peníze do prevence než řešit zbytečné opravy způsobené zanedbáním údržby. Péče o pračku je jednoduchá.

V první řadě čas od času zkontrolujte stav přívodní a odpadní hadice, podívejte se, zda není nikde prasklá či zpuchřelá.

Těsnění pračky je vhodné po každém praní či alespoň jednou týdně vytřít a odstranit tak usazeniny, které mohou znečistit prádlo a mohou vést až k tvorbě plísní. K prodloužení životnosti těsnění dvířek můžete přispět také občasným promazáním glycerolem, který můžete koupit třeba v lékárně. Po ukončení praní dvířka nikdy zavírejte, aby pračka mohla dobře vyschnout. Chráníte tak pračku před tvorbou plísní a nežádoucího zápachu, čímž prodlužujete její životnost.

Ucpání filtru či odpadní hadice můžete předejít tím, že budete kontrolovat obsah kapes, pevnost knoflíků a zipů a po praní textilií po domácích mazlíčcích či koberců, odstraníte z bubnu pračky vlasy i chlupy, které zde ulpěly. Tvrdá voda způsobuje tvorbu usazenin, které časem mohou ztížit či zcela zablokovat průchodnost odpadní hadice. Proto je důležité používat do každého praní speciální prostředky proti tvorbě vodního kamene či krystalickou sodu. Jednou za čtvrt roku je pak vhodné vyčistit filtr pračky. Zde vždy postupujte dle návodu daného výrobce. Nejprve odklopte kryt, lehce odšroubujete filtr a vodu necháte vytéct do připravené nádoby, třeba do plechu na pečení. Až vyteče všechna voda, filtr vytáhněte a následně omyjte pod tekoucí vodou. 

Zásobník na prášek a aviváž je vhodné pravidelně po každém praní důkladně omýt, a tak zabránit tvorbě vodního kamene a jiných usazenin, které znečišťují prádlo a mohou zkomplikovat průtok vody. Navíc bývají tyto sedimenty původcem nepříjemného zápachu.

Usazeniny v pračce se tvoří také v důsledku častého praní při nízkých teplotách, proto je důležité jednou za čas pračku pročistit a vyprat naprázdno alespoň na 60 stupňů, ideálně s použitím speciálních přípravků určených k čištění pračky.

Generali_Washing Machine Leaks_Mini Graphics_09.08.212.jpg

V neposlední řadě dbejte na používání kvalitních pracích prostředků, a to v doporučeném množství. S ohledem na druh textilií může větší množství přípravku způsobovat nadměrně pěnění a může tak docházet k úniku vody s práškem ze zásobníku.

Jakmile začne pračka vydávat nadměrný hluk nebo zapáchá, případně z ní uniká voda, pak je třeba tento problém ihned řešit. Včasná oprava vám může zachránit nejen pračku, ale také peněženku.

14.02.2024
1 minuta

Chraňte se chytrou domácností proti zlodějům

Zkuste si pomoci s chytrou domácností a čidly. Tyto technologie vás na mobilu upozorní na události, které mohou znamenat zloděje. 

Čidla otevření dveří či oken řeknou, kdy došlo k otevření něčeho, co otevřeno být nemá. Vedle hlídání zlodějů mohou třeba zkontrolovat, zda jste nezapomněli zavřít okno. 

Pohybová čidla odhalí pohyb nezvaného návštěvníka. Tedy za předpokladu, že nemáte doma domácí zvíře, které bude vyvolávat falešné poplachy.

Vnitřní i venkovní IP kamery nejenom umožní podívat se, co se děje, ale zpravidla umí i detekovat pohyb, upozornit na událost a vše nahrávat pro předání policii.

Detektory vibrací mohou odhalit rozbití okna, ale také třeba otřesy cenných věcí, které máte doma. 

Venkovní chytrý zvonek vybavený kamerou se také hodí. Uvidíte, co se děje u vchodových dveří, kdo zvoní a můžete s ním i komunikovat.

Autor: Daniel Dočekal
Vyberte kategorii